Blog

Wypadanie włosów- mechinzmy biologiczne które za to odpowiadają

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Z problemem wypadania włosów każdego roku mierzy się coraz więcej osób. Oczywiście faktem jest, że z wypadaniem włosów każdy się mierzy, ale kluczową kwestią jest rozróżnienie ich naturalnego i normalnego wypadania, od ich wypadania nadmiernego. Nadmierne wypadanie włosów za każdym razem prowadzi do łysienia, gdy doprowadzimy skórę głowy do takiego stanu to nasz wygląd stanie się nieestetyczny, a my sami będziemy czuć się bardzo niekomfortowo z naszym wyglądem, co znacząco obniży naszą samoocenę i pewność siebie. Otóż przyczyn wypadania włosów jest wiele. Najważniejsze jest jednak to, że gdy zobaczymy u siebie pierwsze niepokojące symptomy nadmiernego wypadania włosów to powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który z pewnością pomoże nam w naprawie tego problemu.

Filozofia oraz struktura włosów

Włos pełni w naszym ciele wiele istotnych funkcji, a po ich kondycji można wiele wyczytać, jeżeli chodzi o kwestie zdrowotne danego człowieka. Piękne i zadbane włosy są wizytówką każdego człowieka. Warto więc w odpowiedni sposób o nie zadbać, aby nie przyczynić się do ich nadmiernego wypadania. Należy przede wszystkim pamiętać, że istnieje wiele rodzajów włosów, dlatego, aby w odpowiedni sposób o nie zadbać powinniśmy wiedzieć, jakiego typu włosy posiadamy, ponieważ znacznie to ułatwi ich odpowiednią pielęgnację. Jeżeli chodzi o strukturę włosa to trzeba zaznaczyć, iż składa się on z kilku warstw, a do warstw tych można zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: zewnętrzną część włosa, łodygę włosa, korzeń włosa, część ukrytą włosa, jak również osadzoną pochewkę, która znajduje się w mieszku włosa. Każdy z tych struktur jest tak samo istotna, ponieważ gdy jedna część zostanie w jakikolwiek sposób uszkodzona, to reszta włosa również ulegnie degradacji i zacznie obumierać, co będzie skutkowało niczym innym, jak ich nadmiernym wypadaniem. Otóż trzeba powiedzieć, że struktura włosa nie kończy się na wymieniu tych powyżej, ponieważ są jeszcze szczególne struktury, które dotyczą przede wszystkim samego mieszka włosowego. Otóż mieszek włosowy składa się z następujących struktur: z części właściwej, części dolnej, jak również samego lejka. Lejek odpowiedzialny jest za rogowacenie się włosa.

Zobacz więcej  5 najbardziej znanych klinik medycyny estetycznej w Polsce

Jeżeli chodzi o rodzaje włosów występujące u człowieka to wyróżnia się: włosy długie, włosy krótki, jak również włosy meszkowe. Włosy krótkie występują wyłącznie w okolicy skóry głowy, jak również w okolicach narządów płciowych. Włosy krótkie charakteryzują się tym, że występują w obrębie brwi, oczu, jak również w obrębie okolic nosa oraz ust. Z kolei, włosy meszkowe charakteryzują się tym, że występują wyłącznie u noworodków.

W ludzki włosie znajduje się: trzon włosa, gruczoł łojowy, mięsień podnoszący włos, warstwa podskórna włosa, naczynie krwionośne, rdzeń włosa, pochewka tkanki włosa, warstwa korowa włosa, powłoczka pochewki włosa, pęcherzyk włosa, jak również brodawka skóry właściwej. Jeżeli chodzi o pęcherzyk włosa to z kolei on składa się z następujących części, do których można zaliczyć przede wszystkim: zewnętrzną pochewkę korzenia, a także wewnętrzną pochewkę korzenia. Jeżeli chodzi o włos właściwy to charakteryzuje się on w szczególności tym, że składa się przede wszystkim z następujących części, do których można zaliczyć: powłoczkę włosa, warstwę koronną, jak również warstwę rdzeniową włosa. Powłoczka włosa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że znacząco przyczynia się do ochrony kory włosa, która leży w pobliżu komórki, jak również przyczynia się do ochrony, jeżeli chodzi o wpływ wilgoci na włos oraz przyczynia się do odpowiedniego wyglądu zewnętrznej struktury włosa. Bowiem to właśnie powłoczka włosa jest odpowiedzialna za to, jak prezentują się nasze włosy, a mianowicie za to, czy nasze włosy są lśniące, czy też nie. Jeżeli chodzi o warstwę koronną włosa to charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że jego przeznaczeniem jest odpowiadanie za mechaniczne właściwości włosa, a do tych mechanicznych właściwości włosa można zaliczyć w szczególności zarówno sprężystość, jak również odpowiednią odporność na rozciąganie. Warstwa koronna włosa charakteryzuje się również tym, że stanowi właściwą masę włosa. Natomiast, jeżeli chodzi o warstwę rdzeniową włosa to charakteryzuje się ona tym, że występuje przede wszystkim przy typie włosów grubych. Oprócz tego należy zaznaczyć także, że warstwa rdzeniowa włosa odznacza się też tym, że w największym stopniu decyduje o kolorze włosów siwych, jak również białych.

Zobacz więcej  Medycyna estetyczna - dla kogo jest i czy warto z niej skorzystać?

Jeżeli chodzi o przekrój włosa to składa się on z: warstwy rdzennej, warstwy korowej, powłoczki włosa, osłonki pochewki wewnętrznej, warstwy nabłonkowej ziarnistej, warstwy nabłonkowej jasnej, pochewki zewnętrznej, błony szklistej, jak również z pochewki łącznotkankowej oraz tkanki tłuszczowej. Należy również zaznaczyć, iż każdy z mieszków włosowych przechodzi trzy różne fazy wzrostu włosa, a do tych faz można zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: okres aktywnego wzrostu (czyli anagen), okres inwolucji mieszka (czyli katagen), a także okres spoczynkowy mieszka (czyli telogen). Jeżeli chodzi o kwestię samego wzrostu włosa to należy zaznaczyć, iż wzrost włosa uzależniony jest przede wszystkim od prawidłowej funkcji struktur komórek macierzystych, ale również od prawidłowej funkcji brodawki włosa. Trzeba również zaznaczyć, iż wzrost włosa podlega w znacznym stopniu podlega regulacji hormonalnej. W ciągu ludzkiego życia mieszek włosowy może przechodzić swój cykl nawet przez około trzydzieści razy, a więc jest to na prawdę dużo. Większość osób nie ma świadomości, iż mieszek włosowy pełni jedną z najważniejszych funkcji, jeżeli chodzi o wzrost włosów i jest odpowiedzialny za ich wytrzymałość. Ciekawą informacją jest też to, że na ludzkiej skórze znajduje się aż około pięciu milionów mieszków włosowych, a na samej głowie jest ich aż sto pięćdziesiąt tysięcy.

Co należy zaliczyć do mechanizmów biologicznych, które odpowiadają za wypadnie włosów?

Otóż mechanizmów biologicznych, które przyczyniają się do wypadania włosów jest wiele, a można do nich przede wszystkim zaliczyć takie kwestie jak:  występowanie zaburzeń hormonalnych,

 • nieodpowiednią dietę,
 • stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji włosów,
 • nadmiernie utrzymujący się stres,
 • nieodpowiednie mycie skóry głowy oraz włosów,
 • nadmierne palenie wyrobów tytoniowych,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • choroby psychiczne,
 • choroby skóry głowy,
 • grzybica skóry głowy
 • infekcje bakteryjne skóry głowy,
 • infekcje wirusowe skóry głowy,
 • zatrucie metalami ciężkimi (do metali takich można zaliczyć przede wszystkim rtęć,
 • występowanie chorób zakaźnych (do chorób o takim rodzaju, która przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów można zaliczyć przede wszystkim kiłę),
 • występowanie przewlekłego ale mocnego przeziębienia,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 • zażywanie substancji odurzających,
 • jak również czynniki genetyczne.
Zobacz więcej  Regeneracja włosów - jak wzmocnić zniszczone włosy?

Z problemem wypadania włosów każdego roku mierzy się coraz więcej osób. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób można z tym problemem walczyć. Aczkolwiek należy również zaznaczyć, że do biologicznych przyczyn związanych z wypadaniem włosów można też zaliczyć inne czynniki, którymi są przede wszystkim: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, jak również spadki estrogenowe w przypadku kobiet oraz zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie w przypadku mężczyzn. W związku z tym, jeżeli zauważymy u siebie niepokojące sygnały dotyczące wypadania włosów warto udać się jak najszybciej do lekarza specjalisty, jakim jest dermatolog, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli możliwość odpowiedniego ustalenia przyczyny wypadania włosów, a co za tym idzie – również będziemy mieli możliwość podjęcia odpowiedniego leczenia, aby zniwelować ten problem, ponieważ jeżeli nie będziemy leczyć nadmiernego wypadania włosów to będzie istniało bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że w znacznie szybszym czasie pozostanie łysi, a co za tym idzie – będziemy musieli szukać znacznie droższych sposobów na pozyskanie nowych włosów, jakim jest na przykład przeszczep włosów. Dlatego tak niezwykle ważne jest zapobieganie, a nie leczenie i nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć niepożądanych zmian zachodzących na naszej skórze głowy związanej z włosami, ponieważ w następstwie komplikacje mogą być o wiele bardziej niepożądane niż jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić. W chwili obecnej jest bardzo wielu specjalistów z tej dziedziny, którzy bardzo chętnie pomogą nam w każdej sytuacji. Bowiem należy pamiętać, iż podstawowym działaniem, którego celem jest naprawienie określonego problemu, jest poznanie przyczyny tego problemu. Bez poznania przyczyny problemu nigdy nie będziemy w stanie w pełni wyleczyć problemu, który nas dotknął. Otóż bez wyeliminowania czynnika, za pomocą którego nasze włosy zaczęły wzmożenie wypadać, nie będziemy w stanie uzyskać zadowalającego efektu, wynikającego ze zastosowania danej kuracji, nawet jeżeli będziemy stosować najdroższe preparaty, bądź nawet, gdy będziemy uczęszczać na najbardziej drogie zabiegi.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop