Blog

Przepuklina pooperacyjna — objawy, leczenie, przyczyny

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przepuklina pooperacyjna — objawy, leczenie, przyczyny

Przepuklina pooperacyjna to ubytek, który tworzy się w pobliżu miejsca nacięcia. Występuje ona, gdy tkanka z jelit wystaje przez ścianę brzucha, co może być bolesne i niebezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ jelita nie są całkowicie zamknięte w jamie brzusznej. Ryzyko rozwoju przepukliny pooperacyjnej zależy od kilku czynników, w tym wieku, płci i rodzaju operacji, którą miałeś.

Co to jest przepuklina pooperacyjna?

Przepuklina pooperacyjna to stan, który występuje u osób, które niedawno przeszły operację lub zabieg inwazyjny, taki jak kolonoskopia lub zabieg laparoskopowy. Podczas operacji lekarz może umieścić w jamie brzusznej dren chirurgiczny w celu usunięcia płynów i krwi z miejsca operacji. Dren ten może pozostać na miejscu przez kilka dni po operacji. Jeśli dren ulegnie zakażeniu, może to doprowadzić do powstania przepukliny pooperacyjnej. Zakażenie może spowodować obrzęk i stan zapalny, który naciska na jelita i powoduje ich wystawanie przez ścianę brzucha. Najczęstsze miejsca występowania przepuklin pooperacyjnych to miejsce nacięcia, w którym przeprowadzono operację oraz okolice pachwiny.

Przepukliny pooperacyjne zwykle goją się same w ciągu trzech tygodni po opuszczeniu szpitala lub kliniki, w której przeprowadzono operację lub zabieg, ale mogą być bolesne podczas gojenia. Podczas gojenia mogą one powodować

Jakie są objawy przepukliny pooperacyjnej?

Objawy przepukliny pooperacyjnej mogą się różnić w zależności od rodzaju operacji, która została wykonana.

Jeśli przepuklina znajduje się w brzuchu, możesz odczuwać dolegliwości bólowe zauważyć obrzęk w brzuchu. Z powodu obrzęku możesz mieć trudności z poruszaniem się lub kaszlem. Mogą również wystąpić mdłości lub wymioty.

Jeśli masz przepuklinę w pachwinie, możesz odczuwać ból podczas poruszania się lub chodzenia (zwłaszcza jeśli jest to uduszona przepuklina pachwinowa). Ten rodzaj obrzęku może powodować tworzenie się skrzepów krwi wokół jelit, co może zablokować przepływ krwi przez nie. Jeśli tak się stanie, może to zagrażać życiu.

W miejscu blizny pooperacyjnej może być wykrywalny mały guzek podskórny lub stwardnienie.

Objawy przepukliny pooperacyjnej obejmują:

 • ból wokół miejsca operacji
 • dziwne odczucia, takie jak „węzły” lub „wybrzuszenia” pod skórą
 • rosnące trudności w poruszaniu się i podnoszeniu przedmiotów

Jak sprawdzić, czy mam przepuklinę pooperacyjną?

Jeśli po zabiegu chirurgicznym odczuwasz ból, obrzęk lub wybrzuszenie w brzuchu, powinieneś zgłosić się do lekarza. Będzie on w stanie stwierdzić, czy wystąpiła u Ciebie przepuklina pooperacyjna. Lekarz zada pytania dotyczące objawów, historii choroby i stylu życia, aby móc określić, czy przepuklina może być przyczyną problemów.

Zobacz więcej  Belara – recepta online

Jeśli przepuklina zostanie zdiagnozowana, konieczna będzie jej usunięcie. Można to zrobić natychmiast lub w innym czasie, w zależności od wielkości i rodzaju przepukliny, jak również innych czynników, takich jak miejsce, w którym znajduje się w ciele i ogólny stan zdrowia pacjenta.

Czynniki ryzyka wystąpienia przepukliny pooperacyjnej

Przepukliny są powszechne, często pojawiają się po operacjach w obrębie jamy brzusznej lub miednicy. Mogą również wystąpić u kobiet, które urodziły dzieci drogą pochwową.

Ryzyko rozwoju przepukliny jest zwiększone przez:

 • Otyłość lub palenie papierosów
 • Silne rodzinne występowanie przepuklin
 • Otyłość lub palenie papierosów
 • Nadmierne spożycie alkoholu
 • Wiek (młodszy niż 40 lat)
 • Przewlekłe zaparcia

Co powoduje powstanie przepukliny pooperacyjnej?

Przepukliny pooperacyjne są spowodowane naturalnym procesem gojenia się organizmu. Organizm próbuje naprawić uszkodzoną tkankę poprzez tworzenie tkanki bliznowatej, co czasami prowadzi do wybrzuszenia lub wypukłości w ścianie brzucha.

W wielu przypadkach przepuklina może nie być zauważalna przez kilka tygodni lub miesięcy po operacji. W innych przypadkach może jednak rozwinąć się bezpośrednio po operacji lub nawet kilka dni po niej.

Najczęstszą przyczyną przepukliny pooperacyjnej jest rozciąganie osłabionego obszaru ściany brzucha po operacji. Na przykład, po operacji brzuszków (abdominoplastyka) lub naprawie przepukliny pępkowej, na osłabiony obszar ściany brzucha może działać zbyt duża siła, co może skutkować przepukliną pooperacyjną. Inne przyczyny obejmują:

 1. Uraz brzucha podczas operacji
 2. Historia poprzednich operacji brzusznych, które osłabiły ścianę brzucha
 3. Historia przewlekłych zaparć lub przeciągania się przy oddawaniu stolca (stan zwany niedrożnością jelit)
 4. Otyłość lub nadwaga
 5. Słabe mięśnie ściany brzucha
 6. Słabe ukrwienie tkanek w obrębie jamy brzusznej (może być spowodowane paleniem papierosów, cukrzycą lub nadużywaniem alkoholu).

Jak leczy się przepuklinę pooperacyjną?

Leczenie przepukliny pooperacyjnej zależy od jej wielkości i lokalizacji. Mniejsze przepukliny często zamykają się z czasem, ale większe przepukliny mogą wymagać operacji w celu ich naprawy. Jeśli masz małą przepuklinę, lekarz może zasugerować, abyś poczekał i zobaczył, czy zamknie się ona sama. Jeśli masz większą przepuklinę lub taką, która nie zamyka się sama, zwykle wymagana jest operacja w celu naprawy ubytku w ścianie brzucha.

Zobacz więcej  Kosmetologia - czym się zajmuje?

Operacja

Jeśli operacja jest konieczna, naprawa przepukliny jest zwykle wykonywana poprzez wykonanie małego nacięcia w ukrytym miejscu (np. przez pępek), a następnie zamknięcie ubytku pod bezpośrednią kontrolą wzroku. Dzięki temu uzyskuje się znacznie lepszy efekt kosmetyczny niż w przypadku zastosowania procedury otwartej.

W przypadku większych defektów, przed zamknięciem otworu w ścianie brzucha za pomocą szwów lub zszywek, można zastosować protezę siatkową w celu wzmocnienia. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Opcje leczenia obejmują:

 • Środki przeciwbólowe w celu złagodzenia dyskomfortu
 • Pasek, który okala brzuch i pomaga podtrzymać go podczas kaszlu lub wysiłku (kratownica)
 • Małe plastikowe rurki zwane stentami, które można umieścić w ranie, aby utrzymać ją w stanie otwartym po operacji (zostaną one zwykle usunięte po około czterech tygodniach)
 • Operacja mająca na celu naprawę uszkodzenia — może być przeprowadzona za pomocą operacji przez dziurkę od klucza lub operacji otwartej.

Procedury operacyjne

Operacyjna naprawa przepukliny pooperacyjnej może obejmować jedną z następujących procedur:

Operacja z użyciem chusty: Syntetyczny materiał siatkowy jest zszywany na wewnętrznej powierzchni ściany brzucha w celu wzmocnienia osłabionego obszaru. Siatka działa jak rusztowanie, które trzyma razem wszelkie wystające tkanki i wzmacnia osłabiony obszar. Zabieg może być wykonany jako procedura ambulatoryjna z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub jako procedura szpitalna z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

Naprawa przepukliny brzusznej: Technika ta wykorzystuje siatkę polipropylenową do wzmocnienia osłabionego obszaru ściany jelita w miejscu, w którym wystawało ono przez ścianę brzucha. Siatka działa jak rusztowanie, które utrzymuje razem wystające tkanki i wzmacnia osłabiony obszar. Chirurg pozostawi trochę dodatkowego materiału z siatki na każdym końcu, aby można go było użyć później, jeśli potrzebne będzie większe wsparcie.

Przepuklina pooperacyjna — powikłania

Najczęstszym powikłaniem pooperacyjnym jest przepuklina, która występuje u około 10% osób poddanych operacji. Przepuklina występuje wtedy, gdy organ lub tkanka wybrzusza się przez osłabiony obszar mięśnia, łącząc dwie części ciała, które powinny być oddzielone. Ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej rośnie razem z rozmiarem rany pooperacyjnej.

Przepukliny mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele i mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Przepukliny wewnętrzne są bardziej powszechne i mogą wystąpić w dowolnym miejscu w jamie brzusznej — zwykle w pobliżu miejsca, gdzie znajdują się jelita. Ten typ przepukliny jest określany jako przepuklina pachwinowa. Przepuklina zewnętrzna powstaje w miejscu otworu w ścianie brzucha (na przykład po nacięciu w trakcie operacji laparoskopowej).

Zobacz więcej  Ranking profesjonalnych odżywek i masek do włosów rozjaśnianych: odbudowa dla włosów blond

Aby uniknąć powikłań, po operacji przepukliny zakazane jest bezwzględne wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej przez około 1-2 miesiące.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć powikłań pooperacyjnych

Jedz zdrową żywność przed i po operacji: Jedz dużo owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudego białka, aby zachować odżywienie podczas rekonwalescencji. Ważne jest, aby nie przejadać się ani nie jeść zbyt szybko, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów podczas operacji, lub po niej, gdy próbujesz odzyskać przytomność po znieczuleniu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego, co powinieneś jeść po operacji, zapytaj wcześniej swojego lekarza lub chirurga, aby mogli oni udzielić porad dostosowanych do Twojej sytuacji.

Prawidłowe gojenie blizny pooperacyjnej

Po operacji przepukliny ważne jest, aby dbać o bliznę pooperacyjną, aby zapewnić jej prawidłowe gojenie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których należy przestrzegać:

 1. Utrzymuj ją w czystości i suchości
 2. Unikaj pocierania lub uciskania blizny chirurgicznej
 3. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów przez sześć tygodni po operacji
 4. Jeśli karmisz piersią, unikaj pochylania się do przodu przez sześć tygodni po operacji
 5. Nie podnoś niczego cięższego niż 10 funtów przez sześć tygodni po operacji
 6. Unikać forsownych ćwiczeń przez sześć tygodni po zabiegu.

Jak dbać o bliznę?

Po operacji lekarz lub pielęgniarka udzieli Ci konkretnych instrukcji, jak dbać o bliznę pooperacyjną. W domu ważne jest, aby dokładnie przestrzegać tych instrukcji. Należy unikać wywierania jakiegokolwiek nacisku na miejsce nacięcia podczas jego gojenia. Dotyczy to kaszlu, kichania i schylania się.

Jeśli masz naprawioną przepuklinę, lekarz może przepisać leki, aby zmniejszyć ból i obrzęk po operacji. Lekarz może również zasugerować picie dużej ilości płynów i spożywanie zdrowej żywności w celu utrzymania poziomu energii.

Ważne jest, aby utrzymać nacięcie czyste i suche podczas procesu gojenia. Jeśli z miejsca nacięcia sączy się jakikolwiek płyn, nie należy go wybierać ani próbować czyścić samodzielnie; zamiast tego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop