Blog

Depilacja IPL – na czym polega zabieg depilacji IPL?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Depilacja IPL – na czym polega zabieg depilacji IPL?

Istnieją różne metody depilacji, a jedną z nich jest laser IPL. Pozwala ona na trwałe usunięcie owłosienia, a przy okazji jest praktycznie bezbolesny. Dlatego też poniżej podpowiadamy, czym jest IPL oraz jakie dokładnie ma zastosowanie. Ponadto odpowiemy również na pytanie, która metoda depilacji jest lepsza – tradycyjny laser czy IPL? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Laser IPL – co to jest?

Zacznijmy od tego, że skrót IPL (ang. Intense Pulsed Light lub Intense Pulse Light) oznacza impulsywne źródło światła. Do wykonania zabiegu potrzebny jest laser, którego działanie opiera się na wykorzystaniu metody selektywnej fototermolizy. Opiera się ona na produkcji fal świetlnych, a każda pojedyncza wiązka światła ma pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Nic więc dziwnego, że laser wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do leczenia zmian skórnych, zabiegów odmładzających oraz depilacji.

Jak działa laser IPL?

Emitowana przez urządzenie wiązka światła przypomina pulsujące światło. Gdy promienie docierają do różnych warstw skóry, pod wpływem lasera zachodzą m.in. zmiany pigmentacyjne. W dodatku jest to metoda całkowicie nieablacyjna, co oznacza, że wiązka lasera dociera w głąb skóry, nie uszkadzając jej. Produkowana przez laser energia świetlna jest absorbowana do konkretnych komórek, a impulsy świetlne o różnej długości niszczą barwnik w skórze. W efekcie więc energia świetlna jest więc wykorzystywana do usuwania przebarwień, ale i nie tylko!

Wskazania do wykonania zabiegu IPL

Laser IPL pomaga nie tylko do redukcji przebarwień, ale i wielu innych problemów skórnych. Zabiegi laserem IPL:

 • Wybielają zaczerwienienia;
 • Wygładzają zmarszczki;
 • Usuwają posłoneczne zmiany pigmentowe;
 • Domykają pory;
 • Stymulują produkcję kolagenu;
 • Niszczą włoski, mieszek włosowy oraz cebulkę włosa.

To właśnie ta ostatni właściwość sprawia, że laser IPL umożliwia usuwanie włosków, przez co stosowany jest jako depilator. Co więcej, kolejne zabiegi sprawiają, że generowane przez urządzenie impulsy ograniczają odrastanie włosów. Uszkodzone mieszki włosowe skutecznie to uniemożliwiają.

Depilacja IPL i jej skuteczność

Istnieje wiele mitów na temat zabiegu IPL oraz jego skuteczności. Prawda jest taka, że w rzeczywistości nie następuje degradacja włosków – depilator IPL sprawia bowiem, że macierz włosa zostaje uśpiona. Aparat do depilacji IPL emituje dokładnie taką długość światła, która niszczy włoski w fazie wzrostu. Jednak po pewnym czasie włoski odrosną – dlatego należy pamiętać o tym, by zabieg ten należy powtórzyć od 7 do 10 razy.

Zobacz więcej  Lipoliza brzucha - pozbądź się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Jak wygląda zabieg laserem IPL?

Zabieg laserem IPL jest nieinwazyjny i przebiega bez konieczności sięgania po skalpel. Emitowane na skórę pacjenta światło IPL jest wyjątkowo bezpieczne i komfortowe. Urządzenie może być stosowane do różnych partii ciała, a jego praca polega na emitowaniu różnej długości fali światła. W trakcie jego emisji głowica SHR przesuwa się po skórze, a przekazana nią energia powoduje podgrzanie głębszych warstw skóry. W efekcie następuje również niszczenie mieszków włosowych, co powoduje redukcję owłosienia. Co więcej, depilacja IPL jest całkowicie bezbolesna, a jej wykonanie nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Jak się przygotować do wykonania zabiegu IPL?

Na tydzień przed zabiegiem z serii intense pulse light należy pamiętać o tym, by:

 • Nie korzystać z solarium, ani się nie opalać – zastosowanie lasera na na opalonej skórze nie jest możliwe. Wystarczy jednak odczekać kilka dni, aż świeża opalenizna zniknie.
 • W miejscu poddanym zabiegowi nie stosować wosku do depilacji, kremu do depilacji, depilatora – może to bowiem wywołać podrażnienia.

Natomiast w dniu przeprowadzania zabiegu zaleca się zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej oraz pływania. Odradza się także stosowania kosmetyków w miejscu, które zostanie poddane działaniu lasera.

Jak postępować po wykonaniu zabiegu IPL?

Mimo iż zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga od pacjentów rekonwalescencji, po wykonaniu zabiegu zaleca się zachować szczególną ostrożność i unikać:

 • Opalania się (również na solarium) oraz stosowania produktów samoopalających.
 • Sauny, łaźni parowych i kąpieli w basenach.
 • Intensywnych ćwiczeń.
 • Stosowania produktów perfumowanych oraz kosmetyków w miejscu podanemu zabiegowi.

Po upływie 2–3 dni można powrócić do dawnych nawyków. Warto jednak wziąć pod uwagę, że skóry poddanej działaniu przez długi czas nie należy złuszczać. Przez minimum tydzień odradza się więc stosowania peelingów, mikrodermabrazji i innych zabiegów złuszczających skórę.

Zobacz więcej  Brodawka wirusowa - charakterystyka problemu

Depilacja IPL – przeciwwskazania

Pomimo korzystnego działania oraz szybko widocznych efektów, zabiegi IPL nie są jednak dla wszystkich. Tego rodzaju depilacji odradza się osobom, które zmagają się z:

 • Nowotworami;
 • Chorobami tkanki łącznej, czyli kolagenozy;
 • Padaczką;
 • Porfirią;
 • Fotodermatozą, alergiami i nadwrażliwością na światło słoneczne;
 • Żylakami;
 • Cukrzycą;
 • Aktywną opryszczką, wypryskami lub uszkodzeniami skóry w miejscu przeprowadzania zabiegu;
 • Metalowymi protezami bądź implantami, które znajdują się w miejscu przeprowadzania zabiegu;
 • Rozrusznikiem serca;
 • Ze skłonnościami do powstawania blizn przerostowych.

Do zabiegu nie powinny przystąpić także osoby, które zmagają się z szybko pojawiającymi się zmianami barwnikowymi na skórze – chyba że lekarz dermatolog wykluczył możliwość czerniaka oraz wyraził zgodę na zabieg. Ponadto o depilacji IPL mogą zapomnieć również osoby, które mają skłonność do powstawania naczyniaków bądź cierpią na łuszczycę i bielactwo. Zabiegi tą metodą odradza się też kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew, hormonalne, czy substancje fotouczulające.

Depilacja IPL czy tradycyjny depilator laserowy?

Pomimo podobnych efektów oba zabiegi znacznie się od siebie różnią. Największa z różnic pomiędzy nimi jest związana m.in. z efektami zabiegu. Metodą laserową włoski można usunąć na stałe. Depilator IPL pomaga natomiast na ograniczenie ich wzrostu, ale wymaga wykonania kilku zabiegów. z drugiej jednak strony usuwanie włosków metodą laserową jest znacznie bardziej czasochłonne. Wynika to przede wszystkim z tego, jak działa depilator laserowy. Depilacja laserowa wymaga „strzelania” do każdego włoska z osobna. W przeciwieństwie do tego depilacja włosów przy pomocy IPL przebiega znacznie szybciej. Wszystko dzięki temu, że depilator IPL pozwala naświetlać znacznie większe obszary skóry.

To jednak nie jedyna różnic. Depilator laserowy jest bolesny dla skóry, a ilość nakłóć, jakie w trakcie zabiegu się odczuwa, jest naprawdę spora. Takich pojedynczych „strzałów” lasera jest naprawdę wiele, przez co rekonwalescencja przebiega podobnie jak po poparzeniu. Natomiast w przypadku lasera IPL na skórę oddziałuje cała wiązka promieni, co znacznie eliminuje uczucie dyskomfortu. Ponadto działanie IPL jest mniej inwazyjne, co doskonale sprawdzi się u osób ze skłonnością do podrażnień oraz do pękania naczynek. Co więcej, za wyższością depilacji metodą IPL przemawiają także kwestie ekonomiczne. Jest tak, ponieważ nawet cała seria zabiegów IPL jest nawet kilka razy tańsza niż w salonach kosmetycznych pracujących na tradycyjnych laserach.

Zobacz więcej  Chore jelita: Objawy, ból brzucha i wyzwania związane z chorobą jelit - Analiza zespołu jelita drażliwego, biegunki, zaparcia i wzdęcia

Różnica pomiędzy IPL a metodą laserową jest widoczna także w efektach. Laser diodowy usuwa owłosienie raz na zawsze. W praktyce więc oznacza to, że po całej serii zabiegów depilacji tradycyjnym sposobem włosy już nie odrosną. W przypadku depilacji tradycyjnej skuteczność zabiegu sięga nawet 95%.

Tego samego nie można powiedzieć o depilacji IPL. Mimo iż podobnie jak laser diodowy wymaga ona kilku powtórzeń, nawet po przeprowadzeniu całej ich serii istnieje ryzyko, że włosy mogą odrosnąć. Z drugiej jednak strony zabiegi IPL to nie tylko depilacja. Pomagają one bowiem uzyskać idealnie gładką skórę, domknąć pory oraz wygładzić zmarszczki. Zabiegi metodą IPL pozwalają także pozbyć się niedoskonałości w postaci przebarwień na skórze, zaczerwień, a nawet i zmian pigmentowych, które pojawiają się na ciele w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli w przyszłości rozważa się depilację laserową, powinno się zrezygnować z zabiegu IPL. Wcześniejsze usuwanie owłosienia w ten sposób może bowiem znacznie utrudnić w przyszłości wykonanie depilacji laserowej.

Co wybrać – depilacja laserowa czy zabieg depilacji IPL?

Na końcu warto więc zadać sobie pytanie, co wybrać – depilację laserową, czy IPL? Osobom, którym zależy na tym, by usunąć owłosienie na stałe, polecamy wybrać zabiegi depilacji tradycyjnym laserem diodowym. Dlaczego? Głównie z powodu na to, iż rezultaty depilacji IPL nie są tak trwałe. I choć cebulki włosów po naświetlaniu IPL odrastają, niestety dalsza depilacja laserowa może się okazać całkowicie niemożliwa do przeprowadzenia. Z drugiej jednak strony depilator IPL umożliwia usuwanie owłosienia nie tylko w salonie kosmetycznym, ale i domu. W dodatku jest to bardzo szybki sposób na to, by pozbyć się włosków – nawet jeśli nie ma się zbyt wiele czasu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop