Blog

Kiedy wypadanie włosów po Covid-19 jest naturalne?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Każda choroba, która znacząco osłabia organizm negatywnie wpływa na stan zdrowia skóry i włosów. Wyczerpanie organizmu po ciężkim i umiarkowanym przechorowaniu Covid-19 jest oczywiście powszechne. Już sama gorączka sprawia, że włosy stają się delikatne i osłabione, łatwo wypadając. Jest to zazwyczaj faza przejściowa, która nie zagraża długotrwałym łysieniem. Zaobserwować można jednak także pewne trwałe zmiany w organizmie – ozdrowieńców objawy długotrwałego wyczerpania i oznaki starzenia. Dotyczą one również stanu włosów i skóry głowy. Z pomocą przychodzą tu tak domowe zabiegi kosmetyczne, jak i leczenie w gabinecie trychologa.

Wypadanie włosów po covid-19 – główne przyczyny

Istnieje kilka przyczyn, dla których w czasie choroby wypadają włosy. Równie często dzieje się to także w czasie rekonwalescencji (nawet całe miesiące po wyzdrowieniu).

Do głównych przyczyn wypadania włosów w czasie choroby należy długotrwała gorączka – wiąże się z nią długotrwałe odwodnienie oraz przesuszenie skóry głowy. Utrzymujący się przez długi czas stan podwyższonej temperatury wiąże się z uszkodzeniami cebulek włosowych i mieszka włosowego. Niedostateczna podaż środków odżywczych skutkuje słabszą produkcją kreatyny i innych substancji budulcowych włosa. W czasie choroby występuje także niedostateczna podaż na białko i witaminy.

Równie częstą przyczyną wypadania włosów po Covid-19 jest stres. Ze stresem wypadanie włosów wiąże nie tylko wiedza medyczna, ale także codzienne, powszechne doświadczenie. Stresująca jest przede wszystkim sama choroba i liczne związane z nią obawy – tak o własną rekonwalescencję, jak i o bliskich.

Do głównych przyczyn wypadania włosów związanych z Covid-19 należy również łysienie telogenowe. Także ono jest zazwyczaj przemijające – wymaga jednak konsultacji trychologa.

Wypadanie włosów może nastąpić nawet kilka miesięcy po ozdrowieniu

Jest całkowicie naturalne, że wypadanie włosów następuje nawet po czterech miesiącach po przechorowaniu Covid-19. Nie ma więc powodu, by sytuacja ta wywoływała w nas niepokój. Duże kępki wypadających włosów kilka miesięcy po chorobie mogą budzić u wielu panikę – jest to jednak zwyczajna reakcja organizmu odbudowującego się po walce z wirusem.

Dlaczego tracimy … włosów dziennie?

Wiele pacjentów skarży się z powodu utraty włosów. Widząc włosy na szczotce zaczyna wpadać w panikę. Wiele domowych diagnoz jest przesadzona. Podobnie jest z wypadaniem włosów po covid 19. W obserwacji włosów na szczotce nie ma nic nadzwyczajnego. Jeśli problem będzie utrzymał się dłużej niż miesiąc to możemy uznać nadmierne wypadania włosów za objaw łysienia.

Jak wygląda faza życia ludzkiego włosa?

Prawidłowością jest, że mieszki włosowe przechodzą nieregularne fazy rozwoju. Każdy włos przechodzi różne stadia rozwoju w różnym czasie. Naturalny schemat wypadania włosów jest identyczny w przypadku samoistnej utraty włosów. W kosmetologii naturalny proces wypadania nazywamy cyklem włosowym. W fazie powstawania nowy włos utrzymuje się na skórze głowy od 2 do 6 lat. Przejście przez cały cykl włosa można porównać do fazy starzenia z możliwością na dalszą odbudowę. Dzięki czemu na skórze głowy zawsze powstają włosy.

Zobacz więcej  Drosfemine – recepta online

Cykl życia włosa można podzielić na kilka etapów:

 • Anagen – faza wzrostu włosa,
 • Katagen – faza przejściowa (inwolucji),
 • Telogen – faza spoczynku.

 

Anagen – to miejsce intensywnego rozwoju komórek włosa. W tej fazie pojawia się intensywny podział komórkowy. Jako miejsce powstawania podstawowych jednostek jest istotna w dalszych etapach wzrostu włosa. Ten rodzaj fazy pozwala na szybką odbudowę skóry głowy po przejściu covid 19. Uszkodzenie anagenu w 80% może przyczyniać się całkowitego łysienia. Spożywając odpowiednie witaminy i minerały możemy pobudzić komórki skóry głowy do odbudowy włosów po covid 19.

Katagen – w tej warstwie zachodzi proces wzrostu mieszka włosowego. Aby zrozumieć proces gazy wzrostu trzeba zajrzeć w głąb skóry. Kiedy nastąpi wypadanie włosów po covid 19 w miejsce osłabionej struktury pojawi się nowa. Jest to macierz włosa zamknięta w specjalnej opuszce. W trakcie kilku do kilkunastu tygodni utworzy się tzw. kolba. Jest to nowy włos, który robi za zastępstwo. Brodawka się oddziela, macierz ulega zwyrodnieniu, co powoduje stopniowe przesuwanie się włosa ku górze. Ten proces oddziałuje na naszą skórę, gdyż jest widoczny pod postacią mieszków włosowych.

Telogen – ta faza wytłumaczy problem wypadania włosów po covid 19. Jak ustaliliśmy powyżej włos w fazie katagenu jest kierowany ku górze. Im wyżej się znajduje, tym bliżej mu do opuszczenia swojego futerału, czyli kolby. Jednak zanim zauważmy utratę włosów po sars cov 2 musi minąć od kilku tygodni do nawet 4 miesięcy. W przypadku leczenia po covidzie włosy wypadają nieco szybszej. Wynika to z osłabienie organizmu. Z uwagi na nazwę fazy wzrostu nazywamy ją łysieniem telogenowym.

Stres jako przyczyna wypadania włosów po Covid-19

Pojawienie się czynnika stresogennego nie jest dobre na naszego organizmu. Stres oddziałuje na nasze ciało niszcząco. Jest rodzajem buldożera, który utrudnia nasze funkcjonowanie. Przyczyn na pojawienie się stresu jest wiele. Niekoniecznie muszą wystąpić po zakażeniu wirusem. Z uwagi na lęk przed ponownym zakażeniem sars cov 2 może uchronić nas jedynie wewnętrzy spokój.

Eliminacja czynników stresogennych może ochronić ozdrowieńców przed wypadaniem włosów. Sam fakt bycia ozdrowieńcem może zmniejszyć ryzyko zapadania na stres. Na nadmierne wypadanie włosów po covid z powodu stresu może pomóc wizyta u psychiatry. Przepisanie odpowiednich leków na nadmierne stresowanie może zlikwidować przyczyny wypadania włosów.

Zobacz więcej  Zadbaj o siebie kompleksowo - Anti aging w kilku krokach

Współpraca z fizjoterapeutą może dodatkowo uspokoić nasze myśli bez farmakologii. Stanięcie w twarzą w twarz z problemem z koronawirusem da nam siłę na przezwyciężanie różnych trudności. Jeśli covid odwiedzi nas ponownie będziemy wiedzieć, jak sobie z nim poradzić i problem stresu ustąpi za kilka dni.

Łysienie, a „długi ogon covidowy”

Po przebyciu Covid-19 większość objawów, w tym przyspieszone wypadanie włosów, ustępuje samoistnie. Istnieją jednak również takie symptomy, które utrzymują się przez długi czas. Wśród objawów długiego ogona Covid-19 występuje także łysienie.

Symptomy po przebytej chorobie to duży problem pacjentów po covidzie. Jest on na tyle widoczny, że w Europie powstają centra leczenia powikłań po zakażeniu koronawirusem. W Polsce takie usługi prowadzą m.in. sanatoria. Jednakże problem łysienia w wyniku leczenia infekcji covidowej nie jest przeprowadzany.

Oczywiście nie zostajemy bez odpowiedniej pomocy. Medycyna estetyczna chętnie przyjmuje pacjentów po covidzie. Zabiegami z osoczem bogatopłytkowym, komórkami macierzystymi lub mezoterapią można walczyć z problemem łysienia.

Wypadanie włosów może wystąpić także u chorych bezobjawowo

Wypadanie włosów zdarza się nie tylko u tych chorych, którzy musieli trafić do szpitala lub tygodniami zmagali się z dusznościami i gorączką. Włosy mogą wypadać nawet u chorych na Covid-19, którzy poza tym nie odczuli żadnych innych objawów infekcji. Wypadanie włosów po Covid-19 obejmuje aż 25% zarażonych wirusem – w liczbie tej mieszczą się oczywiście także liczne osoby bez objawów choroby.

Covid-19 a łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to rodzaj zbyt długiego spoczynku włosa. Tak jak powiedzieliśmy powyżej faza anagenu odbudowuje włosy praktycznie zaraz po ich wypadnięciu. Jeśli trzecia faza nie nastąpi automatycznie komórki włosa wejdą w stan spoczynku i będę czekać aż włos opuści tzw. kolbę. Prościej mówiąc wydostanie się z cebulki.

Wypadanie włosów po covid może spowodować zatrzymania fazy cyklu włosowego. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji włosy zaczną nadmiernie wypadać tuż po przebytej chorobie. Jak można sobie z tym radzić?

W warunkach domowych kuracja polega na zastosowaniu środków do pobudzenia naturalnego procesu złuszczania się naskórka. Do tego celu należy zainwestować w dobry peeling do skóry głowy. Dzięki czemu zaburzenia powiązane z zatrzymaniem cyklu życia włosa zostanie ograniczone. W tym procesie warto zwrócić uwagę na dobry szampon do skóry głowy. Istotna w procesie pielęgnacji jest higiena. Wykonywanie masaży skóry głowy, dokładne mycie przyczynia się do złuszczania martwego naskórka.

Zobacz więcej  Laserowe leczenie trądziku w klinice SkyClinic

Do usuwania łysienia telogenowego stosuje się zabiegi medycyny estetycznej. Na nadmierne wypadanie włosów stosuje się liczne przeszczepy. Są one nieodzownym elementem uzupełnienia braków partii włosów.

Zwyczajowo próbki włosów są popieranie z głowy pacjenta. Czasem mogą być pobierane z innych części naszego ciała. Przy pomocy specjalistycznej igły chirurg pobiera cebulki włosów. Następnie w miejsce łysienia telogenowego wczepia pobrany materiał. Miejsce to jest wcześniej przygotowane, a mianowicie dokonuje się mikronakłuć.

Z powodu długiego ogona covid 19 występują zaburzenia łysienia telegenowego do leczenia przy pomocy osocza bogatopłytkowego, peptydów, komórkami macierzystymi lub dwutlenkiem węgla poddawanemu wysokiemu ciśnieniu. Nie brakuje metod, które wykorzystują m.in. mezoterapię. W zależności od efektów i stopnia odczuwania bólu możesz się zdecydować na mezoterapię igłową lub bezigłową. Możesz skorzystać z pobudzenia komórek włosów przy użyciu wiązki lasera o długości fali 2940 nm.

Jak leczyć wypadanie włosów po covidzie?

Leczenie farmakologiczne wypadania włosów po Covid-19 nie jest zazwyczaj niezbędne. Zmiany ustępują dzięki wypoczynkowi i regeneracji. Zdrowa dieta i sen przyczyniają się do odbudowy i wzrostu włosów.

Problem wypadania włosów wiąże się także z niedoborami witamin i mikroelementów, które po Covid-19 są szczególnie nasilone. Faza regeneracji skóry głowy może trwać nawet kilka miesięcy. W okresie tym skórę głowy warto zasilić w dodatkowe składniki odżywcze. Z wypadaniem włosów radzić sobie pomagają zwłaszcza miedź i cynk oraz witaminy z grupy B. Strukturę włosa wzmacniają też kolagen i kwas hialuronowy.

Zabiegi lekarskie w walce z wypadaniem włosów związanym z Covid-19

Na nadmierne wypadanie włosów można zadziałać, stosując dwa typy zabiegów. Pierwszy typ kuracji polega na mieszków włosowych do dalszej regeneracji. Takie działanie opóźni przyczyny wypadania włosów po covid 19. Do najbardziej znanych zabiegów możemy zaliczyć m.in.

 • leczenie osoczem bogatopłytkowym PRP
 • mezoterapię mikroigłowa Dermapen z dedykowanym koktajlem
 • Mezoterapia igłowa Dr.Cyj Hair Filler z dodatkiem peptydów
 • Karboksyterapia reology2
 • Leczenie komórkami macierzystymi CGF
 • Laseroterapia Hair Restoration

Z oznakami nadmiernego łysienia skóry głowy w wyniku przebytej infekcji stosuje się przeszczepy włosów. Z pomocą własnych włosów na skórę głowy zamieszcza się drobne mieszki włosowe. W celu lepszego efektu nowe włosy są poddawane zabiegom dodatkowym. Na włosy narażone na łysienie w wyniku zakażenia koronawirusem stosuje się przeszczepy włosów metodami:

 • Fun Artas
 • Fue
 • Bht
 • Strip

Te cztery metody pozwalają na leczenie zaburzenia wypadania włosów. Z powodzeniem są stosowane na inne rodzaje łysienia. Doskonale radzą się sobie z łysieniem telogenowym lub plackowatym.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop