Blog

Włosy damskie a męskie – jakie są różnice

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Piękne i zadbane włosy są atrybutem każdego człowieka, a więc nie tylko kobiet, ale również i mężczyzn. To właśnie od nich zależy w dużej mierze, jak  będą nas postrzegać inne osoby. Bowiem włosy niezadbane nie będą naszą odpowiednią wizytówką w oczach innych ludzi. Aczkolwiek nie można na równi traktować włosów damskich i męskich, ponieważ są między nimi znaczące różnice. I właśnie na ten temat chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka istotnych informacji w niniejszych artykule. Zapraszamy!

Definicja włosa

Włosem profesjonalnie określa się nic innego, jak zrogowaciały, nitkowaty oraz wyspecjalizowany wytwór naskórka, który występuje wyłącznie u ssaków. Występuje on na powierzchni skóry, a także jest zbudowany z twardej kreatyny. Jeżeli chodzi o budowę włosów to są one zbudowane z korzenia, który osadzony jest w skórze właściwej, jak również z łodygi, która wystaje poza warstwę naskórka. Włosy są również zbudowane ze zrogowaciałych komórek, które składają się z białka fibrylarnego. Białko fibrylarne jest nierozpuszczalne w wodzie i jest ono również nazywane kreatyną. Włókna kreatyny występujące w włosach zatopione zostały w bezpostaciowej macierzy zbudowanej z białek. Macierz ta posiada znaczącą ilość siarki, jak również powiązana jest w wiązaniami wodorowymi oraz mostkami dwusiarczkowymi. Działanie takie powoduje, że włosom zapewniona zostaje pełna odporność na zerwanie oraz odpowiednia elastyczność i gęstość. Należy również zaznaczyć, iż każdy włos zbudowany jest także z osłonki. Osłonka powoduje, że leżące głębiej komórki włosa zostają ochronione. W szczególności chodzi tutaj o ochronę przed utratą wilgoci. Osłonka została zbudowana z kilku warstw płaskich.

Jakie są funkcje włosów?

Jeżeli chodzi o kwestię funkcji włosów to należy tutaj przede wszystkim wymienić takie funkcje jak:

  • chronią przed zimnem
  • chronią przed przegrzaniem
  • chronią przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych
  • chronią przed działaniem promieniowania słonecznego
  • chronią przed insektami

Trzeba pamiętać również o tym, iż włosy są bardzo elastycznym elementem wystroju człowieka, który od wieków jest wykorzystywany do kreowania wizerunku. W związku z tym warto wiedzieć, jak w odpowiedni sposób o niej zadbać.

Dlaczego tak bardzo istotne jest, aby kobiety i mężczyźni używali innych preparatów do pielęgnacji włosów?

Otóż jak powszechnie wiadomo, włosy kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Tak więc, aby w odpowiedni sposób u nie zadbać i zapobiegać ich przedwczesnemu starzeniu się, niezwykle istotne jest stosowanie takich preparatów do pielęgnacji włosów, które będą odpowiednie do danego rodzaju włosa. Należy zaznaczyć, iż w preparatach dla kobiet, jak i dla mężczyzn stosowane są zazwyczaj te same produkty, aczkolwiek znacząco różni się ich formuła. Dlatego też, tak ważną kwestią jest odpowiedni ich dobranie do swojego rodzaju włosów. Większa ilość mężczyzn decyduje się na wybór miękkich oraz preparatów, które nie są tłuste w swej konsystencji, ponieważ wtedy błyskawicznie się one wchłaniają, jak również nie pozostawiają uczucia lepkości. Jest to związane przede wszystkim ze zwartością warstwy rogowej skóry męskiej, ale także z jej grubością. Oprócz tego należy zaznaczyć, iż skóra, którą posiadają mężczyźni jest zdecydowanie o wiele bardziej wyposażona w wydzielanie łoju oraz potu. Dzieje się tak, ponieważ duży wpływ na to zjawisko ma działanie androgenów. Z kolei, jeżeli chodzi o proces starzenia się włosów u kobiet i dobór odpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji to trzeba tutaj przede wszystkim powiedzieć, iż kobiety posiadają znacząco delikatniejsze włosy od mężczyzn, a proces ich starzenia rozpoczyna się od 25. roku życia. Jest więc to znacząco wcześniej, niż w przypadku mężczyzn. Kobiety powinny przede wszystkim stosować produkty do pielęgnacji włosów, które będą w jak największym stopniu stworzone z produktów pochodzenia naturalnego. Ważne jest, aby kosmetyki były w jak najmniejszym stopniu syntetyczne, ponieważ wtedy kondycja włosa może ulec znacznej degradacji. Kwestii tej należy pilnować w szczególności po 25. roku życia. Dzięki temu można uniknąć przedwczesnego wypadania włosów, bądź siwienia ich. Należy również zaznaczyć to, że fakt odpowiedniego doboru kosmetyków jest istotny również pod względem, że kobiety znacznie częściej poddają włosy pod różnego rodzaje stylizacje, chodzi tutaj między innymi o proces prostowania, bądź kręcenia włosów. W takim przypadku odpowiednie będą produkty 3w1, które bez problemu można dostać na rynku kosmetycznym.

Zobacz więcej  Czym jest naczyniak?

Różnice pomiędzy włosami damskimi, a włosami męskimi

Jak już powyżej zostało wspomniane – różnice pomiędzy włosami damskimi, a włosami męski są znaczące. Oprócz tego trzeba zaznaczyć, iż włos człowieka nie tylko różni się ze względu na płeć, ale również ze względu na rasę i pochodzenie etniczne. Bowiem inny rodzaj włosów będą miały osoby pochodzące z Europy, inne pochodzące z Afryki, a jeszcze inne pochodzące w Bliskiego Wschodu. Włos męski od damskiego różni się w szczególności zawartością warstwy rogowej skóry, ale również grubością oraz sprężystością włosa. Warstwa rogowa skóry jest to najbardziej zewnętrzna oraz wierzchnia warstwa naskórka, która jest zbudowana z dużych komórek wypełnionych kreatyną. Oprócz tego zarówno włosy damskie, jak męskie można podzielić na: włosy suche, włosy normalne, włosy z łupieżem, ale również włosy przetłuszczające się. Jeżeli chodzi o włosy suche to charakteryzują się one tym, że we włosach jest brak nadmiaru sebum, który sprawia, że włosy się przesuszają, ale także stają się zdecydowanie bardziej łamliwe oraz bardziej zaczynają się puszyć. Włosy normalne charakteryzują się tym, że nie przesuszają się, są sprężyce oraz lśniące i zazwyczaj większość osób niezależnie od płci takie włosy ma. Natomiast jeżeli chodzi o włosy skłonne do łupieżu to trzeba tutaj powiedzieć, iż jest to nie tylko duży dyskomfort dla osób, które borykają się z takim problem, ale przede wszystkim sytuacja taka może prowadzić do powstawania różnych bakterii oraz grzybów, dlatego tak niezwykle istotne jest jak najszybsze uporanie się z tym problemem. Jeżeli domowe sposoby nie zdadzą zadania to warto zastanowić się nad udaniem się do dermatologa, który z pewnością pomoże w rozwiązaniu tego nieprzyjemnego problemu. Trzeba także zaakcentować, iż zarówno włos damski, jak i włos męski ma pewne cykle wzrostu, a można do nich zaliczyć takie cykle jak: cykl aktywnego wzrostu (anagen), cykl przejściowy (katagen), jak również cykl spoczynku (telogen). Jeżeli chodzi o cykl aktywnego wzrostu, czyli anagen to charakteryzuje się on tym, że trwa on średnio cztery lata (zazwyczaj od dwóch do sześciu), w tym czasie włos jest w stanie ulec wzrostowi nawet o 1,5 centymetra. W tym cyklu zazwyczaj znajduje się około 80 procent wszystkich włosów. Z kolei, jeżeli chodzi o cykl przejściowy to charakteryzuje się on tym, że włos w tym czasie przestaje rosnąć, a dolna część włoska zanika. Oprócz tego w fazie przejściowej, czyli katagenie, znajduje się wyłącznie około 3 procent wszystkich włosów. Natomiast cykl spoczynku, czyli telogen charakteryzuje się tym, że trwa on trzy miesiące i w cyklu tym zostaje objętych około 30 procent wszystkich włosów. W sytuacji, gdy jest to powyżej 30 procent to wtedy można zaobserwować łysienie. Bowiem włosy zaczynają nadmiernie wypadać i się przerzedzać.

Zobacz więcej  Top 5 Najlepsze Kremy Pod Oczy na Cienie – Ranking Skutecznych Kosmetyków do Walki z Cieniami pod Oczami

Warto również wspomnieć o fizjologi wzrostu włosa, ponieważ jest on podobny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a mianowicie wzrost włosa jest możliwy wyłącznie przez stałe podziały komórek macierzystym  znajdujących się w cebulce włosa. Dzięki temu włosa ma możliwość przesuwania się do góry. Komórki macierzyste włosa są usytuowane w w osłonce zewnętrznej włosów, a dokładniej w miejscu, które nosi nazwę opuszka. We włosach są również brodawki, z kolei w brodawkach zlokalizowane zostały fibroblasty. Fibroblasty odpowiadają za pobudzanie do podziału komórek komórek macierzystych, z których następnie powstają komórki macierzyste do dalszych licznych podziałów. Jest to proces niezbędny w celu prawidłowego funkcjonowania włosów i skóry głowy.

Kształt oraz struktura włosów męskich

Jeżeli chodzi konkretnie o kształt oraz strukturę włosów męskich to należy tutaj zaliczyć przede wszystkim takie rodzaje, jak: faliste, proste, kręcone, jak również kędzierzawe. Jeżeli struktura włosa jest falista oraz prosta to występują o wiele większe możliwość w stosunku do strzyżenia. Aczkolwiek trochę większy problem w stylizacji będzie występował, gdy struktura męskiego włosa będzie kręcona oraz kędzierzawa. Włosy w takiej sytuacji będą się o wiele gorzej układać.

Jak rozpoznać zdrowe włosy zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny?

Otóż, aby stwierdzić, że włosy są w pełni zdrowe i odżywione zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny to wystarczy zaobserwować takie zjawisko jak: odpowiednia ilość wody we włóknach kreatyny, odpowiednia ilość wody w substancji wewnątrzkomórkowej, jak również odpowiednia ilość wiązać między włóknami kreatyny. Oczywiście gołym okiem takiego zjawiska sprecyzować się nie da, dlatego warto udać się do dermatologa, który będzie w stanie wykonać takie badanie. Może się okazać, jeden z tych niedoborów może być powodem np. przesuszania się włosów, bądź ich nadmiernego wypadania. Warto takie badanie wykonać, ponieważ po 25. roku życia zjawisko wypadania włosów oraz ich przesuszania jest zjawiskiem dość powszechnym. Oprócz tego należy pamiętać, iż do czynników uszkadzających włosy należy zaliczyć przede wszystkim promieniowanie UV, nieodpowiednie oraz nieumiejętne stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów, czynniki genetyczne, zbyt intensywne suszenie mokrych włosów, ale również chemiczne zabiegi upiększające włosy, bądź zbyt intensywne czesanie włosów i ich nieodpowiednie upinanie. Aczkolwiek powodów może być oczywiście o wiele więcej. Najważniejszą kwestią jest to, aby wiedzieć jaki się ma typ włosów i postępować z nimi w taki sposób, który w jak największym stopniu dostosowany do ich rodzaju. Tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zobacz więcej  Jak uniknąć podrażnień i łuszczenia skóry przy używaniu retinolu

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop