Blog

Wągry w uchu – jak ograniczyć ich powstawanie?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wągry w uchu – jak ograniczyć ich powstawanie?

Każdy zna uciążliwe pryszcze na nosie lub czole. Jeśli jednak te nieprzyjemne zanieczyszczenia skóry pojawiają się w uchu lub za nim, są szczególnie niewygodne i bolesne dla dotkniętej nimi osoby. Oprócz bolesnego zapalenia, pryszcze w uchu mogą również powodować ból ucha, utratę słuchu i ból szczęki.

Wągry mogą być również przyczyną zaburzenia hormonów

Najczęstszą przyczyną powstawania pryszczy w uchu jest nagromadzenie lub zablokowanie woskowiny. Zamiast służyć zamierzonemu celowi, jakim jest czyszczenie, woskowina w przewodzie słuchowym nie zdołała prawidłowo spłynąć i zatkała pory w dotkniętym obszarze, powodując powstanie małych ropnych krostek w różnych miejscach ucha.

Co powoduje powstawanie zaskórników wewnątrz małżowiny?

Zaskórniki to niezapalne zmiany trądzikowe spowodowane martwymi komórkami skóry i olejem, które zostają uwięzione wewnątrz porów. Uszy są zaskakująco podatne na powstawanie zaskórników, ponieważ skóra wewnątrz kanału słuchowego pokryta jest setkami maleńkich mieszków włosowych i gruczołów, które produkują olej i wosk uszny. Jeśli gruczoły te produkują zbyt dużo oleju, Twoja skóra pęka, a Ty zostajesz z nieestetycznym trądzikiem i zaskórnikami.

Jak nie zapraszać wągrów do małżowin usznych?

Oto kilka sposobów na to, jak możesz zaprosić te irytujące niedoskonałości do swoich uszu i kilka wskazówek, jak powstrzymać zaskórniki przed tworzeniem się w uszach:

Resztki woskowiny usznej i brudu na Twoich słuchawkach: Olej i woskowina przylegają do Twoich słuchawek, więc czyść je przynajmniej raz w tygodniu i unikaj noszenia ich przez dłuższy czas.

Brud i bakterie na poszewce na poduszkę: Jeśli zmagasz się z zaskórnikami w uszach, winna może być Twoja poszewka na poduszkę. Pierz swoją poszewkę przynajmniej raz w tygodniu, aby uniknąć nagromadzenia się bakterii i zanieczyszczeń. Te paskudztwa mogą w ciągu nocy przenieść się z powrotem na skórę, powodując podrażnienia i trądzik.

Olej i bakterie z telefonu komórkowego: Czy wiesz, że Twoja komórka może przenosić więcej zarazków niż przeciętna deska klozetowa? Fuj! Zainwestuj w pojemnik z chusteczkami dezynfekującymi, aby oczyścić swój telefon z zarazków, brudu i tłuszczu.

Dotykanie uszu: Podobnie jak w przypadku twarzy, zbyt częste dotykanie uszu może spowodować, że bakterie z Twoich rąk dostaną się do porów w uszach.

Domowe sposoby leczenia zaskórników w uszach

Oto kilka sposobów na pozbycie się zaskórników w uszach w zaciszu własnego domu:

Użyj głęboko oczyszczającej maseczki z glinki. Aby uzyskać dodatkowe oczyszczenie, wypróbuj bogatą w składniki odżywcze, głęboko oczyszczającą maseczkę z glinki. Maseczki te delikatnie wyciągają zanieczyszczenia, absorbując nadmiar oleju, który może powodować zaskórniki.

Zobacz więcej  Trądzik alergiczny a atopowe zapalenie skóry

Wypróbuj środek do oczyszczania twarzy. Środki do mycia twarzy często zawierają kwas salicylowy i mogą być stosowane jako alternatywa dla kwasu glikolowego, który może sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Kwas salicylowy to najgorszy koszmar zaskórników. Złuszcza on wnętrze porów, aby pomóc rozluźnić zatory i umożliwić swobodniejszy przepływ naturalnych olejów w organizmie.

Zastosuj toner z oczaru wirginijskiego. W przypadku zaskórników usznych poszukaj toniku z oczarem wirginijskim, który oczyści i zdezynfekuje skórę wokół uszu. Oczar wirginijski jest częstym składnikiem środków czyszczących, toników, a nawet pasków na pory ze względu na swoje silne właściwości dezynfekujące! Zastosuj tonik na skórę wokół uszu, aby kontrolować poziom oleju i głęboko oczyścić pory.

Dodatkowe wskazówki dotyczące pozbywania się zaskórników z uszu

Aby uniknąć powstawania zaskórników lub pogorszenia ich stanu, zastosuj się do poniższych wskazówek:

Wyciskanie wągrów jest złe, może to prowadzić do zapalenia, krwawienia, infekcji i bliznowacenia.

Nie stosuj produktów do walki z trądzikiem bardziej niż jest to zalecane, może to spowodować nadmierne wysuszenie skóry, doprowadzić do nadprodukcji oleju i może faktycznie pogorszyć stan trądziku i zaskórników.

Podczas stosowania kremu przeciwsłonecznego lub balsamu do uszu, używaj produktów niekomedogennych. Tego typu produkty są specjalnie opracowane, aby nie zatykać porów.

Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy i zaskórników w uchu, które mogą powodować dyskomfort?

Powstawaniu pryszczy i zaskórników w uchu można zapobiegać i istnieje kilka sposobów na walkę z ewentualnym wybuchem. Obejmuje to codzienne czyszczenie uszu letnią wodą i ściereczką, którą użyjesz do delikatnego przetarcia małżowiny usznej i usunięcia woskowiny. Zwróć szczególną uwagę na uszy podczas brania prysznica i mycia włosów. Ważne jest, aby upewnić się, że woskowina nie zostanie wepchnięta dalej do kanału słuchowego podczas czyszczenia, dlatego należy unikać używania wacików.

Ponadto wszystkie przedmioty mające kontakt z uszami, takie jak telefon komórkowy czy czapka, powinny być regularnie odkażane. Równie często użytkownicy powinni czyścić swoje aparaty słuchowe. Pomoże to ograniczyć rozprzestrzenianie się brudu i bakterii.

Wyciskanie pryszczy w uchu: dobrze czy źle?

Jak wspomniano wcześniej, najlepiej jest unikać wyskakiwania pryszczy i zaskórników wewnątrz ucha. Robienie tego może często pogorszyć sytuację, ponieważ obecność ropnego płynu w kanale słuchowym może spowodować dalszy stan zapalny. Jeśli pryszcz został wyskakujący, ucho powinno być dokładnie wyczyszczone tak szybko, jak to możliwe.

Porady i domowe sposoby na pryszcze w uszach

Olejek z drzewa herbacianego i aloes na pryszcze

Olejek z drzewa herbacianego i aloes mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Aby leczyć pryszcze, niewielką ilość płynu dodaje się do wacika i umieszcza bezpośrednio na pryszczu. Składniki aktywne powinny być stosowane tylko na dotkniętym obszarze i nie powinny przenikać do kanału słuchowego.

Zobacz więcej  Frakcjonowanie laserowe z ablacją Smooth

Maść na pryszcze

Zwykła maść, którą można kupić w aptekach, jest również wykorzystywana do leczenia ucha. Zawarty w niej olej łupkowy działa jako środek antybakteryjny i pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Olej jojoba na pryszcze

Olej jojoba pomaga wyeliminować bakterie, które powodują pryszcze. Może być stosowany bezpośrednio na dotknięty obszar za pomocą wacika. Po 30 minutach należy usunąć nadmiar oleju i luźne zanieczyszczenia za pomocą szmatki. Wysokiej jakości olej jojoba charakteryzuje się złoto-żółtym kolorem.

Jak usunąć czarne wągry z ucha?

Nie ma nic tak nieestetycznego i niewygodnego jak zaskórnik w uchu. Ale jeśli odkryłeś jeden z tych paskudnych pryszczy w swoim uchu, nie wybieraj go i nie wpadaj w panikę! Zaskórniki są uleczalne przy odpowiedniej pielęgnacji, wszystko czego potrzebujesz to odrobina wiedzy.

Nadmiar sebum

To, co powoduje powstawanie zaskórników w uszach, to nagromadzenie sebum w skórze ucha. Kiedy nadmiar tego naturalnego oleju zaczyna zatykać pory, prowadzi to do rozwoju trądziku, ale kiedy sebum jest wystawione na działanie tlenu, widocznie ciemnieje i staje się tym, co znane jest jako zaskórnik. Podczas gdy zaskórniki są dość łagodną formą trądziku, nadal mogą czuć się i wyglądać drażniąco na delikatnej skórze ucha.

Jak usunąć wągry w małżowinie usznej?

Aby pozbyć się zaskórników, wszystko sprowadza się do równowagi. Produkcja oleju i woskowiny wewnątrz ucha może być zaburzona przez wiele czynników, dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią czystość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak można wygnać zaskórniki w zaledwie kilku prostych krokach i o produktach, które mogą w tym pomóc.

Wskazówki dotyczące eliminacji zaskórników w uchu

Trzymaj ręce z dala od ucha

Staraj się jak najmniej dotykać uszu w ciągu dnia i zdecydowanie nie wybieraj ani nie wyciskaj zaskórników. Możesz zyskać chwilową satysfakcję przy ryzyku infekcji i zapalenia. Wyciskanie zaskórnika może wpędzić bakterie i ropę jeszcze głębiej w por, pogłębiając problem. Może nawet powstać blizna lub czyrak, więc cokolwiek zrobisz, zwalczaj chęć wyciskania.

Złuszczaj uszy

Te same środki złuszczające, których używasz na twarzy, mogą również zwalczać trądzik na uszach. Szukaj składników takich jak retinol i kwas salicylowy, które są bardzo skuteczne w złuszczaniu i oczyszczaniu porów. Nadtlenek benzoilu to kolejny skuteczny środek na trądzik, który można znaleźć w środkach złuszczających, oczyszczających i myjących ciało.

Zobacz więcej  Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Domowe sposoby na skuteczne rozjaśnienie skóry

Oczyszczaj codziennie

Stosuj delikatny środek oczyszczający na uszy, najlepiej raz lub dwa razy dziennie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, oczyszczaj je zaraz po wzięciu prysznica, aby wykorzystać różany, ciepły i nawilżony stan skóry. Możesz użyć chusteczki do twarzy lub wacika, aby dokładnie osuszyć uszy. W ciągu kilku tygodni powinnaś być w stanie zauważyć zmniejszenie rozmiaru i nasilenia zaskórników.

Używaj delikatnych produktów do Twojego typu cery

Ogranicz się do balsamów i filtrów przeciwsłonecznych, których formuła oczyszcza pory, a przynajmniej ich nie zatyka. To samo dotyczy wszelkich produktów do pielęgnacji włosów, ponieważ długie włosy mogą dostać się do uszu i zetrzeć olejki na wrażliwą skórę w tym miejscu. Idealne są również produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, dlatego szukaj listy składników pozbawionych parabenów, ftalanów, syntetycznych substancji zapachowych i innych substancji drażniących.

Zastosuj ciepło

Delikatnie przyłóż ciepły kompres do ucha, aby zmiękczyć i rozluźnić małe zaskórniki w uchu. Ciepło spowoduje, że ropa podniesie się na powierzchnię pryszcza i pomoże mu spłynąć. Nie przykładaj żadnej siły i nie naciskaj, jeśli nic się nie dzieje. Jeśli jednak ropa wypłynie, szybko zbierz płyn wacikiem i dokładnie umyj, aby uniknąć rozprzestrzenienia się bakterii.

Skonsultuj się z dermatologiem

Jeśli zaskórniki w uchu utrzymują się lub są bolesne, poszukaj pomocy u specjalisty. Dermatolog będzie w stanie określić, czy krostki i zgrubienia to zaskórniki czy inny rodzaj trądziku i podjąć kroki w celu rozwiązania problemu. Jeśli problemem rzeczywiście są zaskórniki, może je następnie usunąć za pomocą nieinwazyjnych narzędzi przeznaczonych specjalnie do tego celu. Nie bój się – procedura jest prosta, szybka i wiąże się z niewielkim bólem. Może być również zalecone leczenie antybiotykami, lekami stosowanymi miejscowo lub ogólnoustrojowo, aby zapobiec przyszłym wypryskom.

Dbaj o czystość kontaktów

Wszystko, co dotyka Twoich uszu w ciągu dnia, od słuchawek i zestawów słuchawkowych po poszewki na poduszki, powinno być często czyszczone. Dzięki temu do uszu nie będą dostawały się resztki i zanieczyszczenia, które zakłócają naturalną produkcję sebum. Miej więc zawsze przy sobie opakowanie chusteczek antybakteryjnych, aby wytrzeć telefon i sprzęt audio przed i po użyciu. Pierz też często swoje prześcieradła i poduszki, aby uchronić zarówno twarz, jak i uszy przed dyskomfortem związanym z trądzikiem.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop