Blog

Łupież a wypadanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wypadanie włosów lub łupież – przyczyny i rozwiązania

Zdrowe włosy to jeden z najważniejszych elementów naszego wyglądu. Często przywiązujemy większą wagę do pielęgnacji włosów, zaniedbując skórę głowy i najważniejszą część włosa, czyli cebulkę . Korzeń włosa jest jego żywą częścią, a jego funkcja jest bezpośrednio zależna od reszty ciała, dlatego ma na niego wpływ. Więc kiedy jesteśmy chorzy lub kiedy jesteśmy w stanie stresu, równowaga skóry głowy jest często zaburzona. Zwykle pojawiają się cienkie płatki, podczas gdy innym razem nasze włosy stają się matowe, cienkie lub nawet wypadają. Poza tym nagłe zmiany pogody, codzienne kąpiele potęgują powyższe i tak coraz więcej jest tych, z którymi się borykająproblemy z wypadaniem włosów i łupieżem.

 

Wypadanie włosów

Każdy włos rośnie przez około 4 lata (faza regeneracji). Następnie przestaje rosnąć na 2-3 tygodnie (faza natywna), a następnie opada (faza telogen). Następnie z korzenia wyrasta nowy włos na jego miejscu. To normalne, że dziennie wypada w ten sposób 50-100 włosów. Ale kiedy stracimy więcej niż 100 włosów codziennie, wypadanie włosów jest patologiczne i nazywa się łysieniem. Cykl wzrostu włosów zmniejsza się wraz z wiekiem, ale wpływają na niego także inne czynniki, endogenne (zaburzenia hormonalne, dziedziczność, stres itp.) I egzogenne (zmiana pór roku, leki itp.)  Jeśli zauważysz bardzo dużą liczbę nitek na poduszce, w odpływie w łazience lub w domu, pierwszym krokiem jest poszukanie fachowca, który pomoże Ci zdiagnozować przyczynę problemu. Dlatego jak tylko zauważysz problem, skonsultuj się z dermatologiem i / lub trychologiem. Są w stanie ocenić sytuację i wskazać najlepszą dla Ciebie kurację oraz, jeśli to możliwe, zasugerować lekarstwo na wypadanie włosów. Środki, które mogą pomóc zminimalizować ten problem, obejmują poprawę diety, suplementację witaminami, walkę ze stresem, a nawet stosowanie doustnych lub miejscowych środków, w zależności od przypadku.

Odpowiednie produkty na wypadanie włosów zawierają połączenie trzech aktywnych ekstraktów i argininy, która na podstawie badań klinicznych wykazała, że zmniejsza wypadanie włosów, poprawia zdrowy wzrost włosów i zwiększa gęstość włosów. Jednocześnie biotyna i prowitamina B5 pomagają wzmocnić włosy, zapobiegają ich zużyciu oraz przywracają objętość i gęstość włosów. Wreszcie witamina E zapewnia odżywienie, ochronę antyoksydacyjną i stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy, tworząc sprzyjające środowisko dla wzrostu włosów.

Zobacz więcej  Skuteczne sposoby na redukcję i usuwanie rozstępów - Pozbądź się rozstępów i dowiedz się, jak zmniejszyć ich pojawianie się

Jednym z głównych punktów wypadania włosów w związku z łupieżem jest zatykanie porów kapilarnych, które z powodu nadmiaru sebum lub stanu zapalnego osłabiają włosy i powodują ich wypadanie. Łupież i łojotok mogą również powodować zmiany w fazach cykli włosów i skracać czas ich wzrostu, dzięki czemu łatwiej wypadają.

 

Łupież

Łupież charakteryzuje się nadmiernym chronicznym i widocznym złuszczaniem się skóry głowy, co jest spowodowane zaburzeniem flory skóry głowy, a głównie przerostem grzyba Pityrosporum Ovale. Przejawia się w postaci cienkich płatków (łusek), które opadają na ramiona (łupież suchy) lub pozostają na skórze głowy z intensywnym przetłuszczaniem (łupież tłusty). Czym właściwie jest łupież ? Jest to zasadniczo przewlekła choroba skóry, a winowajcą jest grzyb malassezia, który i tak żyje na skórze głowy. Jednak u 50% populacji powoduje podrażnienia i łupież. Istnieje wiele mitów na temat łupieżu i w tym artykule po kolei je odrzucamy. Ale to nie tylko grzyb jest winny. Co więcej, komórki skóry czaszki są stale odnawiane. Martwe komórki odchodzą i „rodzą się” nowe. Ale kiedy zaczynają się bardzo szybko dzielić, szybciej niż „opadają”, może to prowadzić do łupieżu. Krótko mówiąc, więcej komórek rośnie niż jest eliminowanych, powodując nadmierne gromadzenie się w skórze głowy i ostatecznie eliminowane w postaci łupieżu.

Niestety, na problem łupieżu nadal nie ma lekarstwa, ale można go opanować stosując odpowiednią pielęgnację. Ponadto do pojawienia się lub nasilenia łupieżu niezbędne są inne czynniki, takie jak zmiany hormonalne, nadmierne przetłuszczanie się, stres i ekspozycja na słońce. Wypadanie włosów może być konsekwencją podrażnienia wywołanego łupieżem.

 

Co może motywować do łupieżu?

Łupież rozwija się u osób, które mają skłonność genetyczną i może wynikać z kilku czynników, z których nie wszystkie są znane. Wśród nich jest ilość grzybów obecnych na skórze głowy, stres i nawyki powodujące przetłuszczanie się nici, np. Bardzo gorące kąpiele. Ponadto wśród przyczyn łupieżu są również reakcje zapalne i zmiany hormonalne.
Według lekarzy łupież powstaje na skutek zmian ilości i składu sebum w skórze głowy. To łojotokowe zapalenie skóry, przewlekła choroba, która rozwija się w okresach poprawy i pogorszenia, a jej oznaki i objawy to łuszczenie się, zaczerwienienie i swędzenie. Ponadto stan ma tendencję do pogarszania się w okresach stresu, a także przy ekstremalnych zmianach temperatury.

Zobacz więcej  Wrzesień - rusza sezon na depilację laserowa

 

Czy łupież prowadzi do wypadania włosów?

Łupież to problem zawstydzający, choć nie zawsze jest widoczny. Jest to spowodowane suchością skóry głowy, egzemą lub być może łagodną infekcją grzybiczą. Pojawia się w postaci białych płatków, które są silnie widoczne na ubraniach, zwłaszcza jeśli są czarne. Istnieją pewne sposoby leczenia, ale czasami problem nie ustąpi. Chociaż w większości uważa się to tylko za problem estetyczny, niektóre badania wykazały, że łupież może być w rzeczywistości przyczyną wypadania włosów. Drapanie powoduje wypadanie włosów. Jeśli masz łupież, skóra głowy również swędzi. Oznacza to, że drapiesz się po głowie znacznie częściej niż przeciętna osoba, co może skutkować wypadnięciem włosów. Wyniki badania wykazały, że 40% kobiet traci włosy w wyniku drapania i pocierania skóry głowy.

 

Zapalenie skóry

Wiele przypadków wypadania włosów z łupieżem jest spowodowanych zapaleniem skóry, terminem opisującym choroby, takie jak egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry itp. Ten stan to stan zapalny skóry głowy, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, zmiana pór roku i nieprawidłowe działanie układu odpornościowego. Kiedy jest łagodny, jest to zwykła irytacja, ale gdy jest intensywny, może powodować owrzodzenia i obrzęki. Większość przypadków łupieżu spowodowanego łupieżem jest zwykle spowodowana łojotokowym zapaleniem skóry. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry konieczne jest zwalczanie czynników, które mogą przyczyniać się do tego stanu. Dlatego świetnie sprawdzą się środki zwalczające olejek do włosów, które nie tylko pozostawiają zdrowe włosy, ale także eliminują łupież. Umyj włosy co najmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej zimną lub co najwyżej letnią wodą. W zależności od potrzeb możesz zamienić zwykły szampon na szampon przeciwłupieżowy.

 

Łojotokowe zapalenie skóry i łupież to to samo? Różnica

Łupież to tak naprawdę popularna nazwa charakterystycznego łuszczenia się skóry głowy, czyli łojotokowego zapalenia skóry głowy. Problem, który dotyka około 40% populacji charakteryzuje się białymi płatkami, które w końcu pojawiają się na skórze głowy i opadają wzdłuż pasm, a nawet na ubrania, powodując dyskomfort u osób cierpiących na ten problem.

Zobacz więcej  Wągry - czym są, jak powstają oraz jak sobie z nimi radzić?

Generalnie łojotokowe zapalenie skóry pojawia się na obszarach ciała bogatych w gruczoły łojowe, ponieważ są one bardziej tłuste, przez co stają się idealnym środowiskiem do namnażania się grzyba Malassezia – jednego z odpowiedzialnych za rozwój łupieżu. Łojotokowe zapalenie skóry jest częstą chorobą, która zwykle atakuje skórę głowy, może wpływać na środkową część twarzy, uszu, a także na organizm, gdy jest rozległa. Jego przyczyna nie jest do końca znana, ale uważa się, że przyczyna problemu jest genetyczna, jednak mogą go pogarszać czynniki zewnętrzne, takie jak nadmiar oleju, alergie i stan emocjonalny.

Łojotokowe zapalenie skóry może powodować zaczerwienienie i swędzenie. Sytuacja wynika z predyspozycji rodzinnych i może być pogorszona przez niektóre zwyczaje, które masz w życiu codziennym, które przyczyniają się na przykład do wzrostu produkcji sebum.

Dbaj o swoje szampony

Jeśli zauważysz silne wypadanie włosów, powinieneś używać specjalnych szamponów i produktów do walki z nim. Ale w wielu z tych produktów jest jeden składnik – minoksydyl. To w rzeczywistości powoduje łupież, a zatem prawdopodobnie więcej drapania i wypadania włosów.

To tworzy błędne koło. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na składniki produktów przeciw wypadaniu włosów, które wybierasz dla swoich włosów.

 

Co zrobić, aby uniknąć problemu?

Niestety zarówno łupież jak i łojotok jest chorobą przewlekłą, nie istnieje więc lekarstwo, którym można go zwalczyć. Niektóre produkty pielęgnacyjne i wskazane produkty mogą pomóc zmniejszyć przypadki i związany z nimi dyskomfort. Pierwszym z nich jest unikanie gorącej wody na skórze głowy, ponieważ kończy się to usunięciem naturalnego oleju z włosów, powodując, że organizm wydziela nadmiar sebum.

Kolejną kwestią jest poszukanie specjalisty, w tym przypadku dermatologa, gdy tylko zauważysz problem. To on będzie wiedział, jak wskazać najlepsze produkty i procedury do pielęgnacji i leczenia problemu. Obecnie istnieją już konkretne produkty do tego celu, takie jak szampony, które pomagają złagodzić objawy.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop