Blog

Brodawka łojotokowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Brodawka łojotokowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zmiany skórne w większości przypadków prezentują się niekorzystnie jedynie ze względów estetycznych, a samo ich występowanie nie jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Istnieją jednak również i takie, których pojawienie się na skórze może zwiastować o poważnych schorzeniach, a nawet nowotworach. Przykładem takiej zmiany skórnej są brodawki łojotokowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się im dokładniej.

Czym jest brodawka łojotokowa?

Brodawka łojotokowa to jedna z najczęstszych groźnych zmian skórnych o charakterze nowotworowym. Na jej występowanie narażeni są w szczególności mężczyźni, którzy przekroczyli trzydziesty rok życia.

Jeśli chodzi o występowanie brodawek łojotokowych, owa zmiana skórna ujawnia się przede wszystkim w obrębie tułowia, ale również w okolicach owłosionej skóry głowy, a nawet twarzy czy szyi.

Jak wygląda brodawka łojotokowa?

Jeśli już wiesz, czym jest brodawka łojotokowa, warto zapoznać się z jej cechami charakterystycznymi, co pozwoli na wczesne zdiagnozowanie problemu jeszcze na wczesnym stadium jego zaawansowania.

Ową zmianę skórną wyróżnia przede wszystkim jasnobrązowy odcień, a także grudkowate narośla. Na powierzchni brodawki pojawiają się także niewielkie zagłębienia. Waro zaznaczyć, iż na samym początku posiadają one równomierne zarysy, a ich grubość nie przekracza kilku milimetrów.

Co ciekawe, te znajdujące się na skórze tułowia mogą przybierać niekiedy inną formę niż brodawki łojotokowe umiejscowione na twarzy.

Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych

Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych nie są jednoznacznie określone. Badania wykazują jednak, iż takowe zmiany skórne mogą mieć podłoże genetyczne. Czynniki genetyczne to jednak nie wszystko.

Formowaniu brodawek sprzyja również długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, w szczególności latem w godzinach południowych. Częste opalanie jest najniebezpieczniejsze przede wszystkim, jeśli chodzi o posiadaczy jasnego koloru skóry.

Kolejnym czynnikiem, wpływającym nie tylko na same brodawki, ale także ich charakter nowotworowy jest wiek.

Z tego też powodu, zmiany te noszą nazwę brodawki starcze. Jeśli nosisz zbyt obcisłą odzież możesz również być bardziej narażony na powstawanie nowotworowych zmian na swojej skórze.

Zobacz więcej  Łysienie plackowate - jak rozpoznać i jak leczyć?

Brodawki łojotokowe – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka zagrożonej brodawką łojotokową z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób zapobiegać jej powstaniu. Kluczową rolę w profilaktyce odgrywa w głównej mierze odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Brodawka łojotokowa mianowicie rozwija się szczególnie intensywnie w przypadku nadmiernego opalania.

Z tego też powodu, należy unikać takich miejsc jak solarium, a planując wakacje zabrać ze sobą krem z wysokim filtrem. Postaw również na regularne badania, mające na celu wykryć nie tylko brodawkę, ale także inne niebezpieczne zmiany na skórze.

Jak odróżnić brodawkę łojotokową od innych zmian skórnych?

Z brodawką łojotokową często mylone są inne schorzenia, takie jak czerniak czy też nowotwór podstawnokomórkowy. Pomimo faktu, iż wszystkie z wymieniowych zmian skórnych są groźne, a ich występowanie może przyczynić się do wykształcenia się stanu nowotworowego skóry, istnieją pewne elementy, które pozwolą na ich odróżnienie od siebie.

Brak dolegliwości bólowych a brodawka łojotokowa

Pierwszym czynnikiem, umożliwiającym rozróżnienie brodawek łojotokowych na tle innych pokrewnych schorzeń są odczucia związane z obecnością zmiany skórnej. Warto podkreślić przede wszystkim, że brodawkom starczym nie towarzyszą dolegliwości bólowe, tak jak ma się to na przykład w przypadku czerniaka.

Obrys zmiany skórnej

Większość zmian obecnych na skórze, wywołujących nowotwory złośliwe charakteryzuje się nierównomiernym obrysem. Zupełnie inaczej ma się to w przypadku brodawki łojotokowej, która przyjmuje stosunkowo symetryczny kształt, a także jednolity kolor.

Występuje także wyraźne rozgraniczenie pomiędzy brodawką a zdrową skórą.

Krwawienie i rozrost zmian

Brodawka łojotokowa należy do poważnych schorzeń skórnych, z tego też względu mogłoby się wydawać, iż powstawanie stanu zapalnego wiąże się z obfitymi krwawieniami, a także gwałtownym rozrostem.

Nie jest to jednak w zupełności prawda, gdyż brodawkom towarzyszy zupełny brak krwawienia, a ich wymiary nie powiększają się wraz z upływem czasu.

Zobacz więcej  Skuteczny sposób na szybkie pozbycie się trądziku - domowe sposoby!

Metody leczenia brodawki łojotokowej

Brodawki łojotokowe wpływają nie tylko negatywnie na kwestie estetyczne, ale przede wszystkim są one zmianami złośliwymi, których występowanie może być związane z rakiem skóry w stosunkowo niedalekiej przyszłości.

Z tego też powodu, tak kluczową rolę odgrywa w tej kwestii podjęcie się odpowiednich działań w pierwszych stadiach występowania choroby.

Środki farmakologiczne – brodawka łojotokowa w mniej zaawansowanym stadium

Pierwszą metodą, która pozwoli na usunięcie brodawki łojotokowej jest przyjmowanie środków farmakologicznych. Ich stosowanie powinno być uprzednio uzgodnione z lekarzem dermatologiem. Sprawdzą się one głównie w przypadku brodawek o charakterze łagodnym, natomiast, jeśli chodzi o bardziej zaawansowane stadia choroby mogą okazać się one po prostu nieskutecznie.

Preparaty farmaceutyczne oddziałują na brodawkę od samego jej wnętrza, niszcząc nie tylko zmianę znajdującą się na powierzchni naskórka, ale również obecne w skórze komórki nowotworowe. Warto również zaznaczyć, iż taka metoda usunięcia nie przyczynia się do powstania blizny.

Preparaty złuszczające

Preparaty zawierające kwas salicylowy wyróżnia skuteczne działanie złuszczające, natomiast przy regularnym stosowaniu mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia brodawki, a nawet jej całkowitego usunięcia z powierzchni skóry.

Kremy, maści i żele z kwasem salicylowym aplikowane na wierzchu brodawek docierają do ich najgłębszych warstw, przenikając je i pozbawiając nawodnienia. Obumarcie brodawki następuje w przybliżeniu do kilku miesięcy od rozpoczęcia kuracji.

Krioterapia

Jeśli chodzi natomiast o brodawki łojotokowe o większych rozmiarach, w ich przypadku konieczne będzie podjęcie się zupełnie innych metod działania. Do tych najskuteczniejszych, odznaczających się niemal zupełnym brakiem inwazyjności, zdobywającym zaufanie wśród pacjentów z całego świata, możemy zaliczyć przede wszystkim krioterapię, nazywaną również wymrażaniem.

W przypadku krioterapii brodawki łojotokowe niszczone są za pomocą ciekłego azotu. Ich usunięcie jest bezpośrednio związane z oddziaływaniem niskiej temperatury, która niszczy komórki nowotworowe i zapobiega ich dalszemu rozwojowi. Zamrożona brodawka obumiera w szybkim tempie, a zrogowaciały naskórek zostaje usunięty na dalszych etapach zabiegu.

Uwaga! Brodawka łojotokowa pozostawi w miejscu swojego zniknięcia niewielki pęcherz. Nie należy go pod żadnym pozorem przekłuwać ani smarować preparatami kosmetycznymi, gdyż może to doprowadzić do pojawienia się blizny.

Zobacz więcej  Jak pielęgnować skórę włosów po przeszczepie

Łyżeczkowanie – brodawka łojotokowa usunięta tymczasowo

Wymieniając skuteczne sposoby usuwania brodawek łojotokowych nie sposób nie wspomnieć o metodzie, jaką jest łyżeczkowanie. Na samym wstępie należy jednak zaznaczyć, iż polega ona wyłącznie na tymczasowym niszczeniu brodawek.

Po upływie kilku miesięcy zmiana skórna odradza się na nowo i niezbędne jest wykonanie następnego zabiegu. Łyżeczkowanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, a całość trwa maksymalnie dwie godziny.

Lekarze podejmują działania związane z dokładnym usunięciem wszelkich zmienionych komórek, nie naruszając przy tym zdrowych tkanek.

Laseroterapia

W przypadku laseroterapii, która tak samo jak łyżeczkowanie polega na znieczuleniu miejscowym i przyczynia się do szybkiego obumarcia brodawki łojotokowej, najbardziej ceniony jest przede wszystkim brak blizny czy jakichkolwiek innych śladów pozostałych po zabiegu.

Brodawka łojotokowa na samym początku jest oczyszczania i odpowiednio przygotowywana, a następnie oświetlana specjalistycznym laserem. Wiązka światła przyczynia się bezpośrednio do niszczenia komórek brodawki łojotokowej, a ona sama znika samoistnie po upływie tygodnia.

Usuwanie brodawki łojotokowej w SkyClinic – postaw na najwyższą jakość świadczonych usług

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł dostarczył Ci niezbędnej wiedzy na temat brodawek starczych, a także odpowiedział an wszelkie nurtujące Cię pytania. Brodawka łojotokowa jest poważnym problemem skórnym, istnieją na szczęście skuteczne metody jego zwalczania, które chronią przed powstaniem nowotworów.

Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości świadczonych usług, a brodawkę łojotokową i wszelkie związane z nią problemy pragniesz pożegnać raz na zawsze, zapraszamy do odwiedzenia SkyClinic. Oferujemy różnorodne profesjonalne metody leczenia, począwszy od krioterapii, a skończywszy na laseroterapii.

Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, a także rozległą wiedzą, które w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem oraz pragnieniem ciągłego rozwoju dają gwarancję sukcesu. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego z przybyłych klientów, a także usługi na najwyższym możliwym poziomie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop