Blog

ZABIEGI WOLUMETRYCZNE – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

ZABIEGI WOLUMETRYCZNE – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Zabiegi wolumetryczne mają za zadanie poprawić wygląd twarzy, poprzez dodanie objętości w wybranych jej fragmentach. Do osiągnięcia efektów modelowania twarzy, jej korekty oraz zwiększenia objętości tkanek miękkich stosuje się usieciowany kwas hialuronowy. To zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które powinny być wykonywane przez wyspecjalizowanych lekarzy. Wtedy zapewniony jest komfort i bezpieczeństwo. Na zabiegi wolumetryczne powinni zdecydować się pacjenci. którzy w jak najmniej inwazyjny sposób, bez użycia skalpela pragną odmłodzić swoją twarz lub nadać jej szczególny charakter. Jak w przypadku każdego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej trzeba zapoznać się z przeciwwskazaniami, zaleceniami i przebiegiem samego zabiegu, przed przystąpieniem do jego realizacji.

W jakim celu wykonuje się zabiegi wolumetryczne?

Zabiegi wolumetryczne wykonuje się w celu poprawienia wyglądu twarzy przez jej widoczne odmłodzenie. Skóra zmienia się z wiekiem. Wraz z upływem czasu, prowadzonym stylem życia, pod wpływem promieni ultrafioletowych i innych czynników zewnętrznych, ten wyjątkowy organ traci jędrność i elastyczność. Następuje zwiotczenie skóry i zmiana konturów twarzy. W dzisiejszych czasach nie trzeba się już biernie przyglądać temu nieestetycznemu procederowi. Zabiegi wolumetrii są idealnym rozwiązaniem!

Jak działa wolumetria?

Zabiegi wolumetryczne to inaczej zabiegi wypełniające. Pozwalają one zatrzymać oznaki starzenia się skóry, poprzez dodanie objętości tkankom, bez ingerencji skalpela. Dzięki nim można wyrównać i podnieść kontur twarzy, wypełnić zmarszczki i bruzdy, a także przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Najczęściej wykonuje się zabiegi powiększania ust, korekcji kształtu nosa lub kości policzkowych.

Podział zabiegów wolumetrycznych

Wyróżnia się cztery grupy zabiegów wolumetrycznych. Kryterium to efekty, jakie uzyskuje się przy poszczególnych rodzajach.

1. Zabiegi punktowe, polegają na podaniu specjalnego preparatu w konkretne miejsca twarzy, w celu zwiększenia ich objętości. Są to najbardziej popularne zabiegi z zakresu wolumetrii, oferowane przez wiele salonów.

2. Zabiegi, które korygują nierówności, przeprowadza się w celu przywrócenia twarzy odpowiednich proporcji. W końcu piękno to symetria. Przy tym rodzaju zabiegu, ważne jest niezwykle precyzyjne podanie preparatu w tkankę.

3. Zabiegi, odtwarzające młodą twarz to zabiegi, w których ingerencja obejmuje całą twarz. Wymagają one dużego doświadczenia i znajomości anatomii od osoby wykonującej ten rodzaj zabiegu. Do tego zabiegu potrzeba dosyć dużych ilości preparatu. Upływ czasu, widoczny na twarzy cofa się za pomocą wypełnienia zapadnięć w skórze.

Zobacz więcej  Brodawka łojotokowa - wszystko, co powinieneś wiedzieć

4. Zabiegi upiększające to zdecydowanie najtrudniejszy rodzaj zabiegu wolumetrii. Lekarz specjalista ma wyrzeźbić piękną twarz. Te zabiegi mogą całkowicie zmienić wygląd twarzy pacjenta. Przeciętna i mało ciekawa twarz pięknieje.Zabieg wymaga użycia niewielkiej ilości preparatu. Trzeba mieć pewność, ze specjalista wykonujący zabieg jest naprawdę doświadczony.

Wskazania do zabiegów wolumetrii

Zabieg wolumetrii jest dedykowany kobietom i mężczyznom. Na wolumetrię powinny zdecydować się osoby, u których występuje:

 • wiotkość skóry twarzy,
 • nieestetyczne zagłębienia i bruzdy na twarzy,
 • utrata objętości twarzy,
 • problem cieni pod oczami,
 • zapadnięte policzki,
 • zbyt szczupła twarz, która wydaje się przez to starsza,
 • konieczność konturowania linii żuchwy, podbródka i owalu twarzy

Przeciwwskazania do zabiegów wolumetrii

Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej jest wykonywany po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych. Zabieg wolumetrii jest zabiegiem bezpiecznym jeśli nie występują u pacjenta:

 • choroby autoimmunologiczne,
 • skłonności do bliznowców,
 • cukrzyca,
 • choroby nowotworowe,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • stany zapalne i trądzik w miejscach zabiegowych,
 • opryszczka,
 • alergia na składniki wypełniacza.

Przygotowania do zabiegu wolumetrii

Przed zabiegiem wolumetrii należy wybrać się na konsultację. Podczas niej zostanie określony obszar zabiegowy. kilka dni przed zabiegiem prosi się o odstawienie leków przeciwzapalnych i rozrzedzających krew. Zaleca się zaprzestania korzystania z sauny i opalania. W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu.

Jak wygląda zabieg wolumetryczny?

Iniekcja wypełniacza z usieciowanym kwasem hialuronowym odbywa się po wcześniejszej aplikacji znieczulenia miejscowego na obszar zabiegowy. Preparat podawany jest do tkanki podskórnej, za pomocą igły lub kaniuli. Podaje się substancje wypełniające w miejsca, gdzie ubytek tkanki tłuszczowej jest najbardziej widoczny. Ilość preparatu, wstrzykiwana w tkankę jest niewielka, a zawarty w nim kwas hialuronowy wiąże wodę, co powoduje nadanie odpowiedniej objętości skórze. Efektem zabiegów wolumetrycznych jest uzyskanie jednolitego i naturalnego rezultatu. Zabieg trwa około dwudziestu minut.

Wypełniacze stosowane do zabiegów wolumetrii

Żeby efekt modelowania twarzy utrzymał się jak najdłużej, do wypełnień używa się specjalnych preparatów z usieciowanym kwasem hialuronowym. Od innych preparatów, wstrzykiwanych do skóry odróżnia je większa gęstość i plastyczność. Muszą odznaczać się dużą elastycznością i możliwością swobodnego modelowania skóry. Preparaty wypełniające mają formę żelu.

Zobacz więcej  Jonoforeza w terapii nadmiernego potenia: skuteczne leczenie nadpotliwości i przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Istnieją także inne, rzadziej stosowane preparaty do zabiegów wolumetrii. Należą do nich biostymulatory, takie jak poliprolakton, hydroksyapatyt wapnia i kwas L-polimlekowy. Efekt wypełnienia przy iniekcji tych wypełniaczy wynika ze stymulacji fibroblastów do odnowy kolagenu. Efekty nie są widoczne od razu, więc jest to zdecydowanie preparat, o wyższym stopniu trudności podania. Do wolumetrii stosuje się także własny tłuszcz. Nie jest on wtedy polecany młodym osobom do 35 roku życia. Warto się nad nim zastanowić po 55 roku życia. Jego wadą jest to, że nie da się przewidzieć ile tłuszczu się wchłonie, a ile zostanie w pożądanym miejscu. Preparaty nie posiadające w składzie kwasu hialuronowego poleca się do wypełniania dużych powierzchni.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Mogą pojawić się niewielkie obrzęki i zasinienie. Te objawy ustępują po upływie około 3 dni. Trzeba pamiętać o dbaniu o szczególną czystość miejsc zabiegowych. Przez 12 godzin po zabiegu nie można nakładać makijażu. Unikać należy pływania i forsownych ćwiczeń przez 3 dni. Przez kilka dni dobrze jest spać na plecach. Przez dwa tygodnie od zabiegu wolumetrii zabronione jest korzystanie z łaźni parowych i sauny.

Efekty modelowania twarzy przez wolumetrię

Warto zdecydować się na zabieg wolumetrii ze względu na wyjątkowo korzystne efekty pozabiegowe. Pierwszą zaletą jest natychmiastowa widoczność pozytywnych zmian twarzy. Na całkowity obraz efektów zabiegu należy poczekać, w zależności od osoby około dwóch do trzech tygodni. Istotną kwestią jest czas utrzymywania się efektów, który może wynieść od 12 do 24 miesięcy. Jest to uzależnione od osobistych uwarunkowań pacjenta. Konkretne efekty wolumetrii to między innymi:

 • poprawa elastyczności, jędrności i napięcia skóry twarzy,
 • likwidacja zagłębień, bruzd i zmarszczek,
 • redukcja cieni pod oczami,
 • poprawienie nierówności skóry,
 • biostymulacja skóry,
 • poprawa wyrazistości kości policzkowy,
 • unoszenie opadających policzków,
 • poprawa linii żuchwy i owalu twarzy,
 • uwydatnienie brody,
 • znaczna poprawa nawilżenia skóry twarzy,
 • zmiana kształtu nosa.

Czy zabieg wolumetrii jest bezpieczny?

Zabieg wolumetrii należy do zabiegów iniekcyjnych. Oznacza to, że przerywana jest ciągłość naskórka. Do skóry podawany jest obcy preparat, który co prawda jest oparty o naturalnie występujący w skórze kwas hialuronowy ale jest to ingerencja w tkanki. Dlatego tak ważne jest wykonywanie zabiegu przez uprawnionego specjalistę. Wtedy szanse niepowodzenia zabiegu i powikłań są niemal zerowe.

Zobacz więcej  Zmarszczki senne: Jaka rola mają w starzeniu skóry szyi i dekolcie?

Reasumując, zabiegi wolumetrii przeznaczone są zarówno dla osób pragnących poprawić tylko niektóre części twarzy, jak i dla pacjentów, chcących znacznie wpłynąć na wygląd całej swojej twarzy, nie poddając się chirurgicznym, inwazyjnym operacjom. Zabieg jest również przeznaczony dla osób pragnących odmłodzenia i poprawy owalu twarzy, będących w różnym wieku. Jest dedykowany zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Po wykluczeniu przeciwwskazań do których należą głównie: nowotwory, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry, opryszczka, ciąża i karmienie piersią można przystąpić do planowania zabiegu. Pierwszym etapem jest konsultacja u specjalisty, który wskaże obszar, który zostanie poddany iniekcji wolumetrycznej. Następnie lekarz omówi z pacjentem przygotowanie do zabiegu. Pouczy go, że kilka dni przed zabiegiem należy zrezygnować z sauny i intensywnego opalania. Przypomni o tym, aby przestać przyjmować leki przeciwzapalne i rozrzedzające krew. W dniu zabiegu zabronione jest picie alkoholu. Po przybyciu na zabieg, lekarz zaaplikuje znieczulenie miejscowe na obszar zabiegowy. Następnie przeprowadzi zabieg wstrzyknięcia wypełniacza najczęściej z usieciowanym kwasem hialuronowym w wybrane partie twarzy. Istnieją jeszcze inne wypełniacze, takie jak biostymulatory inicjujące produkcję kolagenu oraz wykorzystanie własnego tłuszczu pacjenta. Są one rzadziej stosowane. Kwas hialuronowy, podany bezpośrednio w tkankę podskórną zacznie wiązać wodę, co będzie widoczne na powierzchni skóry jako dodanie jej objętości. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być uwrażliwiona, zaczerwieniona i lekko zasiniona i bolesna, Objawy te ustąpią po upływie siedemdziesięciu dwóch godzin od zabiegu. Przez ten czas należy szczególnie dbać o higienę skóry twarzy. Nie zaleca się malowania przez co najmniej dwanaście godzin od zabiegu. Unikać należy sauny i łaźni przez czternaście dni. Efekty zabiegu wolumetrii są spektakularne i utrzymują się od 12 do 24 miesięcy, w zależności od predyspozycji danego pacjenta. Terapia wolumetryczna przywraca odpowiednie proporcje twarzy. Odświeża ją i odmładza. Zabiegi wolumetrii są bezpieczne. Muszą być jednak wykonywane przez przeszkolonego, doświadczonego specjalistę.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop