Blog

Techniki przeszczepu włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Łysienie – jak sobie z nim radzić?

Łysienie to problem dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Istnieje wiele powodów nadmiernego wypadania włosów – od stresu, przez choroby, aż po genetykę. Mimo, iż widok łysiny nie jest niczym nadzwyczajnym, nie każda osoba potrafi poradzić sobie z utratą włosów oraz drastyczną zmianą wyglądu. Wynika to z tego, że włosy dodają nam urody, a co za tym idzie, również pewności siebie. Łysienie może więc powodować nie tylko zmiany zewnętrzne, ale także wewnętrze: wzmożony stres, obniżona samoocena, niechęć do wychodzenia z domu. Ale czy istnieje jakiś sposób, by walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów?

Przeszczep włosów

Jeśli wszelkie środki na porost włosów zostały już przetestowane, a lekarze rozkładają ręce, nie mogąc w żaden sposób zatrzymać procesu łysienia, warto rozważyć zabieg przeszczepienia włosów. Zapewnia on uzupełnienie i zagęszczenie włosów, co świetnie sprawdza się szczególnie w wypełnianiu zakoli oraz w przypadku łysienia plackowatego. Przeszczep włosów nie jest również zabiegiem szczególnie inwazyjnym, więc nie wiąże się z długą nieobecnością w pracy – pacjent może wrócić samodzielnie do domu jeszcze tego samego dnia.

Dwie najczęściej wybierane metody przeszczepu włosów to metoda FUT (ang. Follicular Unit Transplantation) oraz metoda FUE (ang. Follicular Unit Extraction). Metoda FUT jest jednym z najstarszych sposobów przeszczepiania włosów, natomiast metoda FUE jest obecnie najbardziej popularna. Metoda FUE jest ulepszeniem metody FUT, polegającym na wykluczeniu powstania blizn na skutek zabiegu.

Przeszczep włosów metodą FUE – na czym polega?

Zabieg polega na ekstrakcji pojedynczych jednostek mieszkowo-włosowych, które pobierane są z tyłu lub boku głowy (zależnie od tego, gdzie u pacjenta występuje owłosienie). Wykorzystuje się do tego specjalistyczne narzędzie o średnicy zaledwie 0,8 milimetra. Zespół lekarski wyjmuje jednostki pęcherzykowate i umieszcza je w mikrokanały, utworzone uprzednio poprzez pieczołowicie wykonane nacięcia. Kanały te są ogromnie ważne, ponieważ przeszczepione włosy muszą rosnąć i układać się odpowiednio do włosów nieprzeszczepionych, w związku z tym wykonanie nacięć wiąże się z ogromną precyzją – wykonujący je lekarz musi wziąć pod uwagę kąt, orientację oraz gęstość reszty włosów. Pozwala to na uzyskanie naturalnego wyglądu oraz zwiększa skuteczność zabiegu.

Zobacz więcej  Laserowe zamykanie pór - skuteczny zabieg usuwający rozszerzone pory na twarzy

Jest to zabieg małoinwazyjny, w związku z czym proces gojenia przebiega dosyć szybko – okolica dawcza goi się zazwyczaj około 1 tygodnia. Gojenie się obszaru biorczego wygląda następująco:

 • pierwsza noc po zabiegu powinna zostać spędzona na poduszce uformowanej w taki sposób, by nie dotykała ona okolicy biorczej (należy powstrzymać się także od jej dotykania); zabrania się spożywania alkoholu, mogącego reagować niekorzystnie z przepisanymi po zabiegu lekami;
 • pierwszego dnia po zabiegu można spodziewać się lekko zaczerwienionej skóry oraz drobnych strupków w okolicy wykonania przeszczepu (strupów nie należy zdrapywać, powinny odpaść samodzielnie na przestrzeni kilku kolejnych dni); w dalszym ciągu zabrania się spożywania alkoholu oraz dotykania obszaru biorczego;
 • w dniach drugim i trzecim można zaobserwować kontynuację zaczerwienienia lub lekkie zasinienie w okolicy przyjęcia przeszczepu (powinno ono zbladnąć w ciągu tygodnia); nadal należy powstrzymywać się od dotykania włosów;
 • w dniach pomiędzy piątym a siódmym mieszki włosowe zrastają się już wystarczająco mocno, że nie jest możliwe ich usunięcie poprzez potarcie lub pociągnięcie za nie, w związku z czym nie wymaga się już wzmożonej ostrożności przy dotykaniu włosów; na obszarze biorczym może pojawić się uczucie swędzenia lub pieczenia, co jest pozytywną oznaką gojenia się;
 • między drugim a czwartym miesiącem od wykonania przeszczepu nowe włosy zaczynają rosnąć, a przez kolejne miesiące będą stawały się nie tylko coraz dłuższe, ale również coraz gęstsze; można już traktować włosy tak, jak przed zabiegiem;
 • miesiące pomiędzy czwartym a szóstym to okres intensywnego wzrostu nowych włosów (pacjent może zaobserwować, że włosy stają się grubsze); do tego czasu przeszczepione włosy powinny już w całości wyrosnąć;
 • w miesiącach od 12. do 18. można widoczny jest ostateczny efekt wykonanego zabiegu.

Należy także pamiętać o tym, by przez okres pierwszych dwóch tygodni unikać promieniowania słonecznego, gdyż może ono powodować powstanie blizn na niewygojonych jeszcze tkankach. W tym czasie należy także powstrzymać się od wysiłku fizycznego. Ważne jest również udanie się na wizyty kontrolne po pierwszych dwóch tygodniach, a później czterech miesiącach od przeprowadzenia zabiegu.

Zobacz więcej  Blizny po ugryzieniu psa

Metoda przeszczepu włosów FUE – zalety i wady

Metoda FUE jest najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metodą przeszczepu jednostek mieszkowo-włosowych, co decyduje o jej popularności. Jednak, jak każdy zabieg, ma ona swoje plusy i minusy.

Plusy metody FUE:

 • bardzo dobre efekty zabiegu (najwyższa skuteczność pośród dostępnych obecnie sposobów przeszczepiania włosów)
 • niemal całkowita niewidoczność blizn (w przeciwieństwie do metody FUT)
 • zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego
 • pacjent może samodzielnie wrócić do domu niemal bezpośrednio po zabiegu
 • szybki proces gojenia.

Minusy metody FUE:

 • zabieg jest stosunkowo czasochłonny
 • istnieje ryzyko uszkodzenia graftów (jednostek pęcherzykowatych) podczas ich pobierania
 • zabieg nie może być wykonany w przypadku bardzo rozległego łysienia (ze względu na niemożność poboru jednostek do przeszczepu).

Korzyści są jednak zdecydowanie większe, niż możliwe niekorzyści – te bowiem można rozwiązać wybierając inną dostępną metodę przeszczepu włosów.

Przygotowanie do zabiegu

Jeżeli po konsultacji z lekarzem zdecydujemy się na zabieg przeszczepienia włosów metodą FUE, należy pamiętać o tym, że musimy się jeszcze do niego zakwalifikować. W praktyce oznacza to obowiązkowe wykonanie podstawowych badań krwi dotyczących ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz poziomu krzepliwości krwi. Na kilka dni przed zabiegiem należy nie przyjmować substancji wpływających na krzepliwość krwi (jak aspiryna, alkohol czy mocna kawa), a także się opalać (może to spowodować nadwrażliwość skóry lub jej niepożądane łuszczenie się podczas procesu gojenia). W dniu zabiegu należy pamiętać o zjedzeniu lekkiego śniadania oraz przyjęciu rutynowo zażywanych leków.

Ważne jest, by przed zdecydowaniem się na przeszczep włosów ustalić przyczynę łysienia, tak, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie, które zapobiegnie dalszemu postępowi procesu nadmiernego wypadania włosów.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • aktywne choroby skóry głowy (w tym stany zapalne)
 • choroby ogólnoustrojowe
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • cukrzyca
 • choroby nowotworowe
 • łysienie bliznowaciejące
 • stan pozawałowy
 • uczulenie na środki znieczulające
 • brak miejsc bogatych w zdrowe włosy, z których należy pobrać graft
 • ciąża oraz karmienie piersią.
Zobacz więcej  Czym jest dermabrazja?

Istnieją jednak choroby, które nie są przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu, o ile są w fazie emisji. Są to przykładowo:

 • choroby tarczycy
 • zaburzenia hormonalne
 • nadciśnienie
 • łuszczyca
 • choroby skóry głowy.

W trakcie konsultacji lekarskiej należy poinformować specjalistę o wszystkich regularnie przyjmowanych lekach oraz występujących u pacjenta chorobach przewlekłych lub tymczasowych. Po dostarczeniu przez pacjenta badań oraz zebraniu wywiadu, lekarz przechodzi do oceny stanu skóry głowy. By zakwalifikować się do przeszczepu, zainteresowany powinien posiadać odpowiednią okolicę dawczą względem własnych oczekiwań – oznacza to, że jeśli łysienie jest bardzo rozległe lub wiele włosów nie nadaje się do przeszczepu ku wypełnieniu ubytków, szanse powodzenia zabiegu zdecydowanie są obniżane. Należy więc pamiętać, że sytuacja każdego pacjenta jest indywidualna, a odpowiednie zabiegi oraz leczenie dobierane mogą być jedynie przez wykwalifikowanego specjalistę.

Niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniej placówki oraz wyspecjalizowanego lekarza, by zabieg miał jak największe szanse powodzenia.

Możliwe działania niepożądane

Każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych – tak jest również w przypadku przeszczepu włosów. Mogą to być między innymi:

 • tymczasowy obrzęk okolicy czołowej
 • uczucie odrętwienia okolicy biorczej (do kilku tygodni po wykonaniu zabiegu)
 • wypadanie nieprzeszczepionych włosów (tzw. utrata szokowa; do kilku miesięcy po wykonaniu zabiegu)
 • zapalenie mieszków włosowych
 • miejscowe infekcje
 • nierówny lub opóźniony wzrost nowych włosów
 • dyskoloryzacja przeszczepów
 • powstanie blizn.

Ile kosztuje przeszczep włosów metodą FUE?

Zabieg ten należy do kosztowych, przynosi jednak stałe i stosunkowo szybkie efekty, co zdecydowanie zwiększa jego opłacalność. Ostateczna cena zależy od tego, jakiego efektu oczekuje pacjent, rodzaju jego włosów, ich ilości w mieszku włosowym oraz wielkości obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi. Ceny przeszczepu włosów metodą FUE zaczynają się już od 1500 złotych, potrafią jednak sięgać aż do 15 tys. złotych (zależnie od zmiennych dotyczących pacjenta, jak i wybranej kliniki).

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop