Blog

Jak działa przeszczep włosów dla kobiet?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Problem nadmiernego wypadania włosów nie dotyczy jedynie mężczyzn, ale również kobiet. W Polsce aż 1/4 wszystkich przypadków łysienia występuje właśnie u pań. Jest to bardzo uciążliwa przypadłość, która powoduje kompleksy i obniża poczucie własnej wartości. Za pomocą nowoczesnych metod przeszczepu włosów, można jednak odzyskać bujną fryzurę.

Przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet jest rzadziej stosowanym zabiegiem, aniżeli w przypadku panów. Kobiety o wiele rzadziej borykają się z problemem nadmiernie przerzedzających się włosów. Pasma wypadają głównie przez nieodpowiedni poziom hormonów, czyli przede wszystkim estrogenu, a także przez niedobór witamin oraz minerałów. W przypadku kiedy poziom estrogenu oscyluje na zbyt niskim poziomie, wówczas włosy stają się osłabione i zaczynają wypadać. Bardzo często przyczyną złego stanu włosów są również częste zabiegi fryzjerskie, które uszkadzają strukturę kosmyków. U kobiet zauważyć można przerzedzające się włosy na skroniach, na szczycie głowy oraz w okolicach czoła. Niektóre osoby borykają się również ze zbyt wysoką linią brzegową czoła. Innowacyjne metody przeszczepu włosów są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Pacjentka może więc na nowo cieszyć się z gęstej i pięknej czupryny, odzyskując przy tym pewność siebie i dobre samopoczucie.

Główne problemy z włosami to:

 • znaczne przerzedzenie włosów
 • za wysoka linia brzegowa czoła
 • wypadanie włosów spowodowane zabiegami fryzjerskimi i złym traktowaniem kosmyków
 • utrata włosów spowodowana urazami
 • przerzedzanie włosów na szczycie głowy, skroniach czy okolicy czołowej

Zanim dobierze się najlepszą procedurę leczenia, trzeba określić przyczynę wypadania włosów. Zazwyczaj za zły stan kosmyków odpowiada łysienie androgenowe. Dotyka ona nawet do 60 procent pań w wieku poniżej 60 roku życia.

Przyczyny wypasania włosów u kobiet

Aby, jak najlepiej dobrać metodę leczenia należy dokładnie ocenić przyczynę wypadania włosów. Łysienie typu żeńskiego jest to proces utraty włosów obejmujący przede wszystkim okolicę ciemieniową i przednio-czołową. W niektórych przypadkach dochodzi również do utraty włosów w przedniej linii kosmyków. W prosty sposób można określić stopień nasilenia schorzenia w 3-stopniowej skali w.g Ludwika. Włosy ulegają przerzedzeniu, zaczynając od środka głowy w kierunku skroni. W 3 stopniu łysienie jest już w znacznie zaawansowanym stanie. Zdarzają się sytuacje, kiedy włosy wypadają kobietom w inny sposób, niekiedy ten typowy dla mężczyzn. Łysienie typu żeńskiego dotyka zwłaszcza kobiet z nadczynnością kory nadnerczy, guzami jajników, z przedwczesnym dojrzewaniem płciowym czy po usunięciu macicy. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Jeśli pacjentki występują predyspozycje genetyczne, wówczas wrażliwe na androgeny mieszki włosowe pewnych obszarów ciała są intensywnie pobudzane albo hamowane. U takiej pacjentki poziom androgenów może być podwyższony albo prawidłowy. Najważniejszą funkcję w procesie powstawania łysienia żeńskiego o podłożu androgenowym pełni dihydrotestosteron– metablit testosteronu, który powstaje z udziałem 5alfareduktazy. Mieszki włosowa znajdujące się w różnych obszarach ciała wykazują zmienną wrażliwość na mechanizm działania androgenów. Najwyższą podatnością charakteryzują się te w okolicy czołowej, tam właśnie można zauważyć największe przerzedzenie pasm. Co ważne, u kobiet nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, gdyż poziom testosteronu jest u nich niższy, aniżeli u mężczyzn.

Zobacz więcej  Czym jest i jak wygląda znamię błękitne?

Diagnostyka łysienia androgenowego

Aby, móc ustalić właściwą diagnozę lekarz musi wykonać badanie podmiotowe, biorąc pod uwagę to, w jaki sposób przebiega proces utraty włosów, stosowane leczenie, czas trwania takiego stanu, występowanie chorób dermatologicznych oraz pozostałych schorzeń. Wykonywane są przede wszystkim badania poziomu hormonów (hormony tarczycy, prolaktyna, DHEADHEA-SFSHLH, testosteron, wolny testosteron). W ocenie stanów włosów pomoże Folliscope, dzięki temu urządzeniu specjalista pozna gęstość włosów na 1cm2. Dowie się również jaka ilość kosmyków, znajduje się w danych fazach wzrostu. Urządzenie pozwoli również na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie włosa. Przydatnym badaniem jest również analiza pierwiastkowa włosa, pokazująca, jaka ilość pierwiastków magazynowana jest przez organizm pacjentki.

Przeszczep włosów metodą FUE

Metoda FUE jest to innowacjna technika, która polega na bardzo dokładnym pobraniu mieszków włosowych przy użyciu specjalnego przyrządu oraz następnym przeszczepieniu ich w obszar biorczy. Dużą zaletą tej metody jest to, iż w trakcie pobierania mieszków z okolicy dawczej tworzą się jedynie mikroskopijne blizny, które są praktycznie niewidoczne. Jest to dobra propozycja dla osób, które przeszły już zabiegi na skórkę i kolejne wcinanie skóry jest niemożliwe. W trakcie jednej procedury specjalista może pobrać nawet do 3000 mieszków włosowych, oprócz tego można zastosować także mezoterapię osoczem bogatopłytkowym.

Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE

Najpierw pacjent udaje się na konsultację lekarską, gdzie specjalista może wykonać badanie trybologiczne. Następnie trzeba zrobić morfologię krwi. Pacjentka na okres minimum 3 tygodni nie powinna sięgać po papieros czy spożywać alkohol. W dniu zabiegu należy wymyć głowę, jednak nie można na nią aplikować żadnych środków, typu lakiery do włosów, odżywki, żele. W metodzie FUE konieczne jest krótkie ostrzyżenie włosów w obszarze dawczym. Przed podjęciem się zabiegi lekarz dokładnie przeanalizuje okolicę dawczą i określi zakres przeszczepu włosów.

Zobacz więcej  Modelowanie pośladków: powiększanie implantami - nowa era implantów pośladków

Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów metodą FUE?

Przeszczep włosów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, lekarz stosuje roztwór znieczulający, dzięki któremu minimalizuje się wystąpienie efektów ubocznych. Następnie pobierane są mieszki włosowe, a w miejscu dawczym zakładany jest opatrunek. Następnie znieczula się wybrane miejsce transplantacji włosów i wprowadza przeszczepiane włosy, we wcześniej przygotowane otworki w skórze. Po całym zabiegu miejsce przeszczepu smarowane jest maścią, a pacjentka po przeszczepie może od razu wrócić do domu.

Przeszczep włosów- postępowanie po zabiegu

Po tym zbiegu pacjentka może wrócić od razu do swoich codziennych obowiązków, jednakże należ pamiętać o tym, że miejsce przeszczepienia włosów i to, z którego zostały one pobrane, muszą się odpowiednio zregenerować. Cały proces regeneracji trwa od 7 do 14 dni. Po tym okresie włosy z przeszczepionych mieszków wypadną, jednak jest to całkowicie normalne zjawisko. Po ok. 2-3 miesiącach wyrosną nowe włosy. Po transplantacji włosów niezbędne jest przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, gdyż pacjentka może borykać się z bólem głowy. Oprócz tego, przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy przede wszystkim unikać pływania, uprawiania intensywnego sporu i wystawianie głowy na działanie promieni słonecznych.

Przeciwwskazania do przeszczepu włosów

Przeszczep włosów nie jest zabiegiem dla każdej osoby, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające wykonanie transplantacji włosów. Do przeciwwskazań zalicza się:

 • zapalenia skóry głowy
 • cukrzyca
 • czynne nowotwory
 • dolegliwości sercowo- naczyniowe
 • częste powstawanie bliznowców
 • zaburzenia hormonalne

Jakie są inne zastosowania techniki FUE?

Technika FUE sprawdza się także w celu obniżenia linii czoła. Pewne pacjentki borykają się z wysoką linią czoła, a transplantacja włosów jest jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można uzyskać prawidłowe proporcje twarzy. Harmonijne proporcje twarzy są w stanie diametralnie odmienić osobę, dodać jej atrakcyjności, z tego względu są tak istotne. Przeszczep włosów polecany jest również w celu korekcji brwi. Dzięki transplantacji można je zagęścić i nadać piękny kształt. Metoda FUE stosowana jest również w przypadku oparzenia w rejonie twarzy. Jest to najlepsze rozwiązanie takich pacjentek, ab odtworzyć rzęsy czy brwi. Przeszczep tą techniką jest także stosowany u osób, które straciły brwi przez zabieg chirurgiczny, po którym powstała nieestetyczna blizna. We wszystkich tych przypadkach, doskonałą propozycją będzie właśnie zabieg przeszczepu włosów techniką FUE. Metoda FUE jest w stanie odmienić wygląd kobiet, przez co będą się one czuły bardziej atrakcyjnie, znikną ich kompleksy i nabiorą większej pewności siebie.

Zobacz więcej  Czym jest obrzęk twarzy i jak z nim walczyć?

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z problemem nadmiernie przerzedzających się włosów?

Z takim problemem nie warto czekać, gdyż będzie się on jednie pogłębiał. Wiele pacjentek niestety zbyt długo zwleka z udaniem się do lekarza, wówczas jedynym rozwiązaniem okazuje się właśnie przeszczep włosów. Najczęściej polecaną metodą przeszczepu jest technika FUE, która opiera się na przeszczepieniu pojedynczych mieszków włosowych, które pobierane są zazwyczaj z tyłu głowy, a dzięki specjalnych technik i narzędzi, przeszczepiane są one w wybrane wcześniej miejsca. Metoda FUE należy do jednych z najnowocześniejszych sposobów transplantacji włosów. Zabieg ten umożliwia przywrócenie gęstości włosów, w miejscach, gdzie są one znacznie przerzedzone.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop