Blog

Znamię Beckera – czym jest? Czy warto zdecydować się na jego usunięcie?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Znamię Beckera – czym jest? Czy warto zdecydować się na jego usunięcie?

Znamię Beckera, zwane również melanozą Beckera to łagodna zmiana skórna, która pojawia się już we wczesnym dzieciństwie. Jak ją rozpoznać? Czy istnieje możliwość jej usunięcia? Podpowiadamy!

Znamię Beckera najczęściej występuje u mężczyzn, jednak może pojawiać się u obydwu płci. W wielu przypadkach tworzy się już w życiu płodowym, jednak do jego rozpoznania dochodzi zwykle znacznie później. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jaki jest jest charakter tej zmiany, jak ją rozpoznać oraz czy w tym przypadku chirurgiczne usunięcie jest zasadne.

Znamię Beckera tworzy się już we wczesnym dzieciństwie

Melanoza Beckera to znamię barwnikowe, którego pojawienie się wynika bezpośrednio z nadmiernym wytwarzaniem się melanocytów. Są to komórki barwnikowe, które występują w podstawnej warstwie naskórka i odpowiadają się za syntezę melaniny, czyli obecnego w każdym ludzkim organizmie pigmentu.

Tego typu zmiany skórne zostały po raz pierwszy opisane w 1948 roku przez znanego dermatologa, Williama Beckera. To jemu właśnie zawdzięczamy zwyczajową nazwę schorzenia.

Znamię Beckera w zdecydowanej większości przypadków ma charakter wrodzony. Czasami jednak pojawia się dopiero we wczesnym dzieciństwie. Nigdy jednak nie znika samoistnie.

Melanoza tego typu jest zmianą łagodną, która nie wymaga specjalnego leczenia i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Powinna być jednak odpowiednio zdiagnozowana i poddana stałej obserwacji.

Znamię Beckera – przyczyny powstawania

Niestety, do tej pory nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o genezę melanozy Beckera. Naukowcy odkryli mechanizm jej powstawania, jednak nie wiedzą jeszcze, dlaczego u jednych dochodzi do proliferacji melanocytów, a inni przez całe życie nie mają tego problemu.

Ponieważ znamię częściej powstaje u chłopców niż u dziewczynek bardzo możliwe, że z jego przyczyną mają coś wspólnego androgeny, czyli męskie hormony płciowe. W licznych hipotezach bierze się pod uwagę również podłoże genetyczne tego zjawiska.

Melanoza Beckera jako hamartoma

Badając znamię Beckera pod kątem histologicznym, naukowcy określili je jako hamartomę, czyli nienowotworowe zaburzenie rozwojowe o charakterze guza. Jego powstawanie związane jest z zaburzonymi proporcjami i nieprawidłowym rozmieszczeniem komórek obecnych w organizmie.

Jak wygląda znamię Beckera? Obraz kliniczny

Wiemy już, że znamię Beckera ma łagodny charakter. Teraz warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda.

Zobacz więcej  Trendy beauty 2020 - sprawdź co będzie królowało w tym roku!

Jest to znamię płaskie, które najczęściej występuje w okolicy łopatki, na tułowiu, ramionach lub klatce piersiowej. To atypowe przebarwienie skóry wyraźnie odróżnia się od jej pozostałych obszarów. Ma nieregularny kształt i często postrzegane jest po prostu jako ciemnobrązowa plama na skórze.

Znamię Beckera występuje jednostronnie. Może mieć duże rozmiary. Często osiąga średnicę nawet kilkunastu centymetrów. W wielu przypadkach pokryte jest szorstkimi i dosyć ciemnymi włosami. Działanie promieni słonecznych z reguły sprawia, że zmiana skórna ciemnieje, dlatego najczęściej do jej rozpoznania dochodzi w okresie letnim.

Znamię u dziewczynek jest mniej owłosione i jaśniejsze, ale również ciemnieje po ekspozycji na słońce.

Znamię Beckera – diagnostyka

Największe znacznie w przypadku znamienia Beckera ma diagnostyka różnicowa. Chociaż samo znamię ma łagodny charakter i nie jest niebezpieczne, to jednak pacjent musi mieć pewność, że nie ma do czynienia z czymś znacznie groźniejszym.

Znamię Beckera rośnie i ciemnieje z czasem, dlatego do jego rozpoznania dochodzi zazwyczaj w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Czasami rodzice zauważają zmianę u dzieci i zgłaszają się z nią do lekarza.

Diagnostykę opiera się na konsultacji dermatologicznej. Lekarz dokonuje rozpoznania na podstawie charakterystycznego wyglądu i umiejscowienia znamienia.

Zmiana wymaga różnicowania z innymi podobnymi znamionami barwnikowymi, między innymi z hamartomą miocytów gładkich, czy komórkowym znamieniem barwnikowym.

Czy znamię Beckera zagraża zdrowiu?

Znamię Beckera początkowo może budzić obawy. Zauważamy je najczęściej w sytuacji, kiedy pod wpływem ekspozycji na słońce ciemnieje. Zazwyczaj jest dosyć duże (dorasta nieraz do kilkunastu centymetrów) i nie ma regularnego kształtu, co przywodzi na myśl porównania do czerniaka, czyli złośliwego i bardzo agresywnego nowotworu skóry. Właśnie dlatego tak istotna jest konsultacja z dermatologiem i diagnostyka różnicowa.

Warto jednak pamiętać, że znamię Beckera jest zmianą całkowicie łagodną i samo w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.

Mimo wszystko osobom, u którym wystąpiło zaleca się regularne kontrole oraz samobadanie skóry. U nich bowiem obserwuje się zwiększone ryzyko pojawienia się czerniaka. Nie jest to związane bezpośrednio z istnieniem znamienia, ale z pewną tendencją do nieprawidłowego namnażania się melanocytów.

Konieczne jest więc zgłoszenie się do lekarza, który potwierdzi obraz kliniczny znamienia Beckera i da wskazówki co do dalszego postępowania.

Zobacz więcej  Skuteczne leczenie trądziku na policzkach u dorosłych: pozbądź się pryszczów i odzyskaj zdrową skórę!

Co ciekawe w bardzo rzadkich przypadkach diagnozowany jest tak zwany zespół znamienia Beckera. W jego przypadku pacjent boryka się nie tylko ze znamieniem, ale również z dodatkowymi przypadłościami z obszaru ośrodkowego układu nerwowego oraz układu kostnego. Towarzyszą mu często wady rozwojowe kręgów, czy skolioza.

Leczenie znamienia Beckera – jak przebiega?

W przypadku znamienia Beckera lekarze zazwyczaj nie zalecają żadnego leczenia. To zmiana niegroźna i niezłośliwa. W żadnym wypadku nie powinna być utożsamiana z rakiem skóry. Nie zagraża życiu ani zdrowiu pacjenta.

Jednocześnie zaleca się stałą obserwację znamienia. Każda nagła lub przewlekła zmiana jej wyglądu powinna budzić niepokój.

Zdecydowanie zaleca się również dbanie o ochronę znamienia przed słońcem. Pod wpływem promieniowania UV ma ono tendencję do ciemnienia, dlatego ważne jest stałe stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Najważniejsze, aby wskaźnik SPF nie był niższy niż 30. Najlepszym wyborem będzie popularna „pięćdziesiątka”.

Depilacja w miejscu znamienia Beckera

Melanoza Beckera często pokryta jest twardymi i dosyć szorstkimi włosami. Zjawisko to występuje najczęściej i chłopców i może prowadzić do powstawania wielu kompleksów, szczególnie w okresie dojrzewania.

Właśnie dlatego nierzadko pojawia się pytanie, czy usuwanie nadmiernego owłosienia z tego obszaru jest bezpiecze. Na szczęście tak! Wszystkie dostępne metody są w tym wypadku możliwe, zarówno te domowe, jak i profesjonalne.

W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykonuje się laserowe usuwanie włosów albo tak zwany zabieg elektrolizy, który przeprowadza się z użyciem prądu stałego. Ta ostatnia metoda jest skuteczna i bezpieczna, jednak wymaga wcześniejszej konsultacji z dermatologiem.

Znamię Beckera a problemy z pewnością siebie

Wszelkie zmiany na skórze, które pojawiają się w widocznym miejscu mogą budzić dyskomfort a nawet powodować poczucie wstydu. W przypadku melanozy Beckera problem jest o tyle trudny, że znamię to osiąga niekiedy bardzo duże rozmiary i jest pokryte ciemnymi włosami.

Nic więc dziwnego, że jego obecność może burzyć poczucie pewności siebie, szczególnie u młodych ludzi.

Metody na usuwanie znamienia Beckera

Wiemy już, że leczenie znamion Beckera nie jest konieczne. Są to łagodne zmiany, które nie noszą za sobą żadnego zagrożenia dla człowieka. Często jednak stanowią poważny problem estetyczny i psychologiczny.

Widoczność znamienia może być szczególnie trudna dla młodych chłopców i dziewcząt. Zazwyczaj występuje ono w dosyć widocznym miejscu, dlatego może powodować kompleksy i brak pewności siebie. Farmakologiczne, czy miejscowe leczenie jest niemożliwe, dlatego wiele osób zastanawia się nad możliwością usunięcie znamienia. Czy istnieje taka możliwość?

Zobacz więcej  Łysienie u mężczyzn: Przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia

Współczesna dermatologia oraz medycyna estetyczna to dziedziny, które dają możliwość usuwania znamion, w tym także znamienia Beckera. W jego przypadku sprawa może być jednak nieco skomplikowana. O ile niewielkie zmiany można z powodzeniem usuwać metodą chirurgiczną, o tyle plamy o średnicy kilku lub kilkunastu centymetrów nie kwalifikują się już do tego typu zabiegów.

Do usunięcia chirurgicznego nie trzeba się przygotowywać. Wystarczy wywiad lekarski po którym następuje znieczulenie miejscowe. Znamię zostaje wycięte razem z marginesem zdrowej skóry, aby ograniczyć ryzyko jego odrośnięcia.

Jak usuwać duże znamiona Beckera?

Pozostaje jednak pytanie co w sytuacji, kiedy znamię jest na tyle duże, że jego chirurgiczne usunięcie nie wchodzi w grę. Na szczęście nowoczesna medycyna estetyczna dysponuje kilkoma innymi możliwościami.

Polecana jest przede wszystkim terapia nowoczesnymi laserami. Pacjent powinien jednak mieć świadomość, że do pełnego usunięcia zmiany tego typu konieczna będzie seria zabiegów. Zazwyczaj wykonuje się ich sześć w odstępie kilku tygodni. Zabieg jest bezbolesny a po jego wykonaniu można szybko wrócić o swoich codziennych zajęć.

Czy usuwanie zmiany Beckera jest konieczne?

Jak już wiemy znamię Beckera nie stanowi samo w sobie żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Z pewnością jednak warto je rozważyć w sytuacji, kiedy widoczność zmiany jest duża a ona sama wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta i jego poczucie własnej wartości.

Bezpieczne zabiegi laserowe, czy chirurgiczne (w znieczuleniu miejscowym) można wykonywać nawet u dzieci. Trwają one krótko i nie wymagają rekonwalescencji.

Podsumowanie

Znamię Beckera to łagodna zmiana na skórze, która najczęściej występuje u mężczyzn. Tworzy się już w życiu płodowym, rzadziej we wczesnym dzieciństwie. Z czasem ciemnieje i staje się coraz bardziej widoczna. Chociaż może przypominać czerniaka, to tego typu znamię nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jednak może być problemem estetycznym. Współczesna dermatologia oferuje kilka rozwiązań na usuwanie lub wybielanie takich zmian skórnych. Po konsultacji z lekarzem mozna wybrać metodę dostosowaną do swoich potrzeb.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop