Blog

Czym jest przesuszenie tatuażu i jak tego uniknąć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czym jest przesuszenie tatuażu i jak tego uniknąć?

W ostatnim czasie tatuowanie różnych części ciała zyskało znacznie na popularności. Mimo to zarówno wykonanie tatuażu, jak i zasady procesu gojenia się świeżego tatuażu w dalszym ciągu budzą wiele pytań i obaw. Wiele osób po wyjściu ze studia zastanawia się jak prawidłowo postępować po zrobieniu tatuażu.

Sam proces pielęgnacji tatuażu nie jest zbytnio skomplikowany, jednakże wymaga czasu i cierpliwości. Jedną z głównych przyczyn pojawienia się niechcianych problemów po wykonaniu tatuażu jest właśnie nieodpowiednia pielęgnacja skóry, na której gości świeży tatuaż.

Oczywiście osoba decydująca się na tatuaż jeszcze przed wykonaniem zabiegu powinna się do tego odpowiednio przygotować. Wiedza oraz odpowiednie preparaty przygotowane zawczasu znacznie ułatwią proces rekonwalescencji po wyjściu ze studia.

Częstym problemem pojawiającym się po zrobieniu tatuażu jest sucha, a wręcz przesuszona skóra w miejscu wykonanego tatuażu. Warto wiedzieć, że przesuszenie świeżego tatuażu może doprowadzić do innych niepożądanych dolegliwości takich, jak np. migrowanie tuszu lub blaknięcie kolorów.

Masz świeży tatuaż i zastanawiasz się co dalej?

Po wyjściu ze studia wiele osób odczuwa sprzeczne uczucia. Z jednej strony pojawia się radość z posiadania tatuażu, a z drugie pojawiają się liczne obawy o odpowiednie wygojenie się tatuażu. Warto wiedzieć, że na początku tatuaż powinniśmy potraktować dosłownie, jak otwartą ranę. Podczas tatuowania skóra nakłuwana jest za pomocą igły, przez którą aplikowany jest tusz. Wówczas w miejscu nakłuć powstają małe rany.

Oznacza to, że skóra ze świeżym tatuażem może być opuchnięta, mocno zaczerwieniona, a niekiedy posiadać na swojej powierzchni pozostałości tuszu i zaschniętej krwi. Wówczas bardzo ważna jest regularna pielęgnacja i odpowiednie nawilżenie tatuażu. Jest to ważne gdyż na naszym ciele jest świeża rana, która wymaga gojenia. Oczywiście postępując zgodnie z zaleceniami tatuatora prawidłowa pielęgnacja tatuażu nie powinna stanowić dla nas żadnego problemu.

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu zazwyczaj tatuator przemywa tatuaż preparatem antybakteryjnym i zakłada w miejscu zabiegowym opatrunek z folii. Tatuaż powinien zostać tak zabezpieczony przez odpowiedni czas od wykonania tatuażu. Niekiedy zdarzają się sytuację, w których folia stanowiąca opatrunek dla tatuażu zostanie uszkodzona lub zerwana przed zalecanym czasem jej zdjęcia. Wówczas osoba posiadająca nowy tatuaż może go ponownie zabezpieczyć np. wykorzystując do tego folię spożywczą. Folia spożywcza świetnie zabezpieczy miejsce zabiegowe, jednakże nie powinna pozostawać na ranie dłużej niż zalecenia tatuatora.

Zbyt długie pozostawienie folii, która początkowo ma za zadanie zabezpieczyć skórę przed bakteriami może doprowadzić do problemów wynikających z nieoddychania skóry pod folią. W pielęgnacji tatuażu istotne są pierwsze tygodnie, których następują kolejno etapy gojenia tatuażu. W tym czasie warto poświęcić więcej czasu codziennej pielęgnacji tatuażu.

Sam proces gojenia się rany po wykonaniu tatuażu może potrwać nawet do dwóch miesięcy od daty jego wykonania. W tym czasie warto wiedzieć, że istnieją czynniki, które mogą przyśpieszyć proces gojenia się tatuażu. Jednakże warto wiedzieć, że istnieją także czynniki mogące utrudnić gojenie tatuażu. Praktycznie każda osoba z nowym tatuażem co chwilę sprawdza czy tatuaż goi się zgodnie z planem. Monitorowanie sytuacji jest bardzo ważne.

Zobacz więcej  Bąble na skórze: Pokrzywka jako choroba skórna – Objaw, pęcherzyki, grudki i guzki, które zaniepokoją dermatologa

Jakich warunków wymaga gojenie tatuażu?

Jak już wcześniej wspomniano gojenie tatuażu to długotrwały proces, którego czas trwania jest w dużej mierze zależny od kilku czynników. Czynnikami wpływającymi na gojenie się tatuażu są przede wszystkim: wielkość tatuażu, jego lokalizacja, a także proces pielęgnacji tatuażu.

Jeżeli tatuaż jest niewielkiego rozmiaru, a sam wzór nie jest zbytnio skomplikowany gojenie się tatuażu przy odpowiedniej pielęgnacji może wynosić od 2 do 3 tygodni. Natomiast w przypadku większych tatuaży, ale z niekomplikowanym wzorem okres rekonwalescencji wydłuża się do około 5 tygodni. Zdecydowanie najdłużej goją się duże i skomplikowane wzory, których proces gojenia może wynieść nawet do 2 miesięcy.

Oczywiście należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, a co zatem idzie u każdej osoby proces gojenia tatuażu może przebiegać w innym tempie. Organizm musi zaakceptować zaaplikowane pod naskórek cząstki tuszu. Warto wiedzieć jeszcze przed wykonaniem tatuażu, że tatuowanie polega na przerwaniu naskórka i przez pierwszy okres po jego wykonaniu skóra wokół może być obolała i spuchnięta.

Gojenie tatuażu w kilku etapach

Etap pierwszy: Pierwsze kilka dni po wykonaniu tatuażu określane są jako te najtrudniejsze dni. Wówczas tatuaż można porównać do skaleczenia, które wymaga pielęgnacji. Zaraz po wykonaniu tatuażu tatuator zabezpiecza miejsce zabiegu za pomocą opatrunku wykonanego z folii. Folia spożywcza zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, jednakże folię należy ściągnąć najpóźniej po 4 godzinach od wykonania tatuażu. W tym momencie, tak naprawę rozpoczyna się samodzielna pielęgnacja tatuażu. Zbyt długie pozostawienie foli na ranie może doprowadzić do zaparzenia się miejsca pod opatrunkiem. Naskórek pod folią nie oddycha.

Sytuacja wygląda inaczej w momencie gdy tatuator nałoży na tatuaż folię para-przepuszczalną. Wówczas stanowi ona tak jakby drugą skórę. Tego typu opatrunek ułatwia gojenie się tatuażu i umożliwia oddychanie skórze. Jeśli osoba, która wykonała tatuaż zabezpieczyła go tego typu folia powinna poinformować o tym osobę tatuowaną. tego typu opatrunek może pozostać na ranie nawet kilka dni, a jego dodatkową zaletą jest wodoodporność.

Etap drugi: Choć zbyt długo pozostawiona folia pełniąca rolę opatrunku na świeżym tatuażu może utrudnić skórze oddychanie to jednocześnie pełni ważną funkcję ochronną. Dlatego też zaleca się przez pierwsze dni zakładanie folii w szczególnych sytuacjach np. w trakcie pracy kiedy występuję możliwość narażenia świeżego tatuażu. Oczywiście ten etap zależny jest od rodzaju foli użytej do zabezpieczenia miejsca zabiegu.

Etap trzeci: W następnym tygodniu z miejsca zabiegowego zaczną znikać siniaki i obrzęki. Pojawi się za to uczucie swędzenia skóry, które świadczy o gojeniu się rany. Bardzo ważne w tym okresie jest to, aby nie drapać świeżego tatuażu. Uporczywe swędzenie świadczy o tym, że organizm intensywnie pracuje nad odbudową uszkodzonego podczas wykonywaniu tatuażu naskórka. Dobrym sposobem na ukojenie mocnego swędzenia jest przyłożenie zimnego, zwilżonego i co ważne czystego ręcznika do tatuażu

Zobacz więcej  Siniaki na nogach: Jaki powstają i jakie są przyczyny krwiaków? Odkryj skuteczną maść na siniaki!

Etap czwarty: Jest to ostatnia faza w procesie gojenia tatuażu. Można ją określić jako ostatnią prostą. W tym czasie następuje intensywna regeneracja skóry. Wówczas naskórek może szybko wysychać, a nawet ulegać łuszczeniu. To dlatego w tym czasie bardzo ważna jest pielęgnacja i systematyczne nawilżanie naskórka.

Oczywiście należy pamiętać, że samo gojenie tatuażu wymaga pielęgnacji tatuażu i unikania czynników mogących negatywnie wpłynąć na regenerację skóry. Zatem dbaj i pielęgnują świeży tatuaż dzień po dniu, a ten po całkowitym wygojeniu będzie miał wyrazisty wygląd wzoru.

Jak powinien wyglądać proces mycia tatuażu?

Dla wielu osób stresującym zadaniem może okazać się mycie tatuażu. Nie zależnie od rodzaju użytej do ochronny tatuażu na twojej skórze przychodzi moment gdy folie trzeba ściągnąć. Po zdjęciu foli skórę należy umyć. W tym celu należy przemyć skórę strumieniem ciepłej wody, a następnie należy delikatnie przetrzeć ją jednorazowym ręcznikiem papierowym . W tej kwestii dobrze sprawdzi się także delikatny materiałowy ręcznik. Nie wolno pod żadnym pozorem wycierać rany szorstkim ręcznikiem lub sztywnym papierowym ręcznikiem.

Po umyciu tatuażu należy nałożyć pokryć tatuaż cienką warstwą kremu np. nawilżającego lub przyspieszającego gojenie się tatuażu. Krem nie powinien podrażniać skóry. Cienka warstwa preparatu ma zabezpieczyć tatuaż. Po wykonaniu pierwszego mycia i pielęgnacji marto ponownie zabezpieczyć tatuaż folią. Jednocześnie folia nie powinna pozostawać na ranie dłużej niż trzy godziny. Po tym czasie należy powtórzyć proces mycia i pielęgnacji.

Tego typu praktyki zazwyczaj zaleca się wykonywać co najmniej przez trzy dni od wykonania tatuażu. Po tym czasie zarówno opuchlizna, grube strupy, jak i resztek tuszu zaczną znikać. W tym czasie warto unikać długich kąpieli. Regularne mycie tatuażu daje szansę sprawdzenia jak przebiega gojenie tatuażu.

Jak dbać o tatuaż?

Tatuaż wymaga pielęgnacji nie tylko bezpośrednio kilka tygodni po jego wykonaniu. Także po zakończeniu procesu gojenia się tatuażu warto systematycznie np. raz lub dwa razy dziennie smarować tatuaż preparatem pielęgnacyjnym. Wówczas pielęgnacja tatuażu sprawi, że ten nie wyblaknie i pozostanie niezmienny przez długi czas.

Czego nie powinno robić się po zrobieniu tatuażu?

Poza pielęgnacją tatuażu z użyciem odpowiednich kosmetyków należy pamiętać o kilku zasadach, które są istotne w procesie gojenia tatuażu. Zastosowanie tychże zasad sprawi, że gojenie tatuażu przebiegnie bez problemowo.

Zasada numer I: Nie dotykaj nowego tatuażu

Dotykanie świeżego tatuażu może spowodować dostanie się do naruszonej skóry niepożądanych bakterii i zanieczyszczeń. Może to utrudnić gojenie tatuażu, a nawet doprowadzić do zakażenia.

Zasada numer II: Ogranicz aktywność fizyczną

Od dnia zrobienia tatuażu warto ograniczyć aktywność fizyczną na co najmniej kilka dni. Intensywne ćwiczenia działają na skórę, a ta może podczas ćwiczeń zacząć się pocić i być bardziej podatna na zanieczyszczenia.

Zobacz więcej  Gładkie i atrakcyjne nogi - jak działa depilacja laserowa łydek

Zasada numer III: Nie pij alkoholu

Większość tatuatorów zaleca na kilka dni od zrobienia tatuażu odstawienie spożywania alkoholu. Jak wiadomo alkohol cechuje się tym, że rozrzedza krem. Natomiast wykonanie tatuażu wiąże się z dużą ilością małych nakłuć przez, które aplikowany jest tusz. Wówczas przez małe ranki wydostaje się krem z resztkami tuszu. Jeśli krew zostanie rozrzedzona większa ilość tuszu wydostanie się spod skóry. Mniejsza ilość tuszu sprawi, że tatuaż będzie wyblakły lub niepełny. Picie alkoholu wydłuża regenerację skóry.

Zasad numer IV: Unikaj słońca

Działanie promieni słonecznych na nowy tatuaż może sprawić, że cząsteczki tuszu ulegną rozpadowi, a cały proces gojenia tatuażu nie przebiegnie w prawidłowy sposób. Co więcej promienie słoneczne mogą spowodować blaknięcie kolorów tatuażu. Istotne jest zatem niewystawianie tatuażu bezpośrednio na słońce zwłaszcza w pierwszych tygodniach od jego wykonania. Co więcej w tym okresie zaleca się także unika wysokich temperatur. Wysoka temperatura może być znaczącym utrudnieniem w trakcie gojenia się tatuażu.

Kosmetyki do pielęgnacji tatuażu: jak wybrać?

Wszystkie procesy i zabiegi pielęgnacyjne tatuażu powinny odbywać się w należyty sposób i co bardzo istotne w wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Zarówno proces mycia tatuażu, jak i czas gojenia się tatuażu wymagają zastosowania odpowiednich środków. Kosmetyki wybierane do pielęgnacji tatuażu powinny cechować się hipoalergicznością i brakiem sztucznych składników, które mogłyby wywołać alergię, a w efekcie utrudnić procedurę gojenia tatuażu. Nie zaleca się stosowanie zwykłego żelu pod prysznic gdyż może on dodatkowo podrażnić naskórek i może sprzyjać powstawaniu strupów.

Do oczyszczania skóry można zastosować np. szampon do mycia tatuażu. Jeśli nie posiadamy specjalistycznego środka do mycia tatuażu możemy w do tego celu zastosować także delikatny płyn do higieny intymnej. Dobrze sprawdzi się również łagodny żel, najlepiej posiadający naturalny skład.

Oprócz preparatów do mycia tatuażu warto zaopatrzyć się w preparaty do codziennej pielęgnacji. Obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych produktów do tatuaży. Jeśli zastanawiasz się jaka maść będzie odpowiednia i zapewni nowemu tatuażowi odpowiednie nawilżenie wiec, że wybór jest duży. Ważne aby skład preparatu był bezpieczny na dla skóry. Ponadto warto sprawdzić, czy dana maść lub krem zawiera substancje przeciwzapalne oraz witaminy takie, jak: witamina A, witamina B, witamina C, witamina D. Dobrze jest gdy stosowany preparat chroni skórę przed promieniami UV, czyli jest z wysokim filtrem.

Na co dzień w pielęgnacji świeżego tatuażu bardzo dobrze sprawdzi się kosmetyk typu: second skin, który nałożony nawet cienką warstwą pełni funkcję drugiej skóry. Podczas nawilżania tatuażu oraz podczas łuszczenia się skóry świetnie sprawdzi się masło shea bądź krem do pielęgnacji tatuażu Blam Tattoo.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop