Blog

Brodawka na piersiach – co warto o niej wiedzieć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Brodawka na piersiach – co warto o niej wiedzieć?

Brodawka na piersiach

Brodawki na piersiach to niewielkie, guzkowate zmiany skórne, które mogą pojawić się na każdym fragmencie skóry, w tym również na piersiach. Najczęściej są one bezobjawowe i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Groźną brodawką sutka są odmiany złośliwe, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Problem ten może dotykać młodych kobiet karmiących piersią, zwłaszcza po narodzinach dziecka.

Brodawki na piersiach mogą mieć różne kształty i rozmiary. Zwykle są one małe, ale mogą osiągać nawet kilka centymetrów średnicy. Są one płaskie lub lekko wypukłe i mogą mieć różne kolory – od jasnoszarego do ciemnobrązowego. Warto tutaj wspomnieć, że samobadania piersi mogą być niewystarczające.

Powstawanie brodawek na piersiach

Przyczyną powstawania brodawek na piersiach jest wirus HPV (human papillomavirus), który jest bardzo często przenoszony drogą płciową. Wirus ten atakuje komórki skóry i powoduje ich nieprawidłowy wzrost. Brodawki na piersiach najczęściej pojawiają się u osób, które mają obniżoną odporność, takich jak osoby z chorobami autoimmunologicznymi lub cierpiące na AIDS.

Metody leczenia

Jeśli chodzi o leczenie brodawek na piersiach, to najczęściej stosuje się metody chirurgiczne, takie jak elektrokoagulacja, laserowe usuwanie lub usuwanie chirurgiczne. W przypadku brodawek złośliwych konieczne może być również leczenie chemiczne lub radioterapia. Zaburzenie te natomiast najczęściej diagnozuje się za pomocą usg piersi.

Podstawowa profilaktyka

Najlepszym sposobem na uniknięcie brodawek na piersiach jest zachowanie higieny osobistej i unikanie kontaktu z osobami chorymi. Stosowanie odpowiednich środków antykoncepcyjnych podczas stosunków seksualnych oraz szczepienie przeciwko wirusowi HPV również może zmniejszyć ryzyko zarażenia się tym wirusem.

Łagodny nowotwór piersi a brodawki sutkowej

Łagodny nowotwór piersi to zmiana, która nie jest złośliwa. Zmiany te są wywoływane przez hiperplazję tkanki, naciek limfocytarny lub zarośnięcie tkanki piersi. Zmiany mogą wpływać na wygląd brodawek sutkowych, ale one same w sobie nie są łagodnym nowotworem piersi. Brodawki sutkowe są częścią skóry, ich zmiany ocenia się na podstawie obecnych na nich guzków, zmian koloru, skrzywienia, skórki lub uszczyki. Możliwe, że będzie potrzebne wykonanie mammografii lub biopsji w celu dokładnego zdiagnozowania nowotworu. Zwykle badaniu podlega także gruczoł piersiowy. W przypadku problemów należy niezwłocznie zgłosić się do eksperta.

Zobacz więcej  Prawdziwy hit na rynku depilacji - Depilacja laserowa vectus

Brodawki piersi same w sobie nie wywołują nowotworu. Jednak zmiany brodawkowe, zwłaszcza te, które powodują ból lub stan zapalny, są często wczesnymi objawami raka piersi. Dlatego też ważne jest, aby zawsze zgłosić się do lekarza, jeśli zauważ się jakieś niepokojące zmiany w brodawkach. Lekarz wykona testy, przeprowadzi wywiad i prawdopodobnie skieruje na badania mammograficzne, aby mieć pewność, że nie rozwinął się nowotwór. Wykonać może również badanie cytologiczne wydzieliny z brodawki sutkowej.

Samobadanie piersi – czy warto?

Samobadanie piersi jest przydatne w wykrywaniu zmian na piersiach, które mogą być podejrzane o raka, ale nie stanowi diagnozy samo w sobie. Zaleca się, aby osoby wykonywały regularne badania przez lekarza ginekologa lub lekarza rodzinnego oraz regularne samokontrole. Ma to zwłaszcza duże znaczenie dla młodych kobiet. Szczególne obawy powinny budzić zmiany w formie guzków. Guzek lub inne zmiany o niewielkich rozmiarach bywają niezauważalne. Samodzielnie najczęściej można wykryć większe brodawczaki piersi, które mają jednorodną konsystencję.

Brodawki sutkowe – bolesność piersi

Jeśli ma się wrażenie bólu w obrębie brodawek sutkowych, nie należy lekceważyć tego objawu. Uczucie „pieczenia”, mrowienia lub bóle stałe mogą wskazywać na różne choroby. Przy zachowaniu zasad higieny jednym z podstawowych powodów bólu brodawki sutkowej jest stan zapalny, czasami wywołany infekcją. Skóra wokół brodawki może być zaczerwieniona i obrzmiała. Pojawić się może także wyciek z brodawki sutkowej.

Łagodny nowotwór piersi czy inny problem?

Inne znane przyczyny bólu brodawek to mastopatia oraz infekcja grzybicza. W niektórych przypadkach ból w obrębie brodawki sutkowej może być oznaką poważniejszych schorzeń, takich jak: brodawczak sutka, nowotwór piersi lub nieprawidłowy wzrost w obrębie gruczołu piersiowego.

Jeśli odczuwa się ból w obrębie brodawki sutkowej lub inne objawy, takie jak powiększenie lub powstawanie wydzieliny z brodawki sutkowej, lepiej od razu skontaktować się z lekarzem. Lekarz zdiagnozuje przyczyny bólu i przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne. Endoskopia sutka i USG piersi to najczęściej wykonywane procedury, które stosuje się do diagnostyki różnych problemów z brodawką sutkową. W przypadku wykrycia zmian nowotworowych lekarz zdecyduje o odpowiednim leczeniu.

Objawy związane z chorą brodawką sutka

Są to przede wszystkim: ból i obrzęk brodawki, uczucie ciągnięcia lub swędzenia wokół brodawki, wyciek z brodawki (biały, żółty lub zielony), zaczerwienienie skóry, zmiana kształtu brodawki, zmiana koloru brodawki, pojawienie się guzka podskórnego lub guza na samej brodawce. Objawy te mogą być słabe lub silne oraz mogą pojawić się nagle lub stopniowo. Szczególnie uciążliwe są natomiast zmiany nowotworowe gruczołu piersiowego.

Zobacz więcej  Wypryski na twarzy i ciele, poznaj mapę trądzikową i miejsca pojawienia się wyprysków

Brodawczak piersi – czy jest niebezpieczny?

Brodawczak piersi jest niezwykle rzadkim i nieszkodliwym nowotworem, a jego ryzyko wystąpienia u kobiet w wieku 20-39 lat wynosi 0,05%. Do 98% przypadków jest całkowicie nieszkodliwych. Jednak nadal zalecane jest, aby przeprowadzić badanie USG, aby wykluczyć inne zmiany złośliwe. Większość brodawczaków piersi wykrywa się w trakcie szczegółowej mammografii, ponieważ wyglądają one jak punkty lub małe plamki.

Jakie objawy wywołuje brodawczak piersi?

Objawy brodawczaka piersi mogą obejmować: guzek lub łagodne zgrubienie w obwodzie piersi, wyciek z brodawki, zaczerwienienie w okolicy brodawki, ból, swędzenie lub obrzęk piersi, zmiany skórne, zaczerwienienie i złuszczanie skóry wokół brodawki.

Czy objawy brodawczaka piersi są uciążliwe? Nie, brodawczak piersi najczęściej nie wywołuje żadnych objawów, dlatego w zdecydowanej większości przypadków jest on diagnozowany wyłącznie na podstawie badania USG. Jednak w niektórych przypadkach może wywoływać uczucie swędzenia, dyskomfortu lub bólu. Dlatego powinno się udać do lekarza w celu wykluczenia raka piersi.

Rak sutka – objawy i diagnostyka

Rak sutka jest uważany za najczęstszy nowotwór piersi występujący u kobiet. Chore sutki stanowią 5% wszystkich złośliwych nowotworów u kobiet. Łagodny nowotwór piersi daje zdecydowanie lepsze rokowania. Najczęstszymi objawami są guzki sutkowe oraz wydzielina z brodawek. Rak sutka rzadko występuje u mężczyzn, ale możliwy jest występowanie tego nowotworu u osób transpłciowych.

Ogólne ryzyko zachorowania na raka sutka, a także jego rodzaj, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, czynnik genetyczny, historia rodzinna, styl życia, potencjał ekspozycji na substancje rakotwórcze i niezdrowe nawyki żywieniowe. Do postawienia diagnozy raka sutka stosuje się różne rodzaje diagnostyki, w tym: wizualne, palpacyjne i RTG badania sutka, mammogramy, biopsję sutka, a także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Główne objawy raka sutka

Główne objawy raka sutka obejmują: zmiany w sutku lub otaczającej skórze np. otarcia, pępki / guzy lub wypukłości, zmiany wielkości i kształtu sutków, wyciek płynu z brodawki sutka, zmiana koloru skóry sutka lub otaczającego otoczenia, twarde, sztywne lub guzkowe zgrubienie skóry sutka lub jego otoczenia, bolesne lub obolałe miejsca wokół sutka lub otaczającego go otoczenia.

Zobacz więcej  Evra– recepta online

Czym różni się rak piersi od nowotworu piersi?

Nowotwory piersi obejmują wszystkie guzy w okolicy piersi, w tym zarówno guzy złośliwe, jak i łagodne. Rak piersi jest szczególnym rodzajem nowotworu piersi, który polega na niekontrolowanym wzroście i namnażaniu się nieprawidłowych komórek, które tworzą guza w gruczołach piersiowych lub w węzłach chłonnych w piersiach. Rak piersi jest prowadzącym nowotworem złośliwym, podczas gdy inne nowotwory piersi są typowo łagodne.

Czy karmienie piersią ma wpływ na brodawczaka?

Nie ma bezpośrednich dowodów naukowych wskazujących, że karmienie piersią ma bezpośredni wpływ na brodawczaka. Brodawczak jest typem raka skóry, który jest zwykle spowodowany nasłonecznieniem, a nie karmieniem piersią. Jednak pośrednio, karmienie piersią może mieć wpływ na szanse na wystąpienie brodawczaka, ponieważ wytwarza w organizmie hormon, zwany prolaktyną, który zwiększa szanse na ryzyko wystąpienia brodawczaka. Dlatego należy chronić skórę przed słońcem, stosując odpowiednie kremy z filtrem UV, aby zminimalizować ryzyko raka skóry, takiego jak brodawczak.

Mechanizm ssania i gryzienia w trakcie karmienia może uszkodzić delikatną i wrażliwą skórę brodawki sutkowej. W wyniku tego uszkodzenia może pojawić się ból lub pęcherzyki. Czasem towarzyszy też temu krwisty wyciek- zwłaszcza w okresie pokwitania.

Aby uniknąć bólu i pęcherzyków, młode mamy powinny stosować odpowiednie techniki, takie jak prawidłowe ułożenie dziecka w czasie karmienia piersią, codzienne waciki z hydrolizatem z aloesu lub nawilżacz do brodawek oraz sprawdzone kremy i oliwki do pielęgnacji skóry.

Jakie rokowania ma wcześnie wykryty nowotwór piersi o złośliwym charakterze?

Rokowania i skuteczność terapii są zależne od wielu czynników, w tym od postaci nowotworu, jego zaawansowania, od indywidualnych cech pacjenta i rodzaju postępowania terapeutycznego. W przypadku wczesnego wykrycia nowotworu piersi o złośliwym charakterze rokowania mogą być bardzo dobre. Aby uzyskać najlepszą formę terapii, należy jak najszybciej wykryć i usunąć guza, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworu.

W wielu przypadkach wczesna egzekucja odpowiedniego postępowania terapeutycznego powoduje całkowite wyleczenie pacjenta. Jednak szanse na powodzenie zależą od wielu czynników, a konieczne może być dalsze postępowanie takie jak wszczepianie implantów lekowych lub wysokoskoncentrowana terapia promieniami.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop