Blog

Przeszczep włosów – czym jest metoda ARTAS?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Gęsto i mocne włosy dla wielu stanowią wizytówkę dbania zarówno o swój wygląd, jak i zdrowie. Nikogo nie dziwi, że atrakcyjna prezencja, do której elementów zalicza się piękna i zadbana fryzura, to jeden z ważniejszych wyznaczników dobrego samopoczucia oraz pewności siebie. Niestety, nie każdy może poszczycić się bujnym i zdrowym owłosieniem na głowie. Winę za ich nadmierne wypadanie, a nawet całkowite wyłysienie, nierzadko ponoszą geny, jednakże może być to również kwestia choroby, nieodpowiednio zbilansowanej diety lub przyjmowanych leków. Co powoduje postępujące łysienie? Statystyki pokazują, że w znacznej części może ono prowadzić do obniżenia nastroju i zmniejszenia pewności siebie. W skrajnych przypadkach wypadanie włosów sprawia, że wycofujemy się z życia towarzyskiego, unikamy spotkań ze znajomymi, a całą swoją uwagę skupiamy na problemie łysiejącej głowy. Takie postępowanie może w ostatecznym rozrachunku paraliżować nas psychicznie i być przyczyną pogłębiających się stanów depresyjnych. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest wszczęcie postępowania, które odwróci proces wypadania włosów lub pomoże na zaistniały problem wyłysienia – mowa o transplantacji. Poniżej przyjrzymy się różnym metodom transplantacji włosów, szczególną uwagę zwracając na nowoczesną metodę przeszczepu robotem ARTAS.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Zanim przyjrzymy się sposobom na walkę z utratą owłosienia, w tym metodzie ARTAS, przybliżymy nieco, z czego może wynikać łysienie. Przyczyn, które powodują nadmierne wypadanie włosów jest bowiem niemało. Znaczna część problemów ma swoje źródło w niezdiagnozowanym schorzeniu, którego jednym ze skutków może być łysienie. Bywa jednak, że przyczyną jest niedobór składników odżywczych w naszym organizmie lub nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Przyjrzyjmy się zatem, co należy do najpopularniejszych powodów nadmiernego wypadania włosów:

 • Stres – zwany także cichym zabójcą, stres należy do jednego z najczęstszych źródeł powodujących wypadanie włosów. Długotrwały i silny stres powoduje, że nasze naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu, a to wpływa na osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie.
 • Przyjmowane leki – nierzadko zdarza się, że do skutków ubocznych przyjmowania niektórych leków należy nadmierne wypadanie włosów; zdarza się szczególnie przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, a także w przypadku środków na schorzenia tarczycy.
 • Nieprawidłowo zbilansowana dieta – dieta pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu nas w dobrym zdrowiu. Niedobór składników odżywczych może powodować osłabienie i wyniszczenie naszego organizmu; szczególnie restrykcyjne diety, które polegają na znacznym ograniczeniu kalorii, mogą powodować, że nasze włosy zaczną nadmiernie wypadać.
 • Nieprawidłowa pielęgnacja włosów – zarówno źle dobrane kosmetyki, jak i zbyt częste stosowanie środków pielęgnacyjnych może przyczynić się do osłabienia struktury włosów, a w konsekwencji nawet do ich nadmiernego wypadania.
 • Choroby – istnieje wiele schorzeń, które mogą powodować postępujące łysienie. Do najpowszechniej występujących chorób należą:
  • Zapalenie mieszków włosowych – schorzenie wywołuje zakażenie gronkowcem. Jej występowanie powoduje tworzenie się guzków zapalnych oraz postępujące zakola; w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego wyłysienia.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – choroba ta powoduje łuszczenie się naskórka, rumień, wydzielanie łoju przez skórę głowy oraz nadmierne wypadanie włosów. Jest to choroba uleczalna, ale niezwykle trudna w pozbyciu się i uciążliwa dla pacjenta.
  • Grzybica – schorzenie grzybicze występujące w obrębie głowy, prócz swędzenia, powoduje zaczerwienienie, duży świąd oraz sukcesywne wypadanie włosów. Grzybica najczęściej pojawia się u osób, których układ immunologiczny uległ osłabieniu.
  • Choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, kiedy nie są odpowiednio leczone, mogą skutkować łysieniem.
  • Anemia – schorzenie polegające na niedoborze żelaza w organizmie, nierzadko wynika z nieprawidłowej diety, ubogiej właśnie w ów składnik. Do skutków choroby, prócz ogólnego złego samopoczucia, bladości oraz chronicznego zmęczenia, należy również osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie.
  • Łysienie androgenowe – bardzo często spotykane schorzenie; polega ono na nadwrażliwości na pochodną hormonu testosteronu, zwaną przeważnie DHT. Łysienie androgenowe może zdarzyć się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Jego przebieg i metoda leczenia są uzależnione od indywidualnego przypadku i momentu zdiagnozowania choroby.
Zobacz więcej  Skleroterapia - wszystko co musisz wiedzieć

Jak widać przyczyn wypadania włosów może być wiele, od takich, przy których wystarczy zmiana trybu życia, po te, przy których nie obędzie się wizyty u lekarza. W większości przypadków zahamowanie łysienia jest możliwe bez większych problemów. Zdarzają się jednakże sytuacje, w których postępująca choroba lub nieszczęśliwy wypadek całkowicie pozbawiły nasz organizm możliwości samodzielnej produkcji nowych włosów. Czy wówczas należy pogodzić się z losem i przyzczywaić do nowej sytuacji? Nie ma takiej potrzeby – współcześnie dostępne metody transplantacji włosów mogą pomóc w uporaniu się z kompleksami związanymi z łysieniem. Metody takie jak przeszczep robotem ARTAS stanowią jedne z chętniej stosowanych procedur leczenia łysienia. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie bujnej czupryny oraz związanego z nią dobrego samopoczucia.

Jakie istnieją metody transplantacji włosów?

Większość przyczyn łysienia można wyleczyć w dosyć prosty sposób; po zdiagnozowaniu, otrzymaniu odpowiednich zaleceń oraz środków, wypadanie włosów powinno się zatrzymać, a ich wzrost nastąpi w niedługim czasie. Jednakże zdarzają również się sytuacje, w których skutki choroby w postaci postępującego łysienia nie da się odwrócić. Do wyboru mamy albo przyzwyczaić się do nowej fryzury, ale podjąć działanie. Do jednego z najlepszych sposobów leczenia łysienia należy ich przeszczep. Istnieje wiele metod transplantacji włosów; to, która będzie najlepsza w naszym przypadku, zależy w dużej mierze od problemu, z jakim się borykamy. Niegdyś przeszczep włosów kojarzył się z bólem i dość długą rekonwalescencją, a przy tym i niemałym wydatkiem. Na szczęście dzięki ciągłym unowocześnieniom technologicznym w dzisiejszych czasach transplantacja jest dostępna dla znacznie większej ilości sposób oraz nie wiąże się z ryzykiem dyskomfortu i bólu. Sporym zainteresowaniem cieszą się niektóre współczesne metody przeszczepu włosów, które gwarantują niezwykle zadowalające efekty. Najpopularniejszymi metodami transplantacji są:

 • Metoda BHT – BHT oznacza Body Hair Transplantation, czyli transplantacja włosów z ciała. Metoda polega na pobieraniu mieszków włosowych z wyznaczonego wcześniej przez lekarza miejsca na ciele, oraz przeszczepieniu ich na skórę głowy. Jest to skuteczna metoda transplantacji stosowana głównie u pacjentów, u których pobranie mieszków włosowych z głowy nie jest możliwe (przeważnie ze względu na słabą kondycję włosów lub ich całkowity brak).
 • Metoda FUE – metoda Follicular Units Extraction stanowi jedną z najpopularniejszych sposobów na przeszczep. Polega ona na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych, odpowiednim zabezpieczeniu ich oraz przeszczepie ich w wyznaczone, bezwłose miejsce na głowie. Efekty osiągnięte za pomocą metody FUE są niezwykle zadowalające i  prezentują się bardzo naturalnie.
 • Metoda SAFER – ang. Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation jest metodą stosunkowo podobną do FUE; różni się od niego czasem wykonywania zabiegu (jest znacznie krótsza) oraz narzędziem, przy pomocy którego wykonuje się specjalne nacięcie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia graftów.
 • Metoda ARTAS – po metodzie FUE jest to najpopularniejsza metoda transplantacji włosów. To niezwykle nowoczesna oraz bardzo skuteczna metoda, wykorzystująca najnowsze zdobycze technologii i pozwalająca na precyzyjne oraz szybkie wykonanie zabiegu. Efekty po metodzie ARTAS są nieporównywalne do żadnej innej.
Zobacz więcej  Najczęstsze powikłania i skutki uboczne po zabiegu laserowym: laser frakcyjny CO2

Wiele osób doświadcza znacznych kompleksów bezpośrednio powiązanych z nadmierną utratą włosów. Na szczęście współcześnie istnieje wiele metod transplantacji, które umożliwiają pozbycie się problemu łysienia, bez bólu oraz niepotrzebnej, długotrwałej rekonwalescencji. Wybór metody zależy w dużej mierze od kondycji naszych pozostałych włosów, stanu naszego zdrowia oraz rodzaju łysienia, które nas dotyka – lekarz prowadzący na pewno będzie jednak umiał ustalić, która z metod będzie najodpowiedniejsza dla naszych włosów. Dlatego tak ważnym elementem naszej wizyty jest wstępna rozmowa oraz wywiad medyczny, który pomoże ustalić specjaliście wszelkie szczegóły związane z procedurą.

Przeszczep włosów – czy istnieją przeciwwskazania?

Każdy zabieg wiąże się z ryzykiem. Chociaż przeszczep włosów należy do zabiegów o średniej lub małej inwazyjności, a tym samym szansa na niepowodzenie jest znikoma, istnieje kilka sytuacji, w których przeprowadzenie zabiegu jest wykluczone. Zanim lekarz przystąpi do zabiegu przeszczepu włosów, powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad i zlecić wszelkie badania, aby upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania, które mogłyby narazić zdrowie i życie jego pacjenta na szwank.  Przykładowe przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu transplantacji włosów to:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią;
 • alergia na którychś ze środków stosowanych podczas zabiegu;
 • cukrzyca;
 • problemy z krzepnięciem krwi;
 • nadciśnienie;
 • przebyty wylew;
 • choroby serca;
 • choroby skóry głowy;
 • ogólny zły stan zdrowia pacjenta.

Co powinieneś wiedzieć o metodzie ARTAS?

Metoda ARTAS należy do jednej z najnowocześniejszych, stosowanych w najlepszych klinikach na całym świecie. Jest to mało inwazyjny i bezbolesny zabieg, który gwarantuje niezwykle zadowalające oraz naturalne efekty. Tym, co wyróżnia metodę na tle innych, jest zastosowanie robota ARTAS. Specjaliści zgodnie twierdzą, że praca nowoczesnej maszyny sprawia, że, w odróżnieniu od zabiegów wykonywanych przez człowieka, jest ona nie tylko szybsza, ale również bardziej precyzyjna i bezpieczniejsza dla pacjenta. Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie przeszczepu włosów robotem ARTAS?

Zobacz więcej  Czym jest prosak?

Zabieg ARTAS to autonomiczny system służący do transplantacji włosów. Dzięki niemu możliwe jest pobranie ponad tysiąca mieszków włosowych w niezwykle krótkim czasie, bez obawy o uszkodzenie graftów. Precyzja oraz szybkość metody ARTAS kryje się w specjalnych, bardzo zaawansowanych algorytmach, które sprawiają, że robot sam jest w stanie wybrać oraz pobrać najodpowiedniejsze do przeszczepu grafty. Odpowiednio zabezpieczone mieszki są następnie przeszczepiane w, wyznaczone wcześniej, miejsca na głowie. Chociaż znaczną część pracy wykonuje robot, przy metodzie uczestniczy cały zespół lekarzy, który monitoruje jego poczynania i czuwa nad prawidłowym przebiegiem procedury. Zabieg trwa przeważnie od czterech do ośmiu godzin – oczywiście wszystko zależy od wielkości obszaru przeszczepu i ogólnej kondycji pacjenta. Metoda przeprowadzana jest z niezwykłą dbałością o komfort i bezpieczeństwo każdej osoby. Miejsce dawcze nie zostaje zniszczone, co oznacza, że nie należy obawiać się niechcianych blizn; włosy zostają pobierane ostrożnie i w takiej ilości, która nie zaszkodzi ogólnej kondycji skóry głowy. Oprócz tego nie należy martwić się o dyskomfort podczas zabiegu – dzięki podaniu znieczulenia miejscowego jest on w pełni bezbolesny. Podczas procedury pacjent może się w pełni zrelaksować i nie martwić o ewentualne przykre odczucia. Jak w przypadku każdego zabiegu transplantacji, również przy metodzie ARTAS na efekty należy nieco zaczekać – pierwsze włosy zaczną pojawiać się dopiero po około pół roku, na pełnię efektów trzeba czekać około roku. Z drugiej strony, uzbrojenie się w odrobinę cierpliwości z pewnością wynagrodzą nam nowe, zdrowo wyglądające oraz gęste włosy.

Problemy z wypadaniem włosów dotyczą bardzo wielu osób, w przypadku każdej płci i w różnym wieku. Na szczęście w dzisiejszych czasach proces łysienia można zahamować, a nawet odwrócić jego skutki – metoda przeszczepu włosów robotem ARTAS to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się wszelkich kompleksów.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop