Blog

Zalety leczenie łysienia metodą przeszczepu włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Dla wielu osób gęsto i zdrowo wyglądające włosy to wyznacznik atrakcyjnego wygląda oraz idącej za tym pewności siebie. Nie wszyscy jednak mogą pochwalić się wygraną w puli genowej i wynikającą z niej nieskazitelnie piękną fryzurą. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których, z powodu choroby lub w wyniku wypadku, zaczynamy nadmiernie tracić włosy. W większości przypadków łysienie stanowi męski problem, jednak coraz częściej zwraca się również uwagę na ową kwestię w przypadku płci żeńskiej. Niezależnie jednak od występowania, łysienie może prowadzić do obniżenia samooceny, wycofania społecznego, kompleksów, a nawet stanów depresyjnych. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się problemu nadmiernego wypadania włosów. W przypadkach, kiedy schorzenie nie pozwala włosom na naturalne odrośnięcie, zawsze pozostaje możliwość przeszczepu – współcześnie stosowane metody są niezwykle skuteczne oraz zapewniają naturalne efekty. Dowiedz się, co powoduje wypadanie włosów, jakie są zalety transplantacji oraz jakie są najpopularniejsze metody przeszczepu. 

Mity o wypadaniu włosów

 Mimo faktu, że łysienie to dość powszechna przypadłość, wciąż bardzo wiele osób nie zna podstawowych faktów na jego temat, za to uparcie powtarza mity o nadmiernym wypadaniu włosów. Na szczęście specjalistyczna wiedza o problemach z owłosieniem jest coraz większa i powoli dociera także do szerszego kręgu odbiorców, co powoduje obalanie stereotypów na jego temat, do których należy m.in.:

 • Przekonanie o łysieniu będącym efektem starości. Chociaż rzeczywiście przerzedzenie się włosów jest głównie problemem osób w podeszłym wieku, nie wolno zapominać, że dotyka on także osób młodych, co bardzo często jest efektem poważniejszych problemów zdrowotnych. Chociaż łysienie nie zawsze musi oznaczać występowanie schorzenia, odwiedzenie trychologa lub dermatologa z pewnością nie zaszkodzi.
 • Przekonanie, że łysienie dotyka wyłącznie mężczyzn. Patrząc na statystyki rzeczywiście można odnieść wrażenie, że niemierne wypadanie włosów prawie nie występuje u płci żeńskiej – prawie. Zdarza się bowiem, że również kobiety tracą swoje włosy, najczęściej w wyniku niezdiagnozowanej choroby. Takich objawów nie wolno lekceważyć, wizyta u specjalisty może zahamować łysienie i pomóc odzyskać dawną fryzurę.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny, dla których włosy przerzedzają się i zaczynają nadmiernie wypadać, jest bardzo wiele. Ich spora część ma swoje podłoże chorobowe, jednakże zdarza się również, że to nasze własne nawyki powodują, że kondycja włosów znacznie się pogarsza. Celem ustalenia przyczyn należy zwrócić się do specjalisty, bowiem w każdym przypadku leczenie będzie zupełnie odmienne. Do najpopularniejszych przyczyn łysienia należą:

 • Niewłaściwy dobór środków myjących lub pielęgnacyjnych – nieodpowiednio dobrane kosmetyki potrafią doprowadzić do niszczenia włosów i zaburzenia ich kondycji; bardzo często zdarza się, że winę ponosi alergia na któryś ze składników.
 • Nieprawidłowa pielęgnacja włosów – częste farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie oraz kręcenie – nadmierna stylizacja włosów może w efekcie prowadzić do znacznego zniszczenia ich struktury, a w skrajnych przypadkach, nawet do ich wypadania.
 • Zła dieta – stosowanie ścisłej dieta, o niewielkiej liczbie kalorii lub ograniczająca składniki odżywcze, może w efekcie doprowadzić do wyniszczenia naszego organizmu; jednym z efektów może być nadmierne wypadanie włosów.
 • Przyjmowane leki – bardzo często łysienie może być efektem przyjmowania niektórych leków. Nierzadko są to leki na schorzenia tarczycy oraz antykoncepcja hormonalna.
 • Stres – długotrwały oraz wyjątkowo silny stres przyczynia się do obkurczania naczyń krwionośnych, co z kolei może powodować nadmierne wypadanie włosów.
 • Choroby, np.
  • Łysienie androgenowe – schorzenie spowodowane nadwrażliwością ludzkiego organizmu na DHT (pochodna testosteronu); możliwe zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn;
  • Zapalenie mieszków włosowych – choroba wywołana poprzez zakażenie gronkowcem; powoduje powstawanie zakoli oraz łysienie. Charakteryzuje się guzkami zapalnymi oraz, nierzadko, gorączką;
  • Łojotokowe zapalenie skóry – trudna w walce choroba, powodująca łuszczenie się naskórka, rumień, nadmierne wydzielanie łoju oraz nadmierne wypadanie włosów;
  • Grzybica – schorzenie pojawiające się przy obniżonej odporności, po kontakcie z przedmiotami, których używała chora osoba (ręcznik, szczotka do włosów); powoduje swędzenie, zaczerwienienie oraz stopniowe tracenie włosów;
  • Anemia – niedobór żelaza w organizmie może, prócz ogólnego osłabienia, bladości cery oraz zmęczenia, powodować także nadmierne wypadanie włosów;
  • Nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Zobacz więcej  Hifu - kiedy i na co można go stosować

Zalety transplantacji włosów

Niegdyś przeszczep włosów należał do zabiegów medycyny estetycznej, na który mogło sobie pozwolić niewielkie grono osób. Transplantacje były bardzo drogie, ponadto ich ilość była ograniczona, a i w związku z tym niedostosowana do większości przypadków. Na szczęście technologia jest obecnie na znacznie wyższym poziomie, również ta wykorzystywana w medycynie estetycznej, dzięki czemu metody przeszczepów są liczniejsze i cenowo bardziej dostępne dla większości osób, które mają problem z łysieniem. Do niewątpliwych zalet leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów należą:

 • Brak nieestetycznych, widocznych śladów po zabiegu – większość metod stosowanych w dzisiejszych czasach gwarantuje, że po procedurze nie pozostaną widoczne blizny; dzięki temu możemy cieszyć się nową fryzurą, bez obaw o nieestetyczne ślady;
 • Mała inwazyjność zabiegu – większość stosowanych metod transplantacji włosów nie wymaga stosowania skalpela; po wykonanej procedurze nie ma potrzeby pozostawania w klinice, można bezpiecznie udać się do domu;
 • Bezbolesność zabiegu – podczas procedury przeszczepu włosów nie stosuje się znieczulenia ogólnego, jednak celem zapewnienia pacjentowi maksimum komfortu, lekarz podaje znieczulenie miejscowe; dzięki temu transplantacja przebiega gładko i bez zbędnego bólu u pacjenta;
 • Efekty widoczne już po niedługim czasie – chociaż efekty w dużej mierze zależą od stanu naszego organizmu oraz właściwej dbałości o skórę głowy po przeszczepie, w większości przypadków efekty zabiegu można obserwować do pół roku od transplantacji; znaczna część procedur nie musi być powtarzana, jeden zabieg wystarcza;
 • Zadowolenie pacjentów – najważniejszą zaletą przeszczepu jest przede wszystkim satysfakcja pacjentów po zobaczeniu efektów. Znaczna część osób, które decydują się na zabieg, cierpi z powodu nadmiernego wypadania włosów; ludzie w wyniku łysienia tracą pewność siebie, izolują się od ludzi, często popadają w stany depresyjne i nie potrafią poradzić sobie z kompleksami. Zatem możliwość powrócenia do dawnej fryzury jest dla nich czymś niezwykłym, co pomaga im odzyskać dobre samopoczucie i pewność siebie.
Zobacz więcej  Kwas hialuronowy - płytsze zmarszczki

Przeciwwskazania dla przeszczepu włosów

Niestety tak jak w większości przypadków, zabieg przeszczepu włosów również posiada pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Dlatego, zanim dojdzie do właściwej procedury, lekarz zleca wykonanie badań oraz przeprowadza z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad, celem upewnienia się, że przeszczep jest możliwy i nie będzie stanowił zagrożenia zdrowia i życia. Do niektórych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu transplantacji należy:

 • zaawansowana cukrzyca;
 • problemy z krzepliwością krwi;
 • przebyty wylew lub zawał serca;
 • choroby skóry głowy (przed zabiegiem należy je wyleczyć);
 • nadciśnienie krwi;
 • uczulenie na którykolwiek ze środków stosowanych podczas transplantacji;
 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • ogólny zły stan zdrowia pacjenta.

Jakie są metody przeszczepu włosów?

Sposobów na leczenie łysienia metodą przeszczepu włosów jest bardzo wiele i niemal każdy zależy w dużej mierze od indywidualnego przypadku. W dawnych czasach, kiedy medycyna estetyczna była na etapie raczkowania, transplantacja włosów wiązała się z niemałym bólem oraz dosyć długą rekonwalescencją. Przeszczep wiązał się bowiem z użyciem skalpela i wycięciu fragmentu skóry – zabieg był mało przyjemny, powodował niepotrzebnie długie gojenie oraz pozostawiał po sobie sporą bliznę, niemożliwą do przykrycia nawet pod nowo wyrośniętymi włosami. Dlatego tak wielki entuzjazm budzą dziś nowoczesne metody, z których większość jest bardzo precyzyjna, nieinwazyjna, nie wymaga użycia skalpela oraz nie pozostawia po sobie blizn. Do najpopularniejszych metod przeszczepu należą:

 • Metoda FUE – ang. Follicular Units Extraction to metoda polegająca na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych oraz przeszczepieniu ich w łyse miejsce. To zdecydowanie najchętniej wybierana metoda przeszczepu włosów. Efekty są wyraźne i bardzo naturalne, natomiast blizny – zupełnie niewidoczne.
 • Metoda ARTAS – drugą co do popularności metodą transplantacji włosów jest ARTAS. Podczas niej wykorzystywany jest robot, który, za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, wykonuje procedurę przeszczepu. Nad procesem stale czuwa lekarz. Zwolennicy metody ARTAS wskazują na niezwykłą precyzję, szybkość oraz nieinwazyjność procedury, niemożliwe do osiągnięcia przez człowieka.
 • Metoda SAFER – ang. Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation to metoda podobna do wymienionej procedury FUE. Różnicą jest zdecydowanie krótszy czas zabiegu oraz fakt, że podczas jego przeprowadzania wykorzystuje się specjalistyczne narzędzie; za jego pomocą wykonuje się nacięcie, co sprawia, że ryzyko uszkodzenia graftów jest o wiele mniejsze.
 • Metoda BHT – ang. Body Hair Transplantation; jak sama nazwa wskazuje, metoda polega na pobraniu mieszków włosowych z wyznaczonego miejsca na ciele. Metodę wykorzystuje się w przypadkach, kiedy pobranie włosów z głowy jest niemożliwe, ze względu na ich brak lub bardzo słabą kondycję.
Zobacz więcej  Perły Epsteina u dziecka: przyczyny, diagnostyka i czym są perły zębowe w jamie ustnej niemowlaka – torbiel dziąsłowa i niepokojące przypadłości Bohna

Jak widać metod przeszczepu włosów jest wiele – na całe szczęście. Osoby, które doświadczają kompleksów z powodu problemów z łysieniem mogą teraz z łatwością skorzystać z metod, które mają im do zaoferowania gabinety medycyny estetycznej. To, jaka będzie odpowiednia dla nas, zależy w dużej mierze od kondycji naszych pozostałych włosów, rodzaju łysienia, z jakim mamy do czynienia, ogólnego stanu zdrowia i wielu innych czynników. Bardzo ważnym elementem jest konsultacja z lekarzem-specjalistą, który, po przeprowadzeniu wywiadu oraz zleceniu badań, będzie w stanie stwierdzić, jaka procedura powinna zostać powzięta w naszym przypadku. Najważniejsze, aby zabieg zapewnił efekty, które pomogą nam odzyskać pewność siebie i dobre samopoczucie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop