Blog

Przeszczep włosów łonowych metodą FUE

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Utrata owłosienia jest poważnym problemem, który występuje na całym świecie. Szacuje się, że 80% mężczyzn doświadczy utraty owłosienia w pewnym momencie swojego życia. Niemniej jednak, problem nie dotyka wyłącznie mężczyzn, ale również kobiety. Spośród wszystkich rodzajów łysienia, szczególnie wysoki odsetek stanowi utrata owłosienia łonowego. Na szczęście, rozwój medycyny i technologii, którą medycyna wykorzystuje, pozwala na poprawienie komfortu życia pacjentów, którzy zmagają się z tego typu problemem.

Funkcje owłosienia łonowego

Owłosienie łonowe, podobnie jak inne wytwory skóry, posiada niezwykle istotne dla organizmu funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona przed znajdującymi się w otoczeniu drobnoustrojami. Dotyczy to głównie kobiet, z racji tego, że są one znacznie bardziej narażone są na dostawanie się brudu, bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych do narządów płciowych. Włosy łonowe zatrzymują większość z nich, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkiego rodzaju zakażeń i chorób układu rozrodczego.

Obecność owłosienia łonowego może być uzasadniona ewolucyjnie – stanowi ono bowiem mechanizm termoizolacji. W czasach, gdy nie było ciepłej odzieży oraz bielizny, owłosienie łonowe miało chronić miejsca intymne przed wychłodzeniem. Z racji tego, że dziś funkcję termoizolacyjną pełni ogólnodostępna odzież, ta funkcja owłosienia łonowego nie jest aż tak istotna. Wielu naukowców uważa, że owłosienie łonowe pozwala na utrzymanie prawidłowej i optymalnej temperatury narządów rozrodczych.

Istnieje również teoria, według której owłosienie łonowe chroni skórę przed otarciami (i innego rodzaju obrażeniami) podczas stosunku, a także zatrzymuje feromony. Feromony to substancje chemiczne, wytwarzane naturalnie w organizmie, które wpływają na popęd seksualny i tym samym przyciągają partnera.

Przyczyny utraty owłosienia łonowego

Pomimo tego, że problem utraty owłosienia łonowego jest stosunkowo powszechnym problemem, trudno znaleźć jeden, uniwersalny powód, dla którego on występuje. Przyczyną tego typu łysienia mogą być, na przykład problemy gospodarki hormonalnej. Z tego względu, owłosienie łonowe tracą przeważnie kobiety, u których rozpoczął się, trwa lub dopiero co zakończył się okres menopauzy. Kolejnym istotnym narządem w gospodarce hormonalnej są nadnercza. Ich niedoczynność bardzo często objawia się nadmierną utratą owłosienie (również łonowego).

Zobacz więcej  Trycholog - czym się zajmuje, badanie, sposób leczenia.

Szukając przyczyny nadmiernej utraty owłosienia, należy zwrócić uwagę na to, iż może być ono związane z jakąś chorobą. Łysienie może być następstwem poważnych chorób, takich jak wszelkiego rodzaju nowotwory lub wynikać z pewnych chorób genetycznych. Ponadto, przyjmowanie niektórych leków lub terapia lecznicza wykorzystywana w leczeniu nowotworów, mogą powodować gwałtowne i niespodziewane wypadanie włosów na całym ciele, w tym owłosienia łonowego.

Tak więc, do głównych przyczyn pojawienia się utraty owłosienia łonowego zalicza się:

  • problemy hormonalne
  • choroby nowotworowe
  • stosowanie niektórych leków
  • niedoczynność nadnerczy

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna nadmiernej utraty owłosienia łonowego, lekarz zawsze powinien ją znaleźć i w miarę możliwości wyeliminować. W przypadku, gdy łysienie spowodowane jest stosowaniem leku, należy rozważyć jego zmianę, a jeśli to niemożliwe – spróbować zniwelować osłabienie mieszków włosowych lub wzmocnić je farmakologicznie.

Historia przeszczepów owłosienia

Pierwsze wzmianki o przeszczepie owłosienia pojawiły się już w starożytności, około 1500 lat p.n.e. Niemniej jednak, metodę wykorzystania owłosionych płatów skóry do rekonstrukcji owłosienia na głowie zapoczątkowano w XIX wieku. W Polsce pierwszy zabieg przeszczepu owłosienia został wykonany w 1984 roku. Początkowo przeszczepy włosów miały średnicę około 5 mm, co powodowało nienaturalny efekt wzrostu włosów. W latach 80. zaczęto wykonywać mikro przeszczepy, które w znacznym stopniu poprawiły względy estetyczne zabiegu. W tym samym czasie zaczęto stosować mikroskop do pozyskiwania pojedynczych mieszków włosowych i rozpoczęło się wykonywanie operacji przekraczających 1000 przeszczepów podczas jednej sesji.

W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologii i medycyny, przeszczepy tych rozmiarów są standardem – podczas jednej sesji wykonuje się do 2000 przeszczepów. Co więcej, wykorzystywane są mikroskopy, które umożliwiają mikro cięcia co sprawia, że po zabiegu nie pozostają widoczne gołym okiem blizny.

Wskazania do zabiegu przeszczepu metodą FUE

Wszyscy pacjenci, których komfort życia jest obniżony przez utratę owłosienia łonowego, mogą poddać się zabiegowi przeszczepu metodą FUE. Co więcej, zabieg tą metodą zalecany jest osobom, które chcą uniknąć pojawienia się widocznych blizn pozabiegowych w miejscach, z których mieszki włosowe zostały pobrane. Pozwala to bowiem krótkie obcinanie włosów po zabiegu, bez obawy o to, że blizny będą widoczne gołym okiem.

Zobacz więcej  Wysypka na twarzy: Analiza objawów, przyczyny alergiczne i skuteczne metody zaradcze

Zabieg przeszczepu włosów łonowych metodą FUE wykonywany jest u osób, które cierpią na znaczne lub prawie całkowite łysienie okolic intymnych. Pozwala to zmniejszyć dyskomfort, który pacjent odczuwa z powodu swojej dolegliwości. Niemniej jednak, przeszczep może być wykonany także u pacjentów, u których utrata owłosienia łonowego nie jest tak intensywna.Przeszczep metodą FUE jest również dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, których skóra jest mało elastyczna. Także w przypadku osób, które mają tendencję do szerokich  i przerostowych blizn, zabieg tą metodą sprawdza się bardzo dobrze.

 Co najważniejsze, zabieg przeszczepu owłosienia metodą FUE jest niezwykle bezpieczny, ponieważ materiał do przeszczepu pobierany jest od samego pacjenta. Zmniejsza to więc ryzyko odrzucenia przez organizm przeszczepianej tkanki.

Czym jest metoda FUE?

Nazwa metody FUE, to skrót słów: Follicular Unit Extraction. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod przeszczepu owłosienia, którą można zastosować na różnych partiach ciała. Zabieg tą metodą polega na tym, że od pacjenta pobierane są mieszki włosowe. Pobiera się je za pomocą metalowego narzędzia o bardzo małej średnicy (0,8 mm), co sprawia, że lekarz przeprowadzający zabieg musi posiadać niezwykle precyzyjne ruchy i umiejętności – od tego zależy efekt całego zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Zanim przeszczep zostanie wykonany, pacjent powinien poddać się wszelkim badaniom, które zaleci lekarz. Skierowanie na badania pacjent otrzymuje podczas konsultacji, które poprzedzają zabieg. Na takim spotkaniu osoba, która chce poddać się zabiegowi przeszczepu owłosienia łonowego, powinna poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia oraz o przyjmowanych lekach.

Dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent nie powinien zażywać Aspiryny i leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Ponadto, powinien odstawić leki rozrzedzające krew (o ile to możliwe). W dniu poprzedzającym zabieg nie powinno się pić mocnej kawy i alkoholu. W dniu zabiegu pacjent może zjeść lekkie śniadanie. Są to typowe zalecenia przed wykonaniem zabiegu przeszczepu owłosienia łonowego, aczkolwiek lekarz może dać pacjentowi dodatkowe zalecenia, w zależności od poszczególnych przypadków.

Zobacz więcej  Znamię Beckera – czym jest? Czy warto zdecydować się na jego usunięcie?

Przebieg zabiegu

Przeszczep owłosienia łonowego metodą FUE odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zgodnie z planem, który przedstawiany jest pacjentowi podczas konsultacji przed zabiegiem. Cały zabieg odbywa się w ciągu jednego dnia. Przed zabiegiem lekarz wyznacza obszar, z którego pobrane zostaną mieszki włosowe – czyli tzw. okolicę dawczą – oraz obszar, w który pobrany materiał zostanie wszczepiony, co nazywane jest obszarem biorczym. W niektórych klinikach zbieg poprzedza wykonanie zdjęć fotograficznych, w celach dokumentacji medycznej. Po zaznaczeniu okolicy dawczej i biorczej, miejsce, z którego mają być pobrane mieszki włosowe jest golone, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu.

Po pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej lekarz musi ocenić ich ilość i jakość. Proces ten trwa jakiś czas, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy lekarz oceni jakość pobranych mieszków włosowych, przechodzi się do ostatniego etapu przeszczepu – wszczepieniu ich w okolicę biorczą. Zabieg może być uzupełniony ostrzyknięciem okolicy biorczej osoczem bogatopłytkowym.

Zalecenia po zabiegu przeszczepu owłosienia łonowego

Okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki i trwa przeważnie do 2 tygodni. W pierwszych dniach po przeszczepie należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić przeszczepionych mieszków włosowych. Okolicę biorczą należy myć letnią wodą i środkiem zaleconym przez lekarza i należy robić to delikatnie. Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest opatrunek, który pacjent może zdjąć po 1 dniu. Po 2 tygodniach od zabiegu, podczas mycia skóry, wprowadza się ruchy masujące i okrężne. Zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, a także kąpieli w basenach i korzystania z sauny.

Zalety przeszczepu metodą FUE

  • Brak widocznych blizn w miejscu, z którego pobrano mieszki włosowe
  • Stosunkowo szybki powrót do sprawności fizycznej
  • Wizyta kontrolna po zabiegu nie jest konieczna
  • Możliwość golenia włosów po zabiegu

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop