Blog

Krostki na ramionach – przyczyny i leczenie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Krostki na ramionach – przyczyny i leczenie

W dzisiejszych czasach nietrudno o kompleksy spowodowane innym wyglądem skóry niż tym prezentowanym w mediach. Jednym z przykładów takiego przypadku są wypryski na ramionach. Tutaj warto jednak zastanowić się, czy nie są to objawy jakiejś dolegliwości, i czy nie powinniśmy udać się do lekarza na kontrolne badania.

Krostki na ramionach mogą występować pod postacią kaszki, różnego rodzaju zmian, w tym ropnych lub o czerwonym zabarwieniu. Żeby zastosować odpowiednie leczenie krostek powinniśmy udać się na wizytę z lekarzem dermatologiem.

Poniższy artykuł przedstawi sposób, w jaki powstają krostki na ramionach, jak można się ich pozbyć oraz opisze zabiegi, które pozwolą na całkowite wyleczenie problemu. Na samym końcu będzie można znaleźć domowe sposoby, które najczęściej pomagają nam w walce z niedoskonałościami skóry.

Skąd się biorą krostki na ramionach?

Główną przyczyną powstawania czerwonych krostek jest nadmierna produkcja łoju z gruczołów łojowych, który zatyka ich ujście. W efekcie powstaje stan zapalny skóry, który objawia się między innymi przez nieprawidłową pracę skóry.

Krostki na ramionach – możliwe powody i objawy

Czerwone wypryski – powody

Krostki na ramionach mogą być objawem wielu dolegliwości czy nieprawidłowych zmian w organizmie. Warto jednak pamiętać, by samodzielnie nie przeprowadzać diagnozy, a jedynie zapoznać się ogólnie z tematem i odpowiednio przygotować się do wizyty lekarskiej. Występowanie krostek ma związek ze skórą z tendencją do przesuszania się.

Do najczęściej spotykanych powodów pojawienia się krostek zaliczamy:

  • Zmiany hormonalne. Hormony potrafią znacząco utrudnić nam życie, są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie w okresie dojrzewania mogą pojawić się zmiany skórne w formie wysypki czy krostek.
  • Niedobory składników odżywczych. Nieprawidłowa dieta oraz mało aktywny tryb życia nie są zdrowe dla naszego organizmu. Brak dostarczenia odpowiednich składników do komórek powoduje zaburzenia w pracy całego ciała, niekiedy do wspomnianych dolegliwości może dojść jeszcze osłabienie oraz bóle mięśniowe. W takim przypadku zadbać również o wykonanie aktualnych badań krwi, żeby móc przedyskutować z lekarzem, które suplementy należy regularnie zażywać.
  • Trądzik. Jest to choroba skóry, najczęściej spotykana u kobiet w okresie dorastania. Niejednokrotnie wysypka pojawia się na ramionach. Obecność krostek może oznaczać stany zapalne. Krostki mogą przybierać postać ropnych, czerwonych wyprysków. Tworzą się one z powodu nadmiernej ilości wydzielanego przez nasz organizm łoju, który zatyka gruczoły łojowe i powoduje ich występowanie. Nierzadko jest mylony z inną dolegliwością, jaką jest rogowacenie mieszkowe.
  • Stosowanie kosmetyków z chemicznym składem. Składniki, które nie są pochodzenia naturalnego, bardzo rzadko współpracują w odpowiedni sposób ze skórą. W dobie ogólnodostępnych tanich kosmetyków łatwo jest o tym zapomnieć. Skóra potrzebuje czasami odpocząć od chemicznych czynników, takich jak alkohol czy innych substancji drażniących naskórek. Warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, korzystając jednak z kosmetyków, których składniki są pochodzenia naturalnego.
  • Alergie. Nie powinno się wykluczać wysypki na ramionach powstałej ze względu na reakcję alergiczną. Obecność czerwonych krostek może świadczyć o nietolerancji na jeden ze składników odżywczych lub kosmetyków, które nakładamy na skórę.
Zobacz więcej  Medycyna estetyczna Warszawa - najważniejsze informacje

Warto także pamiętać, że na pojawienie się większości mieszków włosowych wpływ mają uwarunkowania genetyczne. W tym przypadku bardzo ciężko będzie je wyeliminować przy użyciu domowych sposobów i może być konieczne udanie się na zabieg medycyny estetycznej.

Czerwone krostki – objawy

Poza oczywistym objawem, którym jest pojawienie się czerwonych wyprysków, należy pamiętać również o innych nieprzyjemnych dolegliwościach. Dokładne przekazanie wszystkich objawów lekarzowi pozwoli na odpowiednią diagnozę i prawidłowy wybór leczenia.

Krostki na ramionach występują najczęściej w połączeniu z:

  • widocznym zgrubieniem naskórka
  • zaczerwienieniem w okolicy krostek
  • pojawieniem się przebarwień pozapalnych
  • aktywnymi stanami zapalnymi
  • suchą oraz szorstką skórą
  • swędzeniem lub pieczeniem skóry, przez co często dochodzi do zdrapania krostek i rozprzestrzeniania się dalej stanu zapalnego

Czym jest rogowacenie mieszkowe?

Rogowacenie mieszkowe to medycznie nazywane schorzenie, które charakteryzuje się zatkaniem ujść mieszków włosowych bardzo zgrubiałym naskórkiem. W efekcie powstają grudki u nasady włosa w różnych kolorach, w tym czerwonym. Niejednokrotnie ze względu na kolor i wyglądem przypominające zwykłe krostki na ramionach jest mylony z trądzikiem i nieprawidłowo rozpoznawany. W czasach dzisiejszych jest to tak powszechna dolegliwość, że większość lekarzy dermatologów uznaje ją za normę, a nie za schorzenie.

Nierzadko pojawia się w okresie dorastania w różnych częściach ciała. Do przyczyn powstawania krostek dochodzi nieprawidłowe rogowacenie naskórka, który czopuje ujścia włosów na ciele. Głównym winowajcą jest nadmierna produkcja białka nazywanego keratyną, która pełni w organizmie funkcje ochronne. Do tego dochodzi również zaburzone działanie złuszczające skóry, co razem objawia się właśnie wysypką na ciele.

Najczęściej jest obserwowane na powierzchni ramion, w mniejszej ilości występuje na plecach i pośladkach. Nie wywołują żadnych dodatkowych niepożądanych objawów, jak na przykład swędzenie i pieczenie. Ze względu na miejsce występowania rogowacenia mieszkowego, ma on ogromny wpływ na psychiczny komfort i samopoczucie osób, które doświadczają tego problemu. Chcą się go pozbyć z ramion, głównie ze względu na nieestetyczny wygląd i stan skóry.

Zobacz więcej  Czym jest liszajec opryszczkowaty: objawy, leczenie i powikłania zakaźnej infekcji bakteryjnej

Rogowacenie mieszkowe rozpoznaje się na podstawie podstawowego badania dermatologicznego. Nie są wymagane w celu postawienia diagnozy żadne dodatkowe zabiegi.

Jak pozbyć się mieszków włosowych?

Jeśli lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań, może przepisać antybiotyki miejscowe w formie maści lub w formie doustnej. Wszelkie ustalenia i regularność podawania antybiotyku przekazuje pacjentowi lekarz.

Decydując się na domowe sposoby, należy zaopatrzyć się w specjalne dermokosmetyki, które zawierają w swoim składzie następujące składniki: kwas mlekowy, kwasy omega, kwas hialuronowy, salicylowy, a także mocznik i ceramidy. Dzięki nim uzyskamy gładką skórę, a krostki pojawiające się na ramionach nie będą stanowiły już problemu.

Jak pozbyć się czerwonych krostek?

Podstawowy sposób

Pierwszym krokiem do specjalistycznego leczenia jest wizyta u lekarza, który określi mniej więcej skalę problemu i wykluczy podstawowe przyczyny, na przykład alergię. Jeśli okaże się, że jest to reakcja organizmu na nietolerowany składnik kosmetyczny lub spożywczy, leczenie będzie oznaczało jego unikanie. W odpowiednim momencie lekarz będzie mógł włączyć leki antyhistaminowe, do których zaliczamy: hydroksyzynę, cetyryzynę, loradytynę, feksofenadynę.

Inne możliwości

Inne sposoby będą wymagały leczenia antybiotykami zaleconymi przez lekarza i ich regularnym stosowaniem. Wtedy także należy zastosować domowe sposoby na ich eliminację

Domowe sposoby na krostki na ramionach

Odpowiednia pielęgnacja

Poza możliwymi zabiegami medycyny estetycznej, warto pomyśleć o domowych sposobach, które pozwolą nam wyeliminować pryszcze na skórze. Należy zadbać przede wszystkim o właściwą pielęgnację, ściślej mówiąc ma tu ogromne znaczenie odpowiednie nawilżanie tak zwanej skóry kurczaka. Poza nawilżaniem o ramiona można zadbać regularnym złuszczaniem skóry.

Unikanie czynności, które nasilają objawy

Niezalecaną aktywnością są długie kąpiele z gorącą wodą. Również kąpiel w chlorowanej wodzie, czyli uczęszczanie na basen, potęguje stany zapalne. Należy pamiętać, żeby niepotrzebnie skóry nie podrażniać, czyli nie przecierać jej suchym ręcznikiem i nie stosować drażniących kosmetyków, w których skład wchodzą chemiczne składniki.

Zobacz więcej  Brodawka wirusowa - charakterystyka problemu

Krostki na całym ciele

Poza krostkami na ramionach, możemy spotkać się z wysypkami również w innych obszarach ciała. Najczęstszymi są pośladkitwarz czy dłonie lub stopy. Jest to często objaw łuszczycy krostkowej, która jest chorobą przewlekłą. Nierzadko pojawia się w wieku dorosłym, gdzie wygląd skóry także ma dla nas ogromne znaczenie estetyczne.

Zrogowaciała skóra niestety jest narażona na pękanie, co z kolei powoduje ból w miejscach, w których występuje stan zapalny. Zdecydowanie rzadziej natomiast spotkamy się z krostkowym zapaleniem skóry palców. To schorzenie charakteryzuje się zmianach na opuszkach palców, wałach paznokciowych, a także płytkach paznokci.

Jeśli pojawiają się na naszym ciele swędzące wysypki i potrzebujesz porady lekarza, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza dermatologa. Podstawowe badania wystarczą, by wstępnie zdiagnozować problem, który niekoniecznie musi być niepokojącym schorzeniem.

Niestety nie zawsze uda się wyeliminować problem w stu procentach. Warto jednak podjąć działania, które mają na celu zredukowanie objawów, co pozwoli nam na podniesienie samooceny i pozbycie się kompleksów. Najlepiej jest oczywiście zapobiegać powstawaniu zmian skórnych, co polega na stosowaniu, wspomnianej wcześniej, odpowiedniej pielęgnacji skóry. W tym celu powinno dbać się przede wszystkim o prawidłową higienę i unikanie podrażnienia powierzchni ciała. Proste czynności, jak na przykład nawilżenie skóry po goleniu zmiękczy naskórek. Także stosowanie regularne, chociaż niezalecane codziennie, różnych maseczek na skórę pomoże nam utrzymać zdrowy stan skóry. Mowa tu między innymi o stosowaniu różowej glinki oraz innych produktów nawilżających. Po zakupie naturalnych kosmetyków warto zapoznać się z zaleceniami, w których producent przedstawia prawidłowe ich stosowanie. Eksperymentując z własnymi sposobami oraz chemicznymi rozwiązaniami skutkuje niejednokrotnie podrażnieniem skóry i pogłębieniem problemu. Jeśli na naszej skórze pojawiają się stany zapalne, w pierwszej kolejności na pewno obowiązkową czynnością jest zapisanie się na wizytę do lekarza dermatologa, który pomoże w rozwiązaniu problemu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Test Laseque’a: kluczowe narzędzie w diagnostyce bólu krzyża

Test Laseque’a: kluczowe narzędzie w diagnostyce bólu krzyża Rwa kulszowa – objawy, diagnoza i dodatkowe testy w praktyce fizjoterapeutycznej Rwa kulszowa jest schorzeniem wynikającym z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego, najgrubszego nerwu w ciele, który biegnie od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop