Blog

Rozdwajanie paznokci – jakie są przyczyny?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Rozdwajanie paznokci – jakie są przyczyny?

Z wiekiem nasze ciała zwalniają i nie naprawiają się tak szybko jak w młodości, co może mieć zauważalne skutki dla naszej skóry i paznokci. Nasza dieta może być ograniczona i wymaga uzupełnienia o specyficzne substancje odżywcze, które pobudzają wzrost i naprawę, o czym więcej później, ale paznokcie mogą stać się miękkie i słabe właśnie z tego powodu – braku specyficznych substancji odżywczych lub dużego zapotrzebowania organizmu na te substancje lub jego niezdolności do metabolizowania określonych substancji odżywczych.

Leki dla łamliwych paznokci

Leki na schorzenia również muszą być brane pod uwagę, zawsze słyszę o problemach z paznokciami pojawiających się znikąd u ludzi na tyroksynie, na przykład dla nieaktywnej tarczycy. Miękkie i słabe paznokcie sięgają do wolnego brzegu (biały kawałek) ale niewiele poza nim.

Rozdwajające się paznokcie

Przeciwieństwem słabych i miękkich paznokci są paznokcie, które są zbyt grube, mocne i kruche. Ludzie mogą sobie życzyć tego typu paznokci jeśli ich paznokcie są miękkie i słabe ale muszę powiedzieć, że zbyt mocne, kruche paznokcie rozdzierają się zawzięcie i zawsze na połączeniu różowego łożyska paznokcia i wolnego brzegu (białego kawałka), pozostawiając osobę zszokowaną, pulsującą opuszkę palca i krew za sobą w niektórych przypadkach. Wiele osób stwierdza z wiekiem, że ich paznokcie u stóp stają się grubsze i bardziej kruche.

Dlaczego moje paznokcie rozdwajają się warstwowo? Rozdwojone paznokcie

Paznokcie rozdwajają się warstwowo, inaczej nazywane są paznokciami złuszczającymi się lub łuszczącymi się. Zwykle paznokcie zaczynają się łuszczyć na białej, wolnej krawędzi, a ponieważ ludzie lubią dłubać, gryźć i ogólnie bawić się drażniącymi rzeczami, gładka powierzchnia paznokcia staje się szorstka, ponieważ warstwy zaczynają się odrywać, nawet z powrotem na różową część paznokcia nad łożyskiem. Takie paznokcie będą wyglądały jak u osoby obgryzającej paznokcie.

Dlaczego paznokcie się łuszczą? Niedobory witamin

Uszkodzenia fizyczne ale tym razem bardziej drobne ale powtarzające się z dnia na dzień (mycie w gorącej wodzie bez rękawiczek, otwieranie paznokciami metalowych wieczek od puszek lub kartonów, niskiej jakości pilnik do paznokci).

Brak oleju w samym paznokciu spowodowany procesem starzenia się i częstym myciem rąk (i nie stosowaniem olejku do paznokci/kremu do rąk), który pozbawia nas tego, co jest w nim obecne.

Zrozumienie różnych sposobów leczenia rozdwojeń

Drzazgi są częstym problemem u osób z łamliwymi paznokciami. Pojawiają się one kiedy paznokieć łamie się w środku, pozostawiając dwie części paznokcia wystające z każdego końca w kształcie litery “V”. Kiedy to się dzieje, ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją różne zabiegi, które pomogą wyleczyć i naprawić twoje rozdwojenia. Ale który z nich będzie działał w twoim przypadku? Przygotowaliśmy przewodnik ze wszystkim, co musisz wiedzieć o przyczynach rozdwojonych paznokci i planach leczenia.

Przyczyny rozdwajania się paznokci

Jak sama nazwa wskazuje, rozdwojenia to paznokcie pęknięte w środku. Często są one trudne do naprawienia, ponieważ przebiegają głęboko w płytce paznokcia.

Kruche paznokcie

Jedną z bardziej powszechnych przyczyn rozdwajania się paznokci jest problem zwany onychorrhexis. Jest to kruchość płytki paznokcia, która zazwyczaj dotyka starsze kobiety bardziej niż mężczyzn. Może prowadzić do poważniejszych stanów, takich jak onychoschizia, która zniekształca kształt i wytrzymałość paznokci.

Zobacz więcej  Estmar – recepta online

Osłabienie paznokci – dbaj o płytkę paznokcia

Inną możliwą przyczyną rozdwajania się paznokci jest osłabienie spowodowane urazem. Może się to zdarzyć nagle, gdy uderzymy palcem o coś lub może to być problem przewlekły spowodowany albo noszeniem ciasnych butów, które naciskają na paznokcie, albo używaniem rąk w trudnych warunkach. Uraz może sprawić, że naturalne warstwy w płytce paznokcia oddzielają się, pozwalając powietrzu i wodzie dostać się pod spód. To powoduje, że paznokcie się łamią lub rozdwajają.

Odwodnienie przy pielęgnacji paznokci

Odwodnienie może również prowadzić do rozdwajania się. Kiedy Twój organizm nie ma wystarczającej ilości wody, zaczyna wyciągać wilgoć z tkanek, w tym z paznokci. To sprawia, że są one słabe i bardziej podatne na łamanie.

Częsta stylizacja włosów

Jeśli często stylizujesz włosy gorącymi narzędziami, takimi jak prostownica, lokówka czy suszarka, rozdwajanie może być dla Ciebie problemem. Ciepło pochodzące z tych narzędzi osłabia płytkę paznokcia i sprawia, że jest ona bardziej podatna na pękanie w środku.

Lakier do paznokci

Lakier do paznokci jest kolejną przyczyną rozdwajania się paznokci, ponieważ może uwięzić wodę pod płytką paznokcia, czyniąc je bardziej kruchymi i podatnymi na rozpadanie się. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku lakierów akrylowych do paznokci, które często są grube i trudne do usunięcia.

Reakcje alergiczne

Alergie mogą również powodować rozdwajanie, najczęściej na nikiel i formaldehyd. Jeśli podejrzewasz, że problem z paznokciami jest związany z alergiami, porozmawiaj z lekarzem o testach alergicznych i możliwościach leczenia.

Niedobory żywieniowe

Wreszcie, niedobory żywieniowe mogą również prowadzić do rozdwajania się paznokci, zwłaszcza niedobory witaminy B12, żelaza i cynku. Jeśli nie otrzymujesz składników odżywczych, których potrzebuje twój organizm, twoje paznokcie zaczną to pokazywać.

Oznaki, że musisz natychmiast udać się do lekarza

Zmiany w kolorze

Ciemnienie paznokci lub ciemna smuga na środku to znak, że możesz mieć infekcję grzybiczą. Grzyby rozwijają się w ciemnym, wilgotnym miejscu i mogą szybko rozprzestrzenić się na inne paznokcie. Jeśli zauważysz zmianę koloru, od razu skontaktuj się z dermatologiem, aby podjąć leczenie, zanim grzyb się rozprzestrzeni.

Pogrubienie paznokcia

Jeśli Twoje paznokcie stają się grubsze i trudniejsze do obcięcia, może to również oznaczać infekcję grzybiczą. W miarę rozwoju grzyba, pogrubia on płytkę paznokcia i utrudnia jej przycinanie lub opiłowywanie.

Żółknięcie paznokci

Żółtawy odcień paznokci może być oznaką infekcji grzybiczej, ale może również sygnalizować poważniejszy problem, taki jak choroba wątroby. Jeśli zauważysz, że twoje paznokcie zaczynają żółknąć, natychmiast udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

Wżery lub grzbiety na paznokciach

Mostki lub wżery na paznokciach mogą sygnalizować łuszczycę. Jest to choroba skóry, która powoduje czerwone, łuszczące się plamy i może również wpływać na paznokcie, sprawiając, że wydają się one wżarte i nierówne. Łuszczyca zazwyczaj nie jest bolesna, ale jeśli oprócz rozdwojeń masz inne objawy takie jak zmęczenie lub suchość, łuszczyca jest prawdopodobną diagnozą.

Zobacz więcej  Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Domowe sposoby na skuteczne rozjaśnienie skóry

Kruche, miękkie lub łamliwe paznokcie

Jeśli Twoje paznokcie są kruche i łatwo się łamią, może to wskazywać na brak niezbędnych składników odżywczych. Niedobór witaminy B12, żelaza lub cynku może sprawić, że twoje paznokcie będą słabe i podatne na rozdwajanie. Udaj się do lekarza, aby zbadać się pod kątem niedoborów i dowiedzieć się, czy musisz przyjmować suplementy.

Opuchlizna i zaczerwienienie wokół paznokci

Jeśli doświadczasz obrzęku lub zaczerwienienia wokół paznokci, może to być oznaką infekcji. Infekcja bakteryjna powoduje, że obszar wokół paznokcia staje się czerwony, spuchnięty i delikatny w dotyku. Jeśli to zauważysz, zgłoś się do lekarza.

Pęknięcia lub rozdwojenia powodujące ból i dyskomfort

Pęknięcia i rozdwojenia w paznokciu mogą prowadzić do poważniejszych infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Jeśli masz ból związany z rozdwojeniem, jest to również powód do niepokoju, ponieważ tego typu paznokcie są szczególnie podatne na infekcje.

Paznokcie, które mają zakrzywiony kształt lub deformacje wzdłuż płytki paznokciowej

Jeśli masz już cienkie paznokcie, duża krzywa w paznokciu może być oznaką choroby płuc, takiej jak rozedma lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jeśli masz jakiekolwiek inne nietypowe objawy, oprócz rozdwojeń, zgłoś się do lekarza w celu oceny.

Najlepsze leczenie rozdwojonych paznokci

Leczenie będzie zależeć od podstawowej przyczyny. Na przykład, jeśli twoje paznokcie są kruche i łatwo się łamią, możesz potrzebować suplementów, aby zwiększyć poziom składników odżywczych. W tej części poznasz najbardziej skuteczne leczenie rozdwojonych paznokci.

Przyjmowanie suplementów

Jeśli masz niedobór pewnych witamin lub minerałów, przyjmowanie suplementów może pomóc wzmocnić Twoje paznokcie i sprawić, że będą mniej podatne na rozdwajanie. Multiwitamina zazwyczaj dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych, ale suplementy mogą być konieczne, jeśli brakuje Ci żelaza, cynku lub witaminy B12. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie suplementy są dla Ciebie najlepsze.

Leki stosowane miejscowo

Jeśli masz infekcję grzybiczą, lekarz może przepisać Ci lek stosowany miejscowo w celu leczenia grzyba. Leki te zazwyczaj występują w postaci maści lub kremu i muszą być stosowane bezpośrednio na paznokcie. Leczenie może trwać kilka tygodni lub miesięcy, ale ważne jest, aby zakończyć cały kurs leków, aby usunąć infekcję.

Leki doustne

Jeśli masz infekcję bakteryjną, lekarz może przepisać doustny antybiotyk, aby oczyścić infekcję. Leczenie trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni, w zależności od ciężkości zakażenia.

Operacja

W niektórych przypadkach może być konieczna operacja w celu skorygowania podstawowego problemu powodującego rozszczepienie. Na przykład, jeśli infekcja grzybicza rozprzestrzeniła się na łożysko paznokcia, lekarz może być zmuszony do usunięcia części lub całego zainfekowanego paznokcia. Jeśli cierpisz na poważny niedobór witamin, być może będziesz musiał poddać się operacji chirurgicznej, aby skorygować deformacje paznokci.

Zobacz więcej  Przeszczep FUE - co warto o nim wiedzieć?

Najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania rozdwajaniu się paznokci

Rozdwajania paznokci można uniknąć. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania rozdwajaniu się paznokci.

Noś bawełniane rękawiczki

Podczas pracy z rękami, noś bawełniane rękawiczki, aby chronić swoje skórki i paznokcie. Bawełna wchłonie każdą wilgoć, aby nie uszkodzić łożyska paznokcia. Warstwa ochronna zapobiegnie również skaleczeniom i pęknięciom paznokci, jeśli podczas noszenia rękawiczek “zahaczymy” o coś. Bawełna jest doskonałym materiałem, który zapobiega rozdwajaniu się, więc zawsze miej pod ręką parę bawełnianych rękawiczek.

Nie skubać paznokci

Jeśli masz suchą skórę wokół paznokci, która powoduje ich rozdwajanie się lub pękanie, nie wybieraj skóry, ponieważ to tylko pogłębi problem i spowoduje dalsze uszkodzenia łożyska paznokcia. Zamiast tego użyj kremu nawilżającego lub balsamu, aby nawilżyć skórę. Być może trzeba będzie również dostosować swoją dietę i pić więcej wody, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość płynów.

Używaj kremu lub olejku do skórek

Jeśli masz suche skórki, używanie kremu lub olejku do skórek może pomóc w utrzymaniu nawilżenia paznokci. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nakładaj olejek wieczorem przed pójściem spać, aby mógł wsiąknąć w skórki przez noc. Jeśli martwisz się o tłuste prześcieradła lub poplamienie poszewki na poduszkę, załóż bawełniane rękawiczki podczas nakładania kremu dla dodatkowej ochrony.

Nie pilnuj paznokci, gdy są mokre

Najlepiej jest unikać opiłowywania paznokci, gdy są mokre, ponieważ może to spowodować ich rozdwajanie i łamanie. Spróbuj poczekać, aż paznokcie całkowicie wyschną, zanim zaczniesz je opiłowywać. Jeśli koniecznie musisz opiłować paznokcie, gdy są mokre, używaj bardzo delikatnego dotyku i unikaj zbyt dużego nacisku.

Używaj preparatu wzmacniającego paznokcie

Jeśli Twoje paznokcie są słabe i skłonne do rozdwajania się, użycie preparatu wzmacniającego może pomóc je wzmocnić i sprawić, że będą mniej podatne na złamania. Na rynku jest wiele różnych wzmacniaczy, więc znajdź taki, który będzie dla Ciebie najlepszy. Niektórzy ludzie wolą używać lakieru bazowego przed nałożeniem lakieru do paznokci, podczas gdy inni wolą używać lakieru nawierzchniowego, aby uszczelnić połysk. Najważniejsze jest to, że używając któregoś z tych produktów, stworzysz dodatkową warstwę ochronną na swoich paznokciach.

Stosuj odżywczy krem do rąk lub balsam w ciągu dnia

Kiedy Twoje dłonie czują się suche i popękane, nałożenie na nie kremu do rąk to świetny sposób na nawilżenie skórek i paznokci. Substancje nawilżające w balsamie lub kremie pomogą utrzymać je w zdrowiu i pomogą zapobiec rozdwajaniu się. Spróbuj założyć bawełniane rękawiczki po nałożeniu kremu dla dodatkowej ochrony.

Masuj skórki olejkiem

Masowanie skórek olejkiem może pomóc zmiękczyć je i sprawić, że łożysko paznokcia będzie bardziej elastyczne. Może to pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu się paznokci, ponieważ utrzymuje obszar wokół paznokci nawilżony, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że będą się one rozdwajać lub pękać podczas odrastania.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop