Blog

Asymetria twarzy? Poznaj skuteczne sposoby na jej zniwelowanie

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Asymetria twarzy? Poznaj skuteczne sposoby na jej zniwelowanie

Czym jest asymetria twarzy

Zdrowe ludzkie ciało, a w szczególności nasza twarz, zbudowana jest tak, jak gdyby jej dwie połowy były swoim lustrzanym odbiciem. Mamy bowiem dwoje oczu, dwie dziurki nosa, usta mają dwa kąciki i dwie wargi, mamy dwoje brwi i dwa policzki. Podobnie jak pary kończyn, dwoje piersi czy pośladków. Fakt ten podświadomie wpływa na nas i sprawia, że oczekujemy, by te dwie połowy były jak najbardziej identyczne, a taki stan postrzegamy w kategoriach piękna.

Zjawisko asymetrii twarzy występuje wtedy, kiedy z jednej strony nasza twarzy wygląda inaczej niż z drugiej. Na przykład kiedy jedna brew umieszczona jest nieznacznie wyżej niż druga lub jedno oko jest nieco mniejsze od drugiego. Zatem asymetryczna twarz dotyczy niemal każdego z nas. Idealnie równe i symetryczne twarze zdążają się bardzo rzadko.

W zależności od poziomu asymetrii różnice te są mniej lub bardziej widoczne. Czasem trzeba przyjrzeć się naprawdę bardzo dokładnie, aby dostrzec u kogoś brak symetrii. Niestety nawet najmniejsze anomalie nierzadko bywają źródłem ogromnych kompleksów ich posiadaczy.

Asymetria części twarzy

Asymetria może dotykać nas wybiórczo i w niewielkim stopniu. Najczęściej dotyczy tylko jednego fragmentu twarzy, w efekcie na ogólny “nierówny” wygląd ma wpływ jedna opadająca powieka, lekko krzywy nos czy też na różnych poziomach położone brwi.

Dlaczego negatywnie reagujemy na asymetrię twarzy?

W obecnych czasach socjalmedia kształtują nasze postrzeganie otaczającego nas świata i nas samych. To właśnie tam widzimy idealne ciała i nieskazitelne twarze, do których porównujemy się często zapominając, że jest to zaledwie wycinek rzeczywistości. Zapominamy, że za perfekcyjnymi kształtami często stoją filtry i photoshop.

Warto jednak wiedzieć, że symetria istnieje w kanonie piękna od najwcześniejszych lat, przejawiając się też w sztuce i w muzyce. Nic więc dziwnego, że każdy z nas naturalnie dąży do osiągnięcia tego najpiękniejszego ideału pozbawionego nierówności.

Złożone przyczyny asymetrii twarzy

U źródeł asymetrii twarzy wymieniać można wiele czynników. Należy pamiętać, że często są to powikłania związane z pogorszeniem się stanu zdrowia. Do takich sytuacji nierzadko dochodzi w przypadku wylewu czy ciężko przebytej choroby. Podobne konsekwencje czekają na nas po doznaniu porażenia nerwu twarzowego. W efekcie groźnego wypadku czy skomplikowanej operacji powstają na naszej skórze blizny, które powodują zmiany w wyglądzie całego ciała ciała, a nawet niejednokrotnie doprowadzając do stworzenia lub pogłębienia efektu asymetrii.

Zobacz więcej  Łysienie bliznowaciejące - objawy, przyczyny, leczenie, zabiegi

Przyczyny asymetrii w naszym ciele można także szukać także wśród wad zgryzu, które, podobnie jak i wady postawy, mają swoje źródła w naszym wczesnym dzieciństwie. Na szczęście istnieją metody leczenia tych przyczyn, które, jeśli odpowiednio wcześnie wykryte, zdiagnozowane i poddane działaniom, pomogą nam zniwelować negatywne skutki w postaci skurczu mięśni i widocznej asymetrii.

Na szczęście nie zawsze są to jednak powody tak bardzo niezależne od nas. Nierzadko asymetria spowodowana jest długotrwałym i regularnym wystawianiem naszych twarzy na szkodliwe warunki takie jak złe ułożenie ciała w czasie snu, używki, brak odpoczynku, brak nawodnienia.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie psychosomatyczne. W wyniku stresu mięśnie ulegają intensywnemu napięciu, co wpływa między innymi na wzmożoną mimikę twarzy, zacisk szczęk, marszczenie brwi i w konsekwencji doprowadza do długotrwałych zmian w symetrii naszych twarzy.

Najczęstszą przyczyną asymetrii są więc po prostu nasze złe nawyki, z którymi możemy, a nawet powinniśmy walczyć.

Jak poradzić sobie z asymetrią twarzy?

Dobra wiadomość jest taka, że w związku z tym możemy asymetrii zapobiegać, przeciwdziałać, a do pewnego stopnia nawet ją niwelować.

Przeciwdziałanie i zapobieganie

Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której niezbędne będzie poddanie się interwencji medycznej, warto pamiętać o proaktywnych działaniach mających na celu oszczędzenie nam poważnych kłopotów w przyszłości. Zalecenia te nierzadko mają charakter szalenie uniwersalny i wprowadzenie ich w życie przyniesie każdemu wiele korzyści, bez względu na to czy zmaga się z problemem asymetrycznej twarzy i zmarszczek czy też nie. Chodzi bowiem o trzymanie się zdrowego styl życia i stronienie od używek. Co dokładnie na taki lepszy tryb życia się składa?

Sposób spania, długość snu i jego jakość

Odpowiednio długi (średnia dla osoby dorosłej to około siedem godzin na dobę) i wysokiej jakości sen zapewnia nam regenerację, wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy, ale także na nasz wygląd, szczególnie w obrębie twarzy. Kiedy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani, spłyceniu ulegają zmarszczki mimiczne, przestajemy bowiem między innymi groźnie marszczyć brwi i czoło.

Nie bez znaczenia pozostaje też pozycja w której śpimy. Warto mieć na uwadze fakt, że sen zajmuje nam średnio jedną trzecią doby. Dlatego długotrwałe uciskanie twarzy w czasie snu może pogłębiać różnego rodzaju asymetrie twarzy. Spanie na boku czy na brzuchu może spowodować odgniecenia na czole i policzkach, a także pogłębiać zmarszczki na twarzy czy okolicy brody i szyi.

Zobacz więcej  Dla kogo są zabiegi medycyny estetycznej?

Wpływ diety na twarz i wygląd skóry

Dla utrzymania wysokiego poziomu nawilżenia kluczowe będzie regularne nawadnianie. Minimalna ilość wody do spożycia w ciągu dnia to około dwa litry płynu na dorosłego człowieka. Dobrze zrobi naszej skórze także dodatek kawy czy herbaty matcha, które są napojami pełnymi antyoksydantów wspaniale wpływających na stan naszego zdrowia i podtrzymujących działania przeciwstarzeniowe. Ponadto szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na zbalansowaną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne.

Palenie papierosów? Zapomnij!

O tym, że papierosy są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia informują komunikaty na każdej paczce. Powstało także wiele kampanii edukacyjnych na ten temat. O czym jednak mało się wspomina, to fakt, że palenie papierosów ma także negatywny wpływ na wygląd naszej twarzy – zwiększa mimikę twarzy, przesusza skórę i doprowadza do pogłębienia zmarszczek.

Nie bez powodu pojawiające się z wiekiem zmarszczki wokół ust nazywa się “zmarszczkami palacza”. Sposób, w jaki wdychamy przez papieros powietrze do płuc jednocześnie ciasno przy tym zaciskając usta, powodują powstawanie wielu napięć w całej naszej twarzy, a także pogłębieniu zmarszczek w jej dolnej części oraz w obszarze szyi.

Metody pielęgnacji

Zanim do naszej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzimy botoks, warto zainteresować się alternatywnymi metodami dbania o skórę dostępnymi na rynku. Nie możemy zapominać o codziennym oczyszczaniu, złuszczaniu, nawilżaniu oraz odżywianiu. W tym procesie oprócz zastosowania wysokiej jakości kosmetyków o niezawodnych składach wysokiej jakości, istotna będzie również dokładność i regularność.

W ramach higieny pielęgnacyjnej warto też pamiętać o regularnej wymianie ręczników lub stosowaniu wersji papierowej dla maksymalnego ograniczenia kontaktu skóry ze szkodliwymi bakteriami i zanieczyszczeniami. Oprócz typowej domowej pielęgnacji, w skład której wchodzi regularne stosowanie kremów i serów zawierających retinol i inne składniki aktywne, warto zainteresować się alternatywnymi metodami pielęgnacji.

Skóra w ruch

Kiedy myślimy o sposobach relaksacji mięśni twarzy, z pewnością na myśl szybko przychodzą metody manualne i masaże. Tych istnieje obecnie na rynku dość pokaźna oferta, zaczynając od rollerów domowego użytku, a kończąc na japońskich rytuałach typu kobido.

Zobacz więcej  Drosfemine – recepta online

Joga i medytacja są niezastąpione w relaksowaniu ciała. A może więc by tak spróbować zaaplikować te same zasady na twarz? Joga twarzy weszła już na stałe do kanonu naturalnych sposobów pielęgnacji. Zabieg ten stosowany regularnie przynosi bardziej subtelny efekt niż w przypadku kwasu hialuronowego, lecz z jego pomocą pozbędziemy się nadmiernego skurczu mięśni i wpłyniemy na lepszą symetrię twarzy.

Szczególnym powodem, dla którego metoda ta jest atrakcyjna, jest jej dostępność. W dzisiejszych czasach każdy z nas jest posiadaczem telefonu komórkowego wyposażonego w dostęp do internetu. Dzięki temu w zaledwie kilka sekund możemy sięgnąć do przepastnej bazy wiedzy, między innymi instruktażowych filmików zawierających niezbędne dla każdego początkującego jogina porad.

Redukcja asymetrii twarzy poprzez zabiegi medycyny estetycznej

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak w przypadku, gdy wymarzone idealne proporcje są niemożliwe do osiągnięcia z powodu, na przykład, nieprawidłowej budowy lub czynników genetycznych, warto zwrócić się o z prośbą pomoc do profesjonalisty. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na ingerencję w wygląd naszej twarzy, nie wszystkie z nich należą do bardzo inwazyjnych. Oferty salonów kosmetycznych pękają w szwach, jednak jeśli dotyczy nas duża asymetria twarzy, z pomocą przyjdzie już chirurgia plastyczna.

Asymetria – kwas hialuronowy czy botoks?

Do wyboru mamy cały szereg różnych usług z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, które pomogą zniwelować asymetrię. W zależności od złożoności problemu i oczekiwanych efektów, wysoce wykwalifikowaniu i zaufani specjaliści pomogą nam dobrać odpowiedni zabieg i uzyskać upragnioną symetryczną twarz.

Do najpopularniejszych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej należą kwas hialuronowy i aplikacja botoksu. Botoks jest w swoim działaniu nieco słabszy niż kwas hialuronowy, jednak w zależności od potrzeb pacjenta, bywa równie skuteczny. Obydwie metody łączy sposób podawania – zabieg polega na umieszczeniu substancji pod skórą. Jego objętość warunkuje finalny efekt jaki widoczny będzie na twarzy pacjenta. Warto pamiętać, że żadna z tych metod nie jest jednorazowa – zaleca się ich powtórną aplikację w regularnych ostępach czasowych.

Przyczyny asymetrii mogą być różne i w potrzebie warto wspomóc się diagnozą chirurga plastycznego. Należy pamiętać, że nawet najlepszy efekt w kwestii zwalczania asymetrii osiągniemy łącząc różne metody działania – dbając o siebie na co dzień poprzez dietę i ćwiczenia oraz stosując wypełniacze kiedy osiągniemy stosowny do tego kroku wiek.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop