Blog

Gubię włosy – jakie leki mogą to powodować?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Nadmierne wypadanie włosów może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, niedoborami żywieniowymi, złą pielęgnacją włosów lub ich agresywną stylizacją. Jeśli jednak obserwujemy wypadanie włosów po rozpoczęciu przyjmowania nowych leków, być może problemem jest łysienie polekowe. Kłopot w tym, że większość leków, które powodują nadmierne gubienie włosów jest nam niezbędna dla zachowania zdrowia, a nawet w pewnych okolicznościach niezbędna by przeżyć. Dowiedz się, czy przyjmujesz leki, których skutkiem ubocznym może być wypadanie włosów.

Skąd pewność, że łysiejemy przez leki?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje cała lista czynników, które mogą wywierać negatywny wpływ na włosy. Warto kompleksowo przyjrzeć się swojemu zdrowiu, skorzystać z konsultacji u specjalistów oraz skontaktować się z lekarzem. Podejrzenie co do łysienia polekowego może budzić równomierne przerzedzanie się włosów na całej powierzchni głowy. Wypadanie włosów spowodowane przez leki nie objawia się plackowatymi wyłysieniami. Często zdarza się, że przerzedzeniu ulegają również inne owłosione obszary ciała, np. brwi, pachy, okolice intymne itp. Charakterystyczny jest czas zwiększonego gubienia włosów. Zwykle jest włosy zaczynają wypadać po ok. 3 miesiącach od rozpoczęcia terapii danym lekiem, choć ten czas może być różny w zależności od konkretnego leku. Dobra wiadomość jest taka, że łysienie polekowe jest w większości przypadków odwracalne i po zakończeniu kuracji w miejscach ubytków pojawiają się nowe włosy. Istnieją również sposoby na przyspieszenie odrastania włosów lub na częściowe zahamowanie procesu.

Leki wywołujące łysienie telogenowe

Mechanizm działania tych leków wiąże się z wywoływaniem przedwczesnej indukcji telogenu i zbyt szybkim jej wygaszaniem. Ten efekt uboczny działania szeregu leków jest zauważalny zwykle po 2, maksymalnie 4 miesiącach od pierwszego zastosowania leku. Z wypadaniem włosów włosów trzeba się liczyć również w okresie ok. 3 miesięcy po zakończeniu leczenia i zaprzestaniu przyjmowania leków. Zwykle informacje o możliwym działaniu ubocznym w postaci nadmiernej utraty włosów znajdziemy na ulotkach następujących substancji:

 • leki psychotropowe oraz stabilizatory nastroju (walproinian sodu i litu),
 • antydepresanty – m.in. sertralina, fluoksetyna,
 • leki przeciwdepresyjne z grupy trójcyklicznych (TLPD),
 • leki przeciwdrgawkowe,
 • retinoidy (pochodne witaminy A), które stosuje się w terapii trądziku i łuszczycy (powodują nadmierną utratę włosów u 20% – 30% pacjentów)
 • izoniazyd – stosowany w leczeniu gruźlicy,
 • indynawir – lek na HIV,
 • leki przeciwzakrzepowe, np. kumaryna, heparyna,
 • leki przeciwnadciśnieniowe z grupy beta-blokerów,
 • amiodaron polecany w arytmii serca (jednak preparat ten powoduje łysienie polekowe stosunkowo rzadko),
 • leki reumatologiczne, np. – sulfasalazyna, sole złota oraz metotreksat,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofem (tylko przy regularnym stosowaniu),
 • leki stosowane w celu obniżenia stężenia lipidów i cholesterolu we krwi,
 • antybiotyki oraz choroby, którym towarzyszy wysoka gorączka.
Zobacz więcej  Przeszczep włosów - kto może skorzystać z zabiegu?

Łysienie anagenowe po lekach

Istnieje też drugi typ łysienia polekowego. Mowa tu o wypadaniu włosów związanym z fazą anagenu. Łysienie anagenowe pojawia się zwykle po chemioterapii (stosowanie leków cytostatycznych) i radioterapii. Cytostatyki oraz radioterapię stosuje się w celu likwidowania patologicznie mnożących się komórek nowotworowych zarówno w ognisku pierwotnym, jak i w miejscach przerzutów. Podczas radioterapii i chemioterapii dochodzi do szybkiego zatrzymania aktywności mitotycznej. Niestety, procesy te nie działają konkretnie na chore tkanki, ale oddziałują na cały organizm, w tym na mieszki włosowe i cebulki włosów. Zatem przy leczeniu nowotworów, dochodzi do zahamowania podziałów komórkowych również w obrębie mieszków włosowych. W następstwie tego, włosy częściowo rogowacieją, a ich włókna pękają. Dochodzi do wypadania włosów w fazie ich aktywnego wzrostu, w wyniku działania leków dochodzi do zatrzymania tego etapu cyklu włosa. Oczywiście, stopień wypadania włosów może się różnić u poszczególnych pacjentów. Zależy to w dużej mierze od drogi, dawki oraz harmonogramu podawania leków przeciwnowotworowych. Łysienie polekowe w przypadku chemioterapii i radioterapii nie dotyka też każdego, badania wskazują, że z tym problemem boryka się ok. 65% pacjentów. Wypadanie włosów rozpoczyna się w ciągu kilku dni, maksymalnie kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia. Włosy początkowo mogą się deformować, łamać się i stopniowo dochodzi do całkowitego wyłysienia. Wypadanie włosów dotyczy także brwi i rzęs oraz innych owłosionych części ciała. Proces kończy się po kilku miesiącach od zakończenia leczenia,  a włosy zaczynają odrastać. Mimo to łysienie anagenowe przez wiele kobiet uważane jest za jeden z najbardziej traumatycznych aspektów terapii nowotworowej.

A co z antykoncepcją hormonalną?

Często słyszy się, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobiety skarżą się na wypadanie włosów. Warto uzmysłowić sobie, że problem ten nie dotyka każdej pacjentki. Predyspozycje do łysienia polekowego związanego z hormonami płciowymi stosowanymi w antykoncepcji dotyczą tylko te panie, które są pod tym względem obciążone genetycznie. Dobrze jest zatem poinformować lekarza, który przepisuje leki o przypadkach łysienia u kobiet w rodzinie, o ile takie występowały. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że antykoncepcja hormonalna stosowana doustnie nieodwracalnie niszczy cebulki włosów i powoduje trwałe wyłysienie. Dlatego warto prześledzić predyspozycje genetyczne w rodzinie pod względem terapii hormonalnej przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu tabletek. Całkowite wyłysienie na tle hormonów to przypadki ekstremalne. Częściej dochodzi po prostu do wzmożonej utraty włosów, która rozpoczyna się w okresie 2-3 miesięcy po odstawieniu tabletek. Ze złym stanem włosów możemy borykać się aż 6 miesięcy. Jest to czas, który cebulki włosowe wykorzystują na regenerację, by wkrótce znów pełnić należycie swoje funkcje.

Zobacz więcej  Przegląd najlepszych zabiegów odmładzajacych na twarz

Sterydy anaboliczne

W dobie kultu pięknej i umięśnionej sylwetki coraz więcej osób sięga po niezbyt zdrowe substancje, które podkręcają i przyspieszają efekty treningów. Niestety, stosowanie sterydów anabolicznych przynosi szereg działań niepożądanych. Substancje te sieją spustoszenie w organizmie i wpływają negatywnie na wygląd oraz stan zdrowia. Cóż z tego, że mamy pięknie wyrzeźbione ciało, jeśli zaczynamy borykać się z problemami natury psychicznej, opuchliznami, trądzikiem, czy właśnie z wypadaniem włosów. Sterydy niszczą nieodwracalnie mieszki włosowe, przez co włosy zaczynają wypadać i już nigdy nie odrastają. Warto zorientować się w porę i odstawić szkodliwe substancje dopingujące, póki nie dojdzie do nieodwracalnych zmian w organizmie i póki da się jeszcze odratować np. włosy.

Co poradzić na łysienie polekowe?

Wiele leków na liście swoich działań niepożądanych umieszcza możliwość wypadania włosów. Łysienie nie wystąpi u każdej osoby przyjmującej dany lek. Ulotka informuje tylko o szansie wystąpienia tego efektu ubocznego. Łysienie polekowe jest zwykle procesem odwracalnym. Warto skonsultować się z lekarzem i zastanowić się, czy da się odstawić dany lek lub zastąpić go innym. Tylko w przypadkach, gdy przerwanie leczenia wiąże się ze stanem zagrożenia życia należy to leczenie kontynuować. Zanim podejmiemy próby przeciwdziałania łysieniu polekowemu, bądźmy pewni, że właśnie z tym rodzajem wypadania włosów mamy do czynienia. Diagnozy nie wolno stawiać na własną rękę. Niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Jakie możliwości leczenia łysienia proponuje SkyClinic?

SkyClinic to klinika medycyny estetycznej, która czerpie pełnymi garściami z najnowocześniejszych zdobyczy medycyny. Pod okiem doświadczonych specjalistów możesz przejść całkowitą metamorfozę i osiągnąć taki wygląd, o jakim marzysz. W SkyClinic dostępnych jest szereg zabiegów, które mogą stanowić rozwiązanie problemu wypadania włosów.

 • Przeszczep włosów z użyciem robota ARTAS – podczas tego zabiegu superprecyzyjny robot ARTAS pod kontrolą lekarza pobiera pojedyncze zdrowe mieszki włosowe i przeszczepia je w wybrane bezwłose miejsce.
 • Laseroterapia Hair Restoration to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia łysienia. Podczas procedury wykorzystuje się promieniowanie lasera, które pobudza uśpione dotychczas mieszki włosowe i silnie stymuluje skórę głowy do przywrócenia naturalnego cyklu faz wzrostu włosów.
 • Na łysienie androgenowe polecana jest terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych CGF.
 • Metoda leczenia osoczem bogatopłytkowym PRP polega na stymulowaniu produkcji kolagenu i wzmacnianiu oraz odżywianiu skóry głowy. Dzięki temu mieszki włosowe i włosy stają się mocniejsze, a włosy nie wypadają.
 • Mezoterapia mikroigłowa Dermapen z dedykowanym koktajlem dogłębnie odżywia skórę i pobudza intensywną regenerację oraz porost włosów.
 • Mezoterapia igłowa Dr.Cyj Hair Filler to solidna dawka kwasu hialuronowego oraz najważniejszych aminokwasów, które stymulują mikrokrążenie skóry głowy i intensywnie odżywiają mieszki włosowe.
Zobacz więcej  Czy można opóźnić łysienie ?

Jeśli nie jesteś pewien, która metoda leczenia wypadania włosów będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, skontaktuj się z kliniką medycyny SkyClinic i umów się na konsultacje.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop