Blog

Przeszczep włosów – odzyskaj męskość

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przeszczep włosów u mężczyzn

Jeśli szukałeś informacji na temat przeszczepu włosów, dobrze trafiłeś. Łysienie typu męskiego dotyka około jednej trzeciej mężczyzn w wieku poniżej 30 roku życia, zwiększając się do 80 procent w wieku powyżej 70 lat.

Mężczyźni tracą włosy w co raz bardziej niepokojącym tempie, same zabiegi przeszczepu włosów wzrosły o 60% w samej Polsce od 2014 roku. Jeśli tak jak tysiące innych mężczyzn myślisz nad przebyciem zabiegu przeszczepu włosów musisz pamiętać o dwóch rzeczach: nie należy to do najlżejszych pod względem bólu doświadczeń, dodatkowo przy rozległych stopniach łysienia jest bardzo kosztowne.

Według polskich serwisów medycznych, cena przeszczepu włosów może wahać się od niecałych 1500 zł, do niemal 10 000 zł. Oczywiście kwota może być rozłożona na raty, gdyż wiele klinik oferuje tą o wiele bardziej przystępną możliwość.

Przeszczepy włosów nie są jednak dla wszystkich i przed rozpoczęciem zabiegu warto pomyśleć o chęci przeżycia takiego zabiegu. Mając to na uwadze, opracowaliśmy przewodnik po przeszczepach włosów dla naszego męskiego grona. Od tego, jak przeszczepione włosy są skonstruowane, jak wyglądają metody przeszczepu, ile kosztują oraz wiele, wiele więcej.

Przeszczep włosów i związane z nim metody

Zabieg przeszczepienia włosów polega na przeniesieniu włosów z obszarów ciała, na które nie oddziałuje typowe dla obszaru głowy wypadanie włosów. Zazwyczaj łysienie nie postępuje w takim tempie, aby od samego początku stosować włosy z rąk, czy nóg, czasem przerzedzenia na głowie mogą być zastąpione włosami z miejsc na naszym skalpie, które nie są jeszcze objęte stanem łysienia. Przeszczep włosów u osoby kompletnie łysej to już inna sprawa, nie mając absolutnie żadnych włosów na głowie prawdopodobnie będziemy musieli prosić o najdroższy zabieg naszego życia.

Jednakże, osoby mające mniejsze lub większe przerzedzenia, mogą skorzystać z kilku najbardziej znanych metod przeprowadzenia przeszczepu włosów:

 

  • Metoda BHT (body hair transplantation) – Jak sama nazwa wskazuje włosy pobierane są z partii ciała innych niż głowa. Mowa tutaj o klatce piersiowej, pachach lub brodzie gdzie włosy są najbardziej podobne do tych występujących na głowie, dodatkowo mężczyźni posiadają zazwyczaj bujne owłosienie w tych miejscach, nadając się idealnie do tej metody, jeśli na głowie występują tylko i wyłącznie przerzedzenia wysokiego stopnia;
  • Metoda FUT (follicular unit transpalntation) lub STRIP (ang: pasmo) – najbardziej bolesna metoda transplantacji, polegająca na pobraniu owłosionego kawałka skóry, najczęściej z tyłu lub boku głowy i zszycia brzegów rany szwem kosmetycznym. Uzyskany fragment skóry jest dzielony na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zawierające pojedyncze mieszki włosowe. Pomimo bolesnego opisu jest to także najszybsza metoda przeszczepu, jednakże w okolicy pobranej skóry pozostanie blizna o przeciętnej szerokości 1mm;
  • Metoda FUE (follicular unit extraction) – Najbardziej znana metoda polegająca na ekstrakcji poszczególnych mieszków włosowych i przeszczepianiu ich do miejsca gdzie występuje przerzedzenie. Pomimo mniejszej ilości stałych skaz na głowie od metody FUT, metoda ta jest znacznie dłuższa i mniej efektywna.
Zobacz więcej  Zalety i trwałość makijażu permanentnego brwi i ust: jak długo się utrzymuje ten zabieg?

 

Bez względu na to, jaki rodzaj operacji wybierzemy, przeszczepione włosy zwykle wypadają w ciągu następnych tygodni od wykonania zabiegu, dlatego na jakiś czas każdy musi utknąć w stanie między pojawieniem się włosów a ich wypadaniem. Nowy, całkowicie zdrowy wzrost pojawi się dopiero w ciągu kilku miesięcy, według serwisów ankietowych większość mężczyzn i osób z otoczenia zauważa wyrastające włosy już po sześciu do dziewięciu miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu.

Co jest dokładną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn?

Przeszczepy włosów są dalekie od bezbolesnych zabiegów. Więc co w naszym, męskim, często przepełnionym testosteronem organizmie powoduje tak radykalne zmiany wyglądy, najpierw od lekkich przerzedzeń między włosami, do ostatecznie pełnej łysiny?

Utrata włosów u mężczyzn jest spowodowana, gdy zmodyfikowana forma testosteronu, hormon dihydrotestosteron (DHT), atakuje mieszki włosowe na skórze naszej głowy. Włosy wytwarzane przez dotknięte znamieniem DHT włosy, stają się stopniowo coraz mniejsze, mają krótszą długość i jaśniejszy kolor, aż ostatecznie dochodzi do ich całkowitego skurczenia i zaprzestania dalszej produkcji włosów w chorych mieszkach.

Nie wszyscy mężczyźni muszą się jednak obawiać, niektóre grzywy nie ulegną działaniu DHT aż do końca życia. Geny niektórych ludzi są zakodowane w taki sposób, aby były odporne na DHT, co oznacza, że prawdopodobnie będą mieli o wiele więcej czasu na pobycie ze swoimi włosami.

Zwykle mieszki z tyłu i boków głowy mężczyzny są specjalnie kodowane aby odpierać DHT, dlatego często zdarza się, że mężczyźni którzy zostawiają tam włosy po ostatecznym (w ich przypadku) procesie łysienia, wyglądają jak średniowieczne przedstawienie mnicha z kościelnych rycin.

Oprócz dziedziczonej możliwości wypadania włosów u mężczyzn, inne czynniki również mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu przeszczepienia włosów. Łysienie plackowate, łysienie uniwersalne, to choroby mogące powodować utratę małych łat na włosach głowy, lub wszystkich włosów jednocześnie, blokując jednocześnie możliwość przeprowadzenia zabiegu. Jest to informacja bardzo przydatna z tego faktu, iż łysienia tego typu działają również na przeszczepione włosy. Utrata włosów to także prawdopodobieństwo stosowania niektórych leków, stosowanych w leczeniu raka, zapalenia stawów, depresji, problemów z sercem, dną moczanową i nadciśnieniem tętniczym lub przez doświadczanie stresujących zdarzeń, które wydzielając kortyzol skutecznie zabijają nasze włosy.

Fryzura także może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Ostatnio, dokładniej od kilku lat popularne warkoczyki u mężczyzn mogą być jednym z powodów wypadania włosów, oczywiście, wyglądają estetycznie gdy mamy te –naście, dwadzieścia lat, jednakże mogą nie być najmądrzejszą opcją na lata powyżej 30 roku życia. Warkocze przestaną nam służyć, kiedy zamiast bujnej grzywy będziemy mieć łysy, pozbawiony najdrobniejszego włoska skalp.

Jak można spowolnić łysienie?

Jeśli chcesz spowolnić wypadanie i na jakiś czas przestać myśleć o przeszczepie włosów, trzeba poznać przyczynę ich wypadania. Jeśli na przykład spożywasz pokarmy nie służące skórze głowy, albo przemęczasz się i stresujesz pracą, zmiana diety lub kariery życiowej może spowodować, że włosy pojawią się ponownie. Każdy mężczyzna jest inny, tak jak i jego problem, dlatego też znalezienie przyczyny wypadania u każdego może wyglądać inaczej.

Zobacz więcej  Liposukcja twarzy, jako nieoceniony zabieg medycyny estetycznej

Kolejnym elementem mogą być preparaty do mycia których używasz, szampony męskie to często produkty które nie rekompensują tego co chcemy uzyskać na naszej głowie, pozbawione prozdrowotnych minerałów, zawierają groźne składniki, mogące bezpowrotnie zamienić naszą głowę w jałowe pustkowie. Według profesjonalnych fryzjerów męskich, męska fryzura potrzebuje dużych ilości białka, żelaza, cynku i witaminy B12, w szamponie jak i w diecie, aby zapewnić naszym włosom idealną ochronę. Szampony specjalnie zaprojektowane do porostu włosów, maseczki i oleje na porost włosów to idealny start i zabezpieczenie przed wypadaniem włosów.

Jak znaleźć konkretnego specjalistę od przeszczepu włosów w Polsce?

Jeśli nie zniechęcają Cię prawdopodobne koszty pokrycia zabiegu i ból mu towarzyszący, a także zdecydowałeś się na zabieg, następnym krokiem będzie dla Ciebie znalezienie odpowiedniego chirurga.

Pamiętaj, że nie ma nic złego w zapytaniu się znajomego, lub lekarza o dobrego specjalistę w tej dziedzinie, jednakże warto zachować minimalne symptomy niepewności i dokładnie przeprowadzić badanie rynku w celu znalezienia jak najlepszego specjalisty mogącego wykonać przeszczep włosów.

Gdy zdecydujesz się na spotkanie z chirurgiem i objaśnisz mu całą sytuację, warto zadać mu takie pytania jak:

  • Jakiego poziomu opieki mogę spodziewać się w trakcie całego zabiegu i po nim?
  • Co się stanie, jeśli coś pójdzie nie tak w trakcie przeprowadzania zabiegu?
  • Ile to będzie kosztować, oraz czy cena obejmuje opiekę po zabiegu?
  • Ile przeszczepów wykonał chirurg i z jakimi problemami musiał sobie poradzić, jeśli w ogóle takie były?

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Koszt przeszczepu włosów przeprowadzonego w naszym kraju uzależniony jest od wielu czynników, ostatnio co raz bardziej popularna forma wypełniania przerzedzeń między włosami umożliwiła osobą specjalizującym się w tej formie na otwarcie klinik w wielu miastach. To właśnie od położenia i poziomu świadczonych usług podyktowana jest cena, zazwyczaj mieszcząca się w granicach od 1500 złotych do 10 000 złotych za najbardziej skomplikowane rodzaje przeszczepów.

Możliwe skutki uboczne po przeszczepie włosów

Przez pierwsze kilka dni po przeprowadzeniu zabiegu przeszczepu włosów, najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi, nie mającymi w sobie nic groźnego dla efektów przeprowadzonego przeszczepu są zazwyczaj:

  • Napięta, obolała i opuchnięta skóra głowy, rzadko przypominająca fioletowe bruzdki;
  • Chwilowe strupienie na głowie, możliwe pojawienie się lekkich krwawień niegroźnych dla zdrowia;
  • Trudności ze snem spowodowane dziwnym, nienaturalnym uczuciem które obecne jest do kilku dni po zabiegu w miejscu przeprowadzenia przeszczepu.

Polecanym sposobem na uniknięcie najczęściej występujących problemów to poprawne ułożenie w nocy. Śpiąc z wyprostowaną głową, najlepiej tak, aby część głowy w miejscu zabiegu nie dotykała poduszki to najlepszy sposób na to, aby zrelaksować skórę głowy i zapewnić jej odpowiednią regeneracje.

Skóra po przeszczepie włosów częstokroć jest bardzo wrażliwa nawet na najmniejszy dotyk, dlatego też spanie przy bezpośrednim kontakcie przeszczepionego miejsca z poduszką może doprowadzić do chwilowego krwawienia czy opuchnięcia. Gdy krew znajduje się na włosach, obowiązkowo trzeba je umyć od razu po wykryciu krwawień, ponieważ sklejone włosy mogą ulec szybkiemu oderwaniu gdy niepostrzeżone zostaną chociażby, uczesane.

Zobacz więcej  Endoskopowe zmniejszanie żołądka: zabieg bariatryczny w leczeniu otyłości - na czym polega operacja 

Warto też pamiętać, że po upływie pierwszych kilku dni przeszczepione włosy zaczną wypadać, jest to całkowicie naturalny efekt uboczny, który nie jest groźny dla całkowitego powodzenia zabiegu. Przez pierwsze kilka miesięcy po przeszczepie skóra głowy może być całkowicie łysa, dopiero po kilku miesiącach włosy zaczynają rosnąć w normalnym tempie, przykrywając przerzedzone łaty.

Co zrobić gdy zabieg nie wyjdzie?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu istniejącego na tej planecie, także i w przypadku przeszczepienia włosów istnieje niewielkie ryzyko nadmiernego krwawienia lub wdania się infekcji. Możesz także cierpieć na reakcję alergiczną, jednakże chirurg zazwyczaj jest przygotowany na taki stan rzeczy, wliczając kurację po zabiegu w cenę. Taki specjalista bez problemu poradzi sobie z kłopotami, jednakże istnieje także niewielkie ryzyko którego nie naprawi nawet chirurg. Mowa tu o nie przyjęciu nowych mieszków włosowych przez nasze ciało, które stwierdzi że nowe mieszki to „nieproszeni goście” których odrzuci, pozbawiając nas ponownie włosów na głowie. Przypadki tego typu są jednak niezwykle rzadkie, zdarzają się raz na wiele tysięcy zabiegów.

Kolejnym ryzykiem, natury czysto estetycznej jest to, że ostateczny wynik całego zabiegu może się po prostu nie spodobać. Dlatego proces konsultacji i pytania jakie zaproponowaliśmy u góry są tak ważne, to one decydują o tym, czy jesteś gotowy na przebycie zabiegu. Jeśli masz obawy dotyczące kwalifikacji chirurga i jego kompetencji, nie bój się odmówić przeszczepu, często może być to ratunek przez źle wyglądającymi włosami, oraz szansa na znalezienie lepszego specjalisty.

Nie bójmy się być mężczyznami

Przeszczep włosów nie jest niczym strasznym, to często okazja do odzyskania dawnej męskości, której znakiem charakterystycznym dla wielu są włosy, warto jednak pamiętać, że prawdziwa męskość drzemie w nas samych, objawiająca się chociażby przez odwagę do poruszenia tak delikatnego tematu, oraz próby naprawienia jego owoców, którymi są braki włosów na naszych głowach.

Używajmy korzystnych dla zdrowia włosów szamponów kondycyjnych i porostowych, dbajmy o nasze zdrowie i kondycje, oraz rozmawiajmy o naszych problemach z lekarzami i bliskimi, oraz postarajmy się aż tak nie stresować. Praca nad sobą to nie tylko lepszy charakter, ale także i lepsze zdrowie, oraz o wiele dłuższe towarzystwo włosów na naszej głowie, jeśli jednak powyższe elementy nie zdziałają nic na wypadające włosy, nie starajmy się odraczać tej chwili na stare lata, im szybciej postaramy się naprawić nasz problem, przez chociażby przeszczep włosów, tym lepiej dla nas samych.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop