Blog

Hifu – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Każdy z nas marzy o gładkim ciele i skórze pozbawionej zmarszczek. Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej jesteśmy w stanie poradzić sobie z upływającym czasem oraz różnymi niedoskonałościami urody. Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który działa na wiele problemów skórnych jest HIFU. Na czym polega jego działanie? Co warto wiedzieć przed zabiegiem i jak się do niego przygotować? Jakich efektów możemy się spodziewać? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania związane z technologią HIFU.

Czym jest HIFU?

HIFU to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia high intensity focused ultrasound. W przełożeniu na język polski oznacza skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym natężeniu. Jest to zatem fala akustyczna o wysokiej częstotliwości, która dociera na różne głębokości tkanek. Pod wpływem działania fali w tkankach zachodzą dwa procesy – termiczny i mechaniczny. Efektem procesu termicznego jest absorpcja fali ultradźwiękowej, która zwiększa ruch komórek. W związku z tym zjawiskiem temperatura w tkankach wzrasta do około 60-70 stopni i dochodzi do niewielkich poparzeń. Kontrolowane poparzenia mają średnicę od 0,5 do 1 mm. W wyniku działania procesu mechanicznego wewnątrz komórek powstają pęcherzyki gazu. Prowadzą one do nagłego wzrost ciśnienia i niszczą strukturę komórek. Uszkodzenia stymulują procesy odbudowy i regeneracji tkanki. Zwiększa się produkcja włókien kolagenowych oraz elastyny. HIFU oddziałuje na powierzchniowy system mięśniowo-powięziowy SMAS. Ze względu na precyzyjnie ustawioną głębokość penetracji, wierzchnie warstwy skóry pozostają nietknięte. Jest to mało inwazyjna metoda i rozwiązanie dla osób, które unikają zabiegów chirurgicznych.

HIFU jest obecne w innych dziedzinach medycyny od przeszło 20 lat i wykorzystuje się tą metodę w leczeniu onkologicznym, przede wszystkim przy raku prostaty oraz nerek. Kilka lat temu HIFU wdarło się szturmem do gabinetów medycyny estetycznej i jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów liftingujących i ujędrniających skórę.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu, który umożliwia wnikanie fal dźwiękowych wytwarzanych przez maszynę w głąb skóry. Następnie przykłada się do skóry głowicę, która emituje ultradźwięki. Zabieg jest wykonywany przez lekarza lub kosmetologa i trwa około 60 minut, w zależności od miejsca poddanego terapii. Zwykle, w celu zwiększenia efektywności kuracji, zaleca się zastosowanie serii zabiegów. W wielu przypadkach zadowalające efekty są zauważalne po jednej sesji. U osób z bardzo wiotką skórą stosuje się zwykle do 3 zabiegów, z zachowaniem minimum miesięcznego odstępu pomiędzy kolejnymi wizytami. Lekarz ocenia na bieżąco postępy i indywidulanie ustala liczbę zabiegów.

Zobacz więcej  Sposoby pielęgnacji, by skutecznie pozbyć się blizn po oparzeniu

Czy do zabiegu wykorzystuje się kremy znieczulające?

W przypadku zabiegu HIFU zastosowanie kremu znieczulającego nie przynosi pożądanego efektu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ fale ultradźwiękowe oddziałują znacznie głębiej, niż dociera preparat znieczulający. W przypadku osób z bardzo niską tolerancją na ból można zastosować paracetamol około godzinę przed planowanym zabiegiem. Pomocna może okazać się również kodeina i kofeina.

Wskazania do zabiegu

HIFU jest zabiegiem o działaniu liftingującym i modelującym. Najczęściej wykonuje się go na skórze twarzy, szyi, podbródka, ramion, brzucha, pośladków oraz ud. Jest do zabieg skierowany do osób, które nie są zadowolone z jędrności skóry, na przykład po dużym spadku wagi lub ciąży. Najczęściej osoby decydują się na zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU w celu:

 • spłycenia zmarszczek na czole, wokół ust i w okolicach oczu;
 • zniwelowania pierwszych oznak starzenia się skóry;
 • zmniejszenia widoczności rozszerzonych porów;
 • podniesienia kącików oczu oraz opadającej powieki;
 • poprawienia owalu twarzy;
 • pozbycia się zwiotczałej skóry po ciąży, utracie kilogramów;
 • zlikwidowania rozstępów;
 • usunięcia blizn;
 • zredukowania przebarwień;
 • wymodelowania sylwetki;
 • zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do zabiegu HIFU

Jak w przypadku każdego zabiegu, również zastosowanie technologii HIFU nie jest wskazane w przypadku występowania niektórych chorób. Należą do nich schorzenia neurologiczne, choroby serca, dermatozy, nowotwory, choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz niewyrównana cukrzyca. Przeciwskazaniem do przeprowadzenia terapii są również stany zapalne, wirusowe oraz grzybicze skóry, trądzik, opryszczka oraz otwarte rany. Nie należy wykonywać zabiegu u kobiet w ciąży oraz w trakcie laktacji. HIFU nie jest wskazane u osób z metalowymi implantami, rozrusznikiem serca, skłonnością do blizn przerostowych – keloidów oraz u pacjentów stosujących przewlekle leki przeciwzapalne.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg HIFU nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest poprzedzony konsultacją lekarską, w trakcie której lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat zdrowia i oczekiwań, a następnie omawia szczegóły terapii. W przypadku korzystania z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego na obszarze zabiegowym, należy odczekać 4-6 miesięcy przed przystąpieniem do leczenia z wykorzystaniem HIFU. Ciepło ultradźwięków może spowodować, że kwas hialuronowy zostanie szybciej wchłonięty. Przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania leków przeciwzapalnych, takich jak ipubrofen czy nurofen, ponieważ łagodzą rozpoczęty przez HIFU proces zapalny i mogą zmniejszyć efektywność zabiegu. HIFU może być wykonywane o każdej porze roku, nie tylko w okresie jesienno-wiosennym.

Zobacz więcej  Jak dzielić włos na czworo, czyli kilka ciekawostek o włosach

Efekty HIFU

Pierwsze efekty są dostrzegalne zwykle od razu po zabiegu, najpóźniej w ciągu 24-48 godzin od przeprowadzonej sesji. Na ostateczne rezultaty należy poczekać około 2-3 miesięcy, ponieważ tyle czasu trwa proces regeneracji i odbudowy kolagenu. Dzięki temu, że HIFU pobudza produkcję elastyny i kolagenu, zwiększa się napięcie skóry, jest ona wygładzona i zagęszczona i odmłodzona. Poniżej przedstawiamy listę korzyści płynących z zabiegu HIFU:

 • Zagęszczenie skóry;
 • Regeneracja kolagenu;
 • Poprawa napięcia i elastyczności skóry;
 • Redukcja zmarszczek;
 • Poprawa owalu twarzy;
 • Odmłodzenie skóry;
 • Redukcja drugiego podbródka;
 • Opóźnienie procesu starzenia się skóry;
 • Podniesienie opadających powiek, policzków i podbródka;
 • Zmniejszenie widoczności rozstępów, blizn oraz przebarwień;
 • Ujędrnienie brzucha, ud, pośladków, ramion;
 • Redukcja tkanki tłuszczowej.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, efekty utrzymują się do 12-18 miesięcy. Po tym okresie warto wykonać zabieg przypominający, żeby utrzymać kondycję skóry na zadowalającym poziomie. W przypadku zabiegów wykonywanych na twarz, efekty utrzymują się nawet do 2-3 lat. Aby zwiększyć działanie HIFU, warto połączyć ten zabieg z laserem frakcyjnym, radiofrekwencją mikroigłową lub nićmi liftingującymi oraz botoksem.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu może występować delikatne zaczerwienienie, które znika po kilku godzinach. Czasami pojawia się ból, powinien ustąpić po mniej więcej dwóch, trzech dniach. Niekiedy tworzą się drobne zasinienia, jednak znikają w ciągu 14 dni. U niektórych osób mogą powstać drobne pęcherze, zwłaszcza, jeśli przy wykonaniu zabiegu użyto zbyt wysokich parametrów. Zazwyczaj znikają one po około dwóch tygodniach. Nadwrażliwość na dotyk utrzymuje się zwykle maksymalnie do kilkunastu dni.

Aby nie podrażniać wrażliwej skóry po zabiegu, warto zrezygnować z peelingów i innych metod złuszczania naskórka. Powinno się stosować wyłącznie delikatne kosmetyki, które ukoją skórę. Należy także unikać pocierania, używania szorstkich ręczników oraz myjek do ciała. Tuż po zabiegu warto ograniczyć żucie, śmianie się oraz dotykanie skóry. Niewskazana jest również aktywność fizyczna w ciągu 24 godzin od zastosowania fali ultradźwiękowej. W ciągu miesiąca od wykonania zabiegu HIFU nie powinno się przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja, można powrócić do wykonywania codziennych czynności oraz pracy.

Zobacz więcej  Krok po kroku: pielęgnacja włosów kręconych - jak dbać o kręcone włosy używając kosmetyków i technik mycia dla fal i loków

HIFU – skutki uboczne

Obecnie HIFU jest wykonywany w wielu salonach i gabinetach, niekoniecznie przez doświadczone i wykwalikowane osoby. Sprzęt wymaga precyzji, poprawnego dostosowania parametrów oraz użycia odpowiedniej ilości żelu do ultradźwięków. Decydując się na ten zabieg, należy wykonać go w sprawdzonym miejscu. Wybierając HIFU w naszej klinice, gwarantujemy bezpieczeństwo oraz pełen profesjonalizm. Wykonujemy zabiegi na światowym poziomie i pracują dla nas najlepsi specjaliści. Skutki uboczne związane z zabiegiem mogą być poważne. Nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniem naraża na uszkodzenie tkankę tłuszczową oraz nerwy, istnieje na przykład ryzyko uszkodzenia nerwu twarzowego. Źle dobrane parametry mogą prowadzić do poparzeń kości. Bardzo niskie ceny zabiegu powinny być ostrzeżeniem dla potencjalnych pacjentów. Urządzenie w rękach niewykwalikowanej osoby może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Zwłaszcza w przypadku zabiegu HIFU na okolice oczu. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i cienka. Nieodpowiednio dopasowane parametry urządzenia prowadzą do rozpuszczenia tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do utraty elastyczności skóry i powiększenia problemu zmarszczek. HIFU w większości przypadków nie pozostawia śladów na skórze i na rezultaty czeka się stosunkowo długo, dlatego pacjenci nie są w stanie ocenić efektów zabiegu tuż po jego wykonaniu. Niemożliwe jest również stwierdzenie, czy został on przeprowadzony prawidłowo. HIFU to bardzo dobra metoda ujędrnienia skóry, jednak warto zadać sobie trud i sprawdzić, które gabinety wykonują ten zabieg najlepiej.

Zabieg HIFU pozwala osiągnąć świetne rezultaty, na które należy poczekać jednak od 2 do 3 miesięcy. Jest to nieinwazyjna metoda i ciekawa alternatywa dla chirurgicznego liftingu. Należy jednak pamiętać, aby w pogoni za gładkim ciałem nie podejmować zbyt pochopnie decyzji odnośnie wyboru gabinetu, w którym zostanie wykonana terapia. Jedynie wykwalifikowane osoby są w stanie przeprowadzić zabieg HIFU bez dotkliwych skutków ubocznych i mogą pomóc uzyskać wymarzone efekty.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop