Blog

Metoda Fue – jakie są jej zalety

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zdrowe i mocne włosy stanowią wizytówkę dbających o siebie, atrakcyjnych osób. Co zatem w sytuacji, w której zaczniemy zauważać, że nasze własne wcale nie wpasowują się w ów opis; stają się słabsze, przerzedzone i zaczynają nadmiernie wypadać? Jakie są przyczyny osłabienia włosów i łysienia? Dieta, stres, przyjmowane leki? A może przyczyna tego stanu rzeczy leży głębiej i to choroba jest źródłem problemów z brakiem owłosienia? Czy da się jakoś temu zaradzić i powstrzymać, ten, wydawałoby się nieubłagany, proces? Dróg wyjścia z owej sytuacji jest obecnie więcej niż się wydaje; dzięki stałemu rozwojowi nauki i technologii, możemy skorzystać z mnogości dostępnych sposobów na problemy z łysieniem. Wystarczy zacząć działać!

Przyczyn problemów z łysieniem jest wiele i niemal zawsze wskazują one na głębsze problemy – nie powinniśmy ich zatem lekceważyć, tylko pilnie udać się do specjalisty, najlepiej trychologa, który będzie w stanie rozpoznać, z jaką sytuacją mamy do czynienia i odpowiednio jej zaradzić. W sytuacji, kiedy nadmierne wypadanie włosów to proces nieodwracalny, zawsze zostaje opcja ich przeszczepu. Zabiegi przeprowadzane w dzisiejszych czasach, w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, są w stanie zagwarantować bujne, naturalnie wyglądające owłosienie, bez widocznych blizn i konieczności bolesnej rehabilitacji. Poniżej przyjrzymy się, jakie są wciąż tkwiące w świadomości społecznej stereotypy dotyczące łysienia, jakie mogą istnieć przyczyny wypadania włosów i w końcu – czym jest nowoczesna i niezwykle popularny przeszczepu metodą FUE.

Stereotypy dotyczące nadmiernego wypadania włosów

Pomimo coraz większej świadomości społecznej dotyczącej przyczyn wypadania włosów, wciąż istnieje wiele stereotypów jego dotyczących.

Pierwszy z nich to przekonanie, że łysienie dotyka wyłącznie płci męskiej. Statystycznie rzeczywiście, to panowie mogą częściej „pochwalić się” łysą głową. Jednakże coraz częściej zdarza się również, że panie mają problem z nadmierną utratą owłosienia. Przyczyny, tak jak w przypadku męskiej części populacji, mogą być bardzo różnorodne, od problemów na tle hormonalnym, poprzez złą dietą, a skończywszy na tzw. łysieniu androgenowym. Niezależnie od płci, w przypadku zauważalnego osłabienia włosów, zawsze warto skierować swoje kroki do specjalisty, który określi źródło problemu i pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kolejnym stereotypem dotyczącym nadmiernego wypadania włosów jest przekonanie, że wiąże się ono z postępującą starością. Wiele osób traktuje problem łysienia jako „naturalną kolej rzeczy” i nie robi nic w kierunku określenia jego źródła. Jest to błędne myślenie, z dwóch zasadniczych powodów: po pierwsze łysienie przytrafia się nie tylko starszym osobom. Coraz częściej mają miejsce sytuacje, w których to bardzo młodzi ludzie tracą znaczne ilości włosów. Po drugie, sytuacje, w których włosy stają się osłabione i zaczynają stopniowo wypadać, często są objawem niezdiagnozowanych problemów zdrowotnych – a tego nie wolno ignorować. Jeśli więc zauważymy u siebie objawy łysienia, powinniśmy udać się do trychologa, specjalisty od skóry głowy oraz włosów, który pomoże nam rozpoznać źródło problemu.

Zobacz więcej  Objawy, rodzaje i leczenie trądziku grudkowego i krostkowego – Sprawdź, jak skutecznie zwalczyć trądzik

Przyczyny wypadania włosów

Tak jak wspominaliśmy, przyczyn osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania jest bardzo wiele. Specjalista będzie umiał odpowiednio rozpoznać, który z problemów nas dotyczy i zastosuje odpowiednie leczenie. Do przyczyn łysienia mogą należeć:

  • Nieprawidłowa dieta

Nasza dieta ma diametralny wpływ na stan naszego organizmu, w tym również jego elementów, jak cera, paznokcie oraz włosy. Bardzo istotne w utrzymaniu zdrowej i pięknej fryzury jest przyjmowanie odpowiedniej ilości, dobrze zbilansowanych posiłków, bogatych we wszelkiego rodzaju składniki odżywcze, witaminy i minerały. Bardzo powszechną przyczyną osłabienia włosów jest stosowanie odchudzających, niskokalorycznych diet, skrajnie ograniczających jeden z elementów żywienia (np. żywienie niskobiałkowe). Pamiętajmy, że wprowadzenie tak restrykcyjnych sposobów odżywiania, odbije się na naszym zdrowiu oraz stanie włosów. Stosując odpowiednio dopasowaną do naszych potrzeb dietę, będziemy w stanie zatrzymać proces nadmiernego wypadania włosów.

  • Przyjmowane leki

Nierzadko przyczyną nadmiernego wypadania włosów są leki, które przyjmujemy na co dzień. Do leków, które mogą przyczynić się do osłabienia struktury włosa należą również niektóre leki tarczycowe i przeciwzakrzepowe. Niektóre kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną również zauważają u siebie postępujące wypadanie włosów.

  • Nadmierny stres

Stres jest często nazywany cichym zabójcą. Nie bez powodu, bowiem w nadmiernej ilości, ma on ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Długotrwały stres, jak i również ten wywołany gwałtownym, wstrząsającym wydarzeniem może przyczynić się do obkurczania naczyń krwionośnych, a to z kolei sprawia, że włosy stają się słabe, matowe i w konsekwencji wypadają coraz silniej.

  • Zła pielęgnacja

Nadmierna stylizacja, codzienne stosowanie prostownic, lokówek czy suszarek z gorącym nawiewem, oraz dobór nieodpowiednich produktów mogą sprawić, że nasze włosy staną się przesuszone, łamliwe i osłabione. Właściwy dobór kosmetyków myjących i nawilżających oraz ograniczenie nadmiernej stylizacji może przywrócić im dawny blask i sprawić, że znowu staną się gęste i mocne.

  • Choroby
Zobacz więcej  Jak uniknąć nieudanego przeszczepu włosów?

Przyczyna osłabienia i wypadania włosów może leżeć także w niektórych schorzeniach. Dosyć powszechne są choroby takie jak grzybica, łojotokowe zapalenie skóry bądź mieszków włosowych. Bardzo częste jest, występujące zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, łysienie androgenowe. Jest to choroba dziedziczna, wynikająca z nadwrażliwości ludzkiego organizmu na DHT, związku, który jest pochodną hormonu testosteronu. Nasilone wypadanie włosów może być jednym z objawów choroby zwanej toczeń układowy. Do częstych przyczyn chorobowych należy także anemia (tzw. niedokrwistość – liczba erytrocytów albo ilość hemoglobiny z czerwonych krwinek jest niewystarczająca do właściwego utlenienia tkanek) oraz choroby tarczycy. Niedoczynność powoduje, że włosy stają się cienkie i przerzedzone, natomiast nadczynność może powodować łysienie plackowate lub uogólnione.

Metoda FUE – co to jest?

W większości przypadków, kiedy zacznie się działać odpowiednio wcześnie, włosy udaje się uratować i przywrócić im dawny blask. Bywa jednak tak, że procesu wypadania nie da się powstrzymać. Co można zrobić wówczas? Jedną z dróg ku bujnej czuprynie, jest poddanie się zabiegowi metodą FUE

Metoda FUE, to skrót od „Follicular Unit Extraction” czyli „ekstrakcja mieszków włosowych”. Jest to jeden z chętniej wybieranych zabiegów do przeszczepu włosów – nic dziwnego. Owa procedura znacznie wyróżnia się spośród innych, dostępnych na rynku metod walki z nadmierną utratą włosów. Kiedyś zabiegi polegały wycięciu płatu skóry, z którego uzyskiwano później przeszczepy. Ów procedura zostawiała sporą, nieestetyczną bliznę, którą ciężko było zakryć. Na szczęście ten problem należy do przeszłości. Obecnie zespoły mieszków włosowych są odpowiednio dobierane. Ich pobór odbywa się wyłącznie z okolicy dawczej, a ślady po zabiegu są tak małe, że nie ma szans, aby ktoś się ich dopatrzył. Nie ma również potrzeby zakładania szwów. Zabieg FUE przeważnie przeprowadza bardzo doświadczony lekarz, jednak coraz częściej zdarza się, że robi to maszyna – specjalny robot ARTAS, przy asyście lekarza-specjalisty. Gwarantuje to precyzję wykonania oraz specjalną ochronę cebulek włosowych przed uszkodzeniem ich struktury. Włosy poddane metodzie FUE rosną gęste i mocne, co więcej, fryzura prezentuje się bardzo naturalnie.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa twarzy - ważne informacje

Zalecenia i przebieg zabiegu

Metoda FUE jest szczególnie zalecana osobom, które cierpią na zaawansowane łysienie androgenowe. Czasami na leczenie jest za późno, dlatego przeszczep włosów stanowi alternatywną metodę dla zachowania zdrowej, bujnej fryzury. Przed zabiegiem należy skonsultować swój przypadek z lekarzem, w klinice medycyny estetycznej. Oprócz badania mieszków włosowych oraz ewentualnego leczenia dermatologicznego, specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, poruszając takie zagadnienia jak przebyte choroby, tryb życia, dieta i przyjmowane leki. Następnie zostaną przedstawione detale, dotyczące procedury; skąd zostaną pobrane mieszki włosowe i gdzie zostaną przeszczepione oraz jak powinien wyglądać efekt końcowy (wizualizacja w 3D). Przed procedurą personel skraca włosy na całej głowie, na wysokość około 1,2 mm. Sam zabieg trwa od 4 do 8 godzin. Dzięki znieczuleniu miejscowemu nie czuć żadnego bólu ani dyskomfortu. Jeśli metodę FUE wykonuje robot ARTAS, to identyfikacja i wybór zespołów mieszków włosowych następuje automatycznie. Po owym procesie, robot wykonuje nakłucia w obszarze biorczym; odstępy, kąt i głębokość nakłuć są kontrolowane przez lekarza, jak i sama implantacja. Możemy być pewni, że efekt końcowy będzie wygląd naturalnie i nie będzie odcinał się od zwyczajowego, normalnego wyglądu naszej fryzury.

Rehabilitacja pozabiegowa nie należy do szczególnie wymagających, istnieje jednak kilka szczegółów, o które należy się zatroszczyć, a o których poinformuje nas lekarz. Pierwszego dnia po zabiegu należy postarać się o to, aby ułożyć się do snu w pozycji półsiedzącej, tak, aby nasza głowa była lekko uniesiona. Należy także stosować maści, które znacznie przyspieszą proces gojenia. Nie wolno drapać, ani dotykać skóry głowy, w miejscach, w których znajdują się przeszczepione włosy. Po upływie pięciu dni od zabiegu skórę głowy należy 2-3 razy dziennie przemywać letnią wodą, natomiast po dziesięciu dniach można wdrożyć mycie skóry głowy specjalnymi, zalecanymi przez specjalistę, kosmetykami. Unikajmy jednak używania suszarki i postawmy naturalne schnięcie. Podczas procesu mycia warto  natomiast delikatnie masować skórę opuszkami palców. Większość lekarzy zaleca także czasową rezygnację z intensywnego wysiłku fizycznego i aktywności seksualnej.

Metoda FUE należy do jednej z najskuteczniejszych oraz najchętniej wybieranych opcji na problem łysienia. Efekty końcowe przerastają oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop