Blog

Blizny przerostowe po trądziku

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny przerostowe po trądziku

Blizna przerostowa to pozostałości po operacji, cięciu cesarskim, trądziku, urazie lub innych zjawiskach powodujących pęknięcie tkanki. Dlaczego niektórzy ludzie mają małe zmiany na skórze, podczas gdy inni mają znacznie większe zmiany, zwane bliznami przerostowymi? Czy istnieje sposób na zmniejszenie ryzyka powstawania takich blizn na ciele? Czym różni się od innego rodzaju nadmiernie rozwiniętego keloidu bliznowatego? Jakie nawilżenie i jak leczyć blizny przerostowe?

Blizny potrądzikowe mogą być równie poważne jak trądzik, a ich pozbycie się jest zwykle trudnym i długotrwałym procesem, który wymaga od nas cierpliwości. Blizny potrądzikowe najczęściej występują na twarzy, dlatego negatywnie wpływają na stan psychiczny, obniżają samoocenę oraz wpływają na nasz poziom relacji z innymi dlatego tak ważne jest leczenie blizn. Bardzo ważne jest wczesne leczenie blizn, dzięki czemu można uzyskać skuteczne rezultaty i pozbyć się tego problemu na dobre.

Blizna przerostowa co to jest i jak powstaje?

Kiedy tkanka pęka, organizm stara się całkowicie wyzdrowieć, co jest całkowicie fizjologiczne. Po pojawieniu się rany uruchamiany jest mechanizm hemostatyczny, który ogranicza krwawienie. W kolejnym etapie napływają różne komórki (m.in. komórki śródbłonka i fibroblasty), których zadaniem jest odbudowa uszkodzonej tkanki. W końcu zaczynają się wytwarzać włókna kolagenowe – odkładają się one w miejscach, w których skóra jest uszkodzona (np. w miejscach, w których wykonuje się nacięcia chirurgiczne podczas operacji), a ostatecznie powstają blizny na ranach. Jednak proces zamykania istniejących ran nie zawsze jest taki sam – u niektórych osób po cięciu cesarskim, oparzeniach lub trądziku dochodzi do nieprawidłowego odkładania się włókien kolagenowych i ostatecznie tworzą się blizny hiperplastyczne. Leczenie blizn pomaga zapomnieć o problemie.

Istnieją różne opinie na temat przyczyn przerostu blizn

Niektórzy uważają, że wiek może wpływać na wygląd blizn hiperplastycznych, ponieważ zwykle występują one u osób po urazach w wieku od 10 do 30 lat. W tym przypadku podstawowym mechanizmem powstawania blizn hiperplastycznych może być wzrost ogólnej syntezy kolagenu w organizmie na przestrzeni lat. Na gojenie się blizn mogą również wpływać inne czynniki. Nadmierne napięcie na brzegach rany może również zwiększać ryzyko powstania blizny po zabiegu chirurgicznym. Ponadto w przypadku poruszających się struktur (takich jak stawy) w pobliżu rany, jej ruch może powodować napięcie w samej ranie, co może zwiększać ryzyko powstania blizny przerostowej. Możliwe jest również, że wypukłe blizny potrądzikowe widoczne u pacjenta będą bliznami przerostowymi.

Blizny przerostowe i bliznowce

Blizna przerostowa jest często mylone z inną chorobą, która pojawia się z powodu złego gojenia się bliznowców. Jednak problemy te mają kilka cech – po pierwsze, blizny keloidowe są znacznie rzadsze niż blizny zanikowe. Bliznowce przerostowe pojawiają się po zabiegu jako twardsze blizny (podobne do bliznowców), ale nie są duże. Inaczej sytuacja wygląda u osób z bliznowcami – ta zmiana może przybrać bardzo duże rozmiary, nawet znacznie przekraczające granice wcześniej istniejącej rany. Blizny przerostowej mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie pękła skóra pacjenta. Nieprawidłowe blizny na szyi i ramionach lub blizny po przecięciu na brzuchu. Wiele osób przed operacją martwi się, że powstaną blizny.

Zobacz więcej  Epilacja bikini- na czym polega laserowe usuwanie włosków?

Blizny przerostowe Cechy, Jakie są objawy?

Cechy przerośniętej blizny to: W miejscu rany powstają czerwone blizny (czerwone blizny odpowiadają wyglądowi blizn przerostowych); Dyskomfort w pobliżu blizny, na przykład pierwsze swędzenie (sama rana może swędzieć po operacji, a pacjent będzie odczuwał swędzenie przez długi czas po zagojeniu się rany i przeroście blizny); Pojawiają się pogrubione twarde blizny; Wpływ na ruchomość struktury otaczającej bliznę (np. trudno poruszać się skórą wokół blizny przerostowej – m.in. ze względu na twardość struktury ogranicza elastyczność otaczającej tkanki i rodzaje blizn). Oczywiste wystające zmiany skórne również okazały się bliznami hiperplastycznymi wszystko to zależy od powstania blizny.

Na przykład kolagen może być stosowany na blizny pooperacyjne (może być stosowany jako maść kolagenowa) lub może być stosowany w specjalnych preparatach zawierających silikon (ta ostatnia aplikacja zwiększy nawilżenie rany po trądziku, co może ograniczyć powstawanie nieprawidłowego stosuje się również opatrunki okluzyjne – ponieważ hamuje dostarczanie tlenu, krwi lub składników odżywczych do otaczającej rany, może to spowolnić produkcję włókien kolagenowych i ostatecznie zapobiec tworzeniu się przerostowych blizn wszystko zależy jakie rodzaje blizn występują w danym przypadku. Rodzaje blizn mogą być różne a pacjentom zaleca się również wstrzykiwanie sterydów. Rzeczywiście, leki te stosuje się głównie w przypadku bliznowców, chociaż maści sterydowe i zastrzyki sterydowe na bliznę mogą również ograniczać rozwój blizn przerostowych. Inne metody usuwania blizn po trądziku to m.in. krioterapia i rzadko stosowana w przypadku blizn przerostowych – chirurgiczne usuwanie blizn.

Profilaktyka blizn przerostowych

Zapobieganie powstawaniu przerostowych blizn jest niezwykle trudne. Jedynym sposobem na ich całkowite uniknięcie jest uniknięcie niepotrzebnej interwencji chirurgicznej. Jednak większość wykonywanych operacji ma uzasadnione względy medyczne, więc jedyne, co należy zrobić, to zadbać o ranę i skórę po operacji. Nie bez znaczenia jest również sposób powstawania rany podczas zabiegu i leczenia. Gdy nie znajduje się pod zbyt dużą presją, ryzyko powstania blizn przerostowych w jego sąsiedztwie znacznie się zmniejszy i ich usuwanie nie będzie potrzebne.

Jak dbać o świeże blizny?

Im szybciej zaczniemy dbać o blizny potrądzikowych efektów, tym większe prawdopodobieństwo, że stanie się ona mniej widoczna lub całkowicie zniknie w przyszłości. Ważna jest konsekwencja oraz zmiania i regularna pielęgnacja i leczenie, o bliznę trzeba dbać w przeciwnym razie nasze działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Nawet we wczesnych stadiach gojenia ran należy regularnie czyścić i zmieniać opatrunek. Do mycia używaj łagodnych konserwantów, które mogą dezynfekować, ale nie podrażnią skóry. Staraj się nie zrywać strupów, aby nie spowodować infekcji i przyśpieszyć działanie procesu gojenia się rany. W przypadku ran pooperacyjnych powstałe strupy można usunąć po nasączeniu mokrą gazą. Jeśli rana znajduje się w obszarze o zwiększonym napięciu skóry i naczyń krwionośnych, takim jak kolano lub łokieć, staraj się unikać nadmiernej aktywności fizycznej, aby blizna nie uległa rozpuszczeniu. Latem pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i ciągłości skóry i stosuj kremy ochronne aby poprawić wygląd blizny.

Zobacz więcej  Liszaj lśniący: objawy, leczenie i różnice między liszajem a liszajcem - wszystko, co musisz wiedzieć o tej przewlekłej chorobie skóry

Blizna i medycyna estetyczna

Jeśli regularne stosowanie kosmetyków do leczenia blizn nie przynosi oczekiwanych rezultatów, alternatywną metodą jest leczenie farmakologiczne. Wykonywane są w gabinetach dermatologicznych i salonach kosmetycznych. W przypadku blizn długotrwałych najlepszy efekt daje leczenie skojarzone, czyli zastosowanie wielu rodzajów zabiegów w celu skuteczniejszej regeneracji skóry i kolagenu. Popularnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, która polega na ścieraniu warstwy rogowej naskórka i jego zmiany, precyzyjnie kontrolowanym przepływem mikrokryształów. Do jego wykonania najczęściej używa się głowic diamentowych lub korundowych aby poprawić wygląd blizny i pomaga regenerować skórę. Oksybrazja wykorzystuje silny przepływ tlenu i słonej wody i jest bardzo popularna. Jeszcze do niedawna inną z metod leczenia uszkodzeń skóry po ospie i trądziku była mikrodermabrazja. Do usunięcia naskórka użyj urządzenia wyposażonego w obrotową, ścierną, diamentową główkę szczoteczki. Efekt złuszczania skóry można osiągnąć również poprzez zastosowanie peelingów chemicznych. Dają obiecujące wyniki w przypadku małych i cienkich blizn proces gojenia rany jest krótszy. Oprócz złuszczania i redukcji blizn, mogą również stymulować skórę do produkcji kolagenu i elastyny oraz redukować przebarwienia. W celu usunięcia nieestetycznych blizn pacjenci często wybierają leczenie laserowe. Laser Nie tylko niszczy nieprawidłowe tkanki, ale także powoduje stymulujację i regenerację skóry. Dobierz rodzaj lasera do potrzeb pacjenta i rodzaju blizny. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest leczenie komórkami macierzystymi lub osoczem bogatopłytkowym, które pozyskiwane jest z krwi pacjenta wszystko to dzięki rozwiązaniu medycyny estetycznej.

Rodzaje blizn

Sposób leczenia blizn zależy od ich rodzaju, a jest ich kilka. Wygląd blizn jest inny, wynika to z procesu gojenia się ran blizn przerostowych. Tworzą się wkrótce po zagojeniu się rany. Istnieje wiele metod ich usuwania. W miarę napinania się skóry blizna rozszerza się, nie sięgając krawędzi rany. Z czasem może się zmniejszać, ale może dalej rosnąć. Blizny zanikowe lub zwykle pojawiają się po trądziku lub ospie wietrznej. Są to niewielkie zagłębienia pod powierzchnią skóry, które powstają z powodu braku kolagenu podczas procesu gojenia. Keloidy, zwane również bliznowcami, to twarde, wypukłe i nieregularne guzki. Ich przyczyną jest skłonność osobników do nadprodukcji kolagenu w ich obrębie. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, bliznowce przecinają linię rany i mogą się powiększać. Często sprawiają, że skóra jest napięta i bolesna. Blizny to także rozstępy, które najczęściej pojawiają się u kobiet po ciąży mogą występować np (Górna część pleców)

Zobacz więcej  Zmiany skórne na twarzy po 50: objawy i leczenie w kontekście menopauzy – rola dermatologa w rozpoznawaniu i powstawaniu zmian w obrębie skóry

Blizny potrądzikowe mogą być takie same jak trądzik. Są brzydkie, a ich leczenie to trudny i długotrwały proces wymagający różnych metod. W wielu przypadkach mogą powodować kompleksy i wpływać na samoocenę. Na szczęście istnieją skuteczne profesjonalne i domowe sposoby na blizny potrądzikowe. Trądzik to przewlekła choroba skóry a rodzaje blizn i metoda ich lezczenia może być różna. charakteryzująca się występowaniem grudek, zaskórników, grudek i ropnych torbieli na skórze twarzy, a czasem na plecach i ramionach. Istotą choroby jest przepracowanie gruczołów łojowych, spowodowane brakiem równowagi hormonalnej, niewłaściwą pielęgnacją i niewłaściwą dietą co w leczeniu jest bardzo ważne .

Usuwanie blizn potrądzikowych to długi i trudny proces

Istnieje jednak możliwość poprawy wyglądu i kondycji skóry. Chcąc zaakceptować ten rodzaj leczenia, zawsze skonsultuj się z dermatologiem, który oceni stan skóry oraz rodzaj i głębokość blizn oraz dobierze odpowiednią i najbezpieczniejszą metodę terapii. Blizny i przebarwienia po trądziku można usunąć przy pomocy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jednym z nich jest mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym usuwaniu blizn wraz ze skórą. Eksperci pocierają naskórek, aby pobudzić organizm do produkcji nowych komórek i regeneracji tkanek. Podobnie działają peelingi chemiczne działające na powierzchni skóry.

Trądzik może wystąpić w każdym wieku

Szacuje się, że dotyka do 8% populacji. Czasami pozostawia nieestetyczne blizny potrądzikowe, które są trudne do usunięcia.  Blizny potrądzikowe to urazy skóry, które powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentów włóknistą tkanką łączną na powierzchni skóry. Mają nieregularne kształty oraz formę wgłębień i zagłębień o różnej głębokości i wielkości. Wraz z wiekiem i zużyciem kolagenu blizny mogą się pogłębiać i stawać się bardziej widoczne. Blizny potrądzikowe dotykają nawet 90% pacjentów z trądzikiem. Są wynikiem niewłaściwego leczenia trądziku lub niewłaściwej pielęgnacji skóry. Najczęściej pojawiają się u ludzi, którzy mają wyciśnięty lub podrapany trądzik i zaskórniki. W takim przypadku zwykle dochodzi do infekcji bakteryjnej i zapalenia. W rezultacie uszkodzona tkanka nie może się normalnie goić. Blizny potrądzikowe pojawiają się również u ludzi, które są genetycznie predysponowane do ich powstawania.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop