+ 48 71 889 80 00

ul. Ołtaszyńska 71a | 53-034 Wrocław

Biotyna nie bez powodu nazywana jest witaminą piękności. To związek organiczny należący do grupy witamin rozpuszczalnych
w wodzie. Jej główną funcją jest reakcjach metabolicznych – przetwarzaniu białek, tłuszczów i węglowodanów. Biotyna warunkuje równeż procesy wzrostu i produkcję kreatyny a także przeciwdziała łojokotowemu zapaleniu skóry. Tym samym witamina B7 jest niezbędna dla utrzymania prawidłowego stanu włosów, skóry i paznokci.

Jak działa biotyna na włosy?

Biotyna zasila macierz włosa w biodostępną siarkę, która wchłaniana jest w masę keratynową. Dzięi temu łodyga włosa może być spoista na calej długości a przez to silna i elastycza. Biotyna jest również istotnym czynnikiem regulacji metabolizmu skóry głowy. Wpływa tym samym na stan cebulek włosowych i tempo wzrostu włosa. Normalizując przemianę materii, biotyna zapobiega  niekorzystnym procesom w obrębie skóry głowy takim jak nadmierny łojotok czy powstawanie łupieżu. Witamina H bierze także udział w wytwarzaniu hemoglobiny, związku, dzięki któremu czerwone krwinki mogą dostarczać tlen do wszystkich komórek organizmu w tym do cebulek włosowych.

Niedobory biotyny a stan włosów

Awitaminoza B7 jest rzadką przypadłością.  Jej brak może być przyczyną wielu objawów w tym także powstawania wielu problemów skórnych takich jak świąd, nadmierne łuszczenie się lub trądzik.  Problem braku tej biotyny odbija się także na stanie włosów – wypadają, łamią się a także siwieją! Nadmierna aktywność gruczołów łojowych, która rownież jest skutkiem braku witaminy H może być także powodem łysienia!

Biotyna obecna jest w niewielkich ilościach w większości produktów spożywczych.

Do najbogatszych źródeł biotyny należą:

 ZAWARTOŚĆ W 100 [G] LUB [ML] PRODUKTU PODANA W MIKROGRAMACH
Wątróbka102
Mąka sojowa63
Żółtko jaj54
Orzechy włoskie37
Orzechy ziemne31
Sardynki21
Migdały17
Grzyby15
Ryż naturalny9
Mąka pełnoziarnista7
Szpinak6
Kraby6
Szynka5
Marchew3
Pomidory2
Ser chudy2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *