Blog

Naczyniak rubinowy – objawy, przyczyny i leczenie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Naczyniak rubinowy – objawy, przyczyny i leczenie

Naczyniaki rubinowe to niezłośliwe zmiany skórne pojawiające się zazwyczaj po trzydziestym roku życia. Choć te czerwone grudki stanowią jedynie problem estetyczny, dla wielu osób stają się trudnym do przezwyciężenia kompleksem, zwłaszcza w okolicach sześćdziesiątego roku życia, kiedy ich ilość znacząco się powiększa. Jednak co jest przyczyną ich pojawienia się, jakie są ich objawy i czy jest możliwe ich usunięcie?

Naczyniaki rubinowe – jak je rozpoznać?

Pojawiające się punkty rubinowe, trudno pomylić z jakąkolwiek inną zmianą skórną, ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Występują w formie małych, wypukłych, czerwonych plamek, niewywołujących dolegliwości bólowych, czy swędzenia. Przeważnie obserwujemy je na ramionach i tułowiu, jednak mogą się również pojawić w okolicach dekoltu czy, szyi.

Naczyniaki rubinowe- jaka jest ich przyczyna?

Choć naczyniaki rubinowe najczęściej pojawiają się u osób po trzydziestym roku życia, ich zwiększoną liczebność obserwujemy dopiero u jednostek w wieku sześćdziesięciu lub siedemdziesięciu lat.

Naczyniaki rubinowe pojawiają się w wyniku zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego. Posiadają jedynie kilka milimetrów wielkości i występują w postaci niewielkich grudek o charakterystycznym, czerwonym kolorze. Powstają w wyniku rozrostu naczyń krwionośnych pod cienką powierzchnią skóry.

Aktualnie nie posiadamy jednoznacznej wiedzy w kwestii powodów pojawiania się punktów rubinowych, jednak wyróżniamy kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn występowania tego problemu skórnego.

Zmiany hormonalne

W trakcie ciąży organizm kobiety przychodzi wiele zmian natury hormonalnej. Co za tym idzie, ten okres często wiąże się z pojawieniem się zmian skórnych takich jak trądzik, czy przesuszenie skóry w niektórych strefach ciała. Jedną z owych zmian zauważalnych w tym okresie, są właśnie naczyniaki rubinowe.

Innym z momentów w życiu kobiety, kiedy spotykają ją zmiany hormonalne, jest okres menopauzy. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele kłopotliwych zmian. Jest to czas, w którym kobiety często napotykają problemy skórne. Jednym z nich może okazać się właśnie występowanie punktów rubinowych.

Podłoże genetyczne

Choć nie istnieją jednoznaczne dowody na uwarunkowania genetyczne, do pojawienia się naczyniaków starczych, zauważalne jest występowanie ich u osób ze sobą spokrewnionych. Nie jest pewne, że wystąpienie tej zmiany skórnej u jednego członka rodziny, zwiastuje pojawienie się jej również u reszty krewnych, jednak istnieje spora możliwość, że jeżeli borykasz się z tym problemem, występował on również u twoich rodziców, bądź dziadków.

Zobacz więcej  Trądzik: Jak powstaje i jak się go pozbyć?

Starzenie się

Choć wcześniej zostało wspomniane, że problem ten obserwujemy w okolicach trzydziestego roku życia, jest to czas, kiedy punkty rubinowe występują przeważnie jednie w małej ilości. Ich prawdziwy rozkwit obserwujemy dopiero w okolicach sześćdziesiątego lub siedemdziesiątego roku życia. Zmiany skórne zaczynają wtedy pojawiać się w znacznie większych ilościach, przez co podejrzewa się, że ich występowanie może być związane z procesem starzenia.

Kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi

Niektórzy twierdzą, że pojawienie się punktów rubinowych może być związane również z narażeniem skóry na kontakt z daną substancją chemiczną. Nierzadko zdarza się, że po zmianie płyny do kąpieli, czy też proszku do prania, pojawia się u nas wysypka, swędzenie, czy też przesuszenie skóry. Podejrzewa się, że wpływ substancji chemicznej, na którą dana osoba posiada nadwrażliwość, czy uczulenie może być jedną z możliwych przyczyn wystąpienia u jednostki punktów rubinowych.

Nie używanie filtrów przeciwsłonecznych

Często mówi się o zmianach skórnych związanych ze szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Takie kwestie, jak przebarwienia, zmarszczki, czy nawet nowotwory skóry, bywają bezpośrednio łączone z negatywnym promieniowaniem UV. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób uważa wystawianie skóry na nadmierny kontakt ze słońcem, za przyczynę zwiększonej ilości występowania naczyniaków rubinowych w obrębie skóry.

Ten szkodliwy czynnik jest możliwy do ograniczenia poprzez regularne używanie filtrów przeciwsłonecznych w swojej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie letnim.

Nieprawidłowa dieta

Za przyczynę pojawienia się problemów skórnych, nierzadko uważa się nieodpowiedni sposób odżywiania. Takie kwestie, jak za dużo cukru w diecie, nadużywanie kawy, czy też ostre przyprawy, mogą przyczynić się do powstawania naczyniaków rubinowych. Warto jest ograniczać wyżej wymienione produkty spożywcze, aby ograniczyć występowanie problemów skórnych w przyszłości.

Naczyniaki starcze – czym się objawiają?

Naczyniaki rubinowe mogą pojawić się u danej osoby po przekroczeniu trzydziestego roku życia, przybierając postać niewielkich zmian skórnych na poszczególnych partiach ciała. Charakteryzują się czerwonym lub bordowym kolorem oraz wypukłą budową. Najczęściej możemy zaobserwować je na ramionach oraz tułowiu. Choć istnieje wiele problemów skórnych charakterystycznych jedynie dla kobiet lub mężczyzn, wystąpienie punktów rubinowych jest niezależne od płci.

Zobacz więcej  Co zrobić gdy włosy zaczynają wypadać?

Osobą przed trzydziestym rokiem życia zdarza się mylić naczyniaki starcze, z trądzikiem różowatym, który wymaga zupełnie innych form leczenia niż naczyniaki rubinowe. Z tego względu, w przypadku wszelkich wątpliwości, warto jest skonsultować się ze swoim dermatologiem, aby znaleźć najbardziej odpowiednią formę leczenia danej zmiany skórnej.

Czy Naczyniaki rubinowe Stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Pojawienie się nowych zmian skórnych w obrębie twarzy lub reszty ciała, nierzadko stanowi powód do niepokoju osoby dotkniętej tym problemem.

W dobie coraz częściej pojawiających się chorób nowotworowych, zobaczenie nowo powstałych grudek na ciele, możemy kojarzyć z niebezpiecznymi, nowotworowymi zmianami skórnymi. Na szczęście punkty rubinowe nie stanowią powodu do niepokoju i są jedynie problemem natury estetycznej. Niemniej jednak, dla własnego bezpieczeństwa, warto jest konsultować ze swoim dermatologiem każdą niepokojąca nas zmianę skórną.

Naczyniaki rubinowe- kiedy warto udać się do lekarza

Punkty rubinowe stanowią jedynie defekt kosmetyczny i nie powinny być powodem do zmartwień dla osób dotkniętych tym problemem. Kwestia ta wygląda jednak inaczej, kiedy nie jesteśmy pewni czy to właśnie z tą zmianą skórną mamy do czynienia.

Jeżeli zmiana zaczyna gwałtownie zmieniać kształt lub barwę, zaczyna krwawić przy drobnych urazach, czy też wywołuje takie objawy jak ból i swędzenia, warto jest skontaktować się ze swoim dermatologiem w celu diagnostyki owej zmiany. Lekarz stwierdzi, czy zmiana nie ma podłoża nowotworowego, a w razie potrzeby wykona badanie histopatologiczne wycinka.

Oczywiście nie każda zmiana skórna musi stanowić powód do niepokoju, jednak jeżeli zauważymy grudkę na ciele, która ulega ciągłym zmianom, warto jest zapytać o opinię lekarza. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie danej zmiany.

Punkty rubinowe – kiedy poleca się je usuwać?

Choć zmiany skórne tego typu nie stanowią powodu do niepokoju ze strony medycznej, w dalszym ciągu potrafią być uciążliwe dla danej osoby.

Jedną z przyczyn, dla których ktoś może chcieć usunąć punkty rubinowe, jest lokalizacja ich występowania na ciele. Dla wielu osób występowanie tej zmiany skórnej jest ledwo zauważalne, zwłaszcza wtedy, kiedy występuje ona w mniej widocznych miejscach na ciele, czy też w bardzo drobne ilości.

Ich obecność staje się kłopotliwa, kiedy mają częsty kontakt z ocieraniem bądź zahaczeniem o ubranie i biżuterię. W takiej sytuacji dochodzi do częstych uszkodzeń mechanicznych punktów rubinowych oraz ich uciążliwego krwawienia.

Zobacz więcej  Pomożemy Ci poznać sposoby na pozbycie się rozstępów na pośladkach

Innym z powodów do chęci usunięcia naczyniaków rubinowych, może być najzwyczajniej aspekt estetyczny tej zmiany skórnej. Pojawienie się dużej ilości wypukłych, czerwonych grudek na ciele, może prowadzić do kompleksów, które potrafią obniżyć poczucie własnej wartości jednostki.

Jak zostało wyżej wspomniane, punkty rubinowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Istnieją jednak powody, dla których ktoś może chcieć je usunąć.

Naczyniaki rubinowe – Usuwania zmian skórnych

Przy pojawieniu się u nas jakiegokolwiek schorzenia, często zastanawiamy się, czy istnieją domowe sposoby, lub tanie wyroby z apteki na powstały problem. Niestety mimo zapewnień niektórych stron internetowych, nie ma możliwości pozbycia się tych czerwonych grudek w warunkach domowych. Choć dane artykuły mogą cię zapewniać, że jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, na ten moment nie ma dowodów na to, aby jakakolwiek z domowych metod była skuteczna.

Choć nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu samodzielnie, powierzając się w ręce specjalisty, jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób uporać się z tymi zmianami skórnymi.

Najczęściej stosowaną metodą usuwania punktów rubinowych jest użycie lasera. Zabieg tego typu polega na doprowadzeniu wiązki lasera bezpośrednio do uszkodzonego naczynka. Dzięki tej metodzie naczynko zostaje zamknięte, a w efekcie użycia lasera, przez uszkodzone naczynko przystaje przebiegać krew, a samo naczynko z czasem znika.

Wykonanie zabiegu trwa jedynie od kilku, do kilkunastu minut, a liczba wymaganych zabiegów jest zależna od ilości zmian skórnych. Użycie lasera jest niezwykle skuteczne i przynosi pożądane efekty, pomagając pacjentowi w pozbyciu się przykrych kompleksów.

Podsumowanie

Naczyniaki rubinowe to niegroźne, wypukłe zmiany skórne, charakteryzujące się niewielkim rozmiarem i czerwonym kolorem. Nie stanowią powodu do niepokoju ze strony medycznej, jednak dla wielu osób stają się dużym kompleksem. Mimo wielu podejrzeń w kwestii tego, co może powodować ich pojawianie się, nie istnieje konkretna, udowodniona przyczyna występowania punktów rubinowych. Jednak na szczęście wiemy jak je zwalczać i jak skutecznie usunąć je z dowolnego obszaru ciała. Użycie lasera jest na ten moment najbardziej skuteczną metodą, która jest w stanie zapewnić pacjentowi satysfakcjonujące efekty.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop