Blog

Labioplastyka – kiedy i dla kogo

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

    Wiele kobiet, jak i mężczyzn zadaje sobie jedno nurtujące pytanie: Jak powinny wyglądać idealne wargi sromowe? Nie ma na to wzorca, wiele kobiet boryka się z problemem nie zbyt ładnie wyglądających miejsc intymnych. Wargi sromowe mogą być cienkie, grube, większe lub mniejsze, niektóre z nich są symetryczne a inne asymetryczne. Wszystkie te przypadki mieszczą się w przyjętej normie, o ile kobieta czuje się komfortowo i nie odczuwa dotkliwych dolegliwości. W niektórych przypadkach jednak zaistniałe anomalie warg sromowych mają znacząco niekorzystny wpływ, na zdrowie intymne, samopoczucie kobiety i pogarszają jakość życia seksualnego.

Zarówno na wygląd, jak i kształt warg sromowych wpływa wiele różnych czynników. Między innymi należą do nich:

 • uwarunkowania genetyczne, pewne kobiety od urodzenia posiadają przerośnięte wargi sromowe
 • przewlekłe infekcje intymne
 • porody siłami natury, w trakcie których konieczne jest nacięcie krocza albo dochodzi do uszkodzeń oraz deformacji w  rejonie warg sromowych
 • wykonanie intymnego percingu
 • masturbacja i pewne praktyki seksualne, które prowadzą do naciągnięcia warg sromowych
 • przebyta w okresie dzieciństwa terapia hormonalna w trakcie której kobieta przyjmowała estrogeny i androgeny

W jaki sposób kobieta może przywrócić funkcjonalność i ładny wygląd warg sromowych?

    Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonywany jest w celu poprawy funkcjonalności i wyglądu warg sromowych. W trakcie zabiegu można jednakowo pomniejszyć wargi sromowe, poprawić ich asymetrię, zmienić kształt lub też je całkowicie zrekonstruować. Podczas zabiegu labioplastyki chirurg wycina nadmiar tkanki i modeluje wargi sromowe, w taki sposób, żeby spełniały swoją funkcję i uzyskały prawidłowy wygląd. Pacjentki mogą także zdecydować się na mniej inwazyjny laserowy zabieg zmniejszania warg sromowych. Dzięki laserowi możliwe jest ograniczenie stopnia uszkodzenia tkanek do całkowitego minimum, co przeciwdziała krwawieniu. Okres gojenie w przypadku laserowego zmniejszania warg sromowych jest o wiele krótszy niż w tradycyjnym zabiegu z użyciem skalpela. Laser zapobiega także pojawianiu się obrzęków oraz blizn pooperacyjnych. Oprócz tego stymuluję produkcją nowego kolagenu, tkanki stają się elastyczniejsze. Metoda plastyki warg sromowych z użyciem lasera trwa mniej więcej 60 minut. Zabieg jest mało inwazyjny, wykorzystuje się do niego znieczulenie miejscowe. Po jego wykonaniu, o ile nie ma żadnych zauważalnych przeciwwskazań, pacjenta może od razu wrócić do domu. Pacjenta musi jednak pamiętać, iż powinna ona zachować abstynencję seksualną na okres od 4 do 6 tygodni po przeprowadzonym zabiegu. Czas ten zależny jest od polecań lekarza oraz stanu pacjentki.

Zobacz więcej  Laserowe wybielanie okolic intymnych

Tradycyjny zabieg labioplastyki wykonywany operacyjnie również przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut. Po nim także należy pamiętać o obowiązkowej abstynencji seksualnej na okres 2 do 4 tygodni. Zabieg polecany jest wszystkim kobietom posiadającym zbyt duże, asymetryczne albo zdeformowane wargi sromowe, które przeszkadzają w codziennym życiu.

Plastyka warg sromowych mniejszych

    Labioplastyka warg sromowych mniejszych to zabieg chirurgiczny, dzięki któremu uzyskuje się znaczną redukcję albo zmianę kształtu warg sromowych mniejszych. Wargi sromowe mniejsze są fałdami śluzówki, otaczają wejście do pochwy i chronią ją przed bakteriami i urazami. Zbyt duża wielkość warg sromowych jak ich asymetria może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Innym powodem takiego stanu są porody czy podeszły wiek. W przypadku zbyt dużych warg sromowych kobiety mogą odczuwać dotkliwy ból w trakcie kontaktów seksualnych. Zostaje zauważony również dyskomfort w trakcie codziennych aktywności fizycznych. Kobiety te nie czują się dobrze w zbyt obcisłej bieliźnie osobistej. Plastyka zbyt dużych warg sromowych polega na usunięciu zbędnej ilości warg sromowych oraz wymodelowaniu warg. Po zabiegu może wystąpić obrzęk na obszarze wokół rany, ustępuje on po 7 do 14 dni.

Plastyka warg sromowych większych

Wargi sromowe nie powinny być zbyt duże, jak i za małe. Zmiany w wyglądzie warg sromowych mogą wynikać z nagłego przyrostu masy ciała albo z utratą masy ciała. Zabieg labioplastyki warg sromowych dobrze wpływa na podniesienie własnej wartości. Polega on na zmniejszeniu lub zwiększeniu warg, lub także ingerencji w ich kształt. Do tego zabiegu stosuje się takie techniki jak zabiegi chirurgiczne, liposukcja, przeszczep tkanki tłuszczowej pacjenta, iniekcja wypełniaczy.

Efekty wykonania labioplastyki to przede wszystkim:

 • poprawa wyglądy warg sromowych, które stają się bardziej estetyczne
 • odmłodzenie wyglądu narządów płciowych
 • rekonstrukcja naprawcza warg sromowych
 • zmniejszenie warg sromowych
 • korekta przerostu war sromowych zarówno małych jak i dużych
 • korekta asymetrii warg sromowych dużych oraz małych.

W jaki sposób pacjentka powinna się przygotować do zabiegu labioplastyki?

Przed operacją pacjentka musi udać się na wizytę konsultacyjną w trakcie której zostanie poinformowania o zaleceniach przedoperacyjnych.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa twarzy - ważne informacje

Pacjentka musi wykonać takie badania jak:

 • badanie ogólne moczu
 • morfologia
 • grupa krwi
 • APTT, INR, PT-krzepnięcie
 • antygen HBS, HIV, HCV
 • poziom cukru
 • elektrolity
 • EKG, jeśli pacjentka ukończyła 40 rok życia

 

    Na 14 dni przed umówionym zabiegiem labioplastyki pacjenta nie powinna przyjmować takich leków jak: aspiryna i jej pochodne (Acard), witamina E, leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe. Wszystkie te preparatu mają niekorzystny wpływ na przedłużenie krwawienia w czasie operacji i po niej. Nie zaleca się także palenia tytoniu na 3 dni przed operacją. Przed przystąpieniem do plastyki warg należy poinformować lekarza o przebytej infekcji, jeśli nastąpiła ona w ciągu ostatnich 2 tygodni przed umówionym zabiegiem operacyjnym. Pacjenta musi pozostać 6 godzin na czczo bez jedzenia i picia przed zabiegiem labioplastyki.

Zalecenie lekarskie po wykonanej operacji

Czas gojenia po chirurgicznej interwencji w tkanki krocza wynosi od 4 do 6 tygodni. Wszystkie materiały szewne stosowane w tym zabiegu są bardzo dobrej jakości i samoistnie zostają wchłonięte przez organizm. Nie trzeba więc umawiać się na kolejną wizytę w celu zdjęcia szwów. Aby przyspieszyć cały proces gojenia rany, wykorzystuje się specjalne globulki zawierające kwas hialuronowy. W czasie okresu pooperacyjnego pacjentka nie powinna uprawiać sportów, podnosić ciężarów ponad 2-kilogramowych na czas do 30 dni od przeprowadzonej operacji. Badania kontrolne wykonuje się w 7 i 28 dniu po zabiegu, a także w 3 miesiącu po operacji. Pacjenta przez ten czas może odczuwać ból, który ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych (np., Ketanol, który można otrzymać bez recepty w każdej aptece). U pacjentek zauważyć można również podwyższoną temperaturę do 37,5 stopnia, co jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. Bardzo istotną kwestią jest utrzymanie właściwej higieny miejsc intymnych. Należy codziennie podmywać i osuszać krocze również w okolicy szwów. Do osuszania należy wykorzystać delikatny papier ręcznikowy, nie należy pocierać szwów. Gojącą się ranę dobrze jest smarować specjalną maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, która ma w składzie antybiotyk. Ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń pooperacyjnych, co umożliwi szybką rekonwalescencję i brak wystąpienia komplikacji.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki

Zabieg labioplastyki jest często polecany pacjentkom ze względów zdrowotnych, zwłaszcza dla osób borykających się z przerośniętymi wargami sromowymi. Wargi sromowe pokaźnych rozmiarów są narażone na wszelkiego rodzaju otarcia, od spodni czy bielizny. Po jakimś czasie mogą one powodować pojawienie się ran, szczególnie u osób aktywnych fizycznie, uprawiających różne sporty. Duże wargi sromowe są powodem także wszelkich pojawiających się infekcji intymnych. Wiele kobiet boryka się z problemem dyskomfortu w trakcie stosunków seksualnych. Właśnie z tego względu kobiety z przerośniętymi warami bardzo często podejmują decyzję o operacji ich zmniejszenia i poprawie kształtu na bardziej estetyczny. Zabiegowi labioplastyki poddawane są również kobiety, które przeszły ciężki poród, który skutkował wieloma urazami. Wargi sromowe mogły wówczas zostać zniszczone lub ulec rozciągnięciu. Wszystkie kobiety zasługują na to, aby w trakcie kontaktów seksualnych czuć się komfortowo, zabieg labioplastyki umożliwia pozbycie się wszelkich kompleksów i wpływa na polepszenie życia seksualnego.

Zobacz więcej  Czy depilacja ipl jest najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia?

Zabieg labioplastyki zaleca się zatem kobietą które:

 • borykają się z anatomicznym przerostem warg sromowych
 • mają widoczną asymetrię albo deformację warg sromowych
 • cierpią na przerost warg sromowych, przez co pojawia się u nich ból, otarcia i infekcje intymne
 • odczuwają dyskomfort w trakcie noszenia obcisłych ubrań i uprawiania sportu
 • nie są w pełni zadowolone z wyglądu swoich warg sromowych

    Labioplastyka stosowana jest także w trakcie operacji zmiany płci, polega ona wówczas na stworzeniu od podstaw warg sromowych, które wcześniej w ogóle nie istniały.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki warg sromowych

    Labioplastyka nie może być wykonana u każdego. Do przeciwwskazań zaliczyć można pewne choroby ginekologiczne, szczególnie choroby nowotworowe. O wszystkich dolegliwościach należy wcześniej poinformować lekarza, jeszcze przed przystąpieniem do planowanego zabiegu. Operacja może okazać się problematyczna zwłaszcza i osób mających problemy z krzepliwością krwi. Przeciwwskazaniem jest także okres ciąży. Labioplastyki nie powinno się przeprowadzać w trakcie miesiączki, zabieg warto przeprowadzić od razu po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Efekty i możliwe powikłania po labioplastyce

Po zabiegu może być widoczna blina. Do powikłań zaliczamy przede wszystkim: ból, pieczenie, uszkodzenie zakończeń nerwowych.
Ryzyko powikłań maleje, jeśli pacjenta wybierze laserową metodę labioplastyki warg sromowych. Jednak po takim zabiegu warto korzystać z lubrykantów nawilżających pochwę przed stosunkiem seksualnym, pacjentka powinna także ćwiczyć mięśnie Kegla. Wargi sromowe po zabiegu są mniej chropowate, ulega także zmianie ich wrażliwość.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop