Blog

Usuwanie tkanki tłuszczowej, czyli różne rodzaje liposukcji

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Usuwanie tkanki tłuszczowej, czyli różne rodzaje liposukcji

W dzisiejszych czasach wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny. Lubimy czuć się atrakcyjnie. Wówczas zyskuje na tym nie tylko nasze organizm, ale i psychika, a pewność siebie wzrasta. Niestety zdobycie upragnionej sylwetki nie jest łatwe i wymaga od nas ogromnej determinacji, a także silnej woli. co więcej czasami nawet dieta i aktywność fizyczna nie przenoszą oczekiwanych rezultatów. Jeśli pomimo prób zrzucenia zbędnej tkanki tłuszczowej nie potrafimy się jej pozbyć warto rozwiać zabieg liposukcji, czyli zabieg jakim jest odsysanie tłuszczu. Miejscem, z którego jest najtrudniej pozbyć się tkanki tłuszczowej jest brzuch.

Czym jest tkanka tłuszczowa?

Warto wiedzieć, że tkanka tłuszczowa jest zaliczana do tkanki łącznej. Jej umiejscowienie to w większości warstwa podskórna. Zawartość procentowa tkanki może różnić się w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest płeć oraz wiek danej osoby. Następnie wpływ na procentową zawartość tej tkanki w organizmie mają m. in. kondycja organizmu, stany fizjologiczne oraz czynniki środowiskowe. Za optymalną procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka uznaje się u:

  • kobiet od 20 do 25% masy ciała,
  • mężczyzn od 15 do 20% masy ciała.

Równocześnie jeśli u danego człowieka występuje niższa wartość procentowa tkanki taka osoba zmaga się z niedowagą. Natomiast w przypadku gdy zawartość procentowa jest większa mamy do czynienia z nadwagą/otyłością.

Obecnie zabiegi podczas, których odsysany jest tłuszcz wykonuje się z różnych części ciała w ramach medycyny estetycznej.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Za nadmiar tkanki tłuszczowej mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Między innymi predyspozycje genetyczne, zła dieta, zaburzona gospodarka hormonalna, starzenie się, brak aktywności fizycznej, a także inne choroby. Choć większość z nas pragnie pozbyć się tkanki tłuszczowej to warto wiedzieć, że pełni ona wiele ważnych funkcji w naszym organizmie m. in. jest odpowiedzialna za magazynowanie substancji odżywczych oraz pełni ważną rolę termoizolacyjną.

Oczywiście nadmiar tkanki tłuszczowej przeważnie jest widoczny to w każdym miejscu na naszym ciele np. na brzuchu, twarzy, udach.

Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej warto rozpocząć od tradycyjnych metod takich jak: zwiększenie aktywności fizycznej oraz zdrowa i przemyślana dieta. Zwiększenie ilości regularnych ćwiczeń i zachowanie prawidłowej diety pomimo starań czasami nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas warto przemyśleć poddania się zabiegowi przeprowadzanemu w ramach medycyny estetycznej.

Dziś rozwój technologii i medycyny przyczynił się do tego iż medycyna estetyczna posiada różnego rodzaju możliwości na wymodelowanie sylwetki i odessanie tłuszczu. Do najbardziej popularnych należą:

  • klasyczna liposukcja brzucha,
  • liposukcja laserowa,
  • liposukcja ultradźwiękowa.
Zobacz więcej  Vibin – recepta online

Odsysanie tłuszczu, czyli nadmiaru tkanki tłuszczowej

Ogólnie rzecz ujmując zabieg liposukcji ma na celu usuniecie nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej . Oczywiście podczas zabiegu lekarz stara się jak najmniej uszkodzić skórę, naczynia krwionośne, nerwy, a także mięśnie. Oferowane zabiegi chirurgii plastycznej są jak już wcześniej wspomniano różne i różnią się od siebie inwazyjnością. Niemniej jednak każdy zabieg liposukcji obciążony jest pewnym ryzykiem. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań specjalista przeprowadza z nami przez zabiegiem szczegółowy wywiad.

Wówczas przeciwskazaniami do wykonania zabiegu liposukcji są m. in. alergia na znieczulenie, choroby serca, a także choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Co więcej przez zabiegiem należy zrobić wymagane badania: grupa krwi. Co więcej należy pamiętać, że zabieg liposukcji nie jest zabiegiem odchudzającym, a zabiegiem usuwającym nadmiar obwisłej skóry np. z brzucha.

Tradycyjna/klasyczna Liposukcja: brzuch

Tradycyjna liposukcja jest to zabieg chirurgiczny, którego zadaniem jest usuniecie nadmiaru tkanki tłuszczowej, która się nagromadziła w tym przypadku w rejonach brzucha. Wedle zdania specjalistów zabieg ten nie jest skomplikowany pod względami technicznymi, ale stanowczo wymaga od lekarza dobrej wiedzy medycznej i zręczności. Niewątpliwie liposukcja jest zabiegiem modelującym sylwetkę, ale preferowanym przez lekarzy znieczuleniem do tego zabiegu jest znieczulenie ogólne.

Jak wygląda liposukcja, czyli usuwanie tłuszczu z brzucha?

Cały proces rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której to pacjent opowiada o swoim indywidualnym problemie. Pacjent dokładnie objaśnia jakich efektów oczekuje po zabiegu. Następnie to lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad odnoście jego stanu zdrowia, alergii, przyjmowanych leków oraz historii wcześniejszych zabiegów. W następnym etapie lekarz proponuje najlepsze rozwiązanie zabiegowe dla tego pacjenta i dokładnie opowiada między innymi:

  • o całym przebiegu zabiegu liposukcji brzucha,
  • tłumaczy dokładnie, jak przebiega proces gojenia się ran po zabiegowych, czyli czas rekonwalescencji,
  • mówi o ewentualnych powikłaniach takich jak; ryzyko uszkodzenia skóry, czy też mięśni,
  • zaleca wykonanie czynności przed zabiegowych.

Czynności przed zabiegiem:

Oczywiście pacjent przed zabiegiem powinien wykonać wymagane przez lekarza badania, takie jak: morfologie krwi, badanie czasu krwawienia, RTG płuc, a także EKG. Co więcej zaleca się na 6 tygodni przed datą zabiegu liposukcji zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych, zaniechanie korzystania z solarium oraz wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo na dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien przyjmować witaminy, ale odstawić inne leki mogące wpływać na krzepliwość krwi. Natomiast na kilka godzin przed zabiegiem zaleca się wzięcie prysznica z mydłem antyseptycznym.

Zobacz więcej  Przepuklina pooperacyjna — objawy, leczenie, przyczyny

Przebieg zabiegu liposukcji:

W pierwszej kolejności lekarz/chirurgii plastycznej zarysowuje na ciele pacjenta linie, czyli mapę miejsc z których będzie odsysany nadmiar tłuszczu. Dzięki temu dokładnie będą widoczne rozległości zabiegu. Następnie tkanka jest obstrzykiwana specjalnym płynem (roztworem soli fizjologicznej, środków znieczulających, a także roztworem obkurczającym naczynia krwionośne). Dzięki temu odsysanie tłuszczu z brzucha staje się łatwiejsze, następuje minimalizacja krwawienia, a ryzyko uszkodzenia tkanek maleje.

W kolejnym etapie chirurg za pomocą skalpela robi na skórze niewielkiej wielkości nacięcia. Muszą być one umiejscowione w miejscach mało widocznych, ale jednocześnie umiejscowionych blisko miejsca gdzie ma nastąpić usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Następnie kilkukrotnie poprzez nacięcie wprowadzana jest specjalna tępo zakończona igła z rurką podłączona do urządzenia odsysającego. Igło-rurka jest wprowadzana kilkukrotnie w miejsce nacięcia ale za każdym razem pod innym kątem. W ten sposób można odessać litry tłuszczu.

Podczas jednego zabiegu można usnąć aż 3,5 litry tłuszczu. Po usunięciu tłuszczu z brzucha w miejscach gdzie skóra została nacięta zakładane są szwy bądź specjalne klamerki. Zabieg tego typu przeważnie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a bezpośrednio po zabiegu pacjent ubierany zostaje w ubrania uciskowe, które poprawiają napięcie skóry i jędrność skóry, a to skraca cały proces rekonwalescencji. Usunięte komórki tłuszczowe są odpowiednio utylizowane.

Sam zabieg chirurgiczny (tradycyjna liposukcja) trwa w przedziale od czterech do sześciu godzin. Co więcej można go także wykonać w znieczuleniu miejscowym., ale to lekarz decyduje jaki rodzaj znieczulenia jest najlepszy dla danego pacjenta.

Czynności po zabiegu liposukcji z okolicy brzucha:

Lekarz wykonał na naszej skórze niewielkie nacięcia i oczywiście muszą się one wygoić. Jeśli zostały założone szwy należy się zgłosić na ich zdjęcie w terminie wyznaczonym przez chirurga. Po zabiegu może pojawić się obrzęk tkanek, siniaki oraz krwiaki. Po zabiegu zaleca się noszenie ubrania uciskowego dzień i noc przez kilka tygodni, stosowanie zaleconych środków przeciwbólowych, a także ograniczenie aktywności fizycznej.

Co więcej doskonałym rozwiązaniem około dwa tygodnie po odsysaniu tłuszczu jest masaż limfatyczny. Pacjent powinien zachować stosowanie zdrowej diety. Efekty liposukcji w pełni są widoczne kilka tygodniu po zabiegu.

Liposukcja laserowa: liposukcja brzucha

Rodzajów liposukcji jest wiele. Kolejnym wartym uwagi zabiegiem cieszącym się duża popularnością jest liposukcja laserowa. Przede wszystkim jej zaletą jest stosunkowo mała inwazyjność.

Przebieg liposukcji laserowej:

Zalecenia przed zabiegowe są takie same jak w przypadku tradycyjnej liposukcji. Natomiast ten rodzaj liposukcji brzucha odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa w przedziale od 1 do 2 godzin, w zależności od obszaru zabiegu. W pierwszej kolejności chirurg wykonuje drobne nacięcia umiejscowione w bardzo cienkiej kaniuli, a następnie wprowadza przez nie światłowody do miejsca usuwania tkanki tłuszczowej.

Zobacz więcej  VASER lipo - jak działa mniej inwazyjna liposukcja ultradźwiękowa?

Specjalny laser emituje promieniowanie, którego zadaniem jest rozgrzanie komórek tłuszczu i doprowadzanie do rozerwania ich błon. Komórki tłuszczone zmieniają postać na płynną, która następnie jest częściowo odsysana jeszcze w czasie zabiegu, a częściowo zostaje pochłonięta w procesach metabolicznych przez organizm.

W tym przypadku w trakcie jednego zabiegu można usunąć do 500 ml tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że największą zaletą tego zabiegu jest znieczulenie miejscowe, czyli w trakcie zabiegu pacjent jest poddawany procesowi, w którym tkanka skórna jest nastrzykiwana roztworem znieczulającym. Jest to o wiele bezpieczniejszy rodzaj znieczulenia niż znieczulenie ogólne.

Warto wiedzieć, że ten rodzaj liposukcji nie tylko polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu z brzucha, ale także poprawia odmłodzić skórę. Jeśli chcesz mieć elastyczną skórę bez nadmiaru tkanki tłuszczowej polecamy liposukcję laserową.

Czynności po zabiegu laserowej liposukcji z okolicy brzucha:

zaleca się na dwa tygodnie po zabiegu zaniechanie aktywności i wysiłku fizycznego. Nie mniej jednak pacjent już w dniu zabiegu jest w stanie powrócić do zwykłej codziennej aktywności np. zawodowej. Okres rekonwalescencji nie jest koniecznością. Należy jednak monitorować stan zdrowia danego pacjenta pod kątem nietypowych objawów.

Efekty liposukcji laserowej:

Po zabiegu liposukcji laserowej skóra staje się bardziej elastyczna, a pełne efekty są widoczne już po 2-3 miesiącach od daty zabiegu.

Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa nazywana jest także liposukcją kawitacyjną, Jest to zabieg, który przeprowadza się miejscowo. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna głowica, która emituje fale dźwiękowe o wysokich częstotliwościach. Aby liposukcja ultradźwiękowa przyniosła efekty wymagana jest seria zabiegów.

Przebieg zabiegu liposukcji ultradźwiękowej:

Przed zabiegiem zaleca się nie korzystanie z solarium oraz nie opalenie się. Cała procedura zabiegowa rozpoczyna się od pokrycia skóry specjalnym żelem, a następnie przeprowadzaniu jest masaż głowicą emitującą promieniowanie podczerwone. Wówczas dochodzi do rozgrzania się tkanek tłuszczowych, a metabolizm ulega przyspieszeniu. W następnym kroku do masażu wykorzystywana jest głowica ultradźwiękowa, która rozbija komórki tłuszczowe. Sam zabieg jest bezbolesny, a jedynym jego efektem ubocznym są siniaki i zaczerwienienia.

Usunięcie tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki w dzisiejszych czasach zalicza się do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi te poprawiają nasz wygląd, czyli atrakcyjność fizyczna, a także wpływają pozytywnie na naszą psychikę.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop