Blog

Blizny po rozstępach

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny po rozstępach, jak sobie z nimi radzić ?

Rozstępy to  wydłużone prążki na skórze, spowodowane głębokimi urazami w skórze, to problem większości kobiet. Mogą pojawić się niemal wszędzie, nie tylko na brzuchu, udach, pośladkach czy klatce piersiowej. Powstają w wyniku osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych, a przyczyn ich występowania jest wiele. Zdecydowanie sprzyjają im wahania wagi, wiek dojrzewania i intensywnego wzrostu oraz ciąża. Co powinieneś wiedzieć o rozstępach? Jak to usunąć?

Rozstępy to brzydkie białe lub czerwone paski w kształcie wrzeciona, które najczęściej pojawiają się na skórze brzucha, piersi, ud, pośladków, ale czasami pojawiają się również na łydkach, pod pachami lub na wewnętrznej stronie ramion.

Powód formacji Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego naciągnięcia lub osłabienia skóry, a także zniszczenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych tworzących strukturę skóry. Rozciąga się ona silnie w niesprzyjających sytuacjach, np. ze względu na zmiany masy ciała lub kształtu, który nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych i staje się słabszy wówczas pojawiają się rozstępy. Przyczyn rozstępów jest wiele. W większości przypadków odpowiadają za nie:

  • Czynniki hormonalne
  • Znaczący i szybki przyrost masy ciała w krótkim czasie
  • chudnięcie znacznie i szybko w krótkim czasie
  • ciąża
  • Dojrzałość – okres intensywnego wzrostu, czynniki genetyczne, dysfunkcja tkanki łącznej
  • Długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykosteroidy

Początkowo rozstępy są ciemnoczerwone lub czerwone (okres zapalny). Potem często swędzą i mrowią, a skóra staje się napięta. Z biegiem czasu rozstępy bledną, wybielają lub stają się perłowe i wklęsłe. Przyjmują ostateczną formę. Rozstępy występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kto jest najbardziej podatny na rozstępy?

Rozstępy to częsty problem. Są one wynikiem braku równowagi hormonalnej, nadmiernego rozciągania skóry brzucha i piersi oraz innych części ciała, jeśli przyszła mama szybko przybiera na wadze, a jej organizm zatrzymuje dużo wody. W czasie ciąży rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu i piersiach, ale także na pośladkach. Kolejną grupą osób narażonych na rozstępy są młodzi ludzie w okresie dojrzewania. Następnie na piersiach i pośladkach dziewczynki pojawią się rozstępy. U chłopców – zwykle z tyłu. Szybki przyrost masy ciała jest dobrą metodą na pojawienie się rozstępów, ale także dobry dla masy mięśniowej osób ćwiczących (fitting, pływanie). Odwrotną sytuacją, która również uwidacznia pojawienie się pęknięć skóry, jest gwałtowna utrata masy ciała lub utrata mięśni z powodu ograniczenia lub zaniechania aktywności fizycznej, utraty wagi lub choroby.

Jak usunąć rozstępy?

Dla większości kobiet w każdym wieku rozstępy są problemem. Niestety zapobieganie im i rozwiązanie problemu jest nie lada wyzwaniem. Co powinienem zrobić, aby usunąć rozstępy? Najpierw zareaguj szybko i rozpocznij kurację, ponieważ możesz być zadowolony tylko zanim rozstępy zmienią kolor z czerwonego na biały. Zabieg laserowy jest najskuteczniejszą metodą, ponieważ tak głęboka i ciężka utrata skóry wymaga dokładnego rozwiązania (laser stymuluje produkcję kolagenu itp.). Aby uzyskać zadowalające efekty, należy wykonać wiele zabiegów laserowych, zwykle od 3 do 6. Czasami stosuje się terapię światłem w celu wzmocnienia terapii laserowej. Innym sposobem na walkę z rozstępami jest mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu w skórę substancji stymulujących tworzenie kolagenu.

Zobacz więcej  Jakie zabiegi na twarz dla 40 latki

Inne metody i domowe środki mogą jedynie zmniejszyć widoczność rozstępów. Co pomoże?

Krem na rozstępy o wysokim stężeniu składników leczniczych. Na przykład kwas glikolowy lub retinoidy (nie powinny być stosowane w ciąży, ponieważ są szkodliwe dla płodu), witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, ale tylko we wczesnych stadiach, Witamina C przyjmowana doustnie, stosowana z kremem na rozstępy, Oliwa z oliwek, peeling kawowy, sok z cytryny i aloes – głównie poprawiają stan skóry. W profilaktyce i usuwaniu rozstępów bardzo ważna jest optymalizacja nawilżenia i pielęgnacji skóry, aby zapewnić jej elastyczność i wspomagać produkcję włókien kolagenowych. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna – regularna i umiarkowana, a dieta bogata w witaminy i minerały.

Co jeśli wszystkie te metody zawiodą ?

Rozstępy to zmora wielu kobiet. Najczęściej pojawiają się na skórze w postaci nieestetycznych podłużnych uszkodzeń, podobnych do pęknięć. Rozstępy będą miały zarówno osoby otyłe, jak i szczupłe. Często mają z nimi do czynienia kobiety w ciąży i osoby młode, które przechodzą etap szybkiego rozwoju. Na rynku kosmetycznym jest wiele kremów i balsamów, które mogą pomóc w usuwaniu rozstępów. Niestety wiele z tych produktów jest mało skutecznych, zwłaszcza gdy rozstępy są starsze i mają charakterystyczne jasne kolory. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się laserowe leczenie rozstępów. Czym jest taka procedura? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na usuwanie rozstępów laserem? Kto powinien zrezygnować z programu? Gładka skóra bez blizn, rozstępów i innych niedoskonałości to marzenie każdego. Niestety walka z trądzikiem, ciążą, chorobą czy zabiegiem chirurgicznym powoduje różnego rodzaju zmiany w skórze, co skutecznie obniża pewność siebie.

Czym jest laser do usuwania rozstępów?

Laserowe usuwanie rozstępów, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą wiązki laserowej, która ma za zadanie usunąć cienką warstwę naskórka otaczającego rozstępy. W ten sposób skóra otrzymuje sygnał regeneracji i tworzy nową warstwę, która zastępuje starą. Obecnie dużą popularnością cieszą się dwie laserowe metody usuwania rozstępów. Pierwsza to mikrodermabrazja, w wyniku której następuje całkowite złuszczenie naskórka. Druga to metoda lasera frakcyjnego, która jest odpowiednia tylko dla niewielkich fragmentów skóry wskazywanych przez wiązkę.

Zobacz więcej  Przeszczep włosów- o czym warto pamiętać po zabiegu?

Karboksyterapia leczy blizny i przebarwienia Ukrycie rozstępów i blizn pod ubraniem nie sprawi, że znikną. Skuteczna wobec nich jest karboksyterapia. Zastosowanie medycznego dwutlenku węgla do leczenia może spowodować napływ substancji odżywczych i tlenu do dotkniętego obszaru. Karboksyterapia może poprawić ukrwienie skóry, tym samym poprawiając pigmentację skóry i zmniejszając widoczność rozstępów. Największą zaletą tego zabiegu jest to, że jest równie skuteczny w usuwaniu świeżych rozstępów i rozstępów w stadiach atrofii. Powstawanie nowych włókien kolagenowych po zabiegu prowadzi do odbudowy blizn czy rozstępów, a cały proces regeneracji skóry trwa nawet kilka miesięcy po zabiegu.

Mezoterapia mikroigłowa Polega na zastosowaniu systemu mikronakłuwania w bliznach lub rozstępach. Zabieg ten stymuluje produkcję fibroblastów i czynników wzrostu w skórze, zwiększając tym samym produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg poprawia mikrokrążenie i dotlenienie tkanek, dzięki czemu wzrasta napięcie skóry, spłycają się blizny potrądzikowe, zmniejsza się widoczność rozstępów.

Przeciwskazania do usuwania rozstępów

Osoby, które mają rozstępy na udach, brzuchu, piersiach i ramionach, mogą być laserowo usuwane w celu usunięcia rozstępów. Jednak ten proces nie jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich. Osoby chore na cukrzycę i opryszczkę oraz osoby ze skłonnością do blizn na skórze powinny zrezygnować z tej metody. Przeciwwskazania to także świeża opalenizna (w tym przypadku warto poczekać, aż opalenizna zniknie), a także nowotwór.

Jak będzie efekt usunięcia rozstępów?

Laserowe usuwanie rozstępów nie zawsze przynosi takie same efekty. Zwykle wynik zależy od wielu różnych czynników, od dokładności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg, przez stopień rozstępów, po indywidualne tendencje skórne danego organizmu. Najtrudniejsze do usunięcia są długotrwałe, duże rozstępy na skórze. Generalnie laserowe usuwanie rozstępów powinno być wykonywane kilka, a nawet kilka razy, aby uzyskać pożądany efekt. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rozstępy mogą być tak rozległe i stare, że nawet kilkanaście zabiegów nie może ich całkowicie usunąć, a jedynie sprawić, że staną się mniej widoczne. Rozstępy i blizny różnego pochodzenia na ciele mogą powodować dyskomfort. Na szczęście z pomocą przychodzi leczenie laserowe. Zabiegi certyfikowanym sprzętem skutecznie i bezpiecznie zmniejszają ich widoczność lub prawie całkowicie je eliminują. Zabiegi te nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji i wymagają jedynie kilkukrotnego powtórzenia w celu osiągnięcia rezultatów.

Jak postępować po laserowym usunięciu rozstępów?

Warto pamiętać, że laserowe leczenie rozstępów nie jest obojętne dla skóry. Chociaż niektórzy ludzie mają niewiele skutków ubocznych, wiele osób przynajmniej doświadcza zaczerwienienia. Jeśli zabieg wykonywany jest na większej części ciała, a rozstępy są głębsze i wymagają dalszego leczenia, mogą wystąpić objawy oparzeń skóry. Warto wziąć pod uwagę, że gojenie skóry po laserowym usunięciu rozstępów może trwać nawet kilka tygodni. Do czasu całkowitego wygojenia skóry nie można się opalać. Najlepiej podjąć działania mające na celu zwalczanie drobnoustrojów w organizmie, które mogą pojawić się na skutek ingerencji w warstwę skóry.

Zobacz więcej  Naczyniak na wątrobie: objawy, leczenie i zagrożenia związane ze złośliwym nowotworem

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu?

Operacja laserowego usuwania rozstępów jest ogólnie określana jako bardzo bezpieczna, ale warto wziąć pod uwagę, że nawet po tym mogą wystąpić różne skutki uboczne. W większości przypadków są one związane ze szczególną wrażliwością skóry lub indywidualnymi cechami określonych organizmów. Najczęstszym skutkiem ubocznym po zabiegu usunięcia rozstępów jest zmiana koloru skóry. Rzadko są trwałe. Jeśli są bardziej zaawansowane, zwykle znikają po kilku tygodniach lub miesiącach. Czasami, na skutek wiązki laserowej, na skórze pojawiają się siniaki. Powinny zniknąć w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli podejrzewamy, że leczenie rozstępów spowodowało inne skutki uboczne, musimy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Ile kosztuje laser do usuwania rozstępów?

Koszt laserowego usuwania rozstępów może się różnić. Generalnie koszt tej operacji zależy od kliniki, w której wykonywana jest operacja, od części ciała i zaawansowania zmian skórnych. Koszt laserowego usuwania rozstępów na brzuchu to około 1000 zł, pośladki około 900 zł, piersi, pośladki i uda około 1100 zł, łydki około 600 zł. Chociaż cena w rzadkich przypadkach jest niższa, nie warto brać pod uwagę tylko ceny przy stosowaniu tego typu zabiegu. Leczenie powinno być wykonywane przez profesjonalny i doświadczony personel. Warto skonsultować się ze znajomymi lub poszukać informacji w Internecie na temat cen.

Okres po laserowym usunięciu blizn i rozstępów

Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, dając wrażenie opalenizny. Czas rekonwalescencji po usunięciu blizn lub rozstępów nie przekracza kilku tygodni, w zależności od stopnia uszkodzenia skóry. Proces gojenia zwykle kończy się pod koniec 4 tygodnia. Po zabiegu postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zadbać o swoją skórę. Nie wystawiaj okolicy na słońce przez około 4 tygodnie. Efekt leczenia rozstępów lub zabiegu usuwania blizn może utrzymywać się do 2 lat. Uzyskanie tak trwałego efektu wymaga jednak wykonania serii zabiegów i przestrzegania zaleceń lekarza.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop