+ 48 71 889 80 00

Wrocław -->> ul. Ołtaszyńska 71a |||| Warszawa -->> ul, Marconich 3

Fizjoterapia Wrocław: terapia manualna

Skuteczna oraz bezpieczna poprawa ruchomości i sprawności fizycznej organizmu, a także regeneracja sił witalnych, dzięki profesjonalnej fizjoterapii we Wrocławiu.

Terapia manualna (chiropraktyka) to metoda fizjoterapii będąca częścią rehabilitacji realizowana w placówkach służby zdrowia obejmująca leczenie oparte na biomechanice, a także na funkcji układu ruchowego człowieka. Jej celem jest poprawa sprawności ruchowej i fizycznej oraz przyniesienie ulgi w odczuwalnym przez pacjentów dolegliwości bólowych poprzez leczenie manualne. Terapia manualna, jako metoda leczniczo-diagnostyczna stanowi ważny element leczenia i diagnostyki schorzeń narządów ruchu. Do terapii manualnej zaliczane są techniki takie, jak: specjalistyczne ćwiczenia, masaż klasyczny, terapia tkanek miękkich i terapia nerwowo-mięśniowa. Dzięki uciskowi odpowiednich punktów na ciele człowieka fizjoterapeuta przywraca równowagę mięśniową, a w rezultacie umożliwia wznowienie wykonywania codziennych czynności bez odczuwania bólu.

Umów się na konsultację  >> zadzwoń

Fizjoterapia Wrocław: terapia manualna

Zapomnij o bólu kręgosłupa, zredukuj bóle głowy oraz zapomnij o schorzeniach ruchowych, dzięki manualnej technice terapii.

Przebieg terapii wykonywanej z zastosowaniem specjalnie opracowanego masażu rozpoczyna się od specjalistycznej diagnostyki rodzaju dolegliwości doskwierających danej osobie. W zależności od rodzaju schorzenia fizjoterapeuta kwalifikuje danego pacjenta na odpowiednią terapię manualną. W większości przypadków ten rodzaj rehabilitacji odbywa się na kozetce w pozycji leżącej. Specjaliści, rehabilitanci bądź fizjoterapeuci wykonują swoją pracę wywierając nacisk na tkankach miękkich ciała, rozluźniające je i łagodząc ból. Poprzez umiejętności manualne polegające na wykorzystywaniu ruchów o różnej amplitudzie i prędkości możliwa jest mobilizacja, a także manipulacja tkanek wokół stawów. Terapia tkanek miękkich stosowana jest w ortopedii, reumatologii, neurologii, rehabilitacji, leczeniu zwyrodnień stawów, leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz niwelowaniu dolegliwości bólowych o różnym podłożu.
Terapia metodą manualną możnie nie tylko obejmować techniki specjalistycznego masażu, ale także ćwiczenia i treningi dostosowane do pacjentów w oparciu o wywiad i diagnostykę danego schorzenia. Jest to kinezyterapia.
W czasie trwania fizjoterapii manualnej specjaliści często instruują pacjentów odnośnie tego jak prawidłowo postępować przy wykonywaniu codziennych czynności, aby zapobiegać doskwierającym dolegliwościom.
Pełna terapia wymaga czasu i systematyczności oznacza to, że terapeuta oprócz sesji w gabinecie może dodatkowo zlecić swojemu pacjentowi odpowiednie ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu.

Podstawowe informacje

  • Czas trwania: od 30 minut
  • Wykonywany przez  fizjoterapeuta
  • Części ciała duży wybór
  • Inwazyjność zabieg bezinwazyjny
  • Sugerowana ilość zabiegów 6-10

Fizjoterapia Wrocław: terapia manualna

Terapia punktów spustowych: przygotowanie do zabiegu

Obecnie bardzo duża część społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju schorzenia związane z układem ruchu oraz kręgosłupem. Fizjoterapia manualna we Wrocławiu podobnie, jak w innych placówkach służby zdrowia nie wymaga długotrwałych przygotować przed zabiegowych.
Jednakże na pierwsze zabiegi warto stawić się odpowiednio wcześniej tak, aby ze spokojem znaleźć czas na przebranie się w odpowiedni strój. W trakcie fizjoterapii zazwyczaj pacjent musi odsłonić konkretne partie ciała. Zatem strój powinien być wygodny i umożliwiający szybki dostęp do chorej części ciała.
Jeśli fizjoterapia obejmuje ćwiczenia fizyczne może przypominać nieco trening personalny, wówczas warto zabrać ze sobą ręcznik oraz klapki. Dzięki temu pacjent będzie mógł się odśnieżyć po sesji zabiegowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się także przed zabiegiem jeśli ten np. wypada bezpośrednio po pracy pacjenta.
Co najmniej jedną godzinę przed zabiegiem nie należy spożywać obfitych bądź ciężko strawnych posiłków. Jest to ważne, ponieważ ćwiczenia z pełnym i obciążonym żołądkiem mogą być o wiele bardziej trudniejsze i wyczerpujące.
Pacjent na rehabilitację nie powinien zabierać z sobą telefonu, ani innych urządzeń mobilnych, gdyż podczas treningu mogą one ulec uszkodzeniu. Co więcej dzwoniący telefon zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na skupienie podczas pracy.
Wszelkiego rodzaju metalowe implanty oraz posiadanie rozrusznika powinny zostać zgłoszone terapeucie przed zabiegiem. Ich posiadanie może okazać się ważnym przeciwwskazaniem do zastosowania podczas praktyk terapeutycznych niektórych technik stosowanych przez fizjoterapeutów np. zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego.
Pacjenci przed stawieniem się na zabieg rehabilitacji manualnej powinni zrezygnować ze stosowania w miejscu zabiegowym kremów oraz innych preparatów, które mogłyby nadmiernie natłuszczać skórę. Ciało pokryte takim preparatem może być śliskie, a to zdecydowanie utrudni zabieg.

Terapia manualna: dla kogo jest i kiedy warto go wykonać?

Na fizjoterapię we Wrocławiu warto się zdecydować w momencie chęci zredukowania odczuwania dolegliwości bólowych oraz pragnąc zwiększyć ruchomość stawów. Fizjoterapia manualna sprawdzi się u osób zmagających się z schorzeniami takim jak: rwa kulszowa, rwa barkowa, stany przeciążeniowe tkanek, osteopatii, schorzenia pourazowe, dolegliwości po operacjach, ból i schorzenia kręgosłupa, a także choroba Parkinsona.
Terapia techniką manualną sprawdzi się także u osób odczuwających: bóle mięśni, migreny, bóle głowy i karku, bóle kręgosłupa, częstomocz, bóle stawowe. Unikatowa technika masażu znajduje również zastosowanie w pracy z pacjentami np. po udarze mózgu, u osób z wadami postawy, u u osób z zaburzeniami napięcia mięśni w okolicach miednicy.
Terapia umożliwia wyleczenie drętwienia kończyć. Co więcej terapia świetnie sprawdzi się podczas leczenia schorzeń takich, jak zaburzenia snu będących często wynikiem nadmiernego stresu bądź przemęczenia. W Polsce fizjoterapia często stosowana jest u sportowców, u których schorzenia utrudniają im sport.

Fizjoterapia Wrocław: korzyści terapii manualnej

Podczas uczęszczania na terapię współpraca pomiędzy pacjentem, a terapeutą opiera się na pracy ze wszystkimi stawami, więzadłami, a także mięśniami, które stanowią problem dla pacjenta. Celem pracy jest przede wszystkim przywrócenie sprawności i dążenie do poprawy funkcjonowania przez całe życie. Dzięki terapii pacjent zyskuje wiele możliwości. Wśród korzyści wynikających z zastosowania terapii manualnych znajdują się m. in.:

  • zwiększenie ruchomości stawów oraz poprawa funkcjonowania układu ruchowego,
  • redukcja ognisk bólowych,
  • większy zakres ruchów,
  • zwiększenie elastyczności i ruchomości tkanek,
  • mobilizacja tkanek miękkich oraz pomoc w stanie zapalnym tkanek miękkich.
  • uzupełnienie rehabilitacji ortopedycznej,
  • niwelowanie problemów reumatologicznych,
  • redukcja napięcia mięśni.

Przeciwwskazania do podjęcia fizjoterapii manualnej

Manualna technika terapeutyczna jest wyjątkowo skuteczną oraz bezpieczną metodą dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Jednakże nie ma możliwości przeprowadzenia jej u pacjentów, u których występują pewne przeciwskazania. Wśród nielicznych przeciwskazań do manualnej terapii znajdują się:

  • słabienie struktury kostnej, w tym złamania oraz pęknięcia kości,
  • zaawansowana osteoporoza,
  • infekcja lub stan zapalny w miejscu zabiegowym.

Co więcej na terapii manualnej nie powinny poddawać się osoby posiadające problemem z krzepliwością krwi oraz kobiety w ciąży.

Opinie osób po terapii manualnej Wrocław

Pani Ewa, 38 lata

Zdecydowanie polecam terapię manualną we Wrocławiu. Z początku nie byłam przekonana, ale już po kilku pierwszych zabiegach ból pleców stał się o wiele mniejszy. Dziś dolegliwości pleców nie przeszkadzają mi w normalnym funkcjonowaniu. Co więcej cały zespół w klinice składa się z osób lubiących pracę z ludźmi, co widać i czuć podczas każdej wizyty.

Pan Marek, 59 lat

Doświadczenie jakim dysponują fizjoterapeuci z Wrocławia pomogło mi stanąć na nogi bez odczuwania uporczywego bólu spowodowanego rwą kulszową. Wcześniej przez odczuwalny przeze mnie ból nie mogłem wykonywać wielu czynności, w tym sportu, który kocham. Dziś doceniam każdy dzień bez bólu, zyskany dzięki manualnej terapii.

Pani Marta, 45 lat

Moimi problemem, z którym zmagałam się od kilku lat był silny, nawracający ból migrenowy głowy. Rozważałam różne możliwości i sposoby zazwyczaj zalecane pacjentom takim, jak ja. Niestety ból zawsze powracał. Dopiero rehabilitacja techniką manualnej terapii we Wrocławiu naprawdę mi pomogła.

Rehabilitacja ortopedyczna

Rehabilitacja domowa

Rehabilitacja neurologiczna

Terapia punktów spustowych

Cennik fizjoterapii Wrocław: terapia manualna

OpisCena

najczęściej zadawania pytania i odpowiedzi

Czym różni się rehabilitant od fizjoterapeuty?

Rehabilitacja ma za zadanie przywrócenie danego pacjenta zarówno do zdrowia fizycznego, jak i zdrowia psychicznego. Natomiast fizjoterapia opiera się przede wszystkim na zwalczaniu bólu oraz przywracaniu sprawności fizycznej. Obydwa określenia bardzo często są mylnie stosowane jako synonimy, jednakże każdy z nich charakteryzuje się odrębną definicją, specyfikacją i metodyka prowadzonych działań terapeutycznych.

Czy fizjoterapia obejmuje tylko techniki manualne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Fizjoterapia może obejmować wiele różnorodnych metod leczenia, a także profilaktyki. Technika fizjoterapii dobierana jest indywidualnie pod kątem konkretnych problemów danego pacjenta. Fizjoterapia jest dzieciną stosunkowo obszerną i ma za zadanie wywołanie określonej reakcji. Ze względów na rodzaje bodźców fizjoterapię można podzielić na mniejsze podkategorie:

  • kinezyterapię,
  • fizykoterapię,
  • hydroterapię,
  • balneoterapię,
  • masaż leczniczy (masaż klasyczny),
  • terapię manualną.

Czy fizjoterapia pomaga tylko w schorzeniach układu ruchowego?

Nie. Zarówno rehabilitacja, jak i fizjoterapia są podstawowymi technikami stosowanymi w leczeniu różnorodnych schorzeń, nie tylko schorzeń narządów ruchu. Fizjoterapia daje możliwości na wpłynięcie na wiele ważnych układów ludzkiego organizmu, w tym na:

  • układ pokarmowy,
  • układ nerwowy,
  • układ krążeniowy.

Czy fizykoterapia manualna dostosowana jest do różnego typu schorzeń?

Tak. Terapie manualne cechują się specjalnie opracowanym procesem leczenia, który jest specjalnie dobierany do schorzenia oraz stanu danego pacjenta. Terapeuta manualny dobiera w oparciu o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie odpowiednią metodę leczenia.

Jakie metody leczenia stosowane są w ramach terapii manualnych?

Do terapeutycznych metod leczenia stosowanych w fizjoterapii zalicza się:

  • masaż,
  • neuromobilizację bądź mobilizację tkanek miękkich,
  • terapię punktów spustowych,
  • stretching,
  • manipulacje oraz mobilizacje stawowe.

Warto wiedzieć, że terapie manualne stanowią również doskonałe uzupełnienie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zastosowana technika terapii zostaje dobrana indywidualnie pod kątem potrzeb i problemów danego pacjenta.

Kim jest osoba wykonująca u pacjentów terapię manualną?

Osobą, która zajmuje się wykonywaniem zabiegów terapii manualnej jest fizjoterapeuta, często nazywany terapeutą manualnym. Bardzo często zdarza się, że rehabilitant podczas swojej edukacji dodatkowo szkoli się w kierunku fizjoterapia. Do przeprowadzania tego typu zabiegów konieczne jest posiadanie umiejętności, wiedzy, doświadczenia, a także odpowiednie wykształcenie.

Czy istnieją wskazówki świadczące o tym, że należy udać się do fizjoterapeuty?

Większość osób kojarzy fizjoterapię z dziedzina medycyny oraz zabiegami dedykowanymi sportowcom. Warto wiedzieć, że w rzeczywistości z fizjoterapii manualnej we Wrocławiu może skorzystać każda osoba pragnąca pozbyć się dolegliwości bólowych o różnym podłożu. Obserwacja stanu zdrowia danej osoby pozwala na określenie wskazówek świadczących o tym, że warto skorzystać z usług fizjoterapeutów:

  • niekontrolowane utraty równowagi,
  • nieustępliwy ból odczuwany np. podczas pracy siedzącej,
  • ból nieustępujący nawet po wygojeniu się doznanego urazu,
  • utrudnione poruszanie się/brak elastyczności i rozluźnienia mięśni,
  • częste bóle migrenowe,
  • nietrzymanie lub niekontrolowane oddawanie moczu.

Jakie jest pochodzenie fizjoterapii manualnej?

Wbrew pozorom terapie manualne nie są nowym odkryciem medycyny. Początki tej techniki odnotowuje się już za czasów starożytnych. Co więcej elementy fizjoterapii manualnej są widoczne w schematach leczniczych różnorodnych kultur, w tym kulturze starożytnego Egiptu oraz Grecji. Terapię manualną w leczeniu różnych schorzeń stosował już Hipokrates. Następnie medycyna odbiegła od stosowania technik manualnych w lecznictwie. Dopiero w XIX wieku powrócono do stosowania technik manualnych. W XX wieku opracowano odpowiednie programy kształcenia i dziś nawet w Polsce istnieją uczelnie dla terapeutów manualnych np. Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu. Co więcej tego typu kierunek oferuje także Akademia wychowania fizycznego we Wrocławiu, która obejmuje tryb stacjonarny ora tryb niestacjonarny nauki.

Ile sesji zabiegów manualnych należy wykonać, aby zobaczyć rezultaty?

Ilość oraz częstotliwość zabiegów manualnych dobierana jest pod kątem danego pacjenta przez terapeutę manualnego. Terapeuta ustala indywidualny plan terapii dla pacjenta po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, sprawdzeniu stanu zdrowia pacjenta, a także po rozpoznaniu rozległości schorzenia. Warto jednak zauważyć, że wielu pacjentów dostrzega pozytywne efekty terapii już po kilku pierwszych zabiegach.

Czy terapia manualna jest bezpieczna?

Technik manualne są bezpieczne pod warunkiem, że są przeprowadzane przez osobę z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Praca terapeuty manualnego to praca z ludźmi. Technika terapii musi zostać odpowiednio dobrana do schorzenia.

Czy techniki manualne można stosować na kilka schorzeń jednocześnie?

Jak najbardziej tak. W wielu przypadkach podłoże problemu pacjenta ma charakter złożony z kilku schorzeń. Fizjoterapia manualna umożliwia zastosowanie zabiegów na kilku partiach ciała podczas jednej sesji.

Czy manualna terapia boli?

Zadaniem manualnych technik jest niwelacja dolegliwości wywołujących ból oraz przywrócenie sprawności fizycznej. Prawidłowo przeprowadzona terapia nie powinna w żaden sposób być bolesna dla pacjenta.

Umów się na konsultację >> zadzwoń

Polecane zabiegi

Fala uderzeniowa – STORZ we Wrocławiu

Pozwala na bezbolesną i bezinwazyjną modelację sylwetki za pomocą szeroko stosowanej w świecie medycyny i rehabilitacji fali uderzeniowej. Stosowana jest między innymi na brzuch, uda oraz pośladki, wspomagając w odchudzaniu. Zmniejszenie obwodów danej części ciała jest widoczne już po pierwszych zabiegach.

Endermologie LPG Alliance we Wrocławiu

Masaż Endermologie jako rewolucyjna broń w walce z cellulitem i obrzękami. Zabieg nie tylko relaksuje, ale także pomaga w walce o szczuple i gładkie ciało.

HIFU HiproV Wrocław

Skoncentrowane fale ultradźwiękowe HIFU wykazują silne działanie odmładzające i ujędrniające, poprzez pobudzanie głębokich włókien kolagenowych i stymulując je do produkcji białka. Jedną z zalet jest także widoczne poprawienie całego owalu twarzy i zlikwidowanie nieestetycznego podwójnego podbródka.

Geneo we Wrocławiu

Przełomowy zabieg Geneo odmładzający skórę we Wrocławiu – efekty widoczne natychmiast!