Blog

Gummy smile- uśmiech dziąsłowy- przyczyny i leczenie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Gummy smile- uśmiech dziąsłowy- przyczyny i leczenie

Uśmiech dziąsłowy inaczej gummy smile, znany w kategoriach medycznych jako nadmierne eksponowanie dziąseł, powstaje, gdy uśmiechasz się i zbyt wiele tkanki dziąsłowej pokazuje nad górnymi zębami.

Nie ma ustalonej definicji gumowatego uśmiechu, ponieważ nie jest to problem medyczny per se. Dziąsłowy uśmiech jest głównie oparty na osobistym postrzeganiu.

Przeprowadzono jednak badania mające na celu określenie, co ludzie uważają za gummy smile. W większości przypadków badani oceniali uśmiechy jako atrakcyjne, gdy odsłonięte były dwa milimetry lub mniej tkanki dziąsłowej. Przy około trzech milimetrach lub więcej, uśmiech był uważany za dziąsłowy. Stan ten wydaje się być bardziej powszechny u kobiet niż u mężczyzn. Co jest przyczyną uśmiechu dziąsłowego? Jak przebiega leczenie uśmiechu dziąsłowego?

Co jest odpowiedzialne za powstawanie gumowych uśmiechów?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania gummy smile. Najpopularniejsze przyczyny uśmiechu dziąsłowego to:

  • Przerost dziąseł, opisujący dziąsła, które są powiększone lub zbyt długie
  • Pionowy przerost szczęki, który jest genetycznie uwarunkowanym nadmiernym wzrostem szczęki (górnej szczęki) – nadmierny wzrost kości szczęki
  • Nadmiernie aktywna lub krótka górna warga
  • Rozmiar i kształt zębów, ponieważ mniejsze lub niewyraźne zęby mogą odsłaniać więcej tkanki dziąsłowej czyli wady ortodontyczne

Jak przebiega leczenie uśmiechu dziąsłowego?

Szczery uśmiech, piękny uśmiech to marzenie każdego. Dlatego medycyna daje masę rozwiązań, które można zastosować także u siebie. Bardzo często niezbędne jest leczenie ortodontyczne, ponieważ tylko aparat ortodontyczny będzie mógł usunąć koński uśmiech. Wiadomo, że wielu uśmiech dziąsłowy uznaje za swoją cechę pozwalającą na wyróżnienie się na tle innych, jednak warto nad nim popracować. Aparat ortodontyczny powinien załatwić sprawę, jednak przy mniejszych problemach sprawdzi się także botox.

Botox do redukcji uśmiechu dziąsłowego jest proste, szybkie, nieinwazyjne i skuteczne rozwiązanie, które daje naturalne rezultaty. Niewielka ilość Botoxu jest strategicznie dostarczana poprzez 2 do 3 punktów wstrzyknięcia, które powodują, że nadaktywne mięśnie na szczycie górnej wargi rozluźniają się, ograniczając podnoszenie się górnej wargi podczas śmiechu lub uśmiechu.

Zabieg można wykonać już w 15 minut, aby uzyskać rozluźnioną górną wargę, która jest w stanie skutecznie ukryć dziąsła. Rezultaty są mniej więcej natychmiastowe (w pełni widoczne po około 2 tygodniach), a pacjent może wrócić do pracy bezpośrednio po zabiegu.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Zazwyczaj rezultaty są widoczne w ciągu kilku dni od zabiegu, jednak maksymalne efekty obserwuje się po dwóch tygodniach i oczekuje się, że utrzymają się one przez 3 do 4 miesięcy. Czas trwania zabiegu jest jednak oczywiście różny w zależności od osoby, dlatego w celu utrzymania efektów zaleca się wizyty kontrolne co 4 do 6 miesięcy. Do wykonania zabiegu należy zgłosić się do profesjonalnego gabinetu, ponieważ wiadomo, że zawsze istnieje jakieś ryzyko powikłań, o którym pacjent musi zostać poinformowany, już na etapie zapisu na zabieg.

Zobacz więcej  Body jet - innowacyjna liposucja bez skalpela

Nadreaktywność mięśni mimicznych z pomocą toksyny botulinowej jest możliwa, ponieważ w efekcie pojawia się zahamowanie skurczu mięśni. Oczywiście należy pamiętać o tym, że toksyna botulinowa może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić, szczególnie jeśli jest podana w nieprawidłowy sposób, czy też w zbyt dużej ilości. Często ludzie odwlekają w czasie zastosowanie takiego rozwiązania, jednocześnie problem z górną wargą może się powiększać. Oznacza to, że jednak toksynę botulinową warto w takiej sytuacji zastosować, by zapomnieć o uśmiechu dziąsłowym. Obecnie zabiegi medycyny estetycznej są coraz popularniejsze, dlatego wiele osób decyduje się na ich zastosowanie u siebie.

Leczenie gummy smile, które pozwala na rozluźnienie mięśni jest ograniczone czasowo jeśli chodzi o efekty. Natomiast jeśli ktoś zdecyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, to nie tylko widoczne dziąsła się schowają, ale przede wszystkim znikną także wady zgryzu, nastąpi wyrównanie zębów przednich i co najważniejsze, zniknie problem natury estetycznej. Wiadomo, że na początku po założeniu może pojawić się dyskomfort, zwłaszcza gdy resztki jedzenia będą wchodziły między aparat a zęby. Należy więc pamiętać o tym, aby po każdym posiłku myć zęby, czy nawet płukać wodą, wówczas resztki jedzenia będą usunięte.

Czy zabieg usuwający uśmiech dziąsłowy jest bolesny?

Procedury przeciwzmarszczkowe nie są generalnie uważane za bolesne, jednak w miejscu wstrzyknięcia może być odczuwalne pewne ukłucie. Miejscowe znieczulenie w postaci miejscowego kremu znieczulającego może być stosowane w celu znacznego zmniejszenia uczucia kłucia. Obecnie gummy smile czyli uśmiech dziąsłowy można wyleczyć. Wiadomo, że jeszcze kilka lat temu było to bardzo drogie, dlatego u wielu koński uśmiech występował i musieli się z tym pogodzić.

Leczenie gummy smile za pomocą aparatu ortodontycznego także nie jest aż takie drogie, tyle że na efekty należy zaczekać nawet 2 lata. Oczywiście warto pamiętać o tym, że jeśli leczenie uśmiechu będzie odbywało się tym drugim sposobem, to jednak z uśmiechem dziąsłowym pożegnamy się na zawsze. To bardzo ważne, ponieważ dla wielu jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Tym samym leczenie uśmiechu dziąsłowego należy przeprowadzić w profesjonalnej klice, gdzie doradzą, która metoda na pozbycie się gummy smile będzie najlepsza.

Zobacz więcej  13 mitów na temat wypadania włosów

Wiele osób zakłada, że leczenie gummy smile musi być bolesne, jednak przy obecnej medycynie właściwie na każdym kroku można liczyć na znieczulenie. Warto o tym pamiętać, ponieważ medycyna estetyczna to nie tylko botox, ale często to również zabieg chirurgiczny, który poprawi typ uśmiechu. Wiadomo, że unoszenie wargi, czy odsłonięte dziąsła nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą powodować występowanie stanu zapalnego. Dlatego w każdym wieku można pokusić się nie tylko o białe zęby, ale przede wszystkim o to, by dziąsła odsłonięte były estetycznie schowane. Szczególnie dotyczy to osób dorosłych, które często czują się źle w swoich ciałach, podczas gdy właśnie taka decyzja przyczynia się do poprawy wyglądu, a sam efekt dodaje pewności siebie.

Zabieg ograniczający widoczność dziąseł?

Zabieg ten jest minimalnie inwazyjny i dlatego nie wiąże się zwykle z efektami ubocznymi, zwłaszcza gdy jest przeprowadzany przez licencjonowanych, zarejestrowanych i przeszkolonych lekarzy medycyny estetycznej. Jednakże kilka efektów ubocznych, które mogą wystąpić, jest łagodnych i obejmują: zasinienie, lekki obrzęk, tymczasowe krwawienie i ból głowy po zabiegu. U osób dorosłych bardzo wiele zależy od tego, jaki mają stan zębów, ponieważ czasami do pięknego uśmiechu jest trochę dłuższa droga.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że jeśli ktoś zmaga się z uśmiechem dziąsłowym, to obecnie medycyna estetyczna daje na tyle dużo możliwości, że będzie się mógł pozbyć problemu. Jeszcze kilkanaście lat temu temat uśmiechu dziąsłowego nie był tak modny, ponieważ ani medycyna nie była tak zaawansowana, ani ludzie nie przykładali swojej uwagi do wyglądu. Obecnie uśmiech dziąsłowy to problem natury zdrowotnej, jak i estetycznej, nad którym można popracować. Warto zastanowić się nad możliwościami, które mamy w zasięgu swoich rąk. Właściwie każdy przekona się o tym, że dla niego to także szansa na zwiększenie poczucia własnej wartości, ale także poprawę w wyglądzie.

Gummy smile nie musi być zaawansowany, jednak często z biegiem czasu się pogłębia. Warto już przy pierwszych objawach skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko poszuka przyczyny, ale przede wszystkim będzie w stanie zaproponować ciekawe i skuteczne rozwiązania. Przy początkach może się okazać, że wystarczy 3 mm botuliny odpowiednio rozmieszczonej, by gummy smile zniknął. Jednak warto pamiętać, że mimo wszystko to, w jakim czasie i z jak zaawansowanymi zmianami się zgłosimy, będzie zależało od tego, co zostanie nam zaproponowane. Od czasu do czasu na rynek wchodzą nowości. Oznacza to, że może się okazać, że w najbliższej przyszłości pojawi się jeszcze więcej sposobów na leczenie uśmiechu dziąsłowego.

Zobacz więcej  Midiana - recepta online

Czy warto poprawiać swój wygląd?

Jeszcze kilka lat temu na zabiegi mogły pozwolić sobie jedynie zamożne osoby. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na ten krok, ponieważ pozwala on na większą pewność siebie, ale również na pozbycie się wszelkich mankamentów swojego wyglądu. Jeśli kogoś martwi gummy smile, to może zgłosić się do kliniki, w której nie tylko sprawdzą, co jest przyczyną, ocenią stan zdrowia takiej osoby, ale przede wszystkim zaproponują skuteczne leczenie. Prawda jest taka, że wiele osób jest dotkniętych problemem takim jak właśnie gummy smile. Jeśli tylko ktoś będzie chciał poprawić stan swojego uśmiechu dziąsłowego, to w dowolnym momencie może umówić wizytę w klinice.

Wiadomo, że obecnie leczenie uśmiechu dziąsłowego jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Niezależnie od tego, jakie zdanie o medycynie estetycznej miało się do tej pory, w dowolnym momencie można zaprowadzić zmiany. Tym większe ma to znaczenie dla osób, które borykają się z wadą zgryzu, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim może mieć wpływ na stan zdrowia. Warto sprawdzić, jak wiele możliwości jest do wykorzystania i pozbyć się kompleksów raz na zawsze. Teraz jest to naprawdę łatwe.

Jeśli tylko ktoś chciałby poprawić cokolwiek w swoim wyglądzie, musi mieć świadomość co do tego, jak rozbudowana jest oferta medycyny estetycznej, ale również że specjalista będzie w stanie doradzić, co będzie najlepszą z możliwości. Minęły już czasy, gdy wygląd bywał powodem do wstydzenia się swojego ciała. Obecnie właściwie na każdy mankament urody, znajdzie się rozwiązanie. W ostatnim czasie poprawa uśmiechu likwidacja gummy smile jest na tyle modna, że decydują się na nią nie tylko celebryci, ale również osoby prywatne. Warto pamiętać, że przy obecnej wiedzy, wiele problemów można rozwiązać w naprawdę krótkim czasie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop