Blog

Wągry – czym są, jak powstają oraz jak sobie z nimi radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

 

Wągry – czym są, jak powstają oraz jak sobie z nimi radzić?

 

Wągry są powszechnym schorzeniem skóry, które dotyka większość ludzi w pewnym momencie ich życia. Powstają one w wyniku uwięzienia keratyny i sebum wewnątrz porów i utlenienia się do ciemnego koloru. Zaskórniki są zazwyczaj łatwe do usunięcia, ale mogą też być uporczywe – dlatego wiedza o ich działaniu pomoże Ci szybciej się ich pozbyć.

Czym są wągry?

Wągry to po prostu pryszcze, które powstają, gdy sebum, które jest wytwarzane z gruczołów łojowych skóry, zostaje uwięzione w porach. Nagromadzenie sebum blokuje dostęp tlenu do skóry i powoduje gromadzenie się bakterii. To powoduje stan zapalny, który może prowadzić do zaczerwienienia i obrzęku wokół obszaru ciała, na którym znajdują się wągry.

Wągry mogą występować na każdej części ciała, w tym na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. Występują one częściej u osób z tłustą skórą niż u osób z suchym lub normalnym typem skóry.

Jak powstają wągry?

Wągry powstają w wyniku zatkanych porów. Są one spowodowane nagromadzeniem martwych komórek skóry, sebum (tłustej substancji produkowanej z gruczołów łojowych w celu natłuszczenia skóry) i zanieczyszczeń. Kiedy ta mieszanina zostaje uwięziona w porach, zmienia kolor na ciemny, ponieważ utlenia się pod wpływem powietrza.

Wągry mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym genetykę i zmiany hormonalne, takie jak dojrzewanie lub ciąża. Poziom stresu może również wpływać na to, jak szybko Twoje ciało produkuje sebum, co może spowodować zablokowanie porów olejem i martwymi komórkami skóry, które nie mogą wydostać się przez otwór w mieszku włosowym, co prowadzi do powstawania wągrów, jeśli nie oczyszczasz ich regularnie za pomocą produktu oczyszczającego zawierającego kwas salicylowy lub siarkę, która pomaga je odblokować.

Powstawanie wągrów w miejscu mieszków włosowych

Zaskórniki powstają w miejscu mieszków włosowych. Mieszek włosowy to otwór w skórze, w którym znajduje się włos. Kiedy olej i martwe komórki skóry zostają uwięzione w tym otworze, tworzy się korek, który pod wpływem powietrza wydaje się czarny lub ciemnobrązowy. Może on być również biały lub żółty.

Tworzenie się wągrów jest spowodowane połączeniem produkcji sebum i nadmiernej produkcji keratyny. Sebum to tłusta substancja produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się pod powierzchnią skóry. Gruczoły łojowe wytwarzają naturalny olej zwany sebum, który pomaga utrzymać skórę w stanie nawilżenia i natłuszczenia. Kiedy produkowana jest zbyt duża ilość sebum, zostaje ono uwięzione wokół mieszka włosowego i tworzy wągra. Keratyna jest również produkowana przez organizm w celu tworzenia nowych komórek na powierzchni skóry, w tym tych znajdujących się w mieszkach włosowych.

Zobacz więcej  Kaniula - główna rola w zabiegach medycyny estetycznej

Czy martwe komórki naskórka przyczyniają się do powstawania zaskórników?

Jest to częste pytanie zadawane przez osoby zmagające się z wągrami. Odpowiedź brzmi: tak i nie. Martwe komórki skóry nie przyczyniają się bezpośrednio do powstawania zaskórników, ale odgrywają rolę w tym, jak organizm przetwarza sebum.

Wągry są spowodowane nagromadzeniem się oleju w porach, który nie został wypłukany przez pot lub sebum. Kiedy tak się dzieje, olej utlenia się i zmienia kolor na ciemny. Ciemny kolor jest wynikiem reakcji chemicznej pomiędzy pewnymi enzymami występującymi w skórze (tyrozynaza) a substancjami zwanymi prekursorami melaniny, które zawierają siarkę (np. cysteinę).

Powodem, dla którego martwe komórki skóry nie przyczyniają się bezpośrednio do powstawania wągrów, jest fakt, że nie zawierają one tyrozynazy ani prekursorów melaniny. Jednakże, kiedy pozbywasz się martwych komórek naskórka z ciała poprzez naturalne procesy złuszczania, takie jak mycie i ścieranie, te stare komórki rzeczywiście zostają wypchnięte z porów wraz z nagromadzonym olejem – i to może skutkować wyglądem podobnym do pryszcza, choć w rzeczywistości nim nie jest.

Jakie produkty wybrać do pielęgnacji skóry tłustej?

Jeśli posiadasz tłustą skórę, wiesz, że znalezienie produktów, które nie sprawią, że Twoja twarz będzie wyglądała jak tłusta w środku dnia, może być prawdziwą udręką. Ale jesteśmy tutaj, aby pomóc!

Przede wszystkim, jeśli posiadasz skórę tłustą, musisz znaleźć produkt oczyszczający, który usunie wszystkie ślady brudu i oleju bez wysuszania skóry. Poszukaj czegoś z kwasem salicylowym lub glikolowym – oba świetnie złuszczają martwe komórki skóry, nie wysuszając przy tym reszty twarzy. Dobry produkt oczyszczający pozostawi Twoją skórę gładką, miękką i nawilżoną – a nie napiętą i suchą.

Jeśli nadal masz wrażenie, że Twoja twarz staje się zbyt tłusta w ciągu dnia, spróbuj użyć matującego kremu nawilżającego zamiast podkładu lub korektora. Ten rodzaj kremu nawilżającego zawiera składniki takie jak krzemionka lub azotek boru, które pomagają wchłonąć olej z powierzchni skóry, dzięki czemu nie zostaje on już tam uwięziony. Te matujące kremy są zazwyczaj wystarczająco lekkie do noszenia w ciągu dnia, ale wystarczająco silne, aby prawidłowo wykonywać swoją pracę.

Usuwanie wągrów z gruczołów łojowych – jak to zrobić mądrze?

Wągry są spowodowane nagromadzeniem oleju, brudu i martwych komórek skóry na skórze. Są one bardzo powszechne i można je znaleźć na nosie i policzkach. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest użycie narzędzia do usuwania wągrów, które pomoże Ci się ich pozbyć.

Zobacz więcej  Dlaczego pojawiają się pryszcze na twarzy?

Istnieje wiele różnych rodzajów narzędzi do usuwania zaskórników, ale może być trudno wiedzieć, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Istnieją różne rodzaje narzędzi, które mogą być używane w zależności od tego, gdzie znajdują się zaskórniki i jak wyglądają. Większość ludzi używa narzędzia, które ma małą metalową pętlę na jednym końcu i zaokrągloną końcówkę na drugim końcu. Ten rodzaj narzędzia jest zaprojektowany specjalnie do usuwania zaskórników z twarzy bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń skóry lub powodowania dalszych podrażnień poprzez zbyt mocne ściskanie, lub odciąganie zbyt dużej ilości skóry od miejsca, w którym powinna pozostać.

Istnieją również inne rodzaje narzędzi, które dobrze sprawdzają się przy usuwaniu zaskórników z innych obszarów, takich jak okolice oczu lub nosa, gdzie mają one tendencję do występowania częściej niż gdziekolwiek indziej na ciele z powodu nadmiernej produkcji oleju i braku właściwych nawyków higienicznych przy myciu twarzy każdego ranka przed wyjściem do miejsc publicznych, takich jak szkoła lub środowisko pracy.

Usuwanie wągrów za pomocą węgla aktywnego

Węgiel aktywny to rodzaj węgla drzewnego, który został przetworzony w celu zwiększenia jego powierzchni i porowatości. Jest on stosowany w wielu różnych gałęziach przemysłu, w tym w medycynie, przemyśle spożywczym, do filtracji i oczyszczania wody, a nawet do zwalczania szkodników. Proces aktywacji węgla nadaje mu wyjątkowe właściwości: oprócz zwiększenia jego powierzchni i porowatości, zwiększa również jego zdolność do adsorpcji materiałów z otoczenia.

Węgiel aktywowany może być stosowany jako narzędzie do usuwania wągrów z twarzy. Działa on poprzez przyciąganie oleju z porów, co powoduje, że zaskórniki odklejają się od skóry i wychodzą, gdy spłukujesz ciepłą wodą po zastosowaniu maseczki z węgla aktywowanego.

Najlepszym sposobem użycia węgla aktywnego do usuwania zaskórników jest zmieszanie go z glinką bentonitową lub proszkiem z glinki kaolinowej (dostępne w większości sklepów spożywczych). Możesz następnie zastosować tę mieszaninę bezpośrednio na twarz i pozostawić ją na 10 minut przed spłukaniem ciepłą wodą i osuszeniem.

Czy regularne oczyszczanie twarzy pozwoli na usunięcie wągrów?

Oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych elementów każdego programu pielęgnacji skóry. Głównym celem rutyny oczyszczania twarzy jest usunięcie brudu, makijażu i martwych komórek skóry z twarzy, aby utrzymać pory czyste i zdrowe. Proces ten może pomóc w zapobieganiu powstawania zaskórników, ale nie pozbędzie się ich całkowicie.

Powód tego jest prosty: istnieją dwa rodzaje zaskórników: zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Zaskórniki otwarte to takie, które widać gołym okiem, co oznacza, że łatwo je usunąć za pomocą środka do mycia twarzy. Zaskórniki zamknięte to te, które znajdują się głęboko w porach, co oznacza, że znacznie trudniej jest do nich dotrzeć środkiem do czyszczenia twarzy – a jeszcze trudniej usunąć je z twarzy po ich odsłonięciu.

Zobacz więcej  Harmonet – recepta online

Jeśli więc chcesz całkowicie i trwale pozbyć się zaskórników, potrzebujesz zupełnie innego rodzaju produktu: produktu przeciwtrądzikowego, który jako składnik aktywny zawiera kwas salicylowy lub siarkę. Składniki te pomagają rozbić gęste zatory wewnątrz porów, dzięki czemu można je łatwiej usunąć poprzez regularne oczyszczanie twarzy.

Co robić, aby uniknąć zaskórników na twarzy – 5 porad

Zaskórniki (wągry) to przypadłość skórna, która dotyka wiele osób. Są one spowodowane nadmierną produkcję sebum i martwych komórek skóry uwięzionych wewnątrz porów.

Jeśli masz zaskórniki, oto 5 wskazówek, które pomogą Ci ich uniknąć:

  1. Umyj twarz dwa razy dziennie ciepłą wodą i mydłem lub środkiem oczyszczającym. Jeśli masz tłustą skórę, użyj środka oczyszczającego o działaniu przeciwtrądzikowym.
  2. Używaj paska do porów, aby usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczeń z porów.
  3. W miarę możliwości unikaj dotykania twarzy brudnymi rękami. To może przenieść bakterie z rąk na twarz, co może prowadzić do wybuchu trądziku lub innych problemów skórnych, takich jak wągry.
  4. Unikaj noszenia makijażu, jeśli to możliwe – zwłaszcza jeśli jest to ciężki podkład lub puder, który z czasem zatyka pory – umyj twarz przed pójściem spać każdej nocy, aby żaden brud nie gromadził się przez noc pomiędzy czyszczeniami w ciągu dnia!
  5. Stosuj produkty z kwasem salicylowym na problematyczne miejsca, takie jak zaskórniki lub pryszcze, codziennie rano i wieczorem (po oczyszczeniu), aż do ich całkowitego usunięcia!

Samodzielne wyciskanie wągrów – czy ma to sens?

Ręczne wyciskanie wągrów to technika, która była praktykowana przez lata i nadal jest stosowana. Chociaż nie jest to najbardziej optymalna metoda leczenia wągrów, jest to jedna z najpopularniejszych metod głęboko oczyszczają skórę.

Wyciskając zaskórniki powinno towarzyszyć Ci nieprzyjemne lub bolesne uczucie, może rzeczywiście być korzystne w zapobieganiu dalszym wybuchom wągrów. Kluczem jest, aby przy delikatnym ścieraniu warstwy rogowej, pozbyć się całego nadmiaru oleju z gruczołów łojowych.

Podsumowanie

Wągry są częstą przypadłością skórną, zwłaszcza u osób, które mają tłustą skórę. Wągry można usunąć za pomocą specjalnego narzędzia zwanego ekstraktorem lub za pomocą igły, ale najlepiej zostawić je w spokoju, jeśli nie są zaognione. Jeśli masz wągry na twarzy, spróbuj delikatnie oczyścić je rękami, zamiast używać gorącej wody lub ostrych produktów, które mogą je jeszcze bardziej podrażnić.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop