Blog

Botox, czyli toksyna botulinowa – usuwamy zmarszczki

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Botox, czyli wykorzystywanie toksyny botulinowej to jeden z najpopularniejszych i najszerzej wykorzystywanych sposobów usuwania zmarszczek. Dzięki niemu możemy uzyskać bardzo pozytywne efekty i rozwiązać problem zmarszczek w wielu miejscach. Wokół botoxu narosło również wiele pytań, kwestii, mitów czy wątpliwości. W tym tekście rozwiewamy je wszystkie i odpowiadamy na pytania, czym jest toksyna botulinowa, czy botox jest bezpieczny, kto może z niego korzystać oraz jakie są plusy botoxu. Przedstawiamy też przydatne porady, które z pewnością pomogą podjąć świadomą decyzję na temat ew. usuwania zmarszczek w ten sposób.

 

Czym jest „Botox” – toksyna botulinowa?

Botox to popularna nazwa toksyny botulinowej i zabiegu usuwania zmarszczek. Zabieg ten jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania zmarszczek oferowanych na rynku. Sama toksyna botulinowa wykorzystywana do korekcji zmarszczek — co może zaskoczyć wiele osób, jest po prostu jadem kiełbasianym. Jest on w niewielkich ilościach niegroźny dla człowieka, kiedy jest wstrzykiwany pod mięśnie i nie jest spożywany przez niego. Botox jest oczyszczonym preparatem białka toksyny botulinowej typu A. Jest pozyskiwany z bakterii Clostridium Botulinum. Początki toksyny botulinowej mają miejsce ok. 1980 roku. Pierwotnie była ona stosowana w medycynie — w okulistyce i neurologii do rozluźniania napiętych mięśni u dzieci czy do leczenia wylewów. Jego działanie kosmetyczne zostało odkryte niejako przez przypadek, a następnie zaczęto szeroko wykorzystywać do zabiegów kosmetycznych toksynę. Pierwsze zabiegi wykorzystujące botox miały miejsce jeszcze w latach 80 tych a pod koniec lat 90 tych botox dotarł do Polski. W 2002 roku agencja FDA (agencja ds. żywności i leków) oficjalnie zatwierdziła preparat jako bezpieczny i skuteczny sposób usuwania zmarszczek.

 

Jak działa „botox” i dlaczego stosuje się go do usuwania zmarszczek?

Kwas botulinowy wykorzystywany jest do zabiegów kosmetycznych oraz redukcji zmarszczek ze względu na jego dużą skuteczność. Działanie botoxu opiera się dzięki białkom na blokowaniu impulsów nerwowych przepływających między tkankami mięśniowymi a mózgiem, które odpowiedzialne są za skurcze mięśni i bezpośrednio zmarszczki. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie danego nerwu, który jest „wyłączony” i nie powoduje żadnych zmian w okolicy ostrzykiwanego miejsca. Dzięki temu włókna nerwowe nie wysyłają impulsów do mózgu i pozostają w pełni rozluźnione. Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się ok. 6 miesięcy. U niektórych pacjentów działanie może być nawet 8 – 10-miesięczne. Skuteczność i odpowiednie działanie botoxu nie są jednak receptą na nasze problemy i nie rozwiązują problemów definitywnie. Po upływie czasu zabiegi należy powtórzyć, a jednorazowe wstrzyknięcie botoxu nie da efektów “na zawsze”.

Zobacz więcej  Jak uniknąć nieudanego przeszczepu włosów?

 

Czy zabieg jest bezpieczny?

Wiele osób, które zastanawia się nad skorzystaniem z usuwania zmarszczek botoxem, zastanawia się, czy zabieg i sama substancja są bezpieczne. Ogólna odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zabieg usuwania zmarszczek toksyną botulinową jest bezpieczny. Substancja ta traktowana jest jak lek w medycynie, a ogólne działanie toksyny botulinowej jest oficjalne uznane za bezpieczne. Prawidłowo wykonany zabieg przez kompetentną osobę oraz przeprowadzenie rzetelnego wywiadu z lekarzem nie niesie ze sobą ryzyka i nie musimy obawiać się o negatywne skutki.

Choć ogólnie i prawidłowo przeprowadzony zabieg usuwania zmarszczek poprzez wstrzyknięcie botoxu jest bezpieczny, istnieje kilka elementów, na które musimy uważać, decydując się na taki zabieg i które mogą stwarzać pewne zagrożenie. Pierwszym z nich jest wykonywanie zabiegu przez osobę niekompetentną. Zgodnie z obowiązującym prawem zabieg taki może przeprowadzać jedynie lekarz medycyny estetycznej. Obecnie istnieje wiele gabinetów, w których praktyka ta przeprowadzana jest przez osoby np. po krótkim kursie lub szkoleniu, co niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Poddając się zabiegowi należy zachowywać się w ściśle określony sposób przez lekarza oraz odpowiadać zgodnie z prawdą na zadawane przez niego pytania podczas wywiadu.

 

Jak wygląda zabieg?

Przebieg zabiegu nie jest trudny, skomplikowany czy inwazyjny, dzięki czemu nie będzie też uciążliwy dla nas pacjentów. Przed wykonaniem zabiegu nie należy spożywać alkoholu, leków przeciwzakrzepowych, pić ziół czy stosować suplementów diety. Zalecenia te dotyczą okresu ok. 12 h przed zabiegiem. Zabieg rozpoczyna się od odtłuszczenia skóry specjalnym preparatem, a skóra jest schładzana lodem. Przy tego rodzaju zabiegach nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Następnie lekarz wstrzykuje toksynę botulinową w określone miejsca. Igła jest znacznie cieńsza niż ta, służąca do pobierania krwi, dzięki czemu możemy czuć niekomfortowe ukłucie porównywane z ukąszeniem komara i nie jest ono bolesne. Po wykonaniu kilkunastominutowego zabiegu skóra znów jest schładzana lodem oraz smarowana preparatem z witaminą K mającym na celu powstrzymać powstawanie siniaków. Trzy godziny po zabiegu nie wolno pochylać się czy kłaść, gdyż to mogłoby spowodować przemieszczanie się substancji do niższych partii. Efekt zabiegu widoczny jest między 2 a 14 dniem, a po 14 dniach od zabiegu przewidziana jest wizyta kontrolna, w trakcie której lekarz stwierdzi czy zabieg przebiega prawidłowo. Jeśli nie i wymagane są np. korekty, zostaniemy o tym poinformowani. Przy prawidłowo prowadzonym zabiegu przez lekarza nie musimy martwić się o negatywne konsekwencje, a wystąpić mogą jedynie skutki uboczne. Może być to np. gorączka, mdłości, wymioty, opadnięcie powieki, czy nadmierne wysuszanie się skóry.

Zobacz więcej  Trądzik torbielowaty: objawy, leczenie i skuteczne metody walki z ciężką postacią choroby

 

Kto może skorzystać z „botoxu”? Dla kogo jest ten zabieg?

Duża ilość osób zastanawia się, czy botox jest dla każdego i każdy może skorzystać z tej opcji kosmetycznej. Odpowiedź jest negatywna, a zabieg przeprowadza się jedynie u osób, u których można i powinno się go przeprowadzić. Lekarz medycyny estetycznej po zbadaniu pacjenta kwalifikuje go lub nie do zabiegu na podstawie stanu skóry, indywidualnych cech czy problemu, z jakim się zmaga. Każda osoba może dzięki wielu czynnikom zareagować inaczej na toksynę botulinową, co w rezultacie da np. dobre efektu u osoby A, a złe u osoby B.

Ogólnie botox przeznaczony jest dla osób, które posiadają różne problemy ze skórą, a w tym osób mających zmarszczki czoła, wokół ust, zmarszczki mimiczne, zmarszczki pionowe między brwiami, zmarszczki poprzeczne czoła czy bruzdy nosowo wargowe. Wbrew pozorom i częstemu korzystaniu z zabiegu przez panie z botoxu korzystać mogą również mężczyźni, a płeć nie jest czynnikiem decydującym. Wskazanie na zabieg dotyczy również wieku. Optymalnym wiekiem jest ok. 45 lat, gdy skóra jest jeszcze w relatywnie dobrym stanie. Wykonanie ostrzykiwanie toksyną botulinową u osób w wieku emerytalnym jest możliwe, ale jest nieco bardziej ryzykowne i wymaga konsultacji u doświadczonego lekarza. Botox może być również wykonywany w wieku niższym niż 40-45 lat i służy wtedy jako środek profilaktyczny, powstrzymując pojawianie się zmarszczek.

Botox jest niewskazany również w kilku przypadkach. Z pewnością będą to problemy z przewodzeniem nerwowo mięśniowym, nadwrażliwość np. na składnik preparatu — albuminę ludzką czy stosowanie takich preparatów jak sukcynylocholina, aminoglikozydy, aminochinolony czy galamina. Preparatów problematycznych jest o wiele więcej i należy kwestie te uzgodnić z lekarzem. Przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegu jest również podrażnienie skóry w miejscu, które ma być ostrzykiwane, przyjmowanie antybiotyków, a także ciąża lub karmienie piersią. Poważnymi przeciwwskazaniami są nowotwory skóry, problemy z krzepnięciem krwi i choroby układu sercowo naczyniowe. Przeciwwskazania dzielą się na dwie grupy — stałe i te, które ustępują po pewnym czasie takie jak przyjmowanie leków czy ciążą. Lekarz z pewnością powie nam czy zabieg możemy wykonać w późniejszym terminie, czy nie jest nam zalecany w ogóle.

 

Korzyści stosowania botoxu

Botox, czyli wstrzyknięcie toksyny botulinowej ma wiele korzyści. Pierwszą z nich jest fakt, że skóra po zabiegu wypoczywa i wygładza się. Sprawienie, że nie gnie się oraz nie marszy regularnie, pozwala wypocząć skórze i zregenerować się. Twarz i skóra po zabiegu wyglądają dużo młodziej. Czasami możliwe jest osiągnięcie nawet efektu “10 lat młodziej” co ma duży wpływ na estetykę twarzy. Zmarszczki nie będą również pogłębiały się, a uzyskamy efekt “zatrzymania czasu” na czas działania botoxu. Korzystny jest również sam zabieg. Nie jest on inwazyjny, nie niesie dużego ryzyka, jeśli jest prawidłowo wykonywany oraz nie musimy się do niego szczególne przygotować. Sam zabieg trwa jedynie kilkanaście minut i nie jest bolesny. Na rynku istnieje również szeroki wybór klinik, które oferują tego typu usługę, co pozwala wybrać odpowiednie miejsce.

Zobacz więcej  Czym są plamki Fordyce'a?

 

Ceny zabiegu usuwania zmarszczek przy użyciu botoxu

Ważną kwestią zabiegów estetycznych jest również cena. Zanim przytoczymy konkretne sumy i kwoty, należy powiedzieć, że zakres cen jest różny i zależy od kilku czynników. Z pewnością będzie to rodzaj zabiegu, renoma oraz marka kliniki, oferta kliniki, promocje czy indywidualne preferencje np. co do dodatkowych usług. Sam zabieg korekcji zmarszczek nad górną wargą wynosić będzie ok. 300 – 350 złotych. Nieco więcej będziemy musieli zapłacić za korektę “lwich zmarszczek”, czyli pionowe nad czołem, bo ok. 450 – 500 złotych. Zmarszczki poziome na czole to koszt od ok. 400 do 800 złotych. Przedział cen jest tutaj duży, gdyż zależy on od indywidualnej sytuacji pacjenta i oferty kliniki. Są to ceny za jednostkowe zabiegi w konkretnym miejscu. Oferta poszczególnych klinik może obejmować np. całe ciało czy twarz i będzie wahała się od ok. 1000 do 2000 złotych. Ważną kwestią ceny jest szukanie oszczędności i wybieranie najtańszych opcji. Jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale zawsze należy wybierać tylko wiarygodne kliniki, które zabieg przeprowadzają legalnie i poprzez lekarza medycyny estetycznej. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem, którego należy się wystrzegać za wszelką cenę, są tzw. botox party. Są to spotkania, na których z racji większej ilości klientów cena jest niższa. Na takich “przyjęciach” nie istnieją sterylne warunki, a osoba wykonująca zabieg przeważnie nie jest lekarzem. W trakcie nieprzewidzianych sytuacji nie ma również warunków i możliwości do odpowiedniego zareagowania np. podania odpowiednich leków.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop