Blog

Skuteczne metody leczenia wypadających włosów wśród dzieci i młodzież

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Problem wypadających włosów wśród dzieci i młodzieży staje się coraz bardziej powszechny, gdyż dotyczy coraz większej liczby osób młodym wieku. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć charakter zarówno naturalny (genetyczny) jak i być uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem wiedzieć jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy oraz co należy zrobić aby zapobiec temu problemowi.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów wśród dzieci oraz młodzieży?

Przede wszystkim należy stwierdzić, iż nadmierne wypadanie włosów wśród dzieci oraz młodzieży jest poważnym problemem, i nie należy go bagatelizować. Przyczyn takiego stanu rzeczy można się upatrywać zarówno w czynnikach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Wypadanie włosów u dzieci objawia się między innymi rozdwojeniem końcówek włosów, pojawieniem się charakterystycznych zaokrągleń na włosach oraz pojawienie się tzw. „placków”, które są objawem łysienia. Jeżeli nadmiernie wypadające, osłabione oraz wysuszone włosy są zauważalne należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza, najlepiej dermatologa. Dermatolog może stwierdzić co jest przyczyną utraty włosów i wdrożyć odpowiednie środki, które pomogą zahamować proces wypadania włosów.

Przyczyny nadmiernego wypadania są zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne (genetyczne). Do przyczyn zewnętrznych można zaliczyć:

  • niezdrowy tryb życia – dotyczy to głównie złego odżywiania, w którym jest duża obecność tłuszczów a zbyt mała obecność witamin oraz białka. Może to powodować wypadanie włosów oraz przyspieszać proces łysienia. Dodatkowo takie czynniki jak brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, palenie papierosów lub picie alkoholu przez młodzież niszczy komórki skóry, przez co m.in skóra głowy jest osłabiona a włosy stają się podatne na wypadanie;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów – w przeciwieństwie do dorosłych używanie kosmetyków ze złym składem przez dzieci może spowodować jeszcze większe przyspieszenie wysuszania skóry. Przez to skóra głowy nie jest dobrze nawilżona i nie wytwarza własnej bariery ochronnej (poprzez gruczoły łojowe na skórze głowy). Przez to włosy u dzieci i młodzieży są wysuszone i podatne na różnego rodzaju zmiany;
  • czynniki środowiskowe – wystawienie włosów dziecka na długotrwałe działanie słońca naraża go na wchłanianie promieni UV. Dodatkowo czynniki takie jak częste suszenie włosów, czy też brak ochrony włosów przed mrozem może spowodować zaburzenie pracy gruczołów łojowych w skórze głowy, a dodatkowo promienie UV mogą zniszczyć wewnętrzną strukturę włosa.
Zobacz więcej  Drosfemine – recepta online

Z kolei do przyczyn wewnętrznych (genetycznych) można zaliczyć przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Dzieci oraz młodzież (zwłaszcza między 15 a 18 rokiem życia) przechodzą okres dojrzewania, który m.in wpływa na gospodarkę hormonalną u młodej osoby. Należy również pamiętać, iż zmiany hormonalne u dzieci mogą być spowodowane poprzez zaburzenia pracy tarczycy. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność pracy tarczycy u dzieci może powodować zaburzenia hormonalne, które m.in. odpowiadają za dobrą kondycję skóry głowy oraz gęstość i silną strukturę włosów. W takim wypadku niezbędne może okazać się leczenie, które będzie normalizowało efekty zaburzonej pracy tarczycy.

Co należy zrobić po zauważeniu wypadających włosów u dzieci?

Bez względu na potencjalnie możliwe przyczyny wypadających włosów u dzieci i młodzieży jest udanie się na konsultacje do lekarza-dermatologa. Po wstępnych oględzinach oraz po przeprowadzeniu wywiadu na temat przeszłych chorób, stanu zdrowia dziecka itp. lekarz będzie w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna skłonności do wypadania włosów u dziecka. To z kolei pomoże podjąć odpowiednie leczenie w celu zahamowania procesu wypadających włosów.

Następnie lekarz może zlecić dodatkowe badania (najczęściej są to badania morfologiczne oraz USG) w celu wykluczenia lub potwierdzenia zaburzeń pracy tarczycy. W niektórych wypadkach wystarczające będzie jedynie przyjmowanie odpowiednich leków, których zadaniem jest zahamowanie lub całkowite zatrzymanie procesu wypadania włosów u dzieci oraz młodzieży. Z kolei w innych przypadkach zdarza się, iż jedynym rozwiązaniem pozostaje przeszczep włosów, a lekarstwa są stosowane jedynie tymczasowo w celu spowolnienia procesu wypadania włosów.

Wypadanie włosów u dzieci – inne przyczyny

Niekiedy zdarza się, iż przyczyny wypadających u dzieci włosów nie są oczywiste. Można do nich zaliczyć przede wszystkim grzybicę skóry głowy. Jest to grzybicze zakażenie skóry głowy, które jest bardzo często spotykane zwłaszcza u małych dzieci. Jego objawami jest pojawianie się złuszczających się płatów skóry o okrągłym lub owalnym kształcie, z których intensywnie wypadają włosy. Czasami włosy mogą być np. ułamane w połowie swojej długości a mieszki włosowe mogą wydawać się czarne. Leczenie polega na zastosowaniu specjalnego leku przyjmowanego doustnie oraz mycia włosów specjalnym szamponem przeciwgrzybiczym. Przyczyny grzybicy skóry głowy można się przede wszystkim upatrywać poprzez kontakt skóry głowy z grzebieniem, kapeluszem lub czapką innej osoby, skąd wirus może się przenieść na skórę głowy dziecka.

Zobacz więcej  Kosmetologia - czym się zajmuje?

Kolejną dosyć często spotykaną i nietypową przyczyną wypadania włosów u dzieci i młodzieży jest trichotillomania. Zjawisko to polega na osłabieniu się struktury włosów oraz ich nadmiernemu wypadaniu poprzez ciągnięcia, szarpanie i wyrywanie włosów ze skóry głowy. Charakteryzuje się ono niepełną utratą włosów oraz urywaniem się pojedynczych włosów w różny sposób np. w połowie. Dodatkowym czynnikiem może być również zbyt mocne plecenie np. warkoczy (jest to zauważalne przede wszystkim u dziewczynek). Powodem nadmiernego wyrywania przez dziecko włosów jest stres oraz zaburzenia hormonalne. W takiej sytuacji warto udać się do psychologa, który pomoże stwierdzić jaka jest tego dokładna przyczyna oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Inną przyczyną wypadania włosów u dzieci jest tzw. łysienie telogenowe. Polega ono na wypadaniu włosów u dzieci i młodzieży spowodowanym przez różne czynniki, do których można zaliczyć stres, ciężką chorobę, przeprowadzony zabieg w znieczuleniu ogólnym lub stosowanie niektórych leków na receptę. Wówczas włosy nagle przestają rosnąć i przechodzą w fazę spoczynku tzw. telogenu.  Przez następny okres 2-4 miesięcy włosy zaczynają nadmiernie wypadać i prowadzą do częściowego lub całkowitego łysienie u dzieci. Pocieszający jest jednak fakt, iż tego typu łysienia nie trzeba leczyć, gdyż po tym okresie na następne 6-7 miesięcy włosy samoczynnie odrastają i znika problem łysienia.

Na czym polega leczenie problemu wypadających włosów u dzieci i młodzieży?

Leczenie wypadających włosów wśród dzieci i młodzieży w sporej części przypadków wiąże się z przyjmowaniem leków hamujących wypadanie, stosowaniem wybranych szamponów oraz odżywek wzmacniających włosy, ale również z koniecznością przeszczepu włosów. Zabieg przeszczepu włosów polega na przeszczepieniu mieszków włoskowych z miejsca na skórze dziecka, gdzie włosy nie wypadają w miejsce mieszków włosowych na skórze głowy. Nie można jednoznacznie określić jak długo trwa operacja, jednak w większości przypadków przynosi ona pozytywne efekty.

Zobacz więcej  Nici pdo: Alternatywa dla wypełniaczy – liftingujące ust nićmi

Konieczność przeszczepu włosów musi być jednak stwierdzona przez lekarza i poparta argumentami, dlaczego należy jej dokonać. Głównymi czynnikami decydującymi o przeszczepie włosów jest stwierdzenie przez lekarza tendencji do łysienia lub przerzedzenia włosów. Metoda sama w sobie jest mało inwazyjna, przez co jest bezpieczna nawet dla małych dzieci. W przeważającej większości sytuacji wystarczy wyłącznie jeden zabieg oraz odpowiednia pielęgnacja włosów u dziecka, aby zaczęły one odrastać bez problemu. Co więcej po upływie ok. 6 miesięcy od przeprowadzenia przeszczepu mieszków włosowych rezultaty są jak najbardziej pozytywne i widoczna jest zmiana zarówno w gęstości jak i w tym, iż włosy są silne i nie wypadają.

W jaki sposób należy się przygotować do przeszczepu mieszków włosowych?

Przed podjęciem decyzji przez lekarza o konieczności dokonania przeszczepu należy wykonać zlecone przez niego badania. W dniu zabiegu nie należy pić kawy, a jednie zjeść lekkie śniadanie. Dodatkowo, jeśli dziecko zażywa leki rozrzedzające krew na kilka tygodni przed zabiegiem należy je odstawić, gdyż ich działanie może sprawić, że nowe mieszki włosowe nie przyjmą się. Natomiast już po samym zabiegu zaleca się aby nosić bluzę z kapturem lub czapkę w celu uniknięcia kontaktu mieszków włosowych z czynnikami zewnętrznymi, które potencjalnie mogłyby negatywnie wpłynąć na strukturę włosów.

Podsumowując problem łysienia oraz wypadania włosów dotyczy bardzo dużą liczbę dzieci oraz młodzieży. Są one spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi (środowiskowymi) lub wewnętrznymi (genetycznymi). Niezależnie od przyczyny wypadających włosów niezbędna jest jak najszybsza reakcje na zaistniałą sytuację. Niekiedy wystarczające będzie jedynie przyjmowanie leków hamujących wzrost włosów, a w innym wypadku konieczny może okazać się przeszczep mieszków włosowych na skórę głowy dziecka.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop