Blog

Wpływ hormonów na włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zdrowie oraz dobre samopoczucie każdego człowieka w dużej mierze zależy od prawidłowej pracy układu hormonalnego. Kiedy tylko jego mechanizm zaczyna szwankować, wówczas zauważalne staje się pogorszenie urody oraz ogólnego stanu funkcjonowania. Zmiany hormonalne dotyczą nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, którzy w toku swojego życia skarżą się na łysienie i spadek energii. Hormony, które produkowane są przez gruczoły dokrewne, wysyłają informacje i pełnią funckję przekaźników pomiędzy układem nerwowym a hormonalnym. Jednym z najbardziej wpływowych hormonów na włosy jest testosteron, a właściwie jego pochodne, zwane dihydrotestosteronem, estrogenem, progesteronem oraz tyroksyną. Hormony te są kluczowe dla cyklu wzrostu i rozwoju włosów. Kiedy ich poziom nie jest optymalny, wówczas organizm zaczyna się buntować.

HORMONY- PRZYJACIELE CZY WROGOWIE?

To one decydują o zdrowiu i samopoczuciu. Kontrolują większość funkcji, takich jak uczucie głodu, sytości, czy zmęczenia. W gronie funkcji można znaleźć również rozmnażanie się, kontrolę emocji, oraz właśnie kwestie urodowe, takie jak wypadanie włosów. Ich pracę można porównać do pracy maszyny, w których zaprzestanie pracy, chociażby jednego elementu zaburza funkcjonowanie całości. To niezwykle frustrujące. Kobiety, które skarżą się na problemy hormonalne, oprócz wypadania włosów zauważają również nieregularne cykle miesiączkowe oraz obniżone libido.
Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów?

ESTROGENY I PROGESTERON

To dwa najbardziej dominujące hormony w organizmie kobiet. Ich działanie w ogromnym stopniu odpowiada za kondycję włosa. Nadmierne wypadanie włosów powiązane z ich przerzedzaniem się, może być pierwszym sygnałem tego, że w organizmie dzieje się coś złego, a gospodarka hormonalna może być rozregulowana. Wahaniu tych hormonów sprzyja ciąża, okres dojrzewania, miesiączkowanie oraz oczywiście stres. Estrogeny sprawiają, że kobiety są mniej owłosione na ciele, natomiast bardziej owłosione na głowie, niż mężczyźni. Dodatkowo stymulują pracę tworzenia się nowych mieszek włosowych, sprzyjają też wzrostowi włosa oraz jego długości. Kiedy na przykład po porodzie poziom estrogenu spada, wówczas włosy stają się matowe i wypadają.

Zobacz więcej  Cofnięta broda - czy można coś z nią zrobić?

HORMONY TARCZYCY

Za wypadanie włosów odpowiada również nieprawidłowa praca tarczycy. Kiedy lekarz stwierdzi jej niedoczynność lub nadczynność, wówczas można przypuszczać, że wypadanie włosów jest spowodowane problemami związanymi właśnie z tarczycą. Często skutkiem jest również niemal całkowita utrata włosów. Konieczne jest szybkie działanie i skorzystanie z pomocy endokrynologa oraz trychologa, którzy wspólnymi siłami dobiorą odpowiednie leki. Co ciekawe, w wielu przypadkach to fryzjerzy zauważają nieprawidłowości w strukturze włosa, które wskazywałyby na problemy związanie z układem hormonalnym, a szczególnie z problemami tarczycy. Hormony tarczycy to kalcytonina, trójjodotyronina i tyroksyna. Nadczynność tarczycy przyczynia się do przerzedzania włosów, natomiast niedoczynność spowalnia cały organizm i zatrzymuje wzrost nowych włosów. Spowalnia również wzrost włosów, które już wyrosły.

ŁYSIENIE ANDROGENNE

Testosteron i DTH to dwa główne hormony, które odpowiadają za powstawanie łysienia androgennego nazywanego inaczej łysieniem męskim. 95% panów, które cierpi z powodu wyłysienia, boryka się z tym właśnie rodzajem łysienia. Ma ono miejsce, kiedy organizm człowieka zbyt mocno reaguje na dihydrotestosteron będący pochodną testosteronu. Warto jednak podkreślić, że działanie tego hormonu jest niemal 5 razy większe, niż samego testosteronu! Odpowiada on również na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu prostaty. Kiedy w organizmie jest go zbyt dużo, wówczas dochodzi do powstania nadwrażliwości mieszków włosów na jego działanie. Z powodu łysienia androgennego cierpią również kobiety, u których stwierdzono zbyt duże wydzielanie się męskich hormonów.

STRES

Na szczególną uwagę zasługują również hormony związane z odczuwaniem stresu i jego skutkami, czyli kortyzol i adrenaliza. Oba te hormony informują o tym, że nadciąga jakieś zagrożenie i organizm musi wykazać się pełną mobilizacją. Kortyzol ma również duże znaczenie w przypadku łysienia androgennego. Produkowany jest w nadnerczach człowieka i w skrajnych sytuacjach stresowych doprowadza do uszkodzenia mieszków włosowych, w wyniku czego włosy rosną słabe, a większość z nich szybko wypada. Zbyt niski poziom kortyzolu również niekorzystnie wpływa na strukturę i ilość włosów. Adrenalina jest ściśle powiązana ze stresem. Zmusza organizm do czujności i walki w momencie ewentualnego zagrożenia. Podnosi również poziom cholesterolu, który odpowiada za pracę serca i jest ważnym hormonem w syntezie DTH i testosteronu, czyli hormonów odpowiedzialnych za utratę włosów.

Zobacz więcej  Blizny po wągrach

ŁYSIENIE PO CIĄŻY

Ciążą to czas, kiedy organizm człowieka pracuje o wiele ciężej, niż dotychczas. W ciele matki rozwija się nowe życie, które wraz z krwią pępowinową pobiera pokarm i witaminy od matki. Prawidłowa dieta i odpowiedni tryb życia w dużym stopniu przyczyniają się do tego, jak organizm poradzi sobie z nadchodzącym porodem. Ciąża to również czas zmian hormonalnych, które na szczęście około pół roku po porodzie wyrównują się, a kobieta znowu może cieszyć się pięknymi włosami i zaprzestaniem ich wypadania. Po porodzie mieszki włosowe przechodzą w stan spoczynku, co sprawia, że organizm usuwa włosy, które nie wypadły w czasie ciąży. Niestety kobiety w tym czasie obawiają się wyłysienia, które w większości przypadków na szczęście nie występuje.

WYPADANIE WŁOSÓW A MENOPAUZA

Inny rodzaj łysienia dotyka kobiety w okresie menopauzy. Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi, a w szczególności ze spowolnieniem pracy estrogenu i progesteronu, a z czasem całkowitym ich brakiem. Gigantyczny wpływ na łysienie w tym czasie mają geny, styl życia oraz jakość odżywiania. Organizm starzeje się, co prowadzi do osłabienia włosów. Mogą pojawić się wtedy uderzenia gorąca, osłabienie koncentracji oraz senność. Ubytki na głowie zamaskuje z pewnością dobrze dobrana fryzura.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop