Blog

Contractubex plastry na blizny- jak działają?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Plastry na blizny

Na rynku dostępne są silnie działające plastry do aplikowania noc, służące do przeciwdziałania powstawaniu blizn. Redukują one także napięcie skóry, zaczerwienienie i swędzenie. Takie produkty działają wszechstronnie, gdyż ich mechanizm pozwala nie tylko na zapobieganie tworzeniu się przerostów blizn, ale także uelastycznia, wygładza i zmiękcza nieestetyczne ślady. Plastry sprawdzają się także do rozjaśniania, spłaszczania i wygładzania strefy, w której utworzyła się blizna. Są skuteczne zarówno w przypadku bliznowców, jak i blizn przerostowych.

Czym jest blizna?

Blizna jest to tak naprawdę pozostałość po gojeniu się rany, która tworzy się przez zastępowanie uszkodzonych struktur tkanką włóknistą. Na początku swojego powstawania ma czerwony kolor, po czym w dalszy okresie rozjaśnia się, uzyskując odcień różowy, aż do perłowego. Na końcowy wygląd blizny wpływają różne czynniki. Oczywiście, nie na wszystkie z nich mamy wpływ, jak na przykład na predyspozycje genetyczne.

Jak dbać o ranę, aby zmniejszyć ryzyko powstania blizny?

Aby móc zapobiegać tworzeniu się brzydko wyglądających śladów, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby odpowiednio zadbać o ranę, a więc:

 • zapewnić jej dostęp powietrza i dbać o właściwą higienę

Jeśli na ranę nie został założony specjalistyczny opatrunek, który oddycha, trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu powietrza do rany.

 • wybrać odpowiedni dla danego rodzaju rany opatrunek

Nie zawsze opatrunek będzie konieczny. Jeśli rana nie chce się goić, warto sięgnąć po opatrunek z jonami srebra. W przypadku ran po oparzeniach doskonale sprawdzą się na początku opatrunku hydrożelowe, a w późniejszym okresie jej leczenia hydrokoloidowe. Polecane są także oddychające opatrunki wodoodporne.

 • zdezynfekować ranę

Warto pamiętać o dezynfekcji rany, oczywiście z umiarem, aby rana nie była zbytnio zmoczona.

Rodzaje blizn

Wymienić można trzy podstawowe rodzaje blizn.

 • przerostowe, czyli hipertroficzne

Są to wypukłe i twarde zmiany, który powstają w obszarze rany i nie wykraczają poza nią. Wraz z upływem czasu mogą się zmniejszać i powoli zanikać, upodabniając się do pozostałej tkanki.

 • bliznowce, czyli keloidy

Są podobne do blizn przerostowych, aczkolwiek są większe aniżeli obszar w którym wystąpiła rana. Wraz z czasem mogą zwiększać powierzchnię jaką zajmują.

 • atroficzne, czyli zanikowe

Tworzą się przez niewystarczającą odbudowę tkanek i objawiają się wgłębieniami poniżej powierzchni skóry. Zaliczane są do nic między innymi blizny po trądzikowe. Środki apteczne w walce z nimi nie wykazują zbyt dużej skuteczności.

Zalety plastrów na blizny

Zadaniem plastrów na blizny jest zapobieganie niewłaściwemu bliznowaceniu. Takie preparaty zajmują się leczeniem jednakowo blizn świeżych, jak i tych dojrzałych. Plaster nakleja się na świeży ślad, dzięki czemu normalizuje się produkcję kolagenu, nadmiar tejże substancji doprowadza właśnie do tworzenia się przerostów. Plaster można nakleić także na starą, kilkuletnią bliznę. Będzie na nią działał poprzez zwiększenie produkcji limfocytów, które produkują enzymy hydrolityczne. Dzięki temu blizny są miękkie i widocznie płytsze. Dużą zaletą plastra na blizny jest to, że znacząco zmniejsza on wrażenie ściągnięcia skóry, swędzenia i dolegliwości bólowe. Oprócz tego brzydki ślad staje się stopniowo coraz jaśniejszy, a z czasem niezauważalny. Co ważne, plastry są bardzo proste w użytkowaniu, są cienkie, dają uczucie komfortu i nie brudzą ubrań. Nie odstają podczas noszenia i dobrze przylegają do ciała. Warto podkreślić to, iż jeden plaster można odklejać, po czym przyklejać i korzystać z niego ponownie, nie trzeba martwić się o to, że straci on swoje właściwości przylepne. Posiadają one półprzepuszczalną membranę, przez co skóra cały czas ma dostęp do powietrza. Dobrą wiadomością jest także to, że mogą z nich korzystać również alergicy.

Zobacz więcej  Sposoby pielęgnacji, by skutecznie pozbyć się blizn po oparzeniu

Wskazania do stosowania plastrów na blizny

 • blizny świeże
 • blizny dojrzałe mające do 9 lat
 • bliny po oparzeniu
 • blizny pooperacyjne
 • blizny po urazach
 • blizny po cesarskim cięciu
 • blizny przerostowe
 • przeciwdziałanie niewłaściwemu bliznowaceniu

Jak używać plastrów na blizny?

Plastry silikonowe można aplikować na skórę dopiero po zamknięciu rany oraz wyjęciu szwów. Trzeba pamiętać, żeby przed ich nałożeniem dobrze oczyścić i wysuszyć obszar. Plaster trzeba dociąć na odpowiednią wielkość, aby pokrywał całą powierzchnię rany, przy czym z każdej strony powinno zostać 5 mm zapasu. Co ważne, taki produkt może być noszony przez całą dobę, aczkolwiek chociaż ran należy wymyć obszar rany i osuszyć go, po czym można nakleić na niego ten sam plaster. Według producentów takich specyfików plastry powinny być wymieniane na nowe co około 3-5 dni, aczkolwiek warto to robić co dobę, chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty ich działania. Nie należy moczyć blizny czy też nakładać na nią innych opatrunków. Niektóre plastry należy wymieniać co 12 godzin, tak jak produkty contractubex.

Plastry na blizny contractubex

Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi plastry na blizny contractubex. Jest to wyrób medyczny dostępny w formie wygodnych w użyciu plastrów. Plastry contractubex polecane są w celu zapobiegania tworzenia się blizn w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia skóry, a także zmniejszenia napięcia skóry, swędzenia i jej zaczerwienienia. Contractubex Plastry na noc o intensywnym działaniu odznaczają się wysoką skutecznością. Ich podwójny mechanizm działania reguluje proces powstawania blizny oraz działa na te utworzone, zmniejszając ich widoczność oraz polepszając elastyczność skóry w ich obszarze. Ten wyrób medyczny zawiera w sobie alantoinę i cepelinę, co ważne jest on hipoalergiczny. Składniki te działają pozytywnie na skórę, pomagając w jej odnowie i regeneracji.

Contractubex plastry na noc- wskazania do ich aplikowania

Contractubex plastry do stosowania w ciągu nocy są nowoczesnym produktem o podwójnym mechanizmie działania. Działa on skutecznie w leczeniu świeżych śladów po zamknięciu się rany. Produkt ten trzeba użytkować przez minimum 3 miesiące, aby walczyć z tworzeniem się przebarwionych i wypukłych blizn. Plastry contractubex zabezpieczają także delikatny rejon blizny oraz łagodzą pieczenie, uczucie napięcia i swędzenie, które zazwyczaj towarzyszą procesowi powstawania blizn. Plastry są miękkie, elastyczne i bardzo cienkie. Co ważne, można je naklejać w dowolne miejsce na ciele. Aby osiągnąć szybkie i dobre efekty, trzeba nakleić plaster jak najszybciej po zamknięciu się rany czy też usunięciu szwów. Można wtedy liczyć na powstanie mało widocznej blizny. Ponadto, plastry contractubex sprawdzają się także w przypadku starszych blizn. Są w stanie wygładzić i odbarwić blizny przerostowe oraz bliznowce.

Zobacz więcej  Artas - najlepszy robot na świecie do transplantacji włosów

Mechanizm działania plastrów contractubex

Plastry contractubex posiadają dwuwarstwową budowę, gwarantując tym samym podwójny mechanizm działania. Ten wyrób medyczny reguluje proces tworzenia się blizny poprzez walkę ze zbyt intensywnym tworzeniem się tkanki bliznowatej. Oprócz tego poprawia on elastyczność, kolor i gładkość nowo tworzącej się tkanki.

Działanie okluzyjne

Plaster za pomocą swojej mikrostruktury Micro-Air-Cusion Seal zmniejsza transepidermalną utratę wody. A więc pozwala na zrównoważone środowisko o właściwym poziomie wilgotności w gojącym się rejonie skóry. Jego miękka struktura ochrania delikatną tkankę blizny.

Uwalnianie składników

Warstwa samoprzylepna plastra zawiera składniki aktywne, a więc allantoinę oraz wyciąg płynny z cebuli. Po nałożeniu preparatu na skórę, substancje aktywne powoli zostają uwalniane, nawet przez parę godzin. Podwójny mechanizm działania reguluje proces tworzenia blizny, przeciwdziałając zbyt intensywnemu bliznowaceniu, natomiast powstała blizna jest elastyczna, gładka i bardziej miękka.

Jak korzystać z plastra contractubex?

1. Dokładnie oczyszczamy i osuszany obszar blizny. Rana musi być przed założeniem plastra zamknięcia, natomiast powierzchnia skóry nie może być naruszona.

2. Wyciągamy plaster z opakowania i odrywamy przezroczystą folię zabezpieczającą od jego samoprzylepnej strony.

3. Naklejamy plaster na bliznę, w taki sposób, żeby cała jej powierzchnia była nim zakryta.

4. Przed oderwaniem folii zabezpieczającej plaster można dociąć na potrzebny rozmiar odpowiadający wielkości blizny.

5. Jeśli blizna obejmuje duży obszar skóry, wówczas można użyć kilku plastrów przyklejonych obok siebie.

6. Plaster należy zostawić na noc przez co najmniej 6 godzin do 12 godzin najlepiej.

7. Plastry są jednorazowe, a więc po nocy należy go zdjąć i wyrzucić.

Przeciwwskazania

Wyrób medyczny contractubex plastry na noc o intensywnym działaniu powinny być użytkowane dopiero po zapoznaniu się z instrukcją ich użycia. Przeciwskazaniem do ich naklejania jest przede wszystkim nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Plastrów nie można nigdy naklejać na otwarte i sączące się rany oraz błony śluzowe. Przed użyciem trzeba koniecznie sprawdzić termin ważności produktu. Contractubex plastry na noc są bezpieczne w swoim działaniu i większość osób może z nich korzystać.

Zobacz więcej  Objaw łuszczycy: Zapalenie skóry i uporczywe swędzenie

Plastry na blizny po porodzie

Na rynku dostępne są specjalne plastry na blizny po porodzie, które są preparatami wielokrotnego użytku, a więc można e naklejać i przyklejać z powrotem. Terapia przy użyciu plastrów na blizny po porodzie może być rozpoczęta dopiero po tym, jak rana się zamknie. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy codziennej wymienia plastra, natomiast całe leczenie powinno trwać od 2 do 6 miesięcy.

O czym należy pamiętać?

 • Plaster może być naklejony jedynie wtedy, kiedy rana będzie już zagojona oraz zabliźniona. Nie może się jątrzyć ani sączyć.
 • Plaster musi być zawsze dostosowany do obszaru jaki zajmuje rana, trzeba więc go w razie potrzeby przyciąć.
 • Raz na dobę poleca się odkleić plaster i oczyścić bliznę po czym ją dokładnie osuszy i nakleić z powrotem plaster.
 • Najlepsze rezultaty uzyskuje się po wymienia plastra co 24 godziny.
 • Przed kąpielą należy odkleić plaster i po kąpieli nakleić go znowu na wcześniej osuszoną skórę.

Substancja znajdująca się w plastrze przenika w bliznę, zmniejszając tym samym parowanie wody oraz pozwalając na swobodny dostęp do tlenu. Co ważne, silikon z których są wykonane przypomina swoją elastycznością ludzką skórę, jest więc wygodny w noszeniu.

Czy plastry na blizny po porodzie są faktycznie skuteczne?

Kobiety na początku terapii ze stosowaniem plastrów mogą mieć problem i ich właściwym naklejeniem. Oprócz tego, zdarza im się zapomnieć ich odkleić na czas kąpieli. Doceniają one jednak zalety takiego rozwiązania, które choć jest kosztowne to daje zadowalające rezultaty.

 • plastry na blizny po porodzie znacząco zmniejszają widoczność blizn
 • blizna staje się elastyczna, zmniejsza się opuchlizna a skóra się zbiega
 • oddychają
 • skóra jest zabezpieczona przed przesuszeniem, ocieraniem się od ubrań i bakteriami
 • są łatwe i komfortowe w użyciu, nie widać ich właściwie i nie brudzą naszej garderoby
 • dają spory komfort podczas połogu eliminując dolegliwości bólowe oraz swędzenie rany
 • można je ciąć i dowolnie dopasowywać
 • dają szybkie efekty już po paru dniach
 • po około 60 dniach kuracji blizna rozjaśnia się i jest niej widoczna
 • przeciwdziałają powstawaniu blizn przerostowych

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop