Blog

Łysienie telogenowe – jak można je leczyć i jakie są objawy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Powodów utraty włosów może być wiele, a jednym z najczęściej występujących rodzajów chorób związanych z wypadaniem włosów i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest łysienie telogenowe. Jest to zaburzenie mające przyczynę w nadmiernym wydłużeniu fazy spoczynku włosów, które może być spowodowane brakiem równowagi w organizmie, np. zaburzeniami hormonalnymi, stresem, źle zbilansowaną dietą albo innymi chorobami. Podstawą skutecznego leczenia łysienia telogenowego jest wykrycie przyczyny choroby oraz jej usunięcie. Wdrożenie leczenia, wraz z poddaniem się przez pacjenta wszystkim zaleceniom prowadzącego lekarza w ciągu kilkunastu miesięcy doprowadza do regeneracji włosów i zniknięcia przerzedzeń.

Cykl wzrostu włosa

Z punktu widzenia przeciętnego człowieka włosy po prostu ciągle rosną i dlatego trzeba chodzić do fryzjera, żeby je skracać. Tymczasem włosy mają swój cykl i rytm, w którego czasie są nieustannie wymieniane. Na cykl wzrostu włosa składają się trzy fazy:

anagen

Jest to pierwsza faza wzrostu, która trwa minimum dwa, przeciętnie około pięciu, a maksymalnie nawet sześć lat. U człowieka w młodym wieku, przy braku zaburzeń i chorób, jednocześnie znajduje się w tej fazie nawet 90% wszystkich włosów;

katagen

Faza druga wzrostu włosa jest fazą przejściową i trwającą bardzo krótko, bo jedynie około dwóch, czasami trzech tygodni. Jest to czas przygotowywania się do obumierania włosa, w którym jego opuszka zmniejsza się, stopniowo wyhamowując wzrost. Koniec fazy to oderwanie się końcówki włosa od brodawki znajdującej się w mieszku włosowym i przesunięcie w pobliże skóry;

telogen

Jest to faza trzecia wzrostu włosa a polegająca na spoczynku mieszka włosowego. Faza ta może trwać dosyć długo, bo od dwóch aż do sześciu miesięcy. Włosy w tej fazie słabną oraz przestają całkowicie rosnąć. Końcówka tej fazy to wypadnięcie włosa wraz z wytwarzaniem się w mieszku włosowym nowej opuszki i nowego włosa. W warunkach całkowicie normalnych, czyli zazwyczaj u młodych zdrowych ludzi, w fazie telogenu jest nie więcej niż ok. 10% wszystkich włosów.

Sytuacje, w których dochodzi do zaburzeń hormonalnych albo wskutek choroby i innych czynników cały cykl wzrostu włosa zostaje zaburzony i najczęściej dotyczy to fazy anagenu. Zostaje ona skrócona, a tym samym wydłużeniu ulegają fazy pozostałe, w tym telogen. Zdarza się, że zaburzenia są bardzo poważne, co objawia się nawet 60-80% ilości włosów pozostających w tej fazie i wówczas przerzedzenia stają się widoczne gołym okiem.

Zobacz więcej  Zaffiro - przełom w walce z postępującymi procesami starzenia się

Tym, co odróżnia łysienie telegonowe od innych typów łysienia jest to, że dochodzi do niego właśnie w chwili zwiększenia ilości włosów przechodzących w stan spoczynku i nie ma żadnego związku z zanikaniem mieszków włosowych, czy ich degradacją.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Jak informują lekarze, włosy mogą przejść w stan spoczynku z wielu różnych powodów, przyczyny łysienia telogenowego mogą być więc różnorodne. Przechodzenie włosów w przedłużoną fazę telogenu łączy jedno – zostaje zaburzona delikatna równowaga panująca w organizmie człowieka, przez co faza spoczynkowa znacznie się wydłuża i obejmuje większą ilość włosów na głowie. Czynniki wywołujące łysienie telogenowe mogą być impulsowe (jednorazowe, np. stres) albo przewlekłe (związane z chorobą).

Najczęstsze czynniki wywołujące łysienie telogenowe

zła dieta, doprowadzająca do braku w organizmie witamin oraz mikro i makroelementów, np. żelaza;
zatrucia metalami ciężkimi, m.in. ołów, rtęć;
zaburzenia hormonalne powodowane przez poród, niedoczynność i nadczynność tarczycy albo problemy z przysadką mózgową;
silne obciążenie organizmu: duży albo przewlekły stres, operacja, uraz, poród, duża gorączka;
stosowanie niektórych lekarstw, np. beta-blokerów, retinoidów, czy leków dla epileptyków;
wszystkie choroby zakaźne;
choroby skórne, m.in. łuszczyca, atopowe zapalenie, a także alergiczna wysypka skóry głowy;
ciężkie choroby przewlekłe, jak nowotwory.

Jak widać z powyższego, dla zdrowego człowieka najważniejsza jest zrównoważona dieta, a więc unikanie fast foodów, ograniczanie spożycia cukru i soli, a także rezygnacja z takich używek, jak papierosy. Zbilansowana dieta dostarcza organizmowi wystarczające ilości minerałów i witamin, aby znacząco powstrzymać wypadanie włosów. Przy tym trzeba zaznaczyć, że na łysienie telogenowe kobiety narażone są bardziej od mężczyzn, gdyż to u kobiet częściej występują zaburzenia hormonalne. Na wystąpienie choroby narażeni są wszyscy, nawet małe dzieci, ale najczęściej zapadają na nią osoby po trzydziestce.

Zobacz więcej  Przepuklina po cesarce - wszystko, co należy o niej wiedzieć

Łysienie telogenowe – objawy

Podstawowego objawu łysienia telogenowego nie sposób przegapić, gdyż łysienie telogenowe objawia się znaczącym przerzedzeniem włosów na głowie. Skutkuje to zawstydzeniem, szczególnie u pań, ogólnym dyskomfortem, a nawet doprowadza do unikania spotkań towarzyskich.

Pierwszym objawem jest wypadanie włosów, co jest szczególnie widoczne podczas rozczesywania włosów, a także podczas kąpieli. W normalnym zdrowym cyklu tracimy włosy również, ale w ilości ok. 100 codziennie, gdy przy łysieniu telogenowym widzimy na szczotce lub grzebieniu całe ich pęczki. Ubytki będą coraz bardziej widoczne, aż w końcu przeistoczą się w istotne przerzedzenie, chociaż w łysieniu telogenowym nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Przy tym do przerzedzania włosów dochodzi nie tylko w obrębie skóry głowy. Ważne jest w tym wypadku to, że mieszki włosowe nie są tracone (degenerowane) i możliwe jest całkowite zregenerowanie dotkniętego łysieniem telogenowym owłosienia.

Diagnoza łysienia telogenowego

Dokonując diagnozy, lekarz zapyta przede wszystkim o wszelkie zmiany życiowe, mogące być w ostatnim okresie obciążeniem dla organizmu. Nie chodzi o spowiadanie się z życia, ale o odpowiedzi na pytania w rodzaju, czy ostatnio pan lub pani był(a) pod wpływem dużego stresu, jak się odżywia oraz czy pali papierosy albo nadużywa np. kawy lub alkoholu. Będą również zadawane pytania o choroby i o przyjmowane leki, ponieważ każdy z tych czynników może mieć znaczący wpływ na stan zdrowia włosów, co przełożyć się mogło na zachorowanie na łysienie endogenowe. Trycholog, czyli lekarz specjalista od chorób skóry głowy i włosów może postawić diagnozę już po obejrzeniu głowy pacjenta, ale może również zlecić dodatkowe badania próbek włosów.

Łysienie telegenowe – leczenie

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem w leczeniu łysienia telogenowego jest usunięcie wszystkich przyczyn zaburzenia równowagi w organizmie pacjenta. Większość wystąpień choroby jest z tym związane i w związku z tym również w większości przypadków samo usunięcie przyczyn daje już wystarczająco dobre rezultaty, prowadzące de facto do odwrócenia choroby i jej wyleczenia. W takich wypadkach włosy zaczynają odrastać samoistnie, a przerzedzenia z biegiem czasu będą się stawać coraz mniej widoczne. W wypadkach niewywołanych zaburzeniami w równowadze organizmu możliwości leczenia są już niestety nieco ograniczone, chociaż trycholodzy leczenie podejmują i nierzadko z dobrym skutkiem.

Zobacz więcej  Obwisłe ramiona pelikany - wszystko, co musisz wiedzieć

W takich przypadkach stosowane są preparaty do wzmocnienia włosów oraz stymulujące ich porost, czyli wszelakiego rodzaju prozdrowotne wcierki, odżywki czy szampony, a także ampułki. Trycholog może również zaproponować wykonane pewnych zabiegów.

Zabiegi stosowane przy leczeniu łysienia telogenowego

terapia UVA/UVB/PUVA – działanie na skórę głowy promieniami UV, skutkuje powstrzymaniem łysienia, a takze pobudzeniem włosów do wzrostu;

mezoterapia igłowa skóry głowy – zabieg polegający na podaniu substancji aktywnych (osocze bogatopłytkowego albo  Kenalogu) przy użyciu specjalnej igły – kaniuli;

kriomasaż Cryo-S – kontrolowane ochłodzenie tkanek za pomocą podtlenku azotu w celu pobudzenia krwiobiegu oraz układu limfatycznego do zwiększonego dostarczania do skóry głowy składników odżywczych;

dr.CYJ Hair Filler – zastosowanie formuły siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego oraz technologii Sustained Release Technology w celu zagęszczenia włosów;

karboksyterapia Reology2 – wprowadzenie pod skórę dwutlenku węgla w celu poprawienia ukrwienia skóry głowy.

Powyższe zabiegi są wykonywane w seriach, a dobór odpowiedniego zabiegu wraz z harmonogramem i ich ilością w wypadku łysienia telogenowego najlepiej powierzyć trychologowi.

Wspomaganie leczenia łysienia telogenowego na co dzień

Najważniejsza w leczeniu łysienia telogenowego jest codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy. Tutaj już nie może być mowy o myciu włosów przypadkowymi szamponami, czy używaniu do ich stylizacji i pielęgnacji nieodpowiednich kosmetyków.

Przy myciu włosów należy unikać pocierania skóry głowy, zastępując to delikatnym masażem, a przy rozczesywaniu włosów po kąpieli lepiej odczekać, aż trochę wyschną, gdyż podczas rozczesywania na mokro więcej ich wypada. Ograniczamy używanie suszarki i prostownicy, także lokówki, aby włosów nie przegrzewać, gdyż to je osłabia. Unikamy wszystkiego, co może podrażnić skórę, a podczas upinania włosów nie należy ich zbytnio napinać, gdyż mogą po prostu wypaść.

Odpowiednio zbilansowana dieta, relaksowanie się w celu pozbycia się stresu i stosowanie rad powyższych przy wsparciu specjalistycznego leczenia, pozwoli pozbyć się choroby.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop