Blog

Bruzda nosowo wargowa – przyczyny i zabiegi

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Bruzda nosowo wargowa – przyczyny i zabiegi

Podstawowe informacje

Bruzda nosowo wargowa to zmarszczki znajdujące się w okolicy ust i nosa. Przebiegają od kącików ust do nosa, z czasem coraz bardziej „podpierając” policzki. W okresie starzenia skóra staje się mniej gładka i traci swoją jędrność. W związku z tym pogłębiają się również zmarszczki nosowo wargowe, a co za tym idzie, wspomniana bruzda jest bardziej widoczna. Ludzie z natury nie chcą akceptować procesu starzenia się, dlatego pojawiły się zabiegi w medycynie estetycznej, które pomogą wygładzić skórę i przywrócić jej sprężystość oraz dawny wygląd.

Powszechnie dostępne zabiegi polegają w dużym skrócie na wypełnieniu bruzd nosowo wargowych, na przykład kwasem hialuronowym, dzięki czemu przywraca się jej gładkość i jędrność.

Coraz rzadziej pojawia się pytanie czy bruzdy nosowo wargowe są szkodliwe dla zdrowia. Świadomość społeczeństwa wzrasta, więc wiadomo już, że to proces starzenia odpowiada za powstawanie zmarszczek. Widoczne zmarszczki to naturalna kolej rzeczy związana ze zmniejszoną ilością produkcji kolagenu. Skóra służy nam przez całe życie, naturalnym jest więc, że utraci z czasem na jej elastyczności.

Poniższy artykuł przedstawia podstawowe informacje na temat ludzkiej skóry i jej funkcji. Opisuje sposób powstawania bruzdy nosowo wargowej i przekazuje jak można zapobiegać ich powstawaniu jeszcze za młodu. Wskazane zabiegi zostały szczegółowo opisane, a na samym końcu znajduje się przedstawienie domowych sposobów na usunięcie czy zapobieganie zmarszczkom wokół ust.

Budowa i funkcja skóry człowieka

Zanim zostanie przedstawiony sposób powstawania bruzd nosowo wargowych, warto zapoznać się z podstawami budowy skóry oraz jej funkcjom. Dzięki temu można lepiej zrozumieć cały proces, jak i podejść do sytuacji bardziej świadomie.

Skóra to jeden z najważniejszych narządów człowieka. Pokrywa praktycznie cały obszar jego ciała i pozwala na odbieranie bodźców oraz ochronę przed czynnikami środowiska zewnętrznego.

Anatomiczna budowa skóry składa się z trzech warstw: skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz z naskórka. Każda z warstw pełni inną rolę oraz znajdują się w nich różne składniki skóry. Dzięki współpracy wszystkich warstw jesteśmy w stanie wydzielać pot oraz wytwarzać włosy. Jest to również miejsce, w którym znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Naskórek, najbardziej zewnętrzna część skóry, pełni funkcje ochronne, w związku z czym nie posiada włosów ani gruczołów.

Jak powstają bruzdy nosowo wargowe?

Tak jak pozostałe zmarszczki wokół ust i w innych częściach ciała, tak samo bruzdy nosowo wargowe powstają na tej samej zasadzie. Jest to wpływ sił grawitacji i okresu starzenia się, w której organizm nie jest w stanie wydzielać tak samo dużo substancji wspierających jego działanie. Mowa tu głównie o kolagenie, który jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka, natomiast z biegiem lat spada jego produkcja. Pozwala on zapewnić skórze wymaganą gładkość i jędrność, co czyni skórę napiętą.

Zobacz więcej  5 najbardziej znanych klinik medycyny estetycznej w Polsce

Nie tylko jednak okres starzenia i siły grawitacji mają tu znaczenie. Również jest to nadmiar stresu, który jest obecny praktycznie u każdej dorosłej osoby dzisiaj. Okres starzenia i jego skutki przyspieszają między innymi zmiany hormonalne oraz nagłe zmiany masy ciała.

Kolejną przyczyną powstawania bruzd nosowo wargowych jest nagła utrata wagi. Podczas gubienia kilogramów w nienaturalnym dla ciała tempie skóra nie potrafi poradzić sobie z przystosowaniem do zmniejszonej masy. W związku z tym może pojawić się jej nadmiar w stosunku do posiadanej masy ciała, co objawi się między innymi zmarszczkami na twarzy i ewentualnie cellulitem na ciele. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, w jaki sposób możemy usunąć nadmiar skóry, taka sytuacja prowadzi bowiem w większości przypadków do dużych kompleksów.

Bruzdy nosowo wargowe występują częściej u osób, które sięgają po używki, a także nie dbają o odpowiednią pielęgnację skóry. Mowa tutaj o braku regularnego jej nawilżania i prawidłowej higieny.

Jest jeszcze jeden czynnik, na który niestety nie mamy wpływu. Geny przekazane przez naszych rodziców również mają wpływ na szybkość i wiek powstawania bruzd nosowo wargowych. Jeśli jest to uwarunkowane genetycznie, niestety jedynym możliwym sposobem będzie wykonanie zabiegu medycyny estetycznej, który mechanicznie zmieni jej naturalną konstrukcję.

Jak można zapobiegać powstawaniu bruzd nosowo wargowych?

Wygląd skóry jest reakcją na jej regularną pielęgnację bądź jej brak oraz styczność z czynnikami środowiska zewnętrznego. Oczywiście mowa o przypadkach, w których osoba nie choruje na przypadłości dermatologiczne. Odpowiednie dbanie o skórę sprawia, że wygląda ona lepiej i pojawia się na niej o wiele mniej wyprysków czy zmarszczek. Warto skonsultować się z dermatologiem, żeby dobrać prawidłowe produkty do codziennej pielęgnacji i regularnie je stosować. Dobrze jest wybrać kosmetyki wyprodukowane z naturalnych składników.

Profilaktyką przy powstawaniu bruzd nosowo wargowych jest przede wszystkim odpowiednie nawilżenie skóry co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po okresie dorastania, czyli mniej więcej w 25 roku życia warto też zainteresować się pielęgnacją przeciwzmarszczkową, nawet jeśli nie zauważamy ogromnych zmian na twarzy.

Zobacz więcej  Wypadanie włosów garściami - co oznacza intensywne wypadanie włosów i jakie są skuteczne sposoby na zapobieganie utracie włosów?

Innym sposobem na zapobieganie powstawaniu zmarszczek w okolicy linii nosa są ćwiczenia, w których angażujemy mięśnie twarzy. Jednym z nich jest na przykład wypychanie języka od dołu ku górze, kolejnym jest masaż polegający na kolistych ruchach do zewnątrz twarzy. Wspomina się także o ćwiczeniu z „bańką” powietrza, którą należy przepychać między dziąsłami, a wargami.

Są to jednak jedynie sposoby na zapobieganie, co oznacza możliwość działania przed pojawieniem się bruzd nosowo wargowych. Jeśli na naszej twarzy zmarszczki śmiechowe są już widoczne i sytuacja jest dla nas mocno niekomfortowa, warto jest skontaktować się z lekarzem medycyny estetycznej i sprawdzić jaki zabieg będzie odpowiedni dla naszego organizmu.

Usuwanie bruzd nosowo wargowych za pomocą kwasu hialuronowego

Z upływem czasu pojawia się coraz więcej możliwości na usuwanie bruzd nosowo wargowych. Pozwala to na pozbycie się kompleksów oraz na lepsze samopoczucie. Zabiegi pozwalają na całkowite zniwelowanie problemu. Oczywiście efekt zabiegu zależy od oczekiwań pacjenta lub pacjentki. Leczenie nie tylko pozwala zlikwidować bruzdy nosowo wargowe, a również delikatnie je zredukować, dzięki czemu można zachować naturalny wygląd twarzy.

Usuwanie bruzd nosowo wargowych kwasem hialuronowym polega na wypełnieniu nim zmarszczek, dzięki czemu przywracamy naturalny wygląd skóry.

Zabieg usuwania bruzd nosowo wargowych kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu w odpowiednie obszary twarzy kwasu hialuronowego, który stopniowo będzie zwiększał swoją objętość. Spowoduje to wiązanie się z wodą w okolicy kącików ust, dzięki czemu zmarszczki zostaną odpowiednio zniwelowanie. Skóra będzie bardziej ujędrniona, a zmarszczki zostaną spłycone.

Zabieg usuwania bruzd nosowo wargowych w zależności od oczekiwanych efektów należy powtarzać co 6-18 miesięcy. Jest to związane z wchłonięciem się kwasu hialuronowego w skórę. Nie trudno wywnioskować, że zabieg w takim przypadku jest odwracalny i decydując się na jego wykonanie, nie będzie możliwości powrotu do dawnego wyglądu twarzy.

Powikłania po zabiegu

Niestety z każdym zabiegiem, również tym w medycynie estetycznej, musimy liczyć się z ewentualnymi powikłaniami pozabiegowymi, które mogą wystąpić. Jednym z nich jest martwica tkanki, która zdarza się przy wypełnianiu właśnie bruzd nosowo wargowych.

Jest to jednak jedno z rzadziej występujących powikłań, a żeby go uniknąć potrzebny jest szczery i profesjonalnie przeprowadzony wywiad z lekarzem. O wiele częściej możemy spotkać się z tak zwanymi „standardowymi” powikłaniami, czyli:

 • obrzęk w obrębie nosa i ust
 • zaczerwienienie
 • opuchlizna
 • siniaki
Zobacz więcej  Blizny po opryszczce

Z reguły wskazane wyżej objawy ustępują jednak w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Jeśli mimo upływu czasu wskazanego przez lekarza powikłania będą dalej widoczne, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Przeciwwskazania przed zabiegiem

Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

 • uczulenie na kwas hialuronowy
 • ciąża
 • czas karmienia piersią
 • obniżona odporność organizmu w oparciu o badania autoimmunologiczne
 • nadciśnienie tętnicze
 • wysypka skórna lub inne problemy dermatologiczne, które mogą powodować dalsze dolegliwości
 • infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa (na przykład wirus opryszczki)
 • stosowanie leków, które są wymienione jako zagrażające podczas zabiegu (to należy przedyskutować indywidualnie z lekarzem)

Oczywiście przed każdym zabiegiem odbędzie się badanie kontrole i przeprowadzony zostanie wywiad lekarski, który ostatecznie zadecyduje czy zabieg dla pacjenta lub pacjentki będzie całkowicie bezpieczny.

Widoczne efekty zabiegu – jak szybko?

Efekty widoczne są niemal natychmiast po wykonaniu zabiegu. Oczywiście należy liczyć się z możliwymi, wspomnianymi wyżej powikłaniami, takimi jak zaczerwienie i obrzęd skóry.

Mimo, że pełne efekty zabiegu można zauważyć już po jego zakończeniu, należy mieć na uwadze także charakterystykę głębokich bruzd. W takim przypadku efekty jak najbardziej będą widoczne po zakończeniu zabiegu, jeśli jednak chcemy uzyskać pełne zadowolenie, warto wykonać zabieg uzupełniający po upływie około 3-4 tygodni. Obligatoryjność uzupełnienia i czas, po jakim można go wykonać, zależy od cech pacjenta lub pacjentki, głębokości bruzd oraz rodzaju zastosowanego kwasu hialuronowego.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Oprócz odpowiedniego przygotowania do zabiegu, ważne jest również zadbanie o skórę po jego wykonaniu. Żeby efekty utrzymywały się jak najdłużej, nie należy wywierać bezpośredniego nacisku na okolice nosa i ust. W razie potrzeby można lekko schłodzić miejsce, w którym znajdują się bruzdy nosowo wargowe. Pozwoli to na utrzymanie reakcji alergicznych tkanki na możliwie jak najniższym poziomie. Jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, może przepisać odpowiedni krem łagodzący, który należy aplikować według jego zaleceń.

Po zabiegu oczywiście obowiązkowe jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i gorącą temperaturę. Zabrania się w tym czasie opalania i korzystania z solarium, dopóki lekarz nie wyrazi na to zgody.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop