Blog

Objawy Covid-19 – jak je rozpoznać?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Objawy choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 – jak je rozpoznać?

 

Pojawienie się tajemniczego wirusa w chińskiej miejscowości Wuhan nie zwiastowało jeszcze, jak wielka będzie skala jego zagrożenia. Został określony nazwą koronawirus SARS-Cov-2. Swoim zasięgiem objął wkrótce cały świat, wywołując u wielu ludzi chorobę nazywaną COVID-19. Liczba osób zakażonych, która każdego dnia jest aktualizowana, a także przerażająca ilość przypadków śmiertelnych powoduje strach i obawę o własne zdrowie u wielu osób. W Polsce, liczba osób zakażonych stale rośnie. U coraz większej liczby pacjentów widoczne są objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie służby zdrowia.

Choroba wywoływana przez koronawirusa atakuje drogi oddechowe, co w konsekwencji może prowadzić do zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej. Najbardziej narażone na ciężki przebieg infekcji są osoby starsze oraz posiadające współistniejące schorzenia. Wraz z upływającym czasem, naukowcy każdego dnia lepiej poznają wirus SARS-CoV-2, co pozwala lepiej go poznać. Nieustanna obserwacja kliniczna pacjentów powoduje, że lekarze mówią o coraz to nowszych objawach, które mogą świadczyć o zakażeniu. Mimo, że głównym celem ataku koronawirusa są płuca, często objawy dotyczą różnych układów organizmu. Również niepokojące jest poznawanie coraz nowszych powikłań po przechorowaniu. Jak chronić się przez zakażeniem? Jakie objawy mogą być spowodowane infekcją wirusową wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2? Jakie nietypowe objawy dotyczą zakażenia? Jakie łagodne objawy nie powinny budzić niepokoju?

Jak dochodzi do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest drobnoustrojem, który przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Osoba zakażona podczas kaszlu, mówienia oraz kichania może wraz z mikroskopijnymi kropelkami przekazywać go osobie, która znajduje się niedaleko. Podczas procesu przenoszenia się wirusa znaczenie ma dystans oraz czas kontaktu z drugą osobą. Dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu – specjaliści mówią o odległości od 1,5m do 2m, a także zasłanianie nosa i ust, gdyż tymi drogami przede wszystkim wydostaje się koronawirus. Równie niebezpieczny jest kontakt fizyczny, jak przytulanie, podawanie rąk, wspólna podróż oraz przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu. Należy również unikać korzystania z przedmiotów innych osób, aby uniknąć przedostania się wirusa na powierzchnię dłoni, jak na przykład używanie tych samych długopisów w biurze.

Pojedynczy wirus który wydostaje się wraz z wydzieliną człowieka może osiadać na różnych przedmiotach, a w zależności od materiału ich wykonania może przeżyć nawet 72 godziny.

 

Objawy koronawirusa, czyli infekcji spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowaniem na COVID-19

COVID-19 jest chorobą, która u większości osób przebiega zupełnie bezobjawowo. Osoby starsze, z obniżoną odpornością albo chorobami dodatkowymi są najbardziej narażone na ciężki przebieg infekcji spowodowanej zakażeniem SARS-COV-2, który może doprowadzać nawet do śmierci pacjenta. U sporej grupy zakażonych przebieg COVID-19 posiada symptomy, które są bardzo zbliżone do sezonowej grypy. Szereg objawów COVID-19 jest zupełnie niegroźnych, ale w przyszłości mogą pojawić się w organizmie konsekwencje jego działania.

Zobacz więcej  Operacja plastyczna: zabieg redukcji biustu – czy zmniejszenie piersi jest odpowiednim rozwiązaniem?

Objawy koronawirusa SARS- CoV-2

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które powoduje zakażenie koronawirusem są: 

 • wysoka gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza, utrzymująca się kilka dni
 • kaszel – suchy, meczący, utrudniający funkcjonowanie i sen,
 • kłopoty z oddychaniem o różnym nasileniu, od lekkiej zadyszki po duszność wymagającą podania tlenu,
 • duszności,
 • utrata węchu lub/i smaku, albo obu zmysłów jednocześnie – objaw braku węchu i smaku może się utrzymywać nawet kilka miesięcy po przechorowaniu,
 • ogólne złe samopoczucie, podobne jak przy grypie,
 • bardzo silne zmęczenie, które uniemożliwia codzienne funkcjonowanie,
 • ból mięśni, stawów, kręgosłupa,
 • dreszcze, uczucie zimna i gorąca naprzemiennie,
 • silny, nieustępliwy ból głowy,
 • ból zatok, uczucie ich zapchania
 • infekcja dróg oddechowych,
 • gryzący ból gardła,
 • katar,
 • nudności i wymioty.

To nie jedyne objawy zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Wielomiesięczne badania, zebrane dane oraz obserwacja pacjentów doprowadziły do wyróżnienia mniej charakterystycznych, aczkolwiek często występujących objawów, takich jak:

 • biegunka, szczególnie w pierwszych dniach zakażenia,
 • zapalenie spojówek i ból oczodołów,
 • wysypka – na różnych częściach ciała,
 • przebarwienia na palcach rąk i nóg.

Ciężki przebieg choroby wymaga konsultacji lekarskiej, a często nawet hospitalizacji. Stan pacjenta może szybko ulec pogorszeniu i doprowadzić do zaburzeń oddychania oraz niewydolności płucnej. Zbyt późne zgłoszenie się do szpitala może skutkować ciężkim uszczerbkiem na zdrowi, a nawet zgonem. Objawy, które wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza i otrzymania odpowiedniej opieki to:

 • trudność w oddychaniu, nasilająca się duszność,
 • obniżona saturacja, którą można mierzyć pulsoksymetrem,
 • ból w klatce piersiowej,
 • nasilający się ucisk w obrębie płuc, uczucie ciężaru na nich,
 • utrata świadomości,
 • zaburzenia lub utrata mowy,
 • zakłócone zdolności ruchowe.

 

W przypadku zachorowania na COVID-19 i odkryciu pierwszych objawów, ważne jest zgłoszenie się na test oraz przebywanie w izolacji. Ignorowanie symptomów doprowadza do zarażania innych osób, które mogą być szczególnie narażone na ciężki przebieg infekcji. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, po 70 roku życia oraz wszystkich, którzy przewlekle chorują na inne schorzenia.

Warto pamiętać, że mimo początkowo niewielkich dolegliwości, istotne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia podczas zakażenia. Odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia i szybka pomoc lekarska może uratować zdrowie, a często nawet życie.

 

 

Zobacz więcej  Skąd się biorą pryszcze pod pachą?

Koronawirus – objawy -jakie wykazuje brytyjska mutacja SARS-CoV-2?

Tak zwany brytyjski wariant czy mutacja koronawirusa wypiera pierwotną wersję i szerzy się w całej Polsce, ale i na świecie. Brytyjski koronawirus SARS CoV 2 jest o wiele bardziej zaraźliwa, szybciej się rozprzestrzenia, co powoduje więcej rejestrowanych przypadków oraz większą liczbę zgonów. Niepokojący jest fakt, że ciężki przebieg choroby spowodowanej tą mutacją dotyka także osób młodych i w sile wieku, co szybko doprowadza do przeciążeń szpitali.

Objawy COVID-19 wywołanej brytyjską mutacją charakteryzują się nieco innymi symptomami. Wciąż najbardziej charakterystyczne są najczęstsze objawy, jak:

 • wysoka, ciężka do zbicia gorączka,
 • suchy, męczący kaszel,
 • zmęczenie organizmu,
 • duszności i utrudnione oddychanie,
 • zapalenie płuc,
 • ból mięśni,
 • uszkodzenie dróg oddechowych.

 

Lekarze ustalili, że podczas zakażenia brytyjską mutacją rzadziej u pacjentów występuje utrata węchu i/lub smaku, natomiast częściej pojawia się silny ból gardła, obrzęk śluzówek nosa oraz uczucie zapchanych zatok.

Mutacja brytyjska wirusa SARS-CoV-2 określana jest przez naukowcem symbolem B.1.1.7. Głównym problemem z jego opanowaniem jest wysoki wskaźnik zaraźliwości. Posiada cechy, które sprawiają, że łatwiej przenosi się z człowieka na człowieka. Wiele państw właśnie dlatego zaostrza obostrzenia, gdyż ich brak mógłby doprowadzać do zapaści służby zdrowia oraz jej niewydolności. Brytyjska odmiana koronawirusa jest też o wiele bardziej śmiertelna, a jej przebieg jest cięższy. Naukowcy zauważyli, że jest on bardziej szkodliwy także dla osób młodych, zdrowych, w pełni sił. Przepełnienie szpitali wynika z większej potrzeby hospitalizacji młodych pacjentów, których nie było w poprzednich falach. Ostry przebieg dotyka również coraz większą liczbę dzieci, które w pierwotnej wersji wirusa przechodziły chorobę głównie bezobjawowo.

Pacjenci, który zostali zainfekowaniu B.1.1.7 częściej posiadają niebezpieczne zmiany na płucach, przechodzą ciężkie zapalenie, które kończy się niewydolnością płuc oraz śmiercią. Bardzo ważne podczas przechodzenia infekcji spowodowanej tym typem wirusa jest codzienne monitorowanie stanu zdrowia. W przypadku pogorszenia, konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja.

Nowe objawy koronawirusa i choroby COVID-19

Nowymi symptomami choroby COVID-19 są objawy, które dotyczą innych układów organizmu, niż oddechowego. Coraz więcej informacji pojawia się o objawach ze strony układu pokarmowego. obok objęcia zmianami chorobowymi płuc, wirus atakuje też jelita. Nowym, groźnym objawem jest obrzęk jelit, który prowadzi do ich niedrożności. Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o złym stanie tego odcinka przewodu pokarmowego jest silny ból brzucha, uczucie podobne do wzdęcia i powiększający się brzuch – przypominający ciążowy. Taki stan wymaga natychmiastowej operacji i udrożnienia odpowiedniego odcinka jelita.

Kolejnym, nowym objawem jest całkowity brak symptomów, które mogłyby świadczyć o pogarszającym się stanie pacjenta. Osoba zakażona nie odczuwa typowych dolegliwości, jak duszność, kaszel, ból w płucach, a wirus wyniszcza organ – nie dając żadnych niepokojących oznak. Skutkuje to nagłym, drastycznie pogarszającym się z minuty na minutę stanem zdrowia. Takie przypadki są bardzo trudne w leczeniu i często kończą się zgonem pacjenta.

Zobacz więcej  Włókniaki na twarzy - czym są i czy da się je usunąć?

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci

Coraz więcej objawów COVID-19 można zaobserwować u dzieci. Mimo, że nieliczne przypadki dokumentują utratę węchu i / lub smaku, to przebiegu choroby u najmłodszych widoczne są najczęstsze objawy SARS-CoV-2. Gorączka trwająca kilka dni, kaszel, zapalenie płuc, uszkodzenie płuc, ból gardła to tylko niektóre z objawów, jakie występują u dzieci. Wraz z pojawieniem się nowej mutacji koronawirus SARS-CoV-2 młodzi pacjenci coraz częściej wymagają kontaktu z lekarzem. Ciężkie objawy ze strony układu oddechowego, zwłaszcza utrzymujące się kilka dni, powinny być sygnałem, który będzie informował o trudnym przebiegu choroby. Gorączka, kaszel i zapalenie organizmu przyczynia się do spadku sił, co wymaga hospitalizacji, podania tlenu a niekiedy podłączenia do respiratora. Według najnowszych danych coraz większy odsetek dzieci wymaga szybkiej interwencji lekarza. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza brytyjską odmianą jest na tyle niebezpieczne, że mimo początkowego braku objawów, choroba może przybrać na sile. Żadne objawy koronawirusa u dzieci nie powinny być bagatelizowane.

Duży procent małych pacjentów, których dotyka choroba COVID-19 po mutacji, posiada podobne objawy choroby do dorosłych. To bardzo niepokojące, ponieważ ich organizmy są słabsze, a odporność mniej wykształcona.

Test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 – potwierdzenie zachorowania na COVID-19

Bardzo ważne, w przypadku odkrycia jakichkolwiek symptomów chorobowych lub po kontakcie z osobą chorą, jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie na test. Test może potwierdzić chorobę, co skutkuje odbyciem izolacji oraz poinformowaniem sanepidu o osobach, z którymi miało się kontakt.

Test rt PCR można wykonać również prywatnie, we własnym zakresie. Test na koronawirusa posiada niewielki koszt, a wykonany przed ważnymi uroczystościami rodzinnymi czy spotkaniami ze starszymi osobami może zaoszczędzić im trudnego przebiegu, jaki jest możliwy w przypadku choroby. Klinika Sky Clinic, z siedzibą w Warszawie, oferuje wykonanie testów na obecność koronawirusa. Wszelkie informacje, jak umówić się na wizytę oraz jak przebiega wykonanie badania można odnaleźć na stronie www.skyclinic.pl. Koronawirus, podobnie jak inne wirusy z tej grupy, są bardzo niebezpieczne. Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroba COVID-19 mogą mieć nie tylko ciężki przebieg, ale prowadzić do uszkodzenia organizmu u dorosłych i dzieci.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop