Blog

Przeszczep włosów u mężczyzn

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Dla bardzo wielu mężczyzn łysienie jest krępującym problemem. Na szczęście, współczesna medycyna ma kilka rozwiązań. Hitem stał się przeszczep włosów – zabieg, który pozwala odzyskać gęstą i bujną czuprynę. Najnowsza technologia sprawia, że zabiegi są coraz mniej inwazyjne i coraz częściej się udają. Dowiedz się wszystkiego o przeszczepie włosów u mężczyzn.

Problem wypadania włosów u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn to bardzo częsty problem. Przerzedzenie włosów może być zupełnie naturalnym objawem andropauzy, jednakże może także pojawić się pod wpływem innych chorób i schorzeń. Jeśli problem wypadania włosów jest uciążliwy, warto bardziej się mu przyjrzeć. Zdarza się, że u podstaw wypadania włosów leży cukrzyca. Wysoki poziom stężenia cukru we krwi może doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych. Powodem bywa także przyjmowanie leków (głównie wychwytu zwrotnego serotoniny). Jednak w większości przypadków przyczyną jest łysienie androgenowe, czyli wywołane działaniem męskich hormonów na organizm.

Wyeliminowanie przyczyny wypadających włosów może sprawić, że problem ustanie. Może także okazać się, że możliwe jest przeprowadzenie leczenia, które przywróci bujność fryzury, na przykład przyjmowanie preparatów zwiększających naczynia krwionośne przy mieszkach włosowych, dzięki czemu te będą lepiej odżywione i zaczną odrastać. Jeśli jednak problem jest zaawansowany, jedynym możliwym sposobem na odzyskanie włosów jest przeprowadzenie przeszczepu.

Męskie łysienie – na czym to polega?

Łysienie androgenowe, nazywane także męskim łysieniem, to przypadłość, która dotyczy około 50% mężczyzn w wieku 50 lat. Oznacza to, że co drugi mężczyzna doświadcza łysienia. Przyczyny leżą w uwarunkowaniu genetycznym, zatem można stwierdzić, że jeśli dziadek i ojciec cieszyli się bujną fryzurą, syn także nie powinien mieć z nią problemu.

Bezpośrednią przyczyna wypadania włosów jest nadwrażliwość na DHT, to znaczy dihydrotestosteron. To hormon pochodzący od męskiego testosteronu, który ma wpływ na receptory mieszków włosowych. Ponieważ są one androgenozależne, DHT oddziałuje na nie i powoli doprowadza do ich stopniowego zaniku. Dlatego włosy szybciej wypadają, a proces produkcji nowych jest zaburzony. Mogą odrastać, ale są cieńsze i krótsze, a potem wzrost zostaje całkowicie zahamowany. Łysienie androgenowe czasami dotyczy także kobiet, które doświadczają zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn nie musi oznaczać innych problemów ze zdrowiem.

Zobacz więcej  Terapia osoczem bogatopłytkowym w leczeniu łysienia

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

To, czy łysienie androgenowe może dotyczyć kogoś w przyszłości można zauważyć czasami już u nastolatków. Jednakże raczej nikt nie przygląda się temu, czy włosy odrastają krótsze i cieńsze, zwłaszcza że mężczyźni najczęściej i tak mocno je ścinają. Dlatego pierwszym powodem do niepokoju jest najczęściej obserwacja cofającej się linii włosów, czyli pojawianie się tak zwanych zakoli. Jeśli w tym momencie proces łysienia nie zostanie zahamowany, włosy stopniowo zaczną się przerzedzać na środkowej części głowy. Najdłużej pozostają na potylicy i skroniach, jednak w przypadku mocno zaawansowanej choroby po jakimś czasie problem dotyczy całej głowy.

Czasami łysieniu androgenowym mogą towarzyszyć inne objawy. Często jest to przetłuszczona skóra głowy i nadmierne wydzielanie łoju skórnego. Pacjenci skarżą się także czasami na uczucie napięcia mięśni skóry głowy. Jest ono mocno odczuwalne i może powodować duży dyskomfort.

Przeszczep włosów: rozwiązanie na łysienie androgenowe?

Zanim pacjent zdecyduje się na przeszczep, musi wykonać szereg badań. Jeśli jednak okaże się, że nie ma innych przyczyn problemów z włosami, a problem leży w łysieniu androgenowy lub gdy zmiany zaszły za daleko, dobrym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.

Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który ma zaskakująco dobre rezultaty. Jest bardzo skuteczny, ponieważ odrzucenie takiego przeszczepu zdarza się niezwykle rzadko – w końcu wykorzystuje się materiał pozyskiwany od tej samej osoby. Sam zabieg wykonać kilkoma metodami. Może być nieco bolesny, więc przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W skrócie można powiedzieć, że polega na pobraniu mieszków włosowych z jednej okolicy ciała i przeniesienie na puste miejsce na skórze głowy. Nowoczesne metody przeszczepu włosów najczęściej nie niosą ze sobą żadnych powikłań.

Przygotowania do zabiegu przeszczepu włosów

Pierwszym krokiem do wykonania przeszczepu włosów jest konsultacja z lekarzem. Należy rozejrzeć się po ofertach i wybrać najlepszego specjalistę, który wykonuje zabieg najbardziej interesującą nas metodą. Warto wiedzieć, że efekt wizualny w dużej mierze zależy od doświadczenia lekarza, dlatego warto spędzić jakiś czas na poznawaniu opinii na temat konkretnego specjalisty i zapoznaniu się z jego doświadczeniem i wykształceniem.

Zobacz więcej  Liposukcja kolan - metody i efekty zabiegów

Zabieg nie zostanie wykonany na pierwszej wizycie. Wtedy następuje wstępne badanie i wywiad. Lekarz obejrzy skórę głowy i strefę, z której będą pobierane mieszki włosowe. Trzeba będzie wypełnić standardowy kwestionariusz o przebytych wcześniej chorobach, operacjach i zabiegach. Po tej wizycie należy wykonać podstawowe badania krwi, by określić stan zdrowia pacjenta. Lekarz musi sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwskazań do przeprowadzenia przeszczepu. Dopiero, kiedy wszystkie badania będą prawidłowe, a oględziny wypadną dobrze, można umówić się na zabieg. Bardzo często w okresie oczekiwania na zabieg pacjent powinien przyjmować preparaty o działaniu pobudzającym wzrost włosów, na przykład minoksydę.

Metody przeszczepniania włosów

Istnieje kilka metod na przeszczepienie włosów. Do niedawna jedyną możliwością była metoda FUT, zwana także Strip, która niestety jest dość inwazyjna. Polegała na wycięciu niewielkiego fragmentu skóry wraz z mieszkami włosowymi i podzieleniu go na małe fragmenty, które następnie były przeszczepione na łysą skórę głowy. Na ranę zakładano szwy i po kilku tygodniach zostawała blizna. Ta metoda była dość bolesna i wymagała stosunkowo długiej rekonwalescencji.

Z tego względu o wiele lepszym rozwiązaniem jest metoda FUE. Jest to metoda, która polega na pobieraniu mieszków włosowych igłą w znieczuleniu miejscowym. Obecnie pojawiają się różne warianty tej metody, wykorzystujące urządzenia, które pod okiem lekarza pobierają mikroskopijne wycinki i przeszczepiają je na głowę pacjenta.

Przebieg zabiegu metodą FUE

Metoda FUE jest najczęściej wybieranym sposobem wykonania przeszczepu włosów. To nowoczesna technologia, która nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Zabieg przeprowadza się więc w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie odczuwa nic, ale ma kontakt z lekarzem. To sprawia, że osoba wykonująca zabieg może na bieżąco otrzymywać informacje o samopoczuciu pacjenta i poprawić jego komfort, na przykład poprzez słuchanie muzyki czy rozmowę.

Przeszczep włosów potrafi trwać dość długo. Może to być nawet osiem godzin, ale jest to zależne oczywiście od pojedynczego przypadku. Metoda FUE polega na pobraniu mieszków włosowych ze strefy biorczej wraz z mniej więcej milimetrową tkanką, która je otacza. Do zabiegu nie używa się skalpela, więc nie pozostają żadne ranki ani nacięcia, które wymagają założenia szwów. Mieszki są pobrane za pomocą specjalnej igły i nią zostają później wstrzyknięte w strefę biorczą. Najczęściej pobiera się zespół 4 cebulek włosowych, a następnie od razu się je przeszczepia na głowę.

Zobacz więcej  Efektywny zabieg usuwania pajączków na nogach - laserowe zamykanie naczynek na nogach

Rekonwalescencja po zabiegu przeszczepu włosów

Zabieg jest nieinwazyjny, a dzięki temu że nie ma potrzeby podawania narkozy, pacjent może od razu wrócić do domu. I to samodzielnie, chociaż najlepiej by było, gdyby ktoś mógł go odebrać. Po zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się niewielki obrzęk i zaczerwienienie, a lekarz może zalecić odkażanie miejsca przeszczepu i biorczego antybiotykiem w aerozolu. Skóra głowy najczęściej goi się mniej więcej tydzień

Nie ma potrzeby, by na czas rekonwalescencji pacjent rezygnował z pracy czy codziennych aktywności. Przez jakiś czas należy myć skórę głowy delikatnym preparatem. W tym czasie należy zrezygnować z szamponów i mydła, ponieważ mogą nadmiernie wysuszać tkankę. Czas szczególnej ostrożności to mniej więcej 2 tygodnie. Wtedy należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a także wystawianie się na wysokie temperatury: zrezygnować z sauny, jacuzzi i opalania. Na chwilę warto zaniechać pływania w basenie. Później można w pełni wrócić do codziennych przyzwyczajeń i nie wpływa to na jakość odrastających włosów czy trwałość przeszczepu.

Przeczep włosów – efekty

Pierwsze efekty można zauważyć po mniej więcej 14 tygodniach od zabiegu. Początkowo może się wydawać, że przeszczepione włosy wypadają, ale jest to normalne. Dopiero po 3 miesiącach odrosną w nowych miejscach i można zauważyć efekt. Najczęściej fryzura staje się naprawdę gęsta, ponieważ procent odrzuconych mieszków jest maleńki.

Co najważniejsze, osiągnięte rezultaty zostają na zawsze. Przeszczepione mieszki produkują włosy przez całe życie. Warto jednak pamiętać, że włosy mają swój cykl życiowy i zawsze będą wypadać. Nie jest to powód do niepokoju – na ich miejsce wyrosną kolejne. Przeszczep jest więc opcją, która rozwiąże problem z wypadaniem włosów na dobre.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop