Blog

Znajdź przyczynę swojego łysienia: Które leki mogą powodować wypadanie włosów?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Znajdź przyczynę swojego łysienia: Które leki mogą powodować wypadanie włosów?

Fazy wzrostu włosa a trichogram

Jako doświadczony trycholog, pracujący od wielu lat w branży, spotykam się na co dzień z różnorodnymi przyczynami wypadania włosów. Właściwe funkcjonowanie włosów zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, dieta, stres czy używane kosmetyki. Jednak często zapominamy, że także niektóre leki mogą powodować problemy z włosami, takie jak nadmierne wypadanie czy łysienie telogenowe.

Z mojego doświadczenia wiem, że leki powodują wypadanie włosów przede wszystkim poprzez przejście z fazy wzrostu (anagenu) do fazy spoczynkowej (telogenu), co skutkuje przyspieszeniem ich wypadania. W przypadku niektórych leków wypadanie włosów po ich zażyciu jest jedynie przejściowe i może się rozproszyć po zakończeniu leczenia. Wyjątek stanowią leki przeciwnowotworowe, takie jak chemioterapia.

Wśród najczęściej stosowanych leków, które mogą powodować problemy z włosami, wymienić można przede wszystkim chemioterapeutyczne preparaty przeciwnowotworowe. Ich działanie polega na zahamowaniu namnażania się komórek, co niestety dotyczy także szybko rosnących włosów. W wyniku przyjmowania tych leków może dość do zatrzymania fazy anagenu, a u podatnych osób – nawet do łysienia telogenowego.

Kolejne grupy leków, które mogą wpływać na kondycję włosów, to retinoidy (stosowane głównie w terapii trądziku) oraz antykoncepcja hormonalna, zawierająca estrogeny i progestageny. Znane są również przypadki wypadania włosów oraz łysienia telogenowego po przyjmowaniu leków obniżających poziom cholesterolu – statyn. Dodatkowo niektóre leki przeciwwirusowe, antydepresyjne czy przeciwpadaczkowe mogą też wpływać na wzrost włosów.

W przypadku podejrzenia, że leki powodują wypadanie włosów, warto skonsultować się z trychologiem, który dokona odpowiedniej diagnozy i pomoże dobrać odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach może być konieczne skonsultowanie się z lekarzem, który zmieni leczenie na inną grupę leków o podobnym efekcie terapeutycznym, ale mniejszym wpływie na stan włosów.

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny wypadania włosów, istnieją też sposoby na ich przeciwdziałanie. Warto stosować odżywki czy preparaty zawierające składniki przeciw wypadaniu włosów, a także dbać o zdrową dietę oraz zmniejszenie stresu. W pewnych przypadkach warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie dla naszych włosów. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny, a zdrowe i piękne włosy to efekt kompleksowej troski o nasze ciało.

Powody utraty włosów

Wypadanie włosów to zjawisko, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W rzeczywistości każdy z nas traci włosy codziennie, a ich liczba w przeciągu dnia może sięgać od 50 do 100. Jednak w niektórych przypadkach proces ten może ulec nasileniu i prowadzić do stopniowego przerzedzenia się czupryny. Są różne przyczyny takiego zjawiska, które mogą mieć swoje źródło zarówno w czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warto więc bliżej przyjrzeć się, jakie czynniki mogą prowadzić do wypadania włosów oraz co można zrobić, aby im przeciwdziałać.

Zobacz więcej  Sutricon plastry - innowacja w walce z bliznami

Jednym z często spotykanych problemów, które mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, są zaburzenia krążenia. W takiej sytuacji do mieszka włosowego, gdzie rośnie włos, nie dociera odpowiednia ilość wartości odżywczych. Warto więc zadbać o masaż skóry głowy, który poprawi krążenie i dostarczy niezbędnych składników potrzebnych do wzrostu nowych włosów.

Zaburzenia hormonalne to kolejny ważny czynnik wpływający na kondycję włosów. Szczególnie dotkliwe mogą być zmiany hormonalne w trakcie i po ciąży, a także w okresie menopauzy. Estrogeny mają pozytywny wpływ na włosy, dlatego zmniejszenie ich poziomu może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Proces ten jest naturalny i zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Podobnie może być w przypadku odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak problem utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem.

Choroby skóry, takie jak łojotokowe zapalenie czy przewlekłe zakażenia grzybicze (łupież), również mogą wpłynąć na kondycję włosów. Jeżeli są one osłabione, zostają podatne na złamanie i wypadanie. Wówczas należy udać się do specjalisty – dermatologa, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie.

Nie można też zapomnieć o wpływie leków na kondycję włosów. Niektóre leki, takie jak heparyna, niektóre leki immunosupresyjne, retinoidy, antydepresanty, leki obniżające ciśnienie czy statyny wpływające na poziom cholesterolu, mogą powodować wypadanie włosów. Jeśli zauważymy ten objaw podczas stosowania jakiegoś leku, warto zgłosić to lekarzowi, aby mógł on wybrać inne leczenie lub ewentualnie odstawić lek.

Zaburzenia odżywiania i niedobory w diecie również mogą prowadzić do osłabienia włosów. Ważne jest zatem dbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin A, C, E, witamin z grupy B, żelaza, cynku, miedzi, selenu oraz kwasów omega 3 i omega 6.

Podsumowując, wypadanie włosów może być wynikiem wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Optymalne jest indywidualne podejście do problemu, które uwzględnia przyczynę oraz doboru odpowiednich metod leczenia oraz profilaktyki. Warto być świadomym tych zagrożeń oraz dbać o zdrowie i dobry stan skóry głowy oraz włosów.

Jak zapobiec utracie włosów?

W dzisiejszych czasach wielu z nas zmagających się z problemem wypadających włosów. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną tego problemu mogą być nieodpowiednia pielęgnacja, brak potrzebnych witamin i minerałów, jak również stosowanie niektórych leków, takich jak antydepresanty czy antykoncepcja hormonalna. Włosy wypadają w naturalnym cyklu życia, jednak w przypadku nadmiernego wypadania, warto zwrócić uwagę na przyczyny tego zjawiska i wdrożyć odpowiednie działania.

Włosy odrastają, lecz w przypadku nadmiernego wypadania w mieszkach włosowych może dochodzić do rozproszonego lub zlokalizowanego zmniejszenia objętości. W takim przypadku łysienia, warto rozpocząć działania mające na celu wspomóc wzrost włosów. Cebulek włosów jest niezwykle ważny, gdyż to ona odpowiada za produkcję nowych włosów. Obecność leków, takich jak antykoncepcyjny czy antydepresanty, może wpływać na cebulek włosowy, wprowadzając go w fazę spoczynku, zwaną telogenu.

Zobacz więcej  Fue rewolucyjna metoda w przeszczepie włosów

Dlatego warto wprowadzić do swojej pielęgnacji specjalistyczne produkty, takie jak peeling skóry głowy, który pomoże usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju, skutecznie oczyszczając skórę głowy. Pobudzenie mikrokrążenia jest również kluczowe, mając na uwadze fakt, że polekowe wypadanie włosów często ma swoje źródło we wpłynie na miejscową mikrokrążenia.

Peeling skóry głowy, jak Pharmaceris H Stimupeel, z mocznikiem nawilżającym skórę, połączony z odpowiednim szamponem, takim jak Long 4 Lashes, wspomagającym wzrost włosów, może dostarczyć widocznych efektów w walce z wypadaniem włosów. Warto wiedzieć również, że nieprawidłowe stosowanie odżywek czy masek na skórę głowy może przyczyniać się do osłabienia włosów, zaburzeń pracy gruczołów łojowych czy alergii.

W przypadku nadmierne wypadania włosów, istotnym elementem wspomagającym wzrost jest suplementacja witaminami i minerałami, takimi jak biotyna, cynk, miedź, magnez i siarka. Warto włączyć do diety również wyciągi ze skrzypu polnego lub pokrzywy.

Mimo stosowania różnorodnych preparatów pielęgnacyjnych i suplementów diety, efekty w postaci pięknych włosów mogą pojawić się dopiero po 2-4 miesiącach, gdyż włosy zaczynają wypadać w odpowiedzi na te działania. Bycie cierpliwym jest więc kluczowe, gdyż początkowe etapy odstawienia antykoncepcji hormonalnej czy stosowania preparatów pobudzających wzrost włosów, mogą jeszcze nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Jakie medykamenty mogą powodować wypadanie włosów?

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania problemami zdrowia skóry głowy, w tym również przyczynami wypadania włosów. Jako trycholog, niejednokrotnie spotkałem się z pacjentami, którzy zauważyli, że ich włosy zaczynają wypadać po przyjęciu danych leków. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i zrozumieć, jak leki wpływają na wzrost i życie włosów na różne sposoby.

Chociaż znane są przypadki łysienia wywołane chemioterapią, także inne stosowane leki mogą prowadzić do wypadania włosów. Jednym z takich środków są interferony, stosowane w leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych. W rezultacie przyjmowania tych leków, włosy mogą wypadać w sposób przypominający łysienie plackowate.

Również leki immunosupresyjne są wśród czynników wpływających na wypadanie włosów. Mogą one prowadzić zarówno do nadmiernego owłosienia, jak i zwiększonego gubienia włosów. Nierzadko problemy z włosami mogą pojawić się także po skończeniu leczenia przepisywanymi przez lekarzy lekami.

Znane są również przypadki nadmiernego wypadania włosów spowodowane stosowaniem sterydów anabolicznych, leków przeciwwirusowych, przeciwdepresyjnych, czy retinoidów – pochodne witaminy A, stosowane m.in. w terapii trądziku.

Powyższe przykłady pokazują, że wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania różnych leków. Takie zjawisko może oraz nie musi wystąpić, gdyż każdy organizm może reagować inaczej na dany lek. Dlatego ważne jest świadome przyjmowanie leków oraz monitorowanie swojego organizmu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak nadmierne wypadanie włosów, warto zgłosić się do lekarza, który może dostosować dawkę leku lub zmienić go na inny, mniej szkodliwy dla włosów.

Zobacz więcej  Czym jest depilacja laserowa?

Warto pamiętać jednak, że w niektórych przypadkach, takie jak np. radioterapia, opisane wcześniej efekty są przejściowe i włosy zaczynają odrastać już kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. To zawsze daje pacjentom nadzieję na powrót do zdrowia i odzyskanie dawnego wyglądu. Jednak również w tych przypadkach, warto być pod opieką trychologa, który pomoże w pielęgnacji oraz regeneracji włosów, aby wróciły do pełni swojego blasku.

Jak zapobiec plackowatemu łysieniu?

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Istotnym elementem wpływającym na kondycję naszych włosów jest również wprowadzenie leczenia farmakologicznego, które może prowadzić do zaburzeń cyklu życia włosów. Poważnym problemem może być łysienie, które dla wielu osób jest nie tylko dużym utrapieniem, ale także źródłem kompleksów i niskiego poczucia wartości.

Jeden z czynników mogących powodować łysienie to wprowadzenie leków hormonalnych. W przypadku kobiet szczególnym zagrożeniem może okazać się antykoncepcja hormonalna stosowana doustnie, która, choć nieodwracalnie, może lepiej wpłynąć na włosy. Szereg działań niepożądanych wynikających ze stosowania takich środków może zaburzać równowagę organizmu i wprowadzać włosy w fazę wzrostu, zwaną łysieniem anagenowym. W takich sytuacjach zaleca się skonsultowanie ze specjalistą, który może zaproponować alternatywne rozwiązania hormonalne.

Długotrwałe stosowanie niektórych leków może powodować łysienie polekowe – stan, w którym włosy przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku, powodując ich obszerną utratę. Szczęśliwie, ten rodzaj łysienia jest zwykle odwracalny i po zaprzestaniu stosowania leków powinniśmy zaobserwować powrót do normalnego wzrostu włosów. Istotne jest, aby przed podjęciem decyzji o przerwaniu leczenia konsultować się z lekarzem prowadzącym, który zadecyduje, czy zmiana terapii jest konieczna.

Prócz tego istnieje wiele innych leków, które mogą wpłynąć na włosy, jak przez działanie hormonalne, tak także podrażniając mieszkowłosy. W przypadku wykrycia zagrożenia, warto skonsultować się z lekarzem lub trychologiem w celu uzyskania rekomendacji dotyczących diagnostyki oraz ewentualnego rozpoczęcia leczenia problemu z wypadaniem włosów.

Ważne jest jednak, aby nie panikować na pierwszych etapach utraty włosów spowodowanej lekami. Często organ obowiązujących przystosowuje się do leczenia i problem z wypadaniem włosów ustępuje samoczynnie. Warto natomiast wprowadzić nawyk regularnego badania włosków, utrzymania dbałości o skórę głowy i nie przesadzać z zabiegami wystylizowania włosów, które dodatkowo mogą obciążać i osłabiać strukturę włosa.

W każdej sytuacji wprowadzenia leków, warto mieć na uwadze potencjalne efekty uboczne, takie jak wypadanie włosów, i zasięgać profesjonalnej pomocy jak tylko dostrzeżemy zmiany w jakości czy gęstości naszych włosów. Troska o zdrowie włosów i skóry głowy przed i po leczeniu może przyczynić się do minimalizacji negatywnego wpływu leków na naszą fryzurę i zapewnić nam satysfakcję z pięknych, pełnych i zdrowych włosów.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop