Blog

Karboksyterapia – czym jest zabieg i w jakich problemach może nam pomóc?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Nienaganna cera, gładka skóra i smukła sylwetka, to elementy wyglądu, o których marzy niemal każdy z nas. Chcemy skóry pozbawionej defektów, o jednolitym odcieniu, wolną od cellulitu oraz rozstępów. Niestety niewiele osób na świecie może poszczyć się nieskazitelnie piękną cerą – czy to ze względu na uwarunkowania genetyczne, czy prowadzony przez nas tryb życia. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, stres oraz wszelkiego rodzaju używki nierzadko mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Szczególnie płeć żeńska cierpi z powodu nieidealnej prezencji, co z kolei często prowadzi do zmniejszonej pewności siebie oraz wielu kompleksów – zwłaszcza, jeśli chodzi o takie mankamenty urody jak cellulit. Na szczęście medycyna estetyczna jest w stanie pomóc na niechciane defekty – karboksyterapia to metoda, która pozwoli cieszyć się nieskazitelną, jędrną skórą, pozbawioną nieestetycznych skaz urodowych. Dowiedz się, czym jest karboskyterapia i czy jest w stanie pomóc na problem cellulitu. 

Czym jest cellulit?

Cellulit, powszechnie znany jako skórka pomarańczowa, to tkanka tłuszczowa, która uwidocznia się pod skórą. Przyjmuje kształt nieestetycznych zniekształceń oraz zgrubień. Co jednak powoduje te zmiany w tkance? Za cellulit są odpowiedzialne przede wszystkim zaburzenia w mikrokrążeniu, tzn. gromadzenie się toksyn w tkance tłuszczowej. Zamiast zostać odpowiednio odprowadzone z organizmu, gromadzą się, a następnie powodują rozrost tkanki tłuszczowej, która z kolei zaczyna naciskać na tkankę łączną – tłuszcz zbija się w grudki i powoduje nieestetyczny dla wielu widok. Chociaż cellulit widuje się u obydwu płci, najczęściej cierpią na niego kobiety – bardzo często za powstawanie cellulitu jest bowiem odpowiedzialny hormon estrogenu, który w znacznej ilości występuje właśnie u płci żeńskiej. Cellulit tworzy się w wielu miejscach; najczęściej widuje się go na pośladkach i udach, ale bywa, że pojawia się także na brzuchu czy ramionach.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu cellulitu?

Cellulit nie bierze się znikąd. Oprócz wymienionego wcześniej estrogenu, który bardzo często przyczynia się do jego tworzenia, istnieje bardzo wiele innych przyczyn, dla których skórka pomarańczowa ma większe szanse się pojawić. Sprzyja jej przede wszystkim zła dieta. Duże ilości przetworzonej żywności, zbyt duża ilość soli, mięsa i kawy, napoje gazowane oraz alkohol spożywany w nadmiarze – to wszystko prosta droga do powstania cellulitu. Skórka pomarańczowa ma również tendencję do powstawania u palaczy. Dodatkowym czynnikiem jest także siedzący tryb życia i całkowity brak aktywności fizycznej. Ponadto, kobiety, które lubią obcisłe ubrania oraz buty na wysokim obcasie powinny przemyśleć swoje wybory odzieżowe, jako że obydwa te elementy także mogą przyczyniać się do tworzenia cellulitu.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Cellulitu można uniknąć, stosując odpowiednią dietę, uprawiając sport oraz ograniczając ilość alkoholu i papierosów. Jednakże co można zrobić, kiedy skórka pomarańczowa towarzyszy nam już od pewnego czasu i trudno pozbyć się jej za pomocą wyłącznie zdrowego trybu życia? Dobrym sposobem są zabiegi wykonywane samodzielnie w domu, np. masaż limfatyczny przy użyciu ostrej gąbki lub stawianie baniek. Jeśli jednak to nie przynosi rezultatów i cellulit wciąż obecny jest na naszym ciele, być może warto pokusić się o zabieg karboksyterapii – ta mało inwazyjna metoda wykonywana w gabinetach medycyny estetycznej daje niezwykle spektakularne efekty, widoczne już po pierwszym zastosowaniu. Przyjrzyjmy się zatem, czym dokładnie jest karboksyterapia i na jakie defekty skórne jest w stanie nam pomóc.

Zobacz więcej  Powiekszanie ust - subtelnie i bez skutków ubocznych

Karboksyterapia – na czym polega zabieg?

Karboksyterapia to, jak sama nazwa wskazuje, zabieg polegający na zastosowaniu dwutlenku węgla. Ciekawy jest fakt, że zabieg od lat wykorzystywany jest w medycynie konwencjonalnej: za pomocą karboksyterapii leczy się np. niewydolność żylną, łuszczycę oraz zaburzenia krążenia. Stosunkowo niedawno specjaliści doszli do wniosku, że możliwe jest wykorzystanie metody również podczas zabiegów pielęgnacyjnych, mających na celu poprawę wyglądu naszej skóry. Dużą zaletą karboksyterapii jest możliwość zastosowania jej w bardzo wielu obszarach ciała. To wszechstronny, innowacyjny i bardzo skuteczny zabieg. Specjaliści na całym świecie uznają go za prawdziwy punkt zwrotny w medycynie estetycznej.

Na czym dokładnie polega karboksyterapia? Zabieg polega na śródskórnym oraz podskórnym wstrzyknięciu, przy pomocy niedużej igły, niewielkich, kontrolowanych dawek CO2. Aparat, do którego podłącza się igłę, wskazuje jaka ilość dwutlenku węgla jest wstrzykiwana oraz jaką ma temperaturę. Zabieg powoduje rozchodzenie się CO2 w tkankach i rozszerzenie naczyń krwionośnych (wazodylatacja). Dzięki temu proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych (zwany neowaskularyzacją) znacznie przyspiesza. Oprócz tego, karboksyterapia tworzy proces zwany lipolizą, który powoduje rozpad komórek tłuszczu. Dzięki zabiegowi komórki naszego ciała stają się dotlenione, a wszelkie defekty, w postaci cellulitu, rozstępów czy braku jędrności ustępują – i to w bardzo niedługim czasie.

Wiele osób obawia się ewentualnego bólu podczas zabiegu karboksyterapii. Spieszymy z zapewnieniem, że jest to procedura całkowicie bezbolesna. Warto jednak zaznaczyć, że metoda powoduje odczucia specyficzne; wtłaczanie dwutlenku węgla pod skórę może powodować dziwne wrażenie nacisku. Osoby bardziej wrażliwe mogą odczuwać to jako pewien rodzaj dyskomfortu – wolny od bólu, ale nie do końca przyjemny. Zabieg nie trwa długo: w zależności od obszaru, który jest poddawany zabiegowi, może zająć od kilu do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu możemy jednakże cieszyć się nowo uzyskaną elastyczną i jędrną skórą, bez widocznych defektów w postaci czy to cellulitu, czy rozstępów, a nawet cieni pod oczami.

Zobacz więcej  Kiedy zacząć myśleć o przeszczepie włosów

Dla kogo polecana jest karboksyterapia?

Kto zatem może skorzystać z niezwykłych właściwości zabiegu karboksyterapii? Do głównych problemów, na które może pomóc terapia dwutlenkiem węgla, należą:

 • brak jędrności i zwiotczała skóra;
 • rozszerzone naczynka;
 • blizny po trądziku;
 • blizny po zabiegu;
 • łuszczyca;
 • nadmiar tłuszczu w obrębie brzucha, ramion, ud oraz pośladków;
 • opadające powieki;
 • cellulit;
 • rozstępy.

Ilość serii zabiegu jest uzależniona od obszaru skóry, na którym przeprowadzana będzie karboksyterapia. Przeważnie już po pierwszej serii widać znaczące zmiany, jednakże zleca się, aby wykonać ich średnio od pięciu do dziesięciu.

Karboksyterapia na cellulit – skuteczność i trwałość efektów

Specjaliści zgodnie twierdzą, że metoda karboksyterapii jest doskonałym zabiegiem dla osób, które walczą z niechcianą, nieestetyczną w ich mniemaniu skórką pomarańczową. Jest to świetna alternatywa dla klasycznej liposukcji; skutki po zabiegu widoczne są niemal od razu, a dodatkowo ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych jest znikome. Karboksyterapia, która wykorzystuje działanie dwutlenku węgla jest idealną metodą walki z nagromadzonymi komórkami tłuszczowymi – są one bowiem bardzo podatne na działanie CO2. Kiedy dwutlenek węgla zostaje wprowadzony pod skórę, zamienia się w kwas węglowy, a ten niemal natychmiastowo rozbija zalegający tłuszcz. Ponadto, CO2 wpływa na wzrost ukrwienia, który powoduje drenaż limfatyczny, wpływa na poprawę procesów metabolicznych i przyczynia się do wydalania nadmiaru tłuszczów z organizmu. Komórki skóry odbudowują się, a wzmożona produkcja kolagenu wygładza i niweluje cellulit. Specjaliści wskazują, że karboksyterapia jest w stanie pozbyć się cellulitu w niemal stu procentach przypadków.

Przygotowanie do zabiegu karboksyterapii

Terapia dwutlenkiem węgla należy do małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Jest ona bezpieczna i w większości przypadków wolna od przykrych efektów ubocznych. Przygotowania do procedury nie należą do szczególnie czasochłonnych lub wymagających. Należy oczywiście udać się na wstępną konsultację e specjalistą, który dokona zabiegu i zleci szereg badań, aby móc wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Jednocześnie zostanie oceniony ogólny stan zdrowia pacjenta oraz obszar, który ma zostać poddany zabiegowi karboksyterapii. Będzie od tego zależał czas trwania procedury i ilość serii, którym należy się poddać. Rekonwalescencja pozabiegowa nie należy do wymagających – wszelkie szczegóły dotyczące postępowania po karboksyterapii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu karboksyterapii

Wiele zabiegów medycyny estetycznej wymaga wcześniejszej konsultacji i szczegółowych badań lekarskich. Nie inaczej jest w przypadku karboksyterapii. Zanim poddamy się procedurze, konieczne będzie wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zabiegu. Niestety, istnieje kilka sytuacji, w których poddanie się karboksyterapii jest niemożliwe. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do wykonania zabiegu należą:

 • karmienie piersią oraz okres ciąży;
 • cukrzyca;
 • choroby płuc;
 • choroby nerek;
 • przebyty udar mózgu;
 • niewydolność serca lub przebyty zawał;
 • zakrzepica;
 • niewydolność narządowa;
 • stany zapalne skóry;
 • grzybica;
 • hemofilia;
 • nowotwór (także w trakcie chemioterapii);
 • opryszczka;
 • trądzik;
 • przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków.
Zobacz więcej  Spuchnięta powieka górna u dziecka - przyczyny, objawy i domowe sposoby na obrzęk powieki górnej oraz opuchliznę oka u dziecka

Wszelkie badania oraz wywiad z lekarzem prowadzącym mają za zadanie dopilnować, aby pacjentowi podczas karboksyterapii nie stała się krzywda. Skutki zabiegu na osobie chorej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Tylko po poddaniu się wszelkim niezbędnym badaniom i udzieleniu wszystkich niezbędnych informacji lekarzowi prowadzącemu możliwe jest stwierdzenie ze stuprocentową pewnością, że pacjent może bez obaw poddać się terapii dwutlenkiem węgla.

Powikłania po zabiegu karboksyterapii

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe są jakiekolwiek powikłania po zabiegu karboksyterapii. Terapia dwutlenkiem węgla należy do procedur, które w większości przypadków nie powodują żadnych skutków ubocznych. Zdarzają się jednakże oczywiście sytuacje, w których powikłania pozabiegowe są możliwe. Do najczęściej występujących zalicza się:

 • wybroczyny;
 • obrzęk;
 • ból w miejscu wbicia igły;
 • krwiaki oraz siniaki.

U niektórych pacjentów zdarzają się także drobne infekcje lub stany zapalne – są to rzadkie przypadki, jednakże w sytuacji zaobserwowania ich u siebie, konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie umiał ocenić nasz stan zdrowia i zlecić ewentualne leczenie. Wszelkich powikłań można jednakże łatwo uniknąć, stosując się do szczegółowych zaleceń pozabiegowych, które otrzymamy od specjalisty przeprowadzającego zabieg.

Efekty terapii CO2 – czego możemy się spodziewać po karboksyterapii?

Czego zatem się spodziewać po zabiegu karboksyterapii?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, osoby wrażliwe muszą nastawić się na to, że serie zabiegów mogą nie być dla nich przyjemne. Karboksyterapia nie staowi metody bolesnej, jednakże uczucie napierania od środka może być dla niektórych nieco niekomfortowe. Na szczęście w większości przypadków karboksyterapia nie powoduje absolutnie żadnego dyskomfortu. Pierwsza seria bardzo często przynosi uczucie lekkości w obrębie, wk tórym dokonywano nakłuć. Dlatego niewskazana jest jakakolwiek aktywność, która mogłaby obciążyć nasz organizm – wykonywanie niewymagających ćwiczeń sportowych należy uzgodnić wcześniej ze specjalistą. Ponadto, należy pamiętać, że karboksyterapia prowadzi do utraty wody z organizmu, dlatego po pierwszym zabiegu należy wypić co namniej litr płynów. Drugi zabieg oraz każdy kolejny nie powinny już być tak niekomfortowe dla pacjenta. Ogranizm wie, jakich odczuć powinien się spodziewać i przystosowuje się do nich.

Do największych zalet karboksyterapii należy czas, po którym widoczne są pierwsze efekty. Już po pierwszej serii skóra staje się dużo jędrniejsza i sprawia wrażenie bardziej wygładzonej. Po przeprowadzeniu wszystkich zaplanowanych serii terapii dwutlenkiem węgla nasza skóra będzie nie do poznania – wszelkie defekty, od blizn, poprzez rozstępy, a skończywszy na cellulicie znikną bezpowrotnie, pozostawiając nas z wyglądem, o jakim zawsze marzyliśmy.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop