Blog

Skleroterapia – skuteczna metoda w walce z żylakami.

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Skleroterapia – skuteczna metoda w walce z żylakami.

Osoby, które na co dzień zmagają się z problemami żylaków i pękających naczynek, szukają różnych metod na skuteczną walkę. Jedną z terapii, którą poleca wielu lekarzy jest skleroterapia. Jest to zabieg, którego głównym zadaniem jest ostrzykiwanie żylaków specjalnie do tego przeznaczonym preparatem, który powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Jeśli i Ty borykasz się z problemami tego typu, dowiedz się jak wygląda zabieg skleroterapii i kiedy może pomóc na schorzenia żył.

Czym jest zakrzepica żył głębokich?

Przewlekła niewydolność żylna stanowi wyjątkowo groźne schorzenie, które niestety przez wielu ludzi wciąż jest bagatelizowane. Choroba polega na tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Nieleczona choroba prowadzi do odrywania się skrzepów, które wraz z obiegiem krwi mogą przedostawać się do serca lub płuc, będąc przyczyną zatorowości płucnej, tworząc bezpośrednie zagrożenie życia.

Główne przyczyny zakrzepicy żylnej.

Głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepicy naczyń krwionośnych jest tzw. triada Virchowa, która obejmuje:

 • spowolnienie przepływu krwi – najczęściej dochodzi do niego przy długotrwałym braku ruchu lub ucisku na żyły;
 • przewaga czynników prozakrzepowych nad tymi, które hamują układ krzepnięcia, czyli czynnikami fibrynolitycznymi;
 • uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego, które może być wynikiem innego zabiegu, lub uszkodzenia mechanicznego.

Żylaki kończyn dolnych są chorobą , która dotyka zazwyczaj osoby po 40. roku życia, jednak zdarzają się przypadki osób młodszych. Ryzyko zachorowania gwałtownie rośnie u osób z nadwagą i osób otyłych, a także u kobiet w ciąży. Długotrwałe unieruchomienie jest wciąż najczęstszą przyczyną schorzenia. Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej również zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Zakrzepica jest chorobą, która dotyczy układu żył głębokich, a zakrzepy mogą powstawać również na skutek przebiegu różnorodnych chorób: niewydolność serca, przewlekła niewydolność żylna, niewydolność oddechowa, choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół nerczycowy, schorzenia szpiku kostnego, żylaki kończyn dolnych, trombofilia.

Skutkiem nieleczonej zakrzepicy i żylaków jest zamknięcie światła naczynia a w konsekwencji nadciśnienie żylne, które niesie za sobą szereg negatywnych zmian w organizmie oraz zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.

Skuteczną metodą leczenia tej choroby jest skleroterapia, która polega na ostrzykiwaniu żylaków specjalnie dedykowanym do zabiegu preparatem w odpowiednim stężeniu.

Objawy zakrzepicy kończyn dolnych.

Typowe objawy, które powinny wzbudzić zainteresowanie pacjenta to:

 • nawracające bóle nóg (w szczególności łydek), zwłaszcza podczas chodzenia,
 • obrzęk łydki lub całej kończyny, często jednostronny,
 • niewielki obrzęk kostki,
 • podwyższona temperatura nogi,
 • ból nogi podczas dotyku i ucisku,
 • poszerzanie się żył powierzchniowych podczas uniesienia nogi pod kątem około 45°,
 • zaczerwienienie lub zasinienie kończyny.
Zobacz więcej  Trycholog

 

Metody leczenia żylaków.

W zależności od rozległości zmian, lekarz dobiera odpowiedni sposób terapii choroby. Najczęściej stosowaną metodą leczenia żylaków, zwłaszcza w początkowym przebiegu choroby jest leczenie farmakologiczne za pomocą preparatów przeciwzakrzepowych oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Do najpopularniejszych leków zaliczają się heparyny oraz heparyny drobnocząsteczkowe, jak również preparaty działające antagonistycznie do witaminy K, czyli wafaryna i acenokumarol.

Oprócz tego często zaleca się pacjentowi zastosowanie opatrunku uciskowego, tak aby maksymalnie zapobiec ponownemu zatrzymywaniu się krwi w naczyniach żylnych. Dobrym sposobem jest również noszenie specjalistycznych pończoch uciskowych. Pończochy uciskowe zostały tak zaprojektowane, aby wywoływać odpowiedni nacisk w pewnych miejscach na kończynie dolnej, przez co usprawniają przepływ krwi.

Jednak w przypadku, gdy stan pacjenta jest poważny pacjent poddany jest leczeniu chirurgicznym lub trombolitycznym, która ma na celu rozpuszczenie istniejących już zakrzepów.

Co można zrobić, aby uniknąć choroby żył głębokich?

Aby prowadzone leczenie mogło przynieść zamierzone rezultaty, pacjent przede wszystkim powinien drastycznie zmienić swój sposób życia. Jeśli pacjent pali papierosy, powinien jak najszybciej zrezygnować z palenia tytoniu, wskazane jest również ograniczenia spożywania alkoholu.

Duże znaczenie ma również codzienna, odpowiednio zbilansowana dieta, czyli taka, która jest zgodna z aktualną piramidą żywienie. Aby zadbać o prawidłowy przepływ krwi przez naczynia żylne, należy unikać dłuższego stania w jednym miejscu.

Wprowadzenie zmian w codziennej diecie w połączeniu z regularnym i umiarkowanym wysiłkiem fizycznym skutecznie pomagają utrzymać dobry ogólny stan zdrowia.

U niektórych pacjentów prowadzenie czynnego trybu życia może nie wystarczyć, dlatego z pomocą przychodzą nowoczesne metody leczenia, jak skleroterapia.

 

Skleroterapia, czyli skuteczne leczenie żylaków.

Skleroterapia nazywana jest również ostrzykiwaniem żylaków i stanowi jedną z najstarszych mało inwazyjnych metod leczenia chorób takich jak ostra zakrzepica. Jest to skuteczna metoda leczenia niewydolności żylnej, lub według potrzeb pacjenta schorzeń obejmujących zmiany skórne lub drobne żylaki.

Skleroterapia jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu do objętych zmianami naczyń krwionośnych, specjalistycznego preparatu, dzięki któremu wywołuje się efekt obkurczania się ścian naczyń krwionośnych.

Zobacz więcej  Epilacja wąsika - będziesz bardziej kobieca

Zabieg prowadzi do kontrolowanego procesu zapalnego, który w efekcie powoduje włóknienie ścian naczyń krwionośnych i ich zrośnięcia w odpowiednim miejscu.

Przebieg zabiegu skleroterapii.

Przed wykonaniem zabiegu, lekarz w pierwszej kolejności zaleca wykonanie badania USG metodą Dopplera, dzięki której możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu naczyń i jak rozległe są zmiany naczyniowe. Następnie lekarz podejmuje decyzję o metodzie leczenia.

Lekarz może zalecić wstrzyknięcie roztworu środka obliterującego lub też zdecydować się na skleroterapię piankową. Skleroterapia piankowa wykorzystuje preparat leczniczy w wygodnej formie pianki. Pianka wytwarzana jest z odpowiednio dobranych leków, które należą do grupy detergentów, najczęściej za pomocą dwóch strzykawek – według standaryzowanej metody Tessariego.

Zabieg skleroterapii jest wykonywany wyłącznie bardzo cienką igłą tak, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Skleroterapia prowadzona jest pod kontrolą ultrasonografii, dzięki czemu uzyskuje się maksymalnie zadowalające efekty. Zabieg skleroterapii trwa zazwyczaj około 20 minut, jednak w zależności od rozległości niewydolnych żył powierzchownych.

Na terapeutyczny, jak i estetyczny rezultat zabiegu w dużym stopniu wpływa skomplikowana anatomia układu żylnego, ale dzięki ultrasonografii dopplerowskiej można dokładnie określić przebieg naczynia i wiele innych istotnych parametrów (jego głębokość, średnicę, obecność lub nieobecność zaburzeń przepływu).

Skleroterapia za pomocą cienkich igieł jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, a ilość nakłuć determinowana jest głównie przez rozległość zmian. Zazwyczaj jednak zabieg obejmuje od kilku do kilkunastu wkłuć.

Zalecenia przed zabiegiem skleroterapii.

W ramach wcześniejszego przygotowania do zabiegu zaleca się przede wszystkim przyjmowanie rutyny przez okres co najmniej dwóch tygodni przez planowaną skleroterapią. Jest to preparat znany z działania wzmacniającego naczynia oraz zwiększa grubość ich ścian. Bezpośrednio przed zabiegiem należy pozostawić skórę w nienaruszonym stanie. Oznacza to, że nie należy golić ani depilować nóg oraz zrezygnować z wszelkiego rodzaju kremów, balsamów oraz oliwek.

Warto również wspomnieć, że zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga pobytu na oddziale szpitalnym.

Zalecenia pozabiegowe.

Aby rezultaty skleroterapii były maksymalne, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, które dotyczą okresu rekonwalescencji. W naszej klinice dbamy o komfort naszych pacjentów, dlatego zapewniamy stało opiekę pozabiegową.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent zobligowany jest założyć specjalną pończochę uciskową, w której należy spacerować przez 30 do 60 minut. W okresie rekonwalescencji należy unikać pozostawania w jednej pozycji przez dłuższy czas, bez względu na to jaka to jest pozycja. Całkowicie zabronione jest korzystanie z sauny i branie gorących kąpieli. Kąpiel należy brać wyłącznie w letniej wodzie, a podczas kąpieli regularnie polewać zimną wodą miejsce, w którym została przeprowadzona skleroterapia.

Zobacz więcej  Zatkane pory na twarzy? Oczyść je i rozszerz swoją pielęgnacyjną rutynę!

Możliwe działania niepożądane zabiegu.

W zdecydowanej większości przypadków na skórze bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaki, które ulegają samochłonięciu w przeciągu kilku miesięcy. W skrajnych przypadkach może pojawić się silne uczucie bólu, duże obrzęki, które nie są normalnymi powikłaniami po skleroterapii żylaków. Jeśli wystąpią tego rodzaju skutki uboczne, należy natychmiast zgłosić się do swojego lekarza.

Efekty skleroterapii, czyli czego można się spodziewać.

Skleroterapia jest metodą leczenia, która ze względu na małą inwazyjność obarczona jest stosunkowo małym ryzykiem powikłań.

Zabieg skleroterapii ma na celu:

 • usunięcie zmian o charakterze naczyniowych;
 • profilaktykę i terapię powikłań przewlekłych chorób żylnych;
 • łagodzenie objawów żylnych (jak obrzęk lub ból);
 • poprawę jakości codziennego życia;
 • poprawę funkcjonowania żył;
 • uzyskanie efektu estetycznego.

Skuteczność zabiegu jest w zdecydowanej większości przypadków satysfakcjonująca. Pierwsze efekty skleroterapii widoczne są już po około dwóch tygodniach od zabiegu.

Wskazania do wykonania zabiegu skleroterapii.

Wśród głównych wskazań można wymienić:

 

 • pajączki oraz żylaki na kończynach o różnych stopniach zaawansowania (w tym żylaki nawrotowe),
 • żylaki podudzi,
 • stan po leczeniu laserowym lub chirurgicznym żylaków kończyn dolnych,
 • owrzodzenia żylne podudzi,
 • względy estetyczne jak i lecznicze.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu skleroterapii.

Przed zdecydowaniem się na skleroterapią warto wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Wśród przeciwwskazań bezwzględnych zalicza się:

 • uczulenie lub nietolerację na środek obliterujący;
 • ostrą zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną;
 • zakażenie tkanek w okolicy zabiegowej, ciężką infekcję ogólnoustrojową;
 • długotrwałe unieruchomienie.

W przypadku skleroterapii pianą należy dodatkowo uwzględnić: przetrwały otwór owalny.

W przypadku, gdy u pacjenta występują przeciwwskazania o charakterze względnym, ostateczna decyzja o przeprowadzeniu zabiegu należy do lekarza.

Do przeciwwskazań względnych należą:

 • ciąża, okres karmienia piersią (po skleroterapii przez okres 2-3 dni nie należy karmić piersią);
 • miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
 • świeża opalenizna;
 • ogólny zły stan pacjenta, ciężki przebieg chorób ogólnoustrojowych;
 • silna predyspozycja do reakcji alergicznej;
 • zbyt duże ryzyko zakrzepowo-zatorowe;
 • ostra zakrzepica żył powierzchownych.

Chociaż skleroterapia jest zabiegiem mało inwazyjnym w rzadkich przypadkach konieczny jest inny wybór terapii.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop