Blog

Czy trądzik można leczyć laserem?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Trądzik to zmora wielu osób, dotykający ludzi bez względu na wiek czy rodzaj skóry. Na rynku istnieje mnóstwo preparatów czy suplementów, które obiecują zaleczenie tego defektu skóry. W dobie rozwoju medycyny estetycznej istnieją też specjalne zabiegi pozwalające na zredukowanie trądziku oraz blizn potrądzikowych. Szczególne miejsce wśród tych zabiegów zajmuje leczenie laserem frakcyjnym. Jak wygląda terapia trądziku laserem i jakich efektów można się spodziewać?

Czym jest trądzik?

Trądzik należy do najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Najwięcej osób na niego cierpiących to osoby młode, jednak coraz częściej trądzik dotyka ludzi po 30. roku życia.

Trądzik powstaje w mieszkach włosowych, w których w wyniku nadmiernego wydzielania łoju następuje zatkanie przewodu wyprowadzającego sebum, co w konsekwencji przekłada się na stany zapalne na powierzchni skóry. Zdrowa, prawidłowo funkcjonująca skóra produkuje małe ilości łoju, który zapewnia jej prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie. W przypadku trądziku, gruczoły łojowe produkują sebum w zwiększonej ilości, co nazywamy łojotokiem. Nadmiar łoju w połączeniu z martwym naskórkiem skutkuje pojawieniem się nieestetycznych zaskórników otwartych i zamkniętych Czasami może dojść również do stanu zapalnego wywołanego bakteriami, mówimy wtedy o grudkach, krostach, cystach i torbielach ropnych. Bakterie, które mają wpływ na rozwinięcie się stanów zapalnych to na przykład Propioniobacterium Acnes. Trądzik, prócz wzmożonego wydzielania sebum i działania bakterii, może mieć też podłoże hormonalne, genetyczne, a nawet psychologiczne czy odpornościowe.

Dlaczego leczenie trądziku jest tak istotne? Jest to ważne z tego względu, że zaniedbanie trądziku może prowadzić do trwałych, ciężkich do usunięcia śladów, takich jak blizny potrądzikowe i przebarwienia. Istnieje wiele sposobów na walkę z trądzikiem. Należy sobie jednak uświadomić, że trądzik do schorzenie skóry mające tendencję do nawracania, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać zaleceń lekarza czy kosmetologa. Leczenie trądziku głównie opiera się na normalizacji wydzielanego sebum, usuwaniu bakterii wywołujących trądzik oraz czopów zamykających ujścia gruczołów łojowych. Wszystkie te elementy walki z trądzikiem mają miejsce i zastosowanie w terapii, jaką jest leczenie trądziku laserem.

Działanie lasera na skórę

Zabiegi medycyny estetycznej, wykorzystujące pracę lasera, mają w zasadzie ten sam mechanizm działania. Laser emituje światło różnego rodzaju. Taka wiązka światła laserowego jest wysyłana w głąb skóry, działając na nią na wielu płaszczyznach. Można powiedzieć o takich efektach, jak:

 • ograniczenie produkcji wydzielanego przez skórę sebum (zmniejszenie łojotoku)
 • zniszczenie bakterii przyczyniających się do wystąpienia i zaostrzenia trądziku
 • odkażenie skóry
 • zniwelowanie widoczności porów, poprzez ich obkurczenie, a to daje wygładzenie skóry
 • zwiększenie produkcji kolagenu, co powoduje zwiększoną produkcję nowych komórek, a to z kolei przyczynia się do gładkiej, zdrowo wyglądającej i widocznie młodszej skóry
 • zredukowanie blizn potrądzikowych dzięki wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastyny
 • ogólna poprawa wyglądu skóry
Zobacz więcej  Wirusowe zapalenie wątroby typu C: Objawy skórne i kliniczny obraz choroby wirusowego zapalenia wątroby HCV

Rodzaj trądziku a działanie lasera

Laser to złoty środek medycyny estetycznej stosowany przez wiele lat, szczególnie jeśli chodzi o walkę ze zmarszczkami. Jednak coraz częściej znajduje też zastosowanie w leczeniu trądziku. W zależności od rodzaju trądziku, laser może działać na różne sposoby.

Trądzik pospolity charakteryzuje się rozszerzonymi porami, zwiększoną produkcją sebum, zapalnymi zmianami trądzikowymi, zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi. Gdy mowa o trądziku pospolitym, w tym wypadku wykorzystuje się bakteriobójcze i przeciwzapalne działanie lasera. W wyniku jego pracy zostają unicestwione bakterie, które odpowiadają za rozwój trądziku. Skóra poddana jest odkażeniu, a stany zapalne redukują się, wobec czego zmiany trądzikowe ulegają zmniejszeniu i wyleczeniu.

Niektóre osoby, szczególnie po 30 roku życia, zostaje dotkniętych innym rodzajem trądziku. Trądzik różowaty, o którym mowa, ma nieco inne podłoże niż trądzik pospolity. Charakterystyczne są zaczerwienienia, będące efektem rozszerzonych naczynek, występuje też przetłuszczanie się cery. Mogą pojawić się wypryski. Laser wykorzystywany w leczeniu trądziku różowatego działa na jego przyczynę – zamyka i obkurcza naczynka krwionośne, w ten sposób redukując zaczerwienienie twarzy. Działaniu zostają poddane jedynie rozszerzone naczynka, nie podrażniając przy tym zdrowej tkanki. Podobnie jak w przypadku trądziku pospolitego, laser również niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych.

Leczenie trądziku laserem – dla kogo?

Laser, wykorzystywany w leczeniu trądziku, ma niewiele przeciwwskazań i może być z powodzeniem stosowany u większości pacjentów. Zabieg leczenia trądziku laserem dedykuje się osobom posiadającym różnego rodzaju problemy dermatologiczne, w tym stany zapalne, ropne, rumień skóry oraz trądzik. Laser jest szczególnie skuteczny w przypadku trądziku różowatego, bez względu na jego przyczynę. Laser może okazać się dobrym wyjściem dla osób, które próbowały już wielu metod, konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, w leczeniu trądziku, ale nie uzyskały zadowalających efektów. Laser z powodzeniem mogą stosować osoby, które cierpią na trądzik wywołany przyczynami hormonalnymi lub z powodu wejścia w okres menopauzalny. Laser wydaje się być wyjściem doskonałym, ponieważ nie tylko leczy istniejące zmiany trądzikowe, ale też im zapobiega, a także niweluje jego pozostałości, w tym blizny potrądzikowe.

Zobacz więcej  Wypadanie włosów po ciąży: Przyczyny, objawy i skuteczne sposoby zapobiegania temu problemowi

Jak wygląda zabieg z użyciem lasera? Jeden zabieg laserowego usuwania trądziku trwa około 15-20 minut. Odbywa się to bez znieczulenia, ponieważ laser daje niewielkie odczucia bólowe. Zabieg wykonywany jest przez lekarza lub doświadczonego kosmetologa. Po zabiegu można od razu wrócić do pracy, szkoły czy wykonywania codziennych obowiązków. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zdjąć soczewki kontaktowe i zmyć makijaż. Na skórę, która będzie poddawana działaniu lasera, nie należy przed zabiegiem nakładać żadnych kosmetyków.

Rodzaje lasera na trądzik

Medycyna estetyczna wykorzystuje dwa główne rodzaje lasera w leczeniu trądziku:

 • światło IPL – jego łatwa dostępność spowodowała, że jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj naświetlania na trądzik. Zabiegi z jego wykorzystaniem wykonuje się w gabinetach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. Światło IPL to nie do końca laser, ponieważ emituje ono niespójne fale o różnej długości, natomiast laser to spolaryzowana wiązka światła, które jest równej długości. Leczenie IPL jest efektywne w przypadku słabo nasilonego trądziku. Widoczną zmianę można zaobserwować już po pierwszym zabiegu, jednak zalecane jest powtórzenie zabiegu, od 3 do 5 razy w tygodniowych odstępach.
 • laser frakcyjny CO2, potocznie nazywany Fraxelem – światło lasera dociera do najgłębszych warstw skóry, ochraniając przy tym zdrową tkankę. Niezwykle skuteczny w przypadku zmarszczek i przebarwień, jednak znajduje też zastosowanie w leczeniu uporczywego trądziku. Precyzyjne wiązki lasera zabijają bakterie, odpowiedzialne za rozwój trądziku. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, jednak zaleca się, by z zabiegu skorzystać około 3 razy. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.

Laser a przebarwienia i blizny potrądzikowe

Czasami, w wyniku nieodpowiedniego, lub późno zaczętego leczenia, pojawiają się blizny i przebarwienia, będące efektem trądziku. Laser frakcyjny jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem na tego typu problemy dermatologiczne. Wiązki światła laserowego wnikają w głąb skóry i naprawiają jej uszkodzenia. Wyzwala się produkcja nowych włókien kolagenowych i elastyny. Następuje przebudowa struktur skóry. Skóra staje się wygładzona i rozjaśniona. Leczenie blizn i przebarwień potrądzikowych laserem to obecnie najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna, przynosząca szybkie efekty metoda.

Zobacz więcej  Zabieg lipofillingu biustu: efekty powiększania piersi własnym tłuszczem oraz porównanie z implantami

Przeciwwskazania i zalecenia do terapii laserem

Pomimo bezpieczeństwa, jakie zapewnia leczenie laserem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich można wymienić: ciążę, epilepsję (padaczkę), łuszczycę, AZS (atopowe zapalenie skóry), bielactwo, stany zapalne obecne na skórze mającej poddać się działaniu lasera, cukrzyca, stosowanie leków sterydowych i fotouczulających leków, zażywanie ziół światłouczulających (nagietek, rumianek, dziurawiec i inne), świeża opalenizna, stosowanie kosmetyków z witaminą A. Przeciwwskazaniem są także poważne choroby, jak nowotwory.

Jeśli chodzi o ogólne zalecenia przed zastosowaniem lasera, istnieje kilka ważnych wytycznych, o których należy pamiętać:

 • najlepszym okresem na leczenie laserem są takie pory roku, jak jesień, zima i wiosna
 • na miesiąc przez zabiegiem i po nim trzeba bezwzględnie unikać opalania skóry, w tym stronić od naturalnego słońca oraz solarium,  po zabiegu stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną (SPF 50)
 • na dobę przez zabiegiem należy powstrzymać się od spożycia alkoholu
 • na 3 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki i zioła mające działanie fotouczulające
 • na 2 tygodnie przez zabiegiem powinno się zrezygnować z wykonywania peelingów i innych zabiegów złuszczających skórę
 • należy unikać intensywnych ćwiczeń i treningów fizycznych około tydzień po zabiegu
 • przez około 2 tygodnie po zabiegu, zaleca się niekorzystanie z sauny oraz gorących kąpieli

Skuteczne leczenie trądziku laserem

Niewątpliwie trądzik to przykre i uporczywe schorzenie skóry, którego nie łatwo się pozbyć. Istotną rolę w jego leczeniu odgrywa niezwlekanie z zaczęciem terapii. Z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi laserowe. Laser może być z powodzeniem stosowany w leczeniu trądziku i przyczynić się nie tylko do zniwelowania tego przykrego defektu skóry, ale pomóc w uporaniu się z pozostałościami trądziku – bliznami i przebarwieniami. Jako metoda leczenia, laser może być stosowany jako główna metoda leczenia trądziku, albo sposób wspomagający inną terapię.

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop