Blog

Laserowe leczenie trądziku w klinice SkyClinic

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Trądzik to bardzo uciążliwe schorzenie i poważny problem, a tradycyjne formy leczenia oznaczają długotrwały proces, który negatywnie wpływa też na kondycję organizmu. Z tego względu coraz większą popularnością cieszy się metoda laserowa. Pozwala ona przyspieszyć leczenie, jednocześnie nie oddziałując negatywnie na sytuację organów wewnętrznych, do czego dochodzi przy terapii antybiotykowej.

Rodzaje trądziku i przyczyny jego występowania

Trądzik pospolity to często spotykana choroba dermatologiczna, zwłaszcza w okresie młodzieńczym, lecz coraz częściej występuje także u osób powyżej dwudziestego piątego roku życia (nazywana jest wtedy tzw. trądzikiem dorosłych). Najczęstszym powodem jego występowania są zmiany hormonalne. Zwiększona ich produkcja (a w szczególności androgenów) może przyczyniać się do pojawiania się zmian skórnych w postaci trądziku. Z tego względu obserwowany jest z reguły w okresie dojrzewania, gdy wahania hormonów są szczególnie duże. Androgeny mogą sprowokować przerost gruczołów łojowych i zwiększyć wydzielanie sebum, co powoduje pojawienie się na skórze trądziku pospolitego. Innym powodem poza kwestiami hormonalnymi może być rozwój bakterii beztlenowych w gruczołach łojowych. Może to wpłynąć nie tyle na ilość wydzielanego sebum, co jego skład, a zmiany w jego obrębie przyczyniają się do nadmiernego rogowacenia gruczołów. Efektem tego procesu będzie pojawienie się grudek oraz wykwitów.

Trądzik różowaty występuje rzadziej i jego przyczyny nie zostały jednoznacznie ustalone, choć mogą mieć podłoże hormonalne i wynikać z czynników genetycznych. Objawia się zaczerwienieniem, poszerzaniem naczyń krwionośnych, łojotokiem oraz grudkami i krostkami.

Jak leczy się trądzik?

W przypadku jego występowania należy skonsultować się z dermatologiem, który oceni natężenie trądziku i ustali odpowiednie leczenie. Wcześniej pacjent z reguły był kierowany na terapię hormonalną, leczył się poprzez stosowanie antybiotyków i retinoidów. Coraz częściej wybiera się jednak leczenie metodami laserowymi. Zabiegi te w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej tradycyjnych metod, nie będą obciążały organów wewnętrznych, w tym przede wszystkim żołądka, którego prawidłowe funkcjonowanie może być zaburzone ze względu na tak mocne środki. Leczenie metodą laserową pozwala nie tylko na złagodzenie objawów trądziku, ale też pozytywnie wpływa na ogólną kondycję, a co za tym idzie wygląd skóry.

Wybór terapii będzie oczywiście zależał od stopnia nasilenia zmian na skórze i z tego względu pozostaje kwestią indywidualną, rozpatrywaną w kontekście każdego pacjenta. W szczególnie rozległych i intensywnych przypadkach występowania trądziku konieczna może się okazać terapia antybiotykowa. W niektórych wypadkach zalecone też będzie połączenie metod tradycyjnych z laserowymi. Z uwagi na to przystąpienie do leczenia musi być podparte konsultacją z lekarzem, który w fachowy sposób oceni skalę problemu i nakreśli możliwe warianty działania, tak by były one jak najbardziej skuteczne względem danego przypadku.

Zobacz więcej  Najlepsze kremy na opadające powieki: Liftingujący krem do okolic oczu, który napina skórę bez skalpela

Jak wygląda leczenie laserem?

Zabieg opiera się na naświetlaniu obszarów dotkniętych zmianami światłem lasera. Odpowiednio dobrane wiązki wnikają w głąb skóry i energia lasera jest częściowo pochłaniana przez jej fragmenty. Dochodzi do wybiórczego uszkodzenia gruczołów łojowych i dzięki temu ograniczenia produkcji sebum. Niszczone są również bakterie, które także przyczyniają się do występowania zmian trądzikowych. Działanie lasera pozwala nie tylko na likwidację ognisk zapalnych, ale i zapobieganie powstawaniu nowych zmian. Dodatkowo odkaża i obkurcza pory, co wpływa na większą produkcję kolagenu i może pomóc w wygładzeniu drobnych zmarszczek.

Laser działa nie tylko na trądzik pospolity, ale i różowaty. Usuwa zaczerwienienia i poszerzone naczynka, pobudzając jednocześnie procesy regeneracyjne. Energia lasera absorbowana jest przez znajdującą się w poszerzonych naczyniach hemoglobinę. Z tego względu nie uszkadza to w żaden sposób skóry, co czyni ten zabieg metodą mało inwazyjną.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Każdy zabieg leczniczy czy kosmetyczny wiąże się z pewnymi obostrzeniami i zakazami. O wielu przeciwwskazaniach i skutkach poinformuje nas w trakcie konsultacji dermatolog – wykluczenie wszystkich punktów sprawdza się też podczas wywiadu bezpośrednio przed zabiegiem. Zbiorcza lista przeciwwskazań względem laserowego leczenia trądziku jest następująca:

 • epilepsja;
 • cukrzyca;
 • ciąża oraz okres karmienia piersią;
 • uszkodzenia i stany zapalne skóry w miejscu, które poddawane będzie zabiegowi. W tym łuszczyca oraz AZS;
 • infekcje wirusowe oraz bakteryjne;
 • świeża opalenizna (do czterech tygodni przed zabiegiem, w przypadku samoopalaczy dwa lub trzy tygodnie);
 • stosowanie kremów i kosmetyków z retinolem oraz wybranych ziół (jak dziurawiec czy nagietek);
 • przyjmowanie leków na bazie sterydów lub fotouczulających;
 • nadwrażliwość skóry na światło.

Zabiegi te nie wiążą się z żadnymi większymi skutkami ubocznymi i z tego względu preferowane są względem tradycyjnych metod, które oddziałują na organy wewnętrzne. Metody laserowe są bezbolesne i nie przeszkadzają też w powrocie do normalnego trybu życia po przeprowadzonym zabiegu. Na skórze może pojawić się delikatny obrzęk i lekkie zaczerwienienie, które szybko jednak znika – z reguły w ciągu maksymalnie kilku godzin. Podczas procedury nie można patrzeć na promień lasera bez okularów ochronnych, bowiem mogłoby to prowadzić do nieodwracalnych w skutkach problemów okulistycznych.

Zobacz więcej  Objawy i leczenie trądziku guzkowo-torbielowatego: skuteczne metody walki z trądzikiem torbielowatym, guzkowym i różowatym

Przebieg i efekty zabiegu

Przed podjęciem leczenia zmian skórnych powinno się skontaktować z dermatologiem i poddać dokładnej diagnozie oraz ustalić z nim metody leczenia. Sam zabieg poprzedzony jest konsultacją połączoną z wywiadem zdrowotnym by wykluczyć występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań. Przed poddaniem się procedurze konieczny jest demakijaż, oczyszczenie oraz dezynfekcja skóry. Zabieg wykonywany jest przez lekarza lub kosmetologa. Nie wymaga znieczulenia i jego przejście nie wyklucza też pacjenta z dalszej aktywności czy pracy. Skóra pozostaje jedynie delikatnie zaczerwieniona, co znika do paru godzin po zakończeniu procedury. Długość zabiegu uzależniona jest od umiejscowienia i skali problemu, lecz trwa zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Liczba serii będzie dobierana do indywidualnych przypadków – w niektórych sytuacjach wystarczający efekt może dać nawet jeden zabieg, a czasem potrzeba ich kilku. Przeprowadzane są w określonych odstępach czasu, które będą określone zależnie od rezultatów i ustalane bezpośrednio z danym pacjentem, biorąc pod uwagę jego konkretny przypadek.

Wśród efektów jakich można oczekiwać po poddaniu się laserowego leczenia trądziku wymienimy:

 • złagodzenie lub likwidację zmian trądzikowych;
 • obkurczenie porów;
 • odkażenie i wygładzenie skóry;
 • poprawienie się ogólnego wyglądu skóry.

Jak powinny wyglądać przygotowania do zabiegu?

W celu uzyskania pożądanych efektów i uniknięcia wszelkich niepożądanych skutków lub uszczerbków na zdrowiu należy trzymać się pewnych określonych zasad oraz zachowań towarzyszących przygotowania do zabiegu. Wśród punktów do spełnienia znajdziemy następujące aspekty:

 • należy zaprzestać stosowania ziół i kremów o efektach fotouczulających;
 • odstawić wykorzystywane kosmetyki na bazie alkoholu oraz witaminy A (retinolu);
 • na parę tygodni przed zabiegiem nie można się opalać – mowa tu zarówno o metodach naturalnych, jak i sztucznych, takich jak korzystanie z solarium oraz samoopalaczy;
 • skóra przed zabiegiem musi być czysta, więc nie powinno się nakładać na nią makijażu lub należy go zmyć;
 • przed zabiegiem zdejmuje się również soczewki kontaktowe;
 • w trakcie konsultacji poprzedzającej procedurę trzeba dokładnie opisać dotychczasowe metody leczenia i efekty jakie te sposoby przyniosły. Informuje się też o przyjmowanych lekach, by osoba przeprowadzająca zabieg miała pewność, iż nie wywołają one żadnej reakcji fotouczulającej.
Zobacz więcej  Trądzik bliznowcowy: objawy, leczenie i skuteczne metody usuwania blizn

Istotne jest to by w trakcie przygotowań zachować pełną szczerość zarówno względem siebie, jak i lekarza czy też kosmetologa, bowiem w grę wchodzi własne zdrowie. Powinno się stosować do punktów zaleceń i nie zatajać przed drugą stroną żadnych ewentualnych przeciwwskazań. Należy również na spokojnie zastanowić się odnośnie stosowanych na przestrzeni kilku tygodni leków i dokładnie ustalić od jakiego czasu nie przyjmujemy środków uznawanych za szkodliwe przy tej procedurze. Wszelkie wprowadzenie w błąd lub pominięcie istotnych faktów może się potem przyczynić do wystąpienia uszczerbku na własnym zdrowiu.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji po zabiegu

Do upłynięcia doby po zakończeniu zabiegu powinno się maksymalnie ograniczyć stosowanie kosmetyków. Przez kilka dni nie należy też przemywać tego obszaru skóry spirytusem, tonikiem na bazie alkoholu oraz mydłem. W pierwszym okresie, obszaru ciała poddanego działaniu lasera nie powinno się trzeć gąbką czy ręcznikiem oraz nie podrażniać w żaden inny sposób. Zalecane jest natomiast stosowanie kremu typu alantan, bephanten lub panthenol, które pomogą natłuścić skórę. W czasie do miesiąca po zabiegu należy uważnie chronić skórę przed słońcem – pod żadnym pozorem się nie opalać, a stosować za to ochronę przeciwsłoneczną. W tym samym okresie nie można również przyjmować leków oraz ziół fotouczulających oraz wykorzystywać kosmetyków o działaniu złuszczającym. Do około siedmiu dni po zabiegu zalecane jest unikanie szczególnie forsownych aktywności oraz ćwiczeń fizycznych. Z kolei do dwóch tygodni po zabiegu lepiej nie korzystać z sauny oraz bardzo gorących kąpieli.

Pod warunkiem unikania punktów wymienionych w przeciwwskazaniach i stosowania się do zaleceń związanych z przygotowaniem do zabiegu oraz pielęgnacji po jego zakończeniu – laserowe leczenie trądziku może się okazać bardzo skuteczną metodą walki z tym problemem. Sposób ten działa zdecydowanie szybciej niż terapie przeprowadzane tradycyjnie i nie działają niekorzystnie na organizm, co następuje w przypadku leczenia antybiotykami. Stąd rosnąca popularność tego zabiegu, który zaleca również wielu dermatologów – przystąpienie do leczenia chorób skórnych powinno się bowiem poprzedzić konsultacją z lekarzem.

 

 

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop