Blog

Odcisk na stopie – jak sobie z nim poradzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Odcisk na stopie – jak sobie z nim poradzić?

Odciski i modzele na spodzie stopy mogą być niezwykle bolesne i nieprzyjemne, sprawiając, że z każdym krokiem czujesz, jakby Twoje stopy chodziły po kamieniach. Co determinuje powstawanie odcisków i modzeli?

Czym jest modzel?

Modzele to obszary pogrubionej skóry, które najczęściej powstają na podeszwach stóp. Powstawanie modzeli to naturalny proces zachodzący w organizmie. Jakie są przyczyny powstawania modzeli? Modzele rozwijają się na skutek procesu obronnego skóry – Twoje ciało próbuje chronić skórę, gdy jest poddawana wielokrotnemu naciskowi i tarciu. Na skutek reakcji organizmu powstaje zgrubienie, które zmniejsza ryzyko pękania skóry. W ten sposób narażenie organizmu na infekcje czy stan zapalny jest zminimalizowane. Niestety, gdy modzele nabiorą określonej grubości, mogą stać się niewygodne, a nawet bolesne (zwłaszcza wtedy, gdy powstają na stawach palców) powodując większy nacisk na tkanki, stawy i kości znajdujące się poniżej. W strukturze modzeli znajduje się wyłącznie martwy naskórek bez zakończeń nerwowych i ukrwienia, więc usunięcie ich jest zazwyczaj bezbolesne – podobnie jak obcinanie włosów.

Czym jest odcisk?

Odcisk na stopie jest trochę podobny do modzelu, ponieważ jest pogrubionym obszarem martwej skóry spowodowanym naciskiem lub tarciem. Różnica polega na tym, że odciski pojawiają się w bardzo specyficznych punktach, często są bardzo małe (2mm – 20mm) i wnikają głębiej w skórę w kształcie stożka. Oznacza to, że często są przez to również bardziej bolesne, gdy znajdują się na obszarze, który poddawany jest znacznym obciążeniom.

Dosyć często odciski pojawiają się między palcami – przyczyną powstawania odcisków w tym miejscu jest ocieranie się palców o siebie. Te odciski mają trochę inny wygląd – są bielsze, bardziej miękkie i mogą być wypełnione płynem limfatycznym. Ponieważ skóra otaczająca odcisk jest bardziej wrażliwa, należy zachować szczególną ostrożność podczas jego usuwania.

Zobacz więcej  Azalia – recepta online

Jaka jest różnica między odciskiem a modzelem?

Odciski i modzele wyglądają bardzo podobnie, ale jest kilka kwestii, które je odróżniają.

Odciski

Odciski zwykle pojawiają się na palcach stóp. Są wynikiem zbyt ciasnych butów lub ułożenia palców, (wtedy gdy palce ocierają się o siebie) — oba są wynikiem ciągłego pocierania i nacisku. Trudno je leczyć w domu, ponieważ skóra nie jest jędrna, jak ma to miejsce na modzelach, i niektóre jej warstwy są twarde i grube (np. korzeń odcisku) – których nie może dosięgnąć żadne nasączenie i nawilżenie. Chociaż domowe środki zaradcze mogą dotyczyć niektórych warstw odcisku, nie są w stanie usunąć całej części. Całkowite usunięcie odcisku możliwe jest zazwyczaj poprzez przeprowadzenie zabiegu wyłuszczenia.

Niektórzy lekarze mogą oferować krioterapię w celu zamrożenia zmiany na stopie, jednak nie jest to zalecane podejście na usuwanie odcisków, ponieważ odciski prawdopodobnie odbudują się wraz z upływem czasu. Zdecydowanie lepsze jest ich wyłuszczenie, aby skutecznie pozbyć się wszystkich uszkodzonych tkanek.

Różnica między odciskami a brodawkami

Nierzadko spotyka się pacjentów, u których odciski zostały błędnie zdiagnozowane jako brodawki i na odwrót. W niektórych przypadkach wygląd obu zmian może być bardzo podobny i może być je trudno odróżnić. Dlatego zawsze należy oczyścić górną warstwę zmiany (jest to zabieg bezbolesny, ponieważ jest to martwa skóra), aby zbadać leżącą pod nią tkankę, ponieważ po oczyszczeniu istnieją bardzo wyraźne różnice między tymi dwiema zmianami skóry.

Co ważne, leczenie odcisków i brodawek jest bardzo różne, a wynik może być bardzo bolesny w przypadku niewłaściwego leczenia. Zdecydowanie zaleca się wizytę w gabinecie podologcznym i postawienie diagnozy przez doświadczonego podologa przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia.

Modzele

W wyniku ciągłego nacisku na ciele tworzą się modzele. Wspinaczka po skałach lub na przykład noszenie butów w niewłaściwym rozmiarze może powodować nie tylko deformację stóp ale również – modzele. Podczas gdy niektórzy wolą pozostawić modzele nietknięte, te na stopach mogą stać się niewygodne i sprawić, że chodzenie będzie bolesne. Jeśli modzel jednak jest bardzo bolesny lub jest w stanie zapalnym, zaleca się umówienie wizyty u podologa w celu jego oceny i podjęcia leczenia. W przeciwieństwie do odcisków, modzele można złuszczyć, ponieważ są one martwą tkanką, więc usunięcie ich odsłoni świeżą nową skórę poniżej.

Zobacz więcej  Fala uderzeniowa STORZ - bezbolesny zabieg

Jak wygląda proces leczenia odcisków stóp i modzeli?

Odciski i modzele na spodzie stopy mogą być łatwo i bezboleśnie usunięte przez podologa podczas jednej wizyty. Odciski są „wyłuszczane”, dzięki czemu niemal natychmiast odczuwane jest uczucie ulgi przy stąpaniu po ziemi. Modzele natomiast zostają zmniejszone – pozostawiana jest wyłącznie nienaruszona cienka warstwa ochronna skóry w miejscu podatnym na znaczne przeciążenia.

Czy plastry na odciski działają?

Zdecydowanie odradza się stosowanie plastrów na odciski. Zawierają kwas salicylowy, który ma niszczyć odcisk. Problem polega na tym, że odciski są często bardzo małe, a plastry na odciski mają z góry określony rozmiar, który może znacznie przekraczać granice samej zmiany na skórze. Nawet jeśli rozmiary są porównywalne, kwas pod wpływem nacisku stopy może rozprzestrzenić się na obszar zdrowej skóry i znacznie ją podrażnić, powodując ból, obrzęk i zaczerwienienie. Dzieje się tak, ponieważ kwas nie rozróżnia rodzaju skóry, do której jest zastosowany.

Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków i modzeli?

Ponieważ nie ma innego sposobu leczenia odcisków poza zabiegiem, a usuwanie modzeli może być obciążające i uciążliwe, zapobieganie ich powstawaniu jest ważne w przypadku obu problemów ze stopami.

Sprawdź stopy w sposób profesjonalny

Jedną z obecnych na rynku, nowoczesną usługą, jest profesjonalne zmierzenie i dopasowanie butów do stóp. Jeśli możesz pominąć zamawianie online i wejść do specjalistycznego sklepu obuwniczego, ta usługa jest nieoceniona i może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się odcisków i modzeli. Dopasowanie buta obejmuje znacznie więcej niż Twój rozmiar — profesjonalista zmierzy poza długością stopy również jej szerokość i sprawdzi jej prawidłową budowę. Kiedy lepiej zrozumiesz anatomię swojej stopy, możesz zacząć szukać butów, które lepiej pasują i nie będą przyczyną powstawania zmian na stopach.

Unikaj niektórych rodzajów butów

Określone typy butów, zwłaszcza te na wysokim obcasie, wywierają nacisk na zewnętrzną część palców, co zwiększa ryzyko powstawania odcisków, a nawet powodują różne deformacje stóp. Ważne jest również, aby wymieniać buty, gdy się starzeją i zużyją — gdy buty się psują, tracą odpowiedni profil i nie zapewniają odpowiedniego wsparcia stopie. Odciski i modzele to problemy ze stopami, które wynikają z powodu nieodpowiednio dobranego obuwia (ciasnych butów), a co za tym idzie – zwiększonego nacisku i ciągłego tarcia.

Zobacz więcej  Dermatoskopia - profesjonalne badanie skóry

Zadbaj o prawidłową pielęgnację stóp

Najlepszym sposobem zapobiegania modzeli jest prawidłowa pielęgnacja stóp – na przykład: częste moczenie stóp w ciepłej wodzie, użycie środków złuszczających zawierających w składzie kwas salicylowy, użycie kosmetyków (np. peeling gruboziarnisty) i narzędzi (np. pumeks) do usunięcia martwych obszarów na skórze i ich nawilżenia (np. nawilżające kremy). Dodatkowo wżywanie żelowych lub piankowych wkładek do butów żelowych również może pomóc w regularnej pielęgnacji stóp, w tym w zmniejszeniu nadmiernego nacisku na skórę. Ponieważ odciski mają tendencję do odnawiania się, zapobieganie ich powstawaniu jest kluczem do utrzymania ich na dystans.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop