Blog

Ból kolana problemem nie do przejścia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Ból pod kolanem- przyczyny, rehabilitacja, leczenie bólu kolanem.

Ból kolana jest jednym z najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych zarówno u osób starszych, jak i młodych. Jego źródłem mogą być różne przyczyny. Należą do nich między innymi:

 • zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego,
 • torbiel Bakera,
 • choroby naczyń krwionośnych, w tym tętniak tętnicy podkolanowej,
 • zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego uda,
 • dna moczanowa,
 • zwichnięcie rzepki,
 • uszkodzenie więzadeł krzyżowych,
 • czy zapalenie torebki stawowej.

Przyczyną bólu mogą być także uraz tylnego rogu łąkotki czy zapalenie gęsiej stopki. Ból kolan może też być związany z zapaleniem stawu kolanowego czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ból kolana- zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego.

Ścięgno mięśnia podkolanowego ulega zapaleniu najczęściej w przypadkach nadmiernego wysiłku fizycznego, związanego z uprawianiem dyscyplin sportowych. W dużym stopniu dotyczy biegaczy, piłkarzy i skoczków, tzw. „kolano skoczka”. Jednakże często powstaje też w wyniku urazu, u osób, które nieodpowiednio wykonują ćwiczenia.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego przeważnie objawia się:

 • bólem w bocznej, zewnętrznej części kolana, który nasila się w trakcie kucania, a nawet podczas dotyku.
 • Powoduje też problemy w trakcie wyprostowania kolana.

Podstawą leczenia bólu pod kolanem w takim przypadku jest przede wszystkim odciążenie stawu kolanowego. Pozytywne efekty leczenia przynoszą także:

 • fizykoterapia,
 • kinetyzerapia,
 • ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięsień podkolanowy.
 • W leczeniu tego typu bólu stosowane są też niesteroidowe leki przeciwzapalne.  

Ból kolana- torbiel Bakera.  

Jest częstą przyczyną bólu pod kolanem, wywołanym przez wypełniony płynem guzek, umiejscowiony w tylno- przyśrodkowej części kolana. Guzek wypełnia się płynem przez stan zapalny. Powody tworzenia się torbieli nie zostały dokładnie poznane.

Jednakże istnieją czynniki zwiększające ryzyko powstania torbieli. Należą do nich między innymi: uraz czy przewlekły stan zapalny układu kostno- stawowego. Ponadto do grupy osób szczególnie narażonych należą przede wszystkim sportowcy, osoby z nadwagą, dzieci pomiędzy 4, a 7 rokiem życia i osoby dorosłe w wieku 35 – 70 lat.

Torbiel Bakera- przyczyny, objawy, metody leczenia.

Torbiel kolana może mieć postać podstawową lub wtórną. Forma podstawowa, określana też mianem cysty idiopatycznej Bakera rozwija się w zdrowych kolanach. W takiej sytuacji dochodzi do przedostawania się płynu z wnętrza stawu do kaletki podkolanowej, gdzie tworzy się torbiel. W postaci wtórnej natomiast cysta rozrasta się w wyniku zapalenia stawu związanego chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub w wyniku zmian wywołanych reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zobacz więcej  Nici PDO Liftingujące: Skuteczne rozwiązanie dla pacjentów z opadającymi powiekami i nadmiarem skóry - odkryj nową metodę Foxy Eyes z użyciem nici Aptos

Do objawów wskazujących na występowanie torbieli należą między innymi:

 • ból pod kolanem w trakcie wysiłku fizycznego,
 • zmniejszona ruchomość stawu,
 • ból pod kolanem nasilający się w godzinach nocnych,
 • drętwienie łydki,
 • opuchlizna kończyny,
 • zaczerwienienie skóry
 • czy wyczuwalny pod kolanem guz.

W przypadkach, gdy torbiel nie uniemożliwia normalnego funkcjonowania, stosuje się leczenie zachowawcze. Poprzez odciążenie stawu kolanowego, ograniczenie wysiłku fizycznego, przyjmowanie leków przeciwzapalnych. W terapii pomocne są także takie zabiegi jak:

 • krioterapia,
 • pole magnetyczne,
 • ultradźwięki,
 • jonoforeza,
 • laseroterapia
 • i masaże. 

Torbiel Bakera choroby współistniejące.

Torbiel Bakera jest schorzeniem, które często dotyka chorych łącznie z innymi schorzeniami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy przy rozerwaniu łąkotek,  uszkodzeniu chrząstki stawowej czy w związku z zapaleniem stawu kolanowego.

Ból pod kolanem- choroby naczyniowe.

Pośród chorób naczyniowych wywołujących ból kolana do często występujących zaliczają się przede wszystkim:

 • żylaki,
 • miażdżyca
 • oraz tętniaki tętnicy podkolanowej.

Żylaki są dość powszechnym schorzeniem, które wywołuje mrowienie kończyn, skurcze czy opuchnięcie kończyn . Przyczyną ich powstawania może być między innymi przewlekła niewydolność żylna, niedrożność żył, przebycie zakrzepicy naczyń żylnych, a nawet długofalowa antykoncepcja hormonalna.

Do powstania żylaków przyczynia się również wielogodzinne stanie lub siedzenie w jednej pozycji, noszenie butów na wysokim obcasie, kąpiele w gorącej wodzie, a także opalanie w solarium.

Ból pod kolanem związany z miażdżycą.

Ból pod kolanem może też być spowodowany miażdżycą. W takim przypadku istnieje ryzyko oderwania się blaszki miażdżycowej, co w konsekwencji grozi zatorem. Ponadto w przypadku miażdżycy w konsekwencji może dojść do nadmiernego poszerzenia naczyń krwionośnych i powstania tętniaka.

Tętniak tętnicy podkolanowej.

Podstawowym objawem tętniaka tętnicy podkolanowej jest promieniujący ból kolana do uda, a nawet pachwin. W przypadku podejrzenia o możliwość powstania tętniaka bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Zbagatelizowanie problemu może bowiem doprowadzić do powikłań poważnie zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Ból kolana- zapalenie ścięgna mięśnia ścięgna dwugłowego uda.

Ból kolana może być też spowodowany zapaleniem ścięgna mięśnia dwugłowego uda. Schorzenie to określane często jako „kolano biegacza” i jest spowodowane nadmiernym obciążeniem kolana. Problem ten dotyka przeważnie biegaczy, rowerzystów czy uprawiających narciarstwo biegowe.

Zobacz więcej  Odzyskaj płaski brzuch dzięki abdominoplastyce: Wszystko, co musisz wiedzieć o plastyce brzucha

Leczenie i objawy.

Do podstawowego objawu schorzenia należy ból pod kolanem, po zewnętrznej części stawu kolanowego. Leczenie objawowe tego typu schorzenia obejmuje:

 • kinezyterapię,
 • fizykoterapię,
 • ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające mięsień podkolanowy
 • oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Dna moczanowa.

Jest to choroba metaboliczna. Jej przyczyną jest nadmiar kwasu moczowego, wskutek czego dochodzi do jego krystalizacji. Powstałe kryształki odkładają się w stawach, wywołując stan zapalny.

Charakterystycznym objawem dny moczanowej jest nagły, silny ból atakujący w godzinach nocnych lub porannych. Ból nasila się stopniowo do rozdzierającego. Ponadto staw kolanowy ulega obrzęknięciu i zaczerwienieniu.

Podstawą leczenia jest zmiana diety na ubogą w puryny. Ograniczoną w takie składniki jak: rabarbar, musztarda, ostre przyprawy w tym także pieprz. Przyprawy korzenne, czekoladę pieczarki i boczniaki. I stosowanie leków, które wpływają na obniżenie poziomu kwasu moczowego.

Ból kolana- zwichnięcie rzepki.

Przy zwichnięciu rzepki dochodzi do jej przemieszczenia na zewnątrz kolana, w bardzo rzadkich przypadkach w kierunku wewnętrznym lub półśrodkowym. Sytuacje takie mają z reguły miejsce w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Dochodzi wówczas do nieprawidłowego napięcia mięśni, które przesuwają rzepkę w nienaturalne położenie.

Zwichnięcie rzepki- najczęstsze przyczyny.

Zwichnięcia rzepki dotykają najczęściej osoby z nieprawidłową budową stawu kolanowego, związaną ze zbyt płytką bruzdą międzykłykciową lub niekorzystnym ułożeniem wiązadła rzepki, które doprowadza do nierównomiernego rozprowadzenia rozłożenia sił w stawie. Sytuacje takie sprzyjają przesuwaniu się rzepki poza bruzdę. Drugim częstym powodem kontuzji są zwichnięcia rzepki na skutek urazu.

Objawy zwichnięcia.

Objawem zwichnięcia rzepki jest nagły, silny ból kolana powiązany z uczuciem przeskoczenia w kolanie. Kolano ulega opuchnięciu i deformacji. Osoba poszkodowana nie może stanąć na nodze, nie ma też mowy o zginaniu kolana.

W przypadku zwichnięcia rzepki należy w pierwszej kolejności zastosować zimne okłady i jak najprędzej zgłosić się do lekarza ortopedy lub do szpitala na dyżur ortopedyczny.

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych.

Ból stawu kolanowego może mieć też związek z uszkodzeniem więzadeł krzyżowych. Do sytuacji takich dochodzi najczęściej z powodu urazów, w których trakcie ma miejsce przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchomości stawu.

Zobacz więcej  Wysypka na twarzy: Analiza objawów, przyczyny alergiczne i skuteczne metody zaradcze

Rodzaje uszkodzeń.

W obrębie stawu kolanowego wyróżnia się dwa rodzaje więzadeł. Przednie, leżące od przodu oraz drugie z tyłu kolana. Jednakże częściej dochodzi do uszkodzenia więzadła przedniego niż tylnego. Natomiast do przyczyn prowadzących do uszkodzenia wiązadeł krzyżowych należy przede wszystkim uprawianie sportów, zwłaszcza gry w piłkę nożną i narciarstwa.

Urazy wiązadła tylnego związane są z kolei głównie z udziałem w wypadkach drogowych, w których poszkodowany zostaje silnie uderzony z przodu w podudzie, co doprowadza do zerwania więzadła.

Objawy.

Do charakterystycznych objawów wskazujących na uszkodzenie więzadła należą między innymi:

 • dolegliwości bólowe w środku stawu,
 • obrzęk kolana,
 • brak możliwości stanięcia na nodze lub uczucie niestabilności.

W przypadku pojawienia się któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ortopeda na podstawie wyników badania RTG wykluczy bowiem potencjalne złamanie, a celem potwierdzenia uszkodzenia wiązadeł skieruje pacjenta na rezonans magnetyczny.

Zapalenie torebki stawowej.

Ból kolana jest też często wynikiem zapalenia torebki stawowej. Stan zapalny w tym przypadku może być wynikiem kontuzji. Często pojawia się też w stawach, które dotknęła choroba zwyrodnieniowa stawów taka jak reumatyzm czy RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Zdarza się też, że jest efektem cukrzycy.

Stan zapalny torebki stawowej objawia się najczęściej bólem kolana nasilającym się w godzinach nocnych lub a trakcie odpoczynku. Uczuciem trzeszczenia i ograniczeniem ruchowym.

W przypadku zapalenia torebki stawowej niewskazane jest przeciążenie kolana. Elementami leczenia są natomiast:

 • fizykoterapia,
 • krioterapia,
 • magnetoterapia,
 • laseroterapia
 • oraz masaże.

Ból kolana- krótkie podsumowanie.

Przyczyny bólu kolana mogą mieć bardzo różne źródła i umiejscowienie.

Bez względu na fakt czy jest to ból z tyłu kolana, z przodu, czy nasila się on w godzinach nocnych, czy przy chodzeniu, bezsprzecznie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Ponadto określenie dokładnej lokalizacji bólu jest kluczowe do zlecenia odpowiedniej diagnostyki.

Ortopeda po zleceniu odpowiednich badań jest w stanie określić przyczyny bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to jedyne dobre rozwiązanie, które pomoże złagodzić ból i zniwelować stan zapalny. Zwłaszcza że kolana, poza kręgosłupem, są narządem ruchu najbardziej narażonym na wszelakie kontuzje.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop