Blog

Kaniula – główna rola w zabiegach medycyny estetycznej

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

 

Kaniula – główna rola w zabiegach medycyny estetycznej

 

Kaniula jest pustą rurką, ale bez końcówki w kształcie igły, z tępym końcem (powszechnie określanym jako „tępa igła”) i otworem doprowadzającym znajdującym się z boku. Chociaż pozornie może wydawać się nam do igły podobna, w praktyce różnice są kolosalne. Czym więc różni się kaniula od igły i kiedy jest stosowana? Odpowiedzi w tym artykule.

Kaniula, czy igła?

Kaniule, które niewprawne oko czasem może pomylić z igłami, są powszechnie stosowane w medycynie jako nakłucie żylne, przez które pacjent może podawać lek bezpośrednio z zakraplacza bez każdorazowej perforacji żyły. Kaniula może być niektórym znana, jako wenflon. Taki właśnie wenflon może być następnie zlokalizowany w żyle nieprzerwanie przez 72 godziny, po czym należy go usunąć w celu przeciwdziałania ewentualnemu wytworzeniu się stanu zapalnego. Rozmiar i średnicę kaniuli można określić na podstawie karty kolorów. Zgodnie z konwencją, każdy kolor, z którego wykonany jest kanał, reprezentuje określony rozmiar kaniuli. Kaniula jest najczęściej stosowany w szpitalach do przygotowania pacjentów do operacji. Bardzo często jest również wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej.

 

Dlaczego właśnie kaniula?

Zabiegi kaniulowe są mniej bolesne dla pacjenta. Ponieważ cewnik nie ma ostrej końcówki i nie przecina tkanki, po prostu „wciska się” w tkankę – to znacznie zmniejsza ryzyko siniaków. Ta zaleta jest szczególnie wykorzystywana w liposukcji i innych zabiegach, w których tłuszcz jest pobierany lub wstrzykiwany. Również część zabiegów jest wykorzystywana z użyciem kaniuli. W medycynie estetycznej kaniula to w praktyce narzędzie podstawowe, które jest bezpieczne i daje zdecydowanie większe możliwości (oczywiście w niektórych aspektach), niż igła. Kaniule dożylne są zwykle wykorzystywane w szpitalach, w celu podania kroplówki, jednak w medycynie estetycznej stosowane są kaniule innego typu, które na przykład doskonale nadają się do podawania kwasu hialuronowego. Zaletą kaniuli jest również fakt, że precyzyjne miejsca wkłucia pozwala nie tylko na odpowiednie dozowanie podawanego specyfiku, ale również redukują występowanie efektów niepożądanych, takich jak na przykład wystąpienie siniaków. Zabiegi medycyny estetycznej są zwykle przeprowadzane w taki sposób, aby powodować jak najmniej efektów ubocznych. Dzięki niewielkiej średnicy wkłucia kaniula doskonale wpisuje się w te standardy.

Zobacz więcej  Laryngolog – lekarz od zmysłów

Kaniula przy zabiegach związanych z tłuszczem

Ze względu na zastosowane w kaniulach większe średnice niż w igłach, ma to ogromne znaczenie. To samo dotyczy przeszczepiania tłuszczu (lipsukcji, lub modelowania sylwetki z wykorzystywaniem własnego tłuszczu – w medycynie estetycznej to najczęściej powiększanie presi) Wykorzystana w tym celu kaniula umożliwia zarządzanie tłuszczem w kanale utworzonym wcześniej za pomocą właśnie kaniuli. Zabieg polega na wprowadzeniu zgłębnika bez tłuszczu, a następnie powolnym wyjęciu zgłębnika i wstrzyknięciu tłuszczu, dzięki czemu osadza się on w niewielkiej objętości i wypełnia cewnik powstały po wprowadzeniu tłuszczu.

Kaniule wykorzystywane są również w gabinetach medycyny kosmetycznej, zwłaszcza w zabiegach polegających na wstrzykiwaniu podpowierzchniowych wypełniaczy – preparatów poprawiających wygląd, a często stan tkanek. Technologie te wykorzystywane są m.in. w terapii igłowej, lipolizie czy karboksyterapii. Ich elastyczny kształt pozwala na bezpieczną i bardzo precyzyjną aplikację płynu pod skórę. Cewniki stosowane w zabiegach medycyny kosmetycznej różnią się od cewników dożylnych. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii iniekcji umieszczonej z boku nie ma ryzyka uszkodzenia lub przerwania struktury nerwu twarzowego i innych części ciała podczas zabiegu. Polecany jest do stosowania w zabiegach takich jak fałdy łzowe czy fałdy nosowo-wargowe. Tępy koniec instrumentu umożliwia bezpieczne wstrzykiwanie i ekstrakcję cieczy, nawet w bardzo wrażliwych obszarach.

Kaniula – podobna do igły, a jednocześnie różna

Chociaż kaniula z wyglądu przypomina tradycyjną igłę, istnieją znaczne różnice strukturalne. Igła to rurka z wydrążonym wnętrzem, która jest wycięta i zaostrzona na końcu, aby można ją było wprowadzić w skórę, nakłuć lub przeciąć tkankę. Rurka kaniuli to również pięknie wyprofilowana rurka, wydrążona, ale bez zaostrzonych końcówek i ostrych krawędzi, a otwór przez który stosuje się kompozycje znajduje się z boku. Jaka jest więc różnica? Krótko mówiąc, igła jest ostro zakończona, a kaniula nie. Dodatkowo rurka kaniuli posiada podziałkę centymetrową na całej swojej długości, pozwalającą na precyzyjną kontrolę głębokości nakłucia. Kaniule lub „tępe igły” są wbrew pozorom delikatnymi urządzeniami, tępymi końcami o gładkiej powierzchni, dzięki czemu – w przeciwieństwie do igieł – nie uszkadzają naczyń krwionośnych podczas operacji.

Zobacz więcej  Retinoidy: pochodne witaminy A w kosmetyce – skuteczna kuracja na trądzik

Koniec igieł?

Niektórzy twierdzą, że popularna igła może należeć do przeszłości na zasłużoną emeryturę. Uważają, że kaniula – jej młodszy i ulepszony „przyjaciel” – ze względu na swoje właściwości bardziej nadaje się do zabiegów i tym samym prowadzi w klinikach medycyny kosmetycznej. Okazuje się jednak, że na rynku jest miejsce na oba produkty. Niektóre zabiegi medycyny kosmetycznej można (a czasem nawet należy) wykonywać igłą, np. konturowanie ust, zabiegi na bruzdy nosowo-wargowe, czy linie zmarszczek. Igła pozwala na bardziej precyzyjną aplikację preparatu i powoduje mniejsze niszczenie tkanek podskórnych. Za pomocą igły wykonuje się więc inne zabiegi, a kaniule nadają się do innego typu działań. Krótko mówiąc, to, czy zastosujemy igłę, czy może kaniule, zależy od konkretnego zabiegu.

Wiemy już więc, kiedy zastosować igłę. Co z kaniulami? Igła ma swoje plusy i jest bardzo precyzyjna, jest więc pożądana, jeżeli chodzi na przykład o modelowanie ust (nie zapominajmy, że przy wyborze rozmiar igły równie ma znaczenie). Z kolei długość i elastyczność kaniuli umożliwiają jednokrotne nakłucie na większy obszar skóry. Możliwa jest również zmiana kierunku i głębokości kompozycji bez wyjmowania i ponownego zakładania cewnika. Jednorazowym wstrzyknięciem można poddać zabiegowi 8-12 cm2 powierzchni skóry (wielkość pola zabiegowego zależy od długości strzykawki). W przypadku, gdy zabieg wykonywany jest igłą, tak dużą powierzchnię trzeba wielokrotnie nakłuwać.

Zaufaj specjalistom

Możemy zaprzątać sobie głowę różnicami, pomiędzy igłą a kaniulą. Możemy zastanawiać się, czy podłączenie kroplówki, zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, zastrzyk, czy liposukcja są wykonywane z użyciem odpowiedniego narzędzia. Pamiętamy jednak, że teoria jest tylko teorią, a praktyka to zupełnie co innego. Dlatego właśnie, jeżeli decydujemy się już na określony zabieg, nie zastanawiajmy się nad różnicą pomiędzy igłą a kaniulą, a zainteresujmy się, czy zabieg będzie wykonany w renomowanym gabinecie, gdzie pracują doświadczeni specjaliści. Dzięki temu zyskamy pewność, że zabieg zostanie wykonany zgodnie z najwyższymi standardami, przy użyciu odpowiednich narzędzi. To bardzo ważne, ponieważ doświadczenie lekarza, czy kosmetologa ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na zabiegi w Skyclinic – u nas wszystkie zabiegi są przeprowadzane zgodnie z najwyższymi standardami.

Zobacz więcej  Pajączki - pożegnaj je korzystając z technologii laserowej

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop