Blog

Menopauza – wiek, pierwsze objawy i metody ich łagodzenia.

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Menopauza – wiek, pierwsze objawy i metody ich łagodzenia.

Menopauza to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Może wystąpić zarówno w późniejszym, jak i wcześniejszym wieku. Dotyczy objawów nie tylko fizycznych, ale także psychologicznych. Ustanie miesiączkowania, związane jest bowiem z różnymi symptomami, które nie zawsze są korzystnie przyjmowane przez organizm. Jakie są pierwsze objawy menopauzy? W jakim wieku następuje? Czym charakteryzuje się przedwczesna menopauza i jak ją rozpoznać?

Menopauza – czym się charakteryzuje?

Menopauza jest naturalnym stanem fizjologicznym zachodzącym w organizmie kobiety. Związana ze starzeniem się, objawiająca się zakończeniem miesiączkowania jako efektu zmniejszonej produkcji estrogenów oraz zminimalizowanej aktywności jajników. Jest to naturalny objaw związany ze spadkiem produkcji kobiecych hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenów, który zaczyna stopniowo spadać przed okresem menopauzy. Niemniej jednak warto podkreślić, iż stan ten może objawiać się również jako efekt sztucznie wywołanej utraty estrogenów, z którym mamy do czynienia między innymi podczas operacji, takich jak usunięcie jajników lub macicy.

Menopauza – wiek

Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się już około 10 lat wcześniej przed faktycznym ustąpieniem miesiączkowania. Związane są między innymi z zaburzeniami cyklu oraz zmianami hormonalnymi, które z kolei wynikają z nieodpowiedniej podaży ilości estrogenów. Najczęściej menopauza występuje po 50 roku życia kobiety, choć równie dobrze może pojawić się także po 40-stce, lub wcześniej (po 20-30 roku). W tym przypadku mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą, pojawiającą się w sposób naturalny lub występującą na skutek zabiegów chirurgicznych czy chorób.

Pierwsze objawy menopauzy

Najczęściej występujące objawy menopauzy, które pojawiają się u większości kobiet to z pewnością:

 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia snu,
 • drażliwość, rozkojarzenie, wahania nastroju,
 • zlewanie się potem, nocne poty,
 • kołatanie serca,
 • bóle głowy, bóle stawów itd.

Niektóre z nich mogą być odczytywane jako objawy napięcia przedmiesiączkowego i całkowicie niepodwiązywane z możliwością wystąpienia okresu pokwitania. Wiek wystąpienia zmian menopauzalnych jest w zupełności indywidualny i trudny do jednoznacznego określenia. Dodatkowo na skutek zmian ogólnego stylu i trybu życia coraz większa liczba kobiet doświadcza zdecydowanie przyspieszonego okresu menopauzalnego.

Zobacz więcej  Dermamelan - terapia depigmentacyjna

Jakie jeszcze objawy menopauzy można zaobserwować w organizmie?

U niektórych kobiet okres klimakterium ma zdecydowanie cięższy przebieg, do którego zakwalifikować możemy między innymi powracające infekcje intymne, suchość pochwy, ból podczas współżycia, a także wysiłkowe nietrzymanie moczu. Warto podkreślić, iż występowanie wybranych objawów związanych jest z obecnością różnych czynników, takich jak między innymi:

 • predyspozycje genetyczne,
 • kwestie demograficzne,
 • ilość ciąż, wiek urodzenia dzieci,
 • przebyte choroby immunologiczne, krążenia, nowotworowe itd
 • nieregularne miesiączki, długość cyklu,
 • styl życia (między innymi aktywność fizyczna, palenie tytoniu, stosowanie antykoncepcji itd.).

Wpływ menopauzy na organizm

Wpływ menopauzy na organizm kobiet jest znaczny, najczęściej związany z niskim poziomem estrogenów oraz innych hormonów. To z kolei powoduje objawy takie jak:

 • zaburzenia gospodarki lipidowej skóry, utrata jędrności skóry oraz jej owalu,
 • zaburzenia metaboliczne, szybsze przybieranie na wadze,
 • obniżenie nastroju, drażliwość i skłonność do stresu, nerwowości czy smutku,
 • choroby tarczycy (najczęściej jest to niedoczynność tarczycy, Hashimoto),
 • możliwość wystąpienia osteoporozy, chorób układu krążenia itd.

Podczas wystąpienia menopauzy kobiety zaobserwować mogą więc między innymi pogorszenie stanu i jędrności skóry twarzy i ciała, występowanie przebarwień i plam na skórze, widoczne przybieranie na wadze oraz problemy z utratą nadprogramowych kilogramów, ale nie tylko. Dodatkowo w tym okresie mogą pojawić się także występujące zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy, najczęściej jest nią niedoczynność tarczycy i Hashimoto, a także inne schorzenia związane najczęściej z układem krążenia.

Menopauza – ile trwa?

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, iż menopauza jest okresem wieloletnim, który obejmuje kilka istotnych etapów:

 • premenopauza – jest to okres przed menopauzalny, zaczynający się w młodym wieku, podczas którego nie można zauważyć jeszcze żadnych typowych dla tego okresu zaburzeń hormonalnych, a jedynie podwyższone wskaźniki FSH i LH. W tym czasie nieodczuwalne są jeszcze objawy typowe dla menopauzy.
 • periomnopauza – jest to okres związany z zauważalnymi zmianami i symptomami, między innymi jest to obniżenie ilości hormonów, pojawienie się cyklów bez owulacji i innych;
 • właściwy okres menopauzy – objawiający się stałym zaprzestaniem miesiączkowania, pojawieniem się dolegliwości i objawów typowych dla okresu przekwitania, czy pogorszeniem się samopoczucia.
 • okres pomenopauzalny – jest to etap po menopauzie, trwający aż do końca życia, w którym dochodzi do wystąpienia całkowitych zmian hormonalnych skutkujących trwałym i nieodwracalnym zaprzestaniem owulacji oraz występowaniem miesiączki, co związane jest z utratą zdolności do zajścia w ciążę (utrata płodności).
Zobacz więcej  Adaring – recepta online

Przedwczesna menopauza – co może ją spowodować?

Warto podkreślić, iż ilość i intensywność występujących objawów menopauzy jest w zupełności kwestią indywidualną. Podlega najczęściej czynnikom związanym z czynnikami genetycznymi, biologicznymi czy demograficznymi. Inaczej jest w przypadku menopauzy wywołanej poprzez zabiegi chirurgiczne, która związane są z wystąpieniem zdecydowanie bardziej nasilonych objawów, także w przypadku kobiet w młodym wieku. Jest to tak zwana menopauza przedwczesna, czyli pojawiająca się przed ukończeniem 40 roku życia, najczęściej w wieku 20-30 lat. W tej sytuacji może być związana z przedwczesnym zahamowaniem pracy jajników, obserwowana również u osób o niskim statusie społecznym, żyjących w dużym stresie. Do innych najczęstszych objawów związanych z jej wystąpieniem możemy zakwalifikować:

 • kwestie genetyczne (w przypadku, gdy w rodzinie pojawiają się kobiety, które doświadczyły przedwczesnego klimakterium),
 • chorób autoimmunologicznych (Hashimoto, celiaka, cukrzyca), a także innych, takich jak bielactwo itd.,
 • na skutek zabiegów chirurgicznych i operacyjnych (między innymi usunięcia macicy, jajników),

Niemniej jednak pierwsze zauważalne objawy menopauzy powinny pojawić się już kilka lat przed miesiączką, odczytywane są jako okres przed menopauzalny, który obejmuje od 2 do nawet 10 lat przed pojawieniem się faktycznego klimakterium. Nie oznaczają one jednak pojawienia się menopauzy, a mogą być jedynie jej przyszłym zwiastunem.

Hormonalne terapie zastępcze jako skuteczny sposób poradzenia sobie z objawami menopauzy

Hormonalna terapia zastępcza to doskonałe rozwiązanie w przypadku kobiet borykających się ze znacznymi niedogodnościami pojawiającymi się na skutek produkcji niedostatecznej ilości hormonów, głównie estrogenów. Dla kobiet w okresie menopauzy przygotowane są więc odpowiednie preparaty, które w naturalny sposób mają zahamować niechciane symptomy związane z obniżeniem nastroju, zmianą wyglądu skóry czy łagodzeniem innych niechcianych objawów.

W okresie klimakterium dla zmniejszenia problemów związanych z produkcją hormonów stosuje się więc suplementacje estrogenem. Ich dawkowanie oraz sposób podania są dobierane w sposób indywidualny przez lekarza, dopasowane odpowiednio do potrzeb. Dodatkowo podczas pojawienia się problemów z nawracającymi uderzeniami gorąca czy złym samopoczuciem i drażliwością, warto sięgnąć po suplementy ziołowe, które opierają swoje działanie o fitoestrogeny. Są to roślinne odpowiedniki żeńskich hormonów, działające podobnie do estrogenów, najczęściej złożone z wyciągu z szyszek chmielu, nasion soi oraz czerwonej koniczyny. Są więc w pełni bezpieczne dla organizmu, nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Zobacz więcej  Ginekomastia kontra lipomastia: rozpoznawanie, porównanie i leczenie 

Największym problemem dla kobiet w okresie menopauzy jest ich niska płodność, a także związane z klimakterium naturalne zmiany zachodzące w organizmie. Do tego zakwalifikować możemy także zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, miażdżycy, osteoporozy czy ogólnych infekcji. Układ kostny w tym przypadku jest również zdecydowanie bardziej obciążony, ponieważ spada poziom estrogenów, co związane jest szybszą utratą wapnia z organizmu i kości. Dzięki temu kobiety w okresie menopauzy będą znacznie bardziej narażone na złamania i kontuzje.

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Okres przekwitania, menopauza czy klimakterium – niezależnie od nazewnictwa jest to bardzo ważny etap w życiu kobiety. Najczęściej związany z utratą płodności, rozumiany jako naturalny etap starzenia. Gdy kobieta przechodzi menopauzę, w jej organizmie zachodzi wiele zmian, które nie zawsze odczytywane są jako pozytywne. W tym problemie pomocne może być zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która pomoże zminimalizować odczuwanie skutków tego stanu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop